Hobit: Neočakávaná cesta

• Česko Hobit: Neočekávaná cesta (viac)

Prvá z troch častí filmovej adaptácie románu J.R.R. Tolkiena prináša príbeh z bájnej Stredozeme, ktorý sa odohral šesťdesiat rokov pred udalosťami opísanými v trilógii Pán prsteňov. Hobit  Bilbo Bublík píše pamäti a rozpráva o svojej dobrodružnej ceste synovcovi Frodovi Bublíkovi.
Hobit Bilbo Bublík opúšťa svoju pohodlnú noru a vydá sa na spoločnú púť s čarodejníkom Gandalfom a trinástimi trpaslíkmi, ktorých vedie legendárny bojovník Thorin Dubbin. Cieľom ich výpravy je získať späť stratené kráľovstvo trpaslíkov Erebor pod Osamelou horou, odkiaľ ich kedysi vyhnal drak Smaug, aby sa zmocnil ich bohatstva, zlata a diamantov, ktoré vydolovali v miestnej bani. Výprava je veľmi nebezpečná, pretože vedie cez územia, kde vládnu krvilačné kreatúry, zlí škriatkovia, chamtiví obri, ťažkopádni trollovia, diví Wargovia a príšerný Nekromant. Na brehu podzemného jazera Bilbo stretne Glgúňa - bytosť, ktorá mu navždy zmení život a vnukne mu ohromné životné odhodlanie. Okrem toho Bilbo získa aj vzácny Glgúňov zlatý prsteň, ktorý vládne výnimočnými vlastnosťami a spája osudy Stredozeme. Ale o tom Bilbo zatiaľ ešte nič netuší... Počas dobrodružného putovania skupiny trpaslíkov za strateným domovom sa v samotárskom Bilbovi prebúdza hrdinský duch a pocit spolupatričnosti k svojmu vzácnemu a výnimočnému rodu. (TV JOJ)

Pythonator

Děkuji ti dobrý Bože, že mi drahý P.Jackson uskutečnil tak fenomenální návrat do Středozemě. Kdo tvrdí, že je film zbytečně roztahaný a nudný, tomu se nezavděčí asi nikdo. PJ předvedl to co umí jako málokdo jiný a ukuchtil další mistrovské dílo. Nechápu jak někoho může nudit film, kde se pořád něco děje, kde akce střídá akci, kde překrásná scenérie střídá jinou ještě nádhernější a kde má každý dialog své místo a opodstatnění (až na vtípek o vzniku golfu). Já naopak tvrdím, že byl film krátký a za každou minutu ve Středozemi navíc bych sežral botu. Z dodatků od Tolkiena by se dalo vytěžit ještě více materiálu, takže tady to PJ až tak nepřehnal. Komu sakra vadí, že jsou ve filmu i postavy, které v knize Hobit nebyly? PJ prostě vzal prostou útlou pohádkovou knížku, doplnil ji o pár postav a dějových linií z Tolkienových dodatků a propojil tak lépe celý film s Pánem prstenů. A rozhodně neudělal nic špatného. Spíše mistrovsky povýšil jednoduchou pohádku do epičtějších rozměrů. A přestože má film i slabší místa, netroufám si je kritizovat, protože nejsem hoden kritizovat P.Jacksona. Nikdo z těch hlupáků co tady dávají 3 hvězdičky není hoden ho kritizovat. Lidé by se měli místo špinění filmu zamyslet nad tím, co P.Jackson dokázal a zdali by to vůbec někdo jiný dokázal alespoň z poloviny tak dobře. A ještě jednu věc mám na srdci. Je zbytečné srovnávat Hobita s Pánem prstenů. Hobit ať je sebelepší nemůže konkurovat LOTRovi už kvůli rozsáhlosti předlohy. Pohádka pro děti není monumentální trilogie s epickým rozměrem. Do kina je třeba jít s tím, že Hobit nikdy nemůže překonat LOTRa a jen se prostě nechat unést do Středozemě. ()

MaximusMax

Pár vtipných detailů ale jinak slabota. Bílý skřet, kterého si Jackson do Hobita přimyslel, se mi do filmu vůbec nehodí, trpaslíci bez fousů nejsou trpaslíci a Thorin je svou umíněnou urputností chvílemi až nesympatický (a hlavně nevypadá jako trpaslík). Ale především hrozivě nezáživná akce. Stejný problém jak v King Kongovi: šíleně přestřelená a úmorně dlouhá akce plná padání, boření a řícení, kde hrdinové každým druhým krokem těsně uniknou jisté smrti (to vše po celou dobu za doprovodu maximálně vypjatého orchestu), což má za následek leda to, že po první minutě divák otrne a po zbytek akce nemá sebemenší strach o postavy, protože je mu jasné, že nikomu (důležitému) se nic nestane. A pomalost otáčení Galadriel dosáhla maxima ()

Angmar1997

Tak je to tu finální okamžik říkal jsem si v kiině když jsem usedal do sedadla. Když film začal a já viděl stará známá místa středozemě byl jsem nadšený. I přes názory kritiků které jsou někdy i více méně pravdivé se mi hobit líbil a užil jsem si ho. Nevím kolik lidí už vidělo Společenstvo já několikrát a opravdu ve společenstvu je téměř většina toho co kritizují na hobitovi. Co například délka filmu? já si nevšiml že by si na ní kdo u LOTRA stěžoval. Nechápu proč někteří kritici takto hodnotí film ano není jako trilogie LOTRA a ani se jí to nepodobá i jak uvedl PJ není to LOTR a ani být nemůže knihu hobita jsem četl a líbí se mi že přidali do filmu i nové věci jako je Radagast a další. kdyby se film plně držel knihy tak by tam bylo nejen málo akce ale byla by to cesta bez všemožných těch nových zápletek. Kdyby to podle knihy opravdu natočili ani bych se nedivil horšímu hodnocení. Mně se líbí filmová verze Hobita od Petera Jacksona děkujeme Péťo 95%. ()

sury

Toto opravdu není lehké. Hodnotit tento film. Nemužu vyčítat, že je hodně věci na chlup přesně, musí to tak být. Nemůžu vyčítat že je něco uplně jinak, musí to tak být. A už rozhodně nerad posloucham ty řeči, že to neni jen z Hobita. Je to nad slunce jasné, že je zde i Silmarion, když je zde Samuran, RADAGASTPro všechny hlupáčky, neznalce nebo snad alkoholiky ne Radegast ale Radagast) atd. Myslím, že to tak je jen dobře, jelikož se aspoň zpracuje i Silmarion. Pochybuji že by ho pak točil Petr. Třeba by se toho chopil nikdo jiný,třeba i lepší(i když aj myslím že ne), ale už by to do toho prostě nazapadalo. Bylo by to asi jako Amazing Spiderman bez Tobeyho. A navíc, byla by škoda, kdybych už nikdy neviděl Christophra Lee v Tolkienovkách, je mu 90, a buhví za jak dlouho by to bylo. Uznávám, moc toho tam nenahraje, ale člověk, který se s Otcem Středozemě potkal, a který dodává na filmu serioznost, stabilitu a určitou laťku, je důležitý jako tkaničky v botách. Bez nich by sme prostě daleko nedošli, ať by sme se snažili jak chtěli. Možná se divíte, že dávám jen čtyři hvězdy, ale prostě si je nechávám na další díly, které budou jistě lepší, protože něco málo mně do pěti chybělo(asi muj osovbni pocit), a tak nemužou mít stejný počet všechny tři díly. Co by to bylo za spravedlnost. Já doufam a vím, že mě pokračovaní nezklame. VÍM TO :) ()

zero_zelo

velice výpravné... a prvni hodina a kus velice nudná. žel bohu, nečetla sem knihy, takže nemůžu soudit, jestli je to tak v pořádku. ale asi jo, musej uvést děj :) scenérie nádherná, hobitov geniální, peníze na triky opravdu využili do mrtě. po scéně s ograma už to začíná mít i nějakej spád a dě se trošku rozjede. nicméně celkovej dojem je spíš spousta super obrázku na známé téma... ()

AnimalMother

No a mi se to líbilo víc než LOTR II a III. Zdejší výtky, že se jedná o kýč, že to Jackson dělal pro prachy a bez lásky k materiálu atd..... shledávám jako kraviny. Největší blbost ze všech ale je tvrdit, že se Jackson nemůže opřít o ultimátní zlo jako v LOTR a že TO dělalo LOTR tak dobrým. Cesta tam a zase zpátky je totiž i v literární předloze s Lord of the ring nesrovnatelná, protože je koncepčně jiná, což ale neznamená že je horší protože neobsahuje Sauronovské zlo. Zkrátka vynikající dobrodružná fantasy. Peter Jackson odvedl výbornou práci. ()

BlackMolla

Jelikož jsem na tomto filmu byla v kině na 3D, tak to má hvězdičku navíc, protože to byl chvílemi vážně fajn zážitek. Nicméně začátek mi přišel nudný a zdlouhavý a celkově jsem od toho čekala víc. Každopádně nádherná příroda a zajímavý příběh tento film drží na vysoké úrovni :-) ()

delif

Výborně jsem se bavil! Na něco takového se opravdu vyplatí jít do kina pokud chcete zážitek z filmu. Ale jak tak čtu kritiku místních odborníků(Cival,POMO,...) mám dojem, že jim se člověk nezavděčí ničím (moc dlouhy- bejt to kratší, nadáváte že to mělo být delší, blockbuster- a co není? choďte na béčka teda, vykrádání LOTR- mysleli jste, že se nebudou snažit příběh spojit? atd.) Celou dobu jsem se bavil, ať už jde o kýč nebo ne. Zkrátka jsem byl fascinován kouzly a triky filmařů. Celkově se mi na LOTR a Hobitovi nejvíce líbí kostýmy, zbraně, příšery, bitvy, strašidelné prostředí...prostě to, co jsem měl jako dítě na dobrodružných filmech nejradši. Pokud bych porovnával s Avatarem, Hobit vítězí na plné čáře. Nemohu se dočkat až půjdu za rok na další díl. A až tato trilogie skončí, určitě si Hobita přečtu. Být to naopak, asi by bylo po zážitku :) ()

Johnlaw

Geniální, naprosto geniální. Na mě moc animací, trochu mě zklamalo že skřeti jsou uděláni počítačově ale i tak to na konečném efektu nic nezměnilo a nepřipravilo mě to o konečný prožitek z filmu.Jednoznačně pět *****. ()

Michaluss

Četl jsem knížku, viděl jsem Pána Prstenů a přesto jsem uchvácen :). Proč? Jelikož jsem nečekal velký BOOM a nečekal jsem ani to, že by se to byť jen vyrovnalo Tolkienovi. Čekal jsem ovšem zajímavou zábavu a převedení postav do živé formy. A dočkal jsem se. Ve filmu nechybí prakticky žádný moment, který je v knize popisován. Dokonce je jich několik nových. Je škoda, že musíme čekat na další díly rok a rok, ovšem za to, že uvidíme prakticky celou knihu, to stojí :) Jediná věc, která mě zklamala, bylo prakticky vypuštění živých herců v rolích skřetů - všechno bylo počítačové. Hobit jako takový, byl původně napsán jako pohádka, i to se tedy Jacksonovi povedlo zde uskutečnit, jelikož se skřeti nepodobali těm z Pána Prstenů. Nebyli drsní a krvaví (aspoň ne podle vzhledu), ale spíše takoví ti lehce směšní záporáci. Přesto však právě absence herců způsobila, že jejich přítomnost nepůsobila ani z poloviny tak napínavě jako v Pánovi Prstenů. Přesto se ale zdržuji srovnávání. Hobit a Pán Prstenů jsou DVĚ KNIHY a DVA FILMY (každý na díly) :) A oboje se mi líbí, i když jiným způsobem. ()

wex666

Opět strhující a špičková podívaná.Ostatně nic jiného jsem ani nečekal.Myslím si že film není potřeba ani moc rozvádět mluví sám za sebe.A rozhodně nesouhlasím z hodnocením některých uživatelů kteří se vtom babřou hrabou a hledají malichernosti proč dáme jen 3 a né 5.Možná že Hobit je trošku slabší než předchůdce LOTRA ale i tak dávám vysoké hodnocení 85%.Jinak film předčil mé očekávání samozřejmě v pozitivním slova smyslu. ()

ivetka55

Každy kto videl LOTR od Hobbita očakáva veľa, takisto aj ja. Určite Hobbit nie je sklamaním, no celý film je nejaký viac rozprákový a vtipnejší, ale nevnímala som to zásadne ako pozitívum. Inak veľmi dobrý zážitok, prepracované efekty a ozrudní škreti museli byť :) Príbehy hlavných postáv sú malo prepracované, a preto si knim len ťažko budujete "vzťah". ()

Bobotie_Bob

Škoda, čekal jsem víc. Film pěkný, jde podle knihy (a to celkem přesně), herecké výkony taky pěkné (hlavně Bilbo alias Martin Freeman), ale vadí mi detaily a zbytečný vedlejší přidaný příběh Thorin vs. Bílý skřet. Scéna kdy všichni trpaslíci visí na borovici a sotva se drží a Thorin najednou sleze dolů a jde se se skřetem bít, je dost divná a nehodí se (To, že potom sleze i Bilbo a nakonec jěště asi pět trpaslíků a zaútočí na skřety, mě už pak ani nepřekvapilo). Dál mi vadilo hlavně až příliš extrémní nebo spíš nereálné štěstí trpaslíků a ostatních (několik desítek metrů dlouhý pád na skřetím mostě, který ač se všechno kolem bortí, pořád drží apod.) Pěkné, ale není to ono... ()

Linsang

Nechápu, proč někdo vyčítá Jacksonovi a Shoreovi, že vykrádají sami sebe a používají v Hobitovi stejné scenérie a motivy. Jedná se přeci o návrat do stejného prostředí, jaké bylo před lety geniálně vytvořeno pro LOTRa a tehdy z toho valná většina nynějších kritiků padla na zadek. Čekal snad někdo, že Jackson vytvoří Středozemi kompletně nový look a Shore zahodí noty z LOTRa a složí od základů jinou hudbu? Já osobně jsem nadšená, že jsem se vrátila do tak známých míst a přiblble jsem se usmívala pokaždé, když se objevila důvěrně známá krajina nebo postava. Pravda je, že někdy to bylo opravdu velké déja vu - při scéně před Roklinkou, kde skřeti honili trpaslíky po skalnaté krajině, jsem jen čekala, za kterým kamenem vykoukne Aragorn s Legolasem... Hudba stejně geniálně dokreslující děj a absolutním hudebním vrcholem pro mě byl motiv u Thorinova útoku na Azoga v závěru filmu. Husina po celém těle. Jakožto nefanoušek 3D jsem viděla jen "plochou" verzi Hobita a nemůžu tak opěvovat úžasné digitální triky, ale o těch to pro mě stejně není. Nepotřebuju mít pocit, že mi v bitce balvany (případně skřeti) létají kolem sedačky, abych si film užila. Já to udělala i tak a jediné, co mě mrzí, je to, že si budu muset dva roky počkat, abych viděla finále. ()

T600

Musím přiznat, že mě film zklamal. Byl hrozně zdlouhavý a v některých pasážích i nudný, tak přiznejme si: ta kniha zas není tak tlustá a nacpat jí do 3 dvouapůlhodinových filmů? To asi ne. Myslela jsem, že umřu, když jsem tam seděla v nacpaném a vydýchaném kině. A i některé scény (např. jak se do Bilba vysmrkal zlobr) byl i trošku trapný. A je veliká škoda že tam neukázali celého draka Šmaka. Pán Prstenů byl o hodně lepší :/ škoda. Čekala jsem opravdu víc, hlavně proto, že Pán Prstenů je ten nejlepší film na světě. Lepších 60% ()

Alboin

Keď niekto knihu namiesto čítania zožerie, musí to nakoniec vyjsť von v nejakom formáte. A tu máme Jacksonovu verziu. Často nudná, príliš naťahovaná dva a pol hodinová bolesť brucha s nepochopiteľnými vsuvkami autora za účelom zábavy. Polovica vecí tam chýbala a ďalšia polovica vecí tam nemá čo robiť. Ale je to vízia veľkého Jacksona. Z traileru som plakal, zo soundtracku som vraštil obočie a pri pozeraní záznamu z kamery som si obil čelo. Celkovo to vyzeralo akoby ďalšie dva filmy už ani nemali byť. Ale vďaka kanadským animátorom máme hepiend. Ak si pozriem schopnejšiu verziu možno zmením hodnotenie, ale zatiaľ 5 z 10. ()

pirate

Vytkl bych jen to, že jsem čekal daleko více soubojů s meči, na které jsem byl právě zrovna od Jacksona a jeho díla zvyklý. Tento kus jich moc nenabízí, ale dokáži to opomenout při představě, že budou další dva díly, které, jak doufám už kvůli nim, zdejší chybičku opraví. Zkrátka, spoléhám se v tomto ohledu na ně. Dále také fakt, že zatímco v Pánu prstenů získal prsten Bilbo jako starý, tak zde už ho ukradl Glumovi jako mladík (mírná nepravdivost, která narušuje prequel, všiml si toho vůbec někdo?). Uvidíme, čím překvapí. Zpět k tomuto. Lepší dobrodružnou jízdu jsem si ani nemohl představit. Tento film nám dává totéž, co Pán prstenů, ale nepřestává mu to jít ve svém prvotřídním fantasy stylu. Velmi mě překvapilo napětí a atmosféra po celý snímek, takže mi právě ta akce například s meči ani příliš nechyběla (teprve až ke konci). Možná má hodně dlouhou stopáž, naštěstí se mu ji daří udržet s dějem, který nám zde všechno vysvětlí, řekne, o co jde a půjde, předvede postavy a to celé zabere taky takovou dobu. Nesmíme zapomenout, že někam museli narvat ještě ty boje, bez kterých by to nešlo a máme najednou ze všeho celek. Vlastně mi to poměrně dost přišlo jako bych se díval na Pána prstenů: Společenstvo prstenu. Hlavně výprava byla tehdy na tom celém to nejlepší a je to stejné i zde. Jackson se opět vytáhl. Jen mě štve, že to, jako obvykle tyhle film na pokračování, skončilo příliš otevřeně a teď budu netrpělivě čekat na další díl, který bude s největší pravděpodobností končit stejně, takže mi to nedá pokoj do finále. Asi jediné, na co si nikdy nezvyknu. :D. 75%. PS: Není trochu divné, že ve Středozemí znají golf, houbičky a hranolky? ()

kacudzde

Na návrat do Středozemě jsem se strašně těšila a děkuji režisérovi za skvělý zážitek, který mě na necelé tři hodiny opět vrhl do toho úžasného světa hobitů, trpaslíků, elfů, dobrých i zlých čarodějů, skřetů a zlobrů. To vše doplňeno nádhernou výpravou. A mimochodem, obsadit Martina Freemana do hlavní role, byla opravdu trefa do černého. Viděno v kině 20.12.2012 2D dabing. ()

skrob

Po první 3/4 hodině jsem chtěl dát jen 1 hvězdu - úvod je neuvěřitelně roztahaný. Potom se to trochu rozjede. Ale celkově: - krásné exteriéry a triky - bohužel až na chvilkové momenty neexistuje nějaké napětí nebo pohlcení diváka dějem - kdyby se Hobit o půl hodiny sestříhal a vyházely hluché scény - mohl to být výrazně lepší film ()

Pán prstenů mění majitele

Pán prstenů mění majitele

19.08.2022

Těsně před premiérou seriálového Pána prstenů: Prsteny moci přichází zásadní změny týkající se práv na knižního Pána prstenů a Hobita. Ty totiž odkoupila švédská herní společnost Embracer Group,… (viac)

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

10.02.2022

Zatímco už za pár dní přistane na internetu první trailer z očekávaného televizního seriálu Pán prstenů: Prsteny moci, neméně tak důležitou zprávou je nová informace, že filmová práva (samostatně… (viac)

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021