Hobit: Neočakávaná cesta

• Česko Hobit: Neočekávaná cesta (viac)

Prvá z troch častí filmovej adaptácie románu J.R.R. Tolkiena prináša príbeh z bájnej Stredozeme, ktorý sa odohral šesťdesiat rokov pred udalosťami opísanými v trilógii Pán prsteňov. Hobit  Bilbo Bublík píše pamäti a rozpráva o svojej dobrodružnej ceste synovcovi Frodovi Bublíkovi.
Hobit Bilbo Bublík opúšťa svoju pohodlnú noru a vydá sa na spoločnú púť s čarodejníkom Gandalfom a trinástimi trpaslíkmi, ktorých vedie legendárny bojovník Thorin Dubbin. Cieľom ich výpravy je získať späť stratené kráľovstvo trpaslíkov Erebor pod Osamelou horou, odkiaľ ich kedysi vyhnal drak Smaug, aby sa zmocnil ich bohatstva, zlata a diamantov, ktoré vydolovali v miestnej bani. Výprava je veľmi nebezpečná, pretože vedie cez územia, kde vládnu krvilačné kreatúry, zlí škriatkovia, chamtiví obri, ťažkopádni trollovia, diví Wargovia a príšerný Nekromant. Na brehu podzemného jazera Bilbo stretne Glgúňa - bytosť, ktorá mu navždy zmení život a vnukne mu ohromné životné odhodlanie. Okrem toho Bilbo získa aj vzácny Glgúňov zlatý prsteň, ktorý vládne výnimočnými vlastnosťami a spája osudy Stredozeme. Ale o tom Bilbo zatiaľ ešte nič netuší... Počas dobrodružného putovania skupiny trpaslíkov za strateným domovom sa v samotárskom Bilbovi prebúdza hrdinský duch a pocit spolupatričnosti k svojmu vzácnemu a výnimočnému rodu. (TV JOJ)

provitamin

Na tento film som išiel s veľkými očakávaniami a myslím že sa aj naplnili. Film sa rozvíjal pomaly, podobne ako Spoločenstvo prsteňov začínal v Kraji, ale neskôr ako začali hrdinovia putovať, pribúdala akcia, občas vtipné scénky, ktoré účinkovali. Na filme ma zaujalo hneď niekoľko vecí: spev trpaslíkov, ich hlboké hlasy, krásna príroda v 3D a k tomu hudba Howarda Shore-a, výraz Glumovej tváre keď hádal Bilbove hádanky a samozrejme v neposlednom rade Elfský Vododol. Vytknúť môžem slovenské titulky - pokiaľ si pamätám, v LOTR bol slovenský preklad Orcov - Ohyzdi a v Hobbitovi to boli Škrati. Ďalšie výtky mimo filmu - v kine bola zima a nepredávali pukance. Výsledok - lepšie 4 hviezdy a teším sa na druhý diel. ()

Sgt.Pepper

Ten, kdo jde do kina na novou trilogii LOTRa, nebude asi úplně spokojen..ale o to tady přece nejde..Hobit je přesně film, kvůli kterému stojí za to jít do kina, sedět tam 3 hodiny a mít na očích 3D brýle (i když bez nich bych se i obešel)..celý film můžeme brát jako oslavu moderní filmařiny..zkrátka velkofilm, který si na něj nehraje, ale opravdu jím je..návraty a náznaky z LOTRa na mě působí moc příjemně..proč si v kině pro sebe neodpovědět na otázku Froda..myslíš si, že přijde na oslavu, strýčku? proč si společně s mladým Bilbem neodpovědět na otázku..kde bydlí Elfové? Samozřejmě příběhově bude Hobit vždy o krok zpátky..ale 2 věci mají LOTR a Hobit společné a neměnné..za prvé..Peter Jackson je geniální filmař, který se pro takové filmy narodil..a za druhé..Howard Shore je geniální skladatel, bez kterého by Kraj nebyl tak kouzelné a láskyplné místo.. ()

SphereF

Pěkně vizuálně zpracovaný film, ale občas mi to přišlo opravdu přehnané a víc kýčovité než Pán prstenů. Dobře zahrál Martin Freeman, který měl podobně zmatenou roli i ve Stopařovi. Celkově to nebylo špatné a velice povedené vtipné scénky. Jen škoda, toho otřesně nelogického konce a několik WTF momentů. !SPOILER! Jízda na padající dřevěné lávce, motýl letící pro orly, Pytlík- mohl sundal bílého ocasa v neviditelnosti, kdyby si dal prsten; orlové měli druhou šanci sundat toho bílého ocasa; padající stromy na skále jak domino a velkolepý závěr- vysazení hrdinů na nejvyšší hoře v okolí.!SPOILER! ()

Yangus

Konečně, roky čekání a obav zda vůbec něco vznikne po řadě problémů jsou pryč. Vyhecoval jsem se a šel na půlnoční premiéru. Když se poprvé na plátně objevil nápis Hobit, zamrazilo mě po celém těle a do očí mě vytryskli slzy z radosti že jsem se dočkal. A pak to začalo. pocit mrazení se několikrát opakoval, nejvíce asi při prvním záběru na paní Galadriel. nevadila úprava oproti knize a přidáním záporáka ba naopak, filmu to prospělo. Co mě tedy potěšilo byla přítomnost kamených obrů. neviděl jsem žádný trailer nemohl jsem tušit co tam bude a byl jsme zvědaví co vše bude z knihy zachováno. Bilbo je sympatický nekňuba ze kterého se stane odvážný hrdina důležitý pro výpravu. Půlnoční byla ve 3D, v tomto formátu se mi zdály některé akce nepřehledné a trochu rozmazané. Podruhé jsem šel na HFR a to je naprosto jiný level, vše krásně barevné a plynulé, poznat to bylo hned př prvních záběrech na dol a boj trpaslíků. Podruhé jsem si všímal detajlů a více si užil vzpomínky na Morii a také samotné skřetí podzemí. 91% Nyní nás čeká pouze rok čekání na druhý díl. Recenze která hovoří za vše. http://aktualne.centrum.cz/kultura/film/recenze/clanek.phtml?id=766243#hodnoceni ()

kukuuuc10

Dlouho očekávaná - Neočekáváná cesta Hobita! Tak jako u trilogie Pána prstenů, jediné, co mě štvalo na jednotlivých dílech, byl konec, protože na tohle bych mohl koukat i 6 hodin vkuse až do úplného závěru. Ti shlížeči a rostoucí generace, která na tomhle ujížděla musí ocenit tenhle přídavek. Já jsem si ho sakra že užil, v originále a se vší nostalgií! Neměl jsem zájem film sledovat s CZ dabingem, protože u takového filmu je to zcela zbytečné. Ta angličtina je v tom opravdu krásná a osobně bych možná i zakázal koukat na Hobita nebo Pána Prstenů s dabingem, vyjímkou mladších pod 15 let. Kdo je líný číst titulky, tak ať na filmy radši ani nekouká :-D Nee, to samozřejmě přeháním. Jsem za ztvárnění Hobita moc šťastný, vzbudilo to ve mně nostalgii z krásného shlížení předchozí trilogie. Určitě to i ocení rostoucí generace Pána Prstenů. ALE! zapamatujeme si sotva polovinu jmen té 13ti členné skupiny, což je podle mě docela podstatné. V Pánu Prstenů jsem měl ve jménech přehled. Trochu mě i zarazily některé až pohádkové záběry. Jestli je chyba, že to moc porovnávám, nevím, každopádně např. Minas Tirith se mi jevil opravdu reálně. Každopádně, ať už to ukončím, odcházel jsem se skvělým zážitkem a úsměvem na tváři, ale jestli na mě Hobit udělal větší dojem než Pán Prstenů, tak říkám jednoznačně NE! 90% ()

Katka88

Příběhově je to skvělé, bavilo mě to. Ale co jsem nějak nemohla překousnout, bylo 3D - přišlo mi to nepřirozené. Takže příště jdu na klasiku 2D s titulkama. ()

Reckon

Jackson je machr. Po desíti letech nás znovu uvedl do Středozemě a byl to zážitek více než příjemný. Samozřejmě ne tak fantastický jako série Pána prstenů, ale kdo čekal opak, tak buď nečetl předlohy nebo je hodně velkej optimista. Jak už jsem psal k Pánovi prstenů, Jackson a jeho tým scénáristů udělali filmy lepší jak knížky. U Hobita to platí dvojnásob. Tolkien vymyslel dokonalý svět, ale byl špatný až mizerný vypravěč. Navíc Hobit byl jeho první knížka a možná ani on sám netušil, co za několik málo let stvoří. Velký rozdíl mezi oběma trilogiemi dělá a bude dělat absence toho čistého zla v podobě Saurona a Prstenu, skřet Azog se mu těžko vyrovná. Když už se přenesu k filmu samotnému, tak jediná moje výtka je směrem k digitálním skřetům. Tento krok se moc nevyvedl a skřeti nenahánějí takovou hrůzu, jako ti „opravdoví“. Přidání událostí a postav, které se v knize nevyskytují je parádní tah, což jenom navodí tu pravou „středozemskou“ atmosféru. Herecké výkony jsou super. Hlavní prim hraje Martin Freeman jako Bilbo a z trpasličí bandy samozřejmě Thorin. O Glumovi není třeba se ani zmiňovat. Párkrát jsem tu četl že Howard Shore vykrádá sám sebe. Naopak, jenom podtrhl tu spojitost s Pánem prstenů. Navíc se mi stalo poprvé, že jsem si zamiloval ústřední melodii ještě před vydáním filmu. Takže když to shrnu. Jackson mě opět dokázal ohromit tím, že z té trošku tupoučké předlohy udělal snímek, který vás ani na tu jedinou minutu nepřestane bavit. (10/10) ()

Rapikk

Shlédnutí Hobita mě donutilo si opět po patnácti letech přečíst jeho předlohu z pera Tolkienova. A jak dopadlo toto srovnání? Peter Jackson se příliš nedrží originálního děje, to je prostě fakt. Velká porada v Roklince, tajuplný příběh Radagasta nebo úvodní povídání o osudu Ereboru se v knížce rozhodně nevyskytují. Některé detaily byly také špatně, například setkání Bilba s Glumem nebo scéna se zlobry. Ale je to nutně špatně? Jackson bere z knihy 140% příběhu a doplňuje ho dalšími, vedlejšími Tolkienovými příběhy. Osobně tedy vnímám film tak, že Jackson Hobita ještě obohatil. Když jsem slyšel, že Hobit bude na tři díly, div jsem si nevyškubal vlasy. Ale teď o Jacksonově úsudku vůbec nepochybuji, naopak to považuji za rozumný krok. Kéž by byl býval takto propracovaný i Pán Prstenů. ()

Janega

Rozdelenie 200-stranovej knihy na tri vyše dvojhodinové filmy, zamená, že predlohu treba vyšťaviť do posledného písmena, avšak ani to by nestačilo, a tak treba doplniť film o mnohé vedľajšie, s hlavným dejom nesúvisiace, príbehy. A taký film Hobit je. Je to dobré, je to zlé? No to závisí od vkusu, či máte radi Stredozem tak, že by ste prijali aj 5 filmov, alebo je to pre vás len zbytočné naťahovanie. Pravda je niekde uprostred. Síce neviem, o čom by tretí film mal byť, ale rád sa nechám prekvapiť. Jackson sa snaží dať do Hobita ten pán prsteňovský patos, ale potom akoby si uvedomil, že predsa je Hobit o čosi detinskejší, a tak film odľahčí nejakým tým vtípkom a hneď je atmosféra uvoľnenejšia. Detskej vízii podliehajú najmä niektoré komicky vyzerajúce postavy, ako zopár trpaslíkov, trolovia či kráľ škriatkov. Samozrejme špeciálne efekty sú na vysokej úrovni, i keď pre film s takým rozpočtom by to mala byť samozrejmosť. I keď film som nevidel v 3D (vôbec mi nechýbalo), tak zážitok z preletov nad krajinou som mal aj tak. Martin Freeman ako mladý Bilbo je na zožratie, odteraz Bilbo Bublík len on a nikto iný. Jackson sa spolieha aj na to, že diváci majú napozeraného Pána prsteňov, čo sa týka dejovej línie nekromanta. Rovnako je vo filme veľka odkazov na filmy PP. Napriek tomu, že film má dlhú stopáž nenudí, pretože furt sa tam niečo deje, možno začatok je uťahanejší, no i napriek tomu na konci mi po mysli behal môj boľavý zadok od sedenia, než film. Celkový dojem z filmu je pozitívny. ()

J.Bourne

Hobit mě velmi mile překvapil. Tak nějak sem na něj šel s očekáváním skoro tříhodinový nudy s jednou dvě dobrejma a napínavejma scénama. Ale ono ne. Vážně sem se bavil. Nudil sem se chviličku v roklince, jenže tam sem se nudil i u LOTRa. A ostatně, když už sme u milovníka pozlaceného prstýnku, valná většina recenzentů Hobita s Pánem srovnává. A z většiny to vychází negativně pro Hobita. A já se ptám proč? Všichni víme, že Hobit je knížka spíš pohádková a dobrodružná, naproti tomu Pán je spíš pro odrostlejší čtenáře. Řekl bych, že to samý platí pro filmy. Jasný vztahy mezi postavami tu nejsou tak tíživý a z hlavního záporáka se nepočůrávám jako ze Saurona (zatim). Ale dyť o to tady v Hobitovi nejde. Tolkien to napsal a Jackson natočil proto, abychom proižili další dobrodružnou neočekávanou cestu s bandou sympatickejch trpaslíků a se skvělým Bilbem. (Freemen geniální) A to se u mně podařilo. Zas sem byl pohlcen Středozemí a o to mně osobně šlo nejvíc. Když k tomu přidám zase skvělej soundrack, tak vychází pět hvězdiček. A když už to srovnávaní s LOTRem tak 1) Frodo (Wood) < Bilbo (Freeman) a hlavně Nečekávaná cesta > Společenstvo prstenu. ()

Guzmicz

Nádherný film a skvělé uvedení do Hobita (nečetl jsem knihu, takže hodnotím čistě film). Je tu však jen jeden problém, který srazil moje hodnocení o tu jednu hvězdu. Peter Jackson strašně natahuje. Snažil se film naplnit omáčkou, aby nabral jistou délku. I když některé protahované scény zase tolik nenudily, byly tu i ty, kde už jsem počítal vteřiny a moc si přál, aby se to už konečně hnulo. Milovníky fantasy snad nemusím pobízet. Prostě doporučuji. ()

Earl10

Příjemně nostalgický návrat do Středozemě. Hobit je sice o značný kus pod LOTRem, to ovšem prakticky nic neznamená, protože ten je kapitola sama pro sebe. První část se dočká uznání až v rámci celé trilogie. Ačkoli předloha je velmi útlá, tak první díl není jen takovým výcucem z prstu. Nechybí ten tah na branku, i když uznávám do značné míry jistou plytkost příběhu, ale ten základní rámec tam je. Citlivý úvod a velkolepé finále prolnuté velkou dávkou dobrodružství. Ačkoli Hobit zatím nemá ten vztah typu Frodo a Sam, tudíž tomu chybí to opravdové srdíčko, tak věřím, že postupem času dostaneme něco podobného. Jackson se naprosto vyžívá v megalomanství, tudíž akce šlape a vizuál je vyšponovaný do dokonalosti. Sice někdy návaznost vázne, ale jednotlivé scény utkví v paměti. Zejména geniální "game of riddles", kde opět exceluje Andy Serkis! Nebo parádní závěr. Co se týče technologií, tak jednoznačně doporučuju IMAXovskou osvědčenou kvalitu, protože ačkoli HFR úplně neodsuzuju, tak absolutně kazí celkový dojem, protože je to takovej nezvyk, že člověk musí myslet především na to a ne na obsah. A dabing stojí za vy víte co. Každopádně mise splněna! [viděl v kině 3x (IMAX 2x a HFR 1x)] [90%] ()

Ilhan

Těžké rozhodování. Už je to nějaký pátek, co jsem viděl Pána Prstenů, ale nemůžu si pomoci, nepamatuji si, že bych u něj měl někdy pocit, že člověka už nemůže nic překvapit, protože je tam očividně všechno možné. Ať se hrdinové dostanou do jakékoliv šlamastyky, vždycky se najde nějaká nová berlička, která je z toho vytáhne. A tohle mi celkem vadilo, ale zas nějaký velký dealbreaker to nebyl. Velice se mi líbila výprava, úžasná kamera, dobře natočené akční scény a hudba. I přes mírně smíšené pocity 70 % a čtyři hvězdy. ()

Tombson

Za mě rozhodně ano, Jackson se konečně vrací k začátkům svojí tvorby a mě to baví. Konečně nejde o žádnej turistickej opus, ale o infantilní pohádku s neuvěřitelnym nadhledem. ()

AlexeiF1

Po vizuální stránce není co vytknout, film vás vtáhne do úplně jiného světa s překrásnou krajinou a mnoha propracovanými efekty.Jenže všeho moc škodí, chvílemi je efektů až příliš k tomu ještě přidejme nesmrtelnou partu trpaslíků v čele s Thorinem a vzniká nám tak trochu komedie :-).Co mi ještě dost vadilo byly narážky ze současné doby. 50% ()

Fary

[SPOILER_ALERT!] Nemuzu si pomoct, ale nabizi se mi otazka z traileru How it should have ended -> proč proboha neletěli rovnou na těch orlech? Pomine-li člověk tuhle a pár dalších nelogičností, tak je to ale celkem pěkná podívaná s fajn hudbou. Jenom ta finální bitva se skřety byla na můj vkus až moc "epická"... ()

eagle-eye

Jackson je borec, marná sláva. Z prdu udělal kuličku, protože knižní předloha je děsná, ještě horší než slavná trilogie. Bezmála 3h utekly jako voda, až na rozjezd, tempo bylo hektické a vizuální orgie se předháněly jedny za druhou. Na titulní roli nemohli vybrat lépe, Freeman se snad pro tuto roli narodil a v kontextu Pána prstenů vytvořil jednoznačně nejzajímavější postavu hobita. Kromě bohužel chatrného příběhu (za což Jackson nemůže), dalšími malými pižkami na kráse byl občas pokus o trapný vtip a kopie Kabira Bediho čili Sandokana v roli Thorina. ()

Belatris

Poctivě odvedená filmařina, vizuálně nosná a opojná - to bylo první plus, vcelku očekávané. Druhým byl soundtrack, rovněž žádné překvapení. Umění Martina Freemana už beru za potvrzené roky. Ale že vydržím tu šílenou stopáž bez jediného cynického úšklebku a ani jednou nepocítím nutkání se filmu vysmát, to je stejně nečekané, jako Bilbova hrdinná výprava. Stesky na špatné uchopení trpaslíků nechápu ani v nejmenším. Po zhlédnutí jsem byla přesvědčená o tom, že z celé slavné Středozemě jsou právě trpaslíci ti, kteří jsou mému srdci (a žaludku a představě zábavy) nejblíže. Patos ve filmových zpracováních Tolkiena beru jako nutný a v Jacksonově podání snadno snesitelný. Jediným velkým mínusem je pro mě trochu přešvihnutá akčnost, kterou sice prokládaly klidnější pasáže, ale i tak ta smršť akce z výsledku trčí. Jediné místo, kde jsem se akcí vyloženě kochala, byla bitka obrů, která mě zarazila do sedačky a skoro přiměla hlasitě fandit a áááchat. Mezi další výhrady nebo při nejmenším rozpaky patří boj s měřítkem - v Pánovi prstenů byli měřítkem lidé a podle nich se "zmenšovalo" a "zvětšovalo"; v Hobitovi jsou měřítkem trpaslíci a celkově míry jednotlivých ras trochu lítají, na což jsem ochotně zapomněla, jakmile mě strhla celková (nepřešvihnutá!) vizualita. Celkově tedy čtyři hvězdy - ani jedné nelituju a neváhám přiznat, že pro mě je filmový Hobit lepší než kniha, kterou jsem opakovaně nebyla schopna rozečíst. ()

Pán prstenů mění majitele

Pán prstenů mění majitele

19.08.2022

Těsně před premiérou seriálového Pána prstenů: Prsteny moci přichází zásadní změny týkající se práv na knižního Pána prstenů a Hobita. Ty totiž odkoupila švédská herní společnost Embracer Group,… (viac)

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

10.02.2022

Zatímco už za pár dní přistane na internetu první trailer z očekávaného televizního seriálu Pán prstenů: Prsteny moci, neméně tak důležitou zprávou je nová informace, že filmová práva (samostatně… (viac)

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021