Hobit: Neočakávaná cesta

• Česko Hobit: Neočekávaná cesta (viac)

Prvá z troch častí filmovej adaptácie románu J.R.R. Tolkiena prináša príbeh z bájnej Stredozeme, ktorý sa odohral šesťdesiat rokov pred udalosťami opísanými v trilógii Pán prsteňov. Hobit  Bilbo Bublík píše pamäti a rozpráva o svojej dobrodružnej ceste synovcovi Frodovi Bublíkovi.
Hobit Bilbo Bublík opúšťa svoju pohodlnú noru a vydá sa na spoločnú púť s čarodejníkom Gandalfom a trinástimi trpaslíkmi, ktorých vedie legendárny bojovník Thorin Dubbin. Cieľom ich výpravy je získať späť stratené kráľovstvo trpaslíkov Erebor pod Osamelou horou, odkiaľ ich kedysi vyhnal drak Smaug, aby sa zmocnil ich bohatstva, zlata a diamantov, ktoré vydolovali v miestnej bani. Výprava je veľmi nebezpečná, pretože vedie cez územia, kde vládnu krvilačné kreatúry, zlí škriatkovia, chamtiví obri, ťažkopádni trollovia, diví Wargovia a príšerný Nekromant. Na brehu podzemného jazera Bilbo stretne Glgúňa - bytosť, ktorá mu navždy zmení život a vnukne mu ohromné životné odhodlanie. Okrem toho Bilbo získa aj vzácny Glgúňov zlatý prsteň, ktorý vládne výnimočnými vlastnosťami a spája osudy Stredozeme. Ale o tom Bilbo zatiaľ ešte nič netuší... Počas dobrodružného putovania skupiny trpaslíkov za strateným domovom sa v samotárskom Bilbovi prebúdza hrdinský duch a pocit spolupatričnosti k svojmu vzácnemu a výnimočnému rodu. (TV JOJ)

Hanulityda

Jen díky tomu, že jsem četla knihu vím, o čem film byl. Nikdy se mi nestalo, abych po třech hodinách vyšla z kina a už si nepamatovala, jak film začínal. Co se týče filmových efektů a celkové režie, tak film se povedl, ale byl až moc zdlouhavý, místy až nudný. Myslím, že triologie Pána prstenů byla o tom, přinést divákovi co největší kulturní zážitek - nejnovější filmové efekty té doby, spoustu emocí, právě objevené herecké hvězdy aj. Ale Hobit už divákovi nedává to, co by měl a mohl, ale snaží se z nás vytřískat, co nejvíce peněz. Jsem fanynka Pána prstenů a Hobita, ale nedostat se po třech hodinách ani k půlce příběhu? Podle mě, co je moc, to je moc.. ()

Jevablo

Taaak, to bude dlouhý...ale pozitivní:-) Předně, jsem velký fanda Tolkiena a naprosto fenomenálního mega giga skvělého filmového zpracování Pána prstenů (první díl je podle mého nejlepší fantasy film všech dob). Takže očekávání před premiérou Hobita bylo obrovské a těšení se značné. Neodcházel jsem z kina rozhodně zklamán, byť i jako skalní podporovatel Jacksona musím přiznat, že takové jako LOTR to prostě nebylo, byť se zjevně všichni tvůrci hodně snažili. I bych odpustil, že to nebude pohádka (i když, proč by nemohla být?) a že původně hravá kniha byla přetransformována do LOTRa "před padesáti lety". OK, to se dá snést. Taky nemusím mít přepis všeho a pochopím, že občas scénárista, pamětliv toho, že Amerika to bez zjednodušení prostě nepochopí, něco doplnil, zjednodušil, přepsal apod. Ale ta poslední hvězda chybí kvůli tomu, že film v určitých momentech ztrácí spád. Já se pořád dobře bavil, ale já jsem fantasy fanatik, a chápu, že někdo mohl i cca po hodině filmu usnout (v té době mi zářily oči štěstím, ale jak říkám, jsem zvláštní případ). Prostě stává se, že to působí jak nastavovaná kaše a hlavní tah (hurá na Erebor) je kdesi zapomenut. K tomu bych přidal i přehnaný patos - nejenže v Hobitovi (knize) na nic podobného nenarazíte, ale i Pán Prstenů mi připadal takový civilnější, nevím. Zkrátka míň patosu a nebát se to trochu zkrátit a je tam pět hvězd jak vyšitejch. Ale jinak, teď pozitiva - vizuálně skvělé, trpaslíci podaření, Gandalf poněkud starý, ale dobrý, Martin Freeman v roli Bilba vyloženě skvělá volba. Hrozně se mi líbí Balin a vůbec to, jak se trpaslíci liší, myslím, že přes jejich značný počet je jde celkem snadno rozlišit. Skřeti zlí, takže pohoda, jen je jich opravdu trochu moc (jsou v zásadě za každým kamenem, jen co výprava opustí Kraj). Hele, i toho Azoga rozdejchám, byť v knize je to jeho syn Bolg, Azogovi by v době příběhu bylo tak asi dvě stě let (a hlavně už byl dávno pod kytičkama, protože ho sejmul Dain, syn Naina, ale to všichni víme, že jo? On totiž Azog, potažmo tedy Bolg, nebojoval s Thorinem z Ereboru, ale s Dainem z Železných hor. Zkrátka jde o úplně jiné trpaslíky, ale kdo by je rozlišoval?) Jo ale nemůžu si odpustit poznámku o elfech - to mají být ti strašliví válečníci z Prvního věku? Co to je za metrosexuální blonďaté lemry?:-) Ale pokračujeme v tradici LOTRa, takže to skousnu... ()

davooo

Veľa ľudí porovnáva Hobbita s trilogiou Pána prstenov. Ale pre boha ľudia to sa nedá porovnávať. Po prečítaní knihy som si film naplno užil a tie tri hodiny neboli veľa.Dokázal by som sa na to pozerať ešte ďalšie dve hodiny. Pre tolkienovcov proste zážitok :) ()

malopalcak

Po prvním shlédnutí vím, že mě čeká další. Nevěděl jsem co čekat, protože z hodně stran jsem slyšel, že to není ono nebo to není dobrý film. Ale mě každou minutou mě překvapovalo co ti lidé dokázali s takovou malou knížečkou kterou jsem četl a jediné co mě mrzí je jedna stejná melodie skrz celý film ;) ()

Teen.AGE.r

Po shlédnutí mám trochu rozporuplné pocity, ale nechci tento film zatím nijak moc rozebírat dokud nebudu mít možnost shlédnou všechny tři díly za sebou. A to bude za dlouho, takže zatím 4* a pak se uvidí :) Ps. jednu věc bych ale rád vytknul - celý to na mě působilo příliš akčním stylem... Když jsem poprvé četl Hobita, přišlo mi to víc jako "pohádka" :) ()

Loutis

Dlouho jsem čekal co vzejde z tohoto očekávaného ztvárnění Tolkienova Hobita. Velký rozpočet a spousta práce. A výsledek? Mohlo to být o mnoho lepší. Oproti trilogii LOTR je toto dílo neskutečně nataženou záležitostí. Místo očekávaného highbudget filmu napěchovaného akcí jsem se dočkal chvílemi nudné povídky zabalené do úhledného balíčku v podobě perfektní kamery a vizuálních efektů. Nebýt právě té vizuální podívané a hereckých schopností Martina Freemana, musel bych hodnotit snad i hůře. 70%. ()

jiri.psota

Hobit je precizně natočený film se smyslem pro detail. Knižní předlohu kopíruje věrně, někdy možná až zbytečně roztaženě. Asi bych byl radši, kdyby byl namísto triologie rozdělen pouze na 2 filmy. Právě v tomto ohledu dle mě spíše vítězí snaha dobře projekt zpeněžit. Triky jsou výborné, hudba krásně dokresluje scény. Necítím zde tak silný motiv jako v LOTR, asi nepůjde ani o stejnou srdcovou záležitost, nicméně jde o dobrý film. ()

cajda77

Ze všech slyším spíše zklamání, než pochvalné uznání. Hobit pro mě byl tedy cesta do neznámá → a ve výsledku musím říct, že velmi neočekávaná cesta. Hobbit je milá pohádka, a tak jsem byl velmi překvapený kolik muziky Peter Jackson z ní dokázal vytáhnout, nemluvě o to, že ji i při zachování slušné kvality dokázal rozkouskovat na tři díly, to se dá považovat za pořádný kumšt. Překvapitě dostatek akce a i děj celkem ubíhá, rozhodně nelze říci, že bych se snad nudil - jen ta atmosféra Středozemí je famózní. Těším se na pokračování této "nové" trilogie ... ()

complex

rozdeliť knihu na veľa častí, o čo asi ide..? môj prvý film 3D v kine a môžem povedať, že som očakával viac toho 3D motívu, bolo to absolútne zbytočné. Dlhý príbeh, ktorý by sa dal skrátiť... ale tak vieme, že ide o prestíž a peniaze... ja osobne sa teším na ďaľšiu časť.. inak taká poznámka, časť príbehu bola natáčana aj na svk :D ()

fikee

Velice nudne. Hodne se mluvi o tom, ze Hobit svym rozsahem na tri filmy nestaci... a je to pravda. Martin Freeman coby Bilbo byl dobrou volbou, ale tim dobra rozhodnuti konci. Zbytecne vsuvky, az na vyjimky spatna a povetsinou i zbytecna akce, kde mel scenar venovat cas vetsimu prokresleni hlavnich charakteru (Bilbo + trpaslici) svevolne uvadi nove a nove (a zbytecne) postavy (Radagast, Saruman ?) - to vse srazi film do prumeru. Slavna predloha a uzasne (a recyklovane) vizualy proste dobry timing a hutny pribeh nenahradi. ()

milford

Epický začátek výpravy, akorát že tomu ta epičnost jaksi chybí. Celé je to příliš natahované a než se něco stane tak to fakt chvíli trvá. Pravda, Hobita ani Pána Prstenů jsem nečetl, takže nevím jak si s tím Jackson poradil, ale jako návrat do Středozemě to je pěkná podívaná a Martin Freeman hraje Bilba výborně. Ostatně celá skvadra trpaslíků mi přirostla k srdci, ale to furt nemění nic na tom, že by spád mohl být lepší. Uvidíme za pár měsíců s rozšířenou verzí :-) ()

SirPsycho

I přes pomalejší rozjezd dávám 5*. Jakožto milovník Pána prstenů jsem se na Hobbita řádně těšil a nezklamal mne, jak jsem se bál po čtení některých komentářů, jejichž autoři si stěžovali na nudu (nuda? Co to kur..?). Vizuálně nádherné, stejně tak po hudební stránce, akční to bylo až po uši a když k tomu navíc přičtu kouzlo všech těch postav a celého LOTR worldu.. nezbývá než těšit se na další díl. ()

holyvac

Pominu-li fakt, že se Jackson opravdu nechutně sám vykráda (u některých scén by stačilo jen vyměnit postavy a byly bychom zpátky ve společenstvu) jedná se stále o nádherný film s úžasnými triky. Dokonce i obsazení je vlídnější než v sérii LOTR - někteří hobitci mi tam totiž opravdu pili krev. ()

PanNafka

Velmi dobré, ale Pán prstenů se mi líbil o něco víc. Hlavně je to ale konečně zase nějaký opravdu dobrý fantasy film, protože těch je celkově zatraceně málo... Cate Blanchett jako Galadriel je naprosto fantastická! ()

Draconic

Tak tu máme zase pro změnu film, díky kterému jsem se pro změnu zase jednou těšil do kina. Abych to uvedl na pravou míru: knihu jsem nečet. Vlastně jsem si to chtěl přečíst, ale pak bych měl sklony film s knihou srovnávat. Přece jen kniha je kniha a film je film. Kdybych to měl vyjádřit jednou větou řekl bych, že to bylo navzdory velkému očekávání lepší než jsem myslel. Jasně že to bylo místy trochu moc fantaskní, ale to bylo v rámci mé tolerance. Krom toho oceňuji konečně nějaké filmové dílo, kde jsou podrobněji vyobrazení trpaslíci. Většinou se takhle yobrazují elfové, lidé nebo čarodějové. Jediné dílo, kde jsou trpaslíci v takové míře, co mě napadá, je Sněhurka a sedm trpaslíků :D Takže podtrženo, sečteno: pěkné masky, úžasná hudba i efekty, dobré obsazení, jen si myslím že je trochu zbytečné z toho dělat 3 filmy když by 2 byly akorát. ()

macoslavek

tak jako se nedají srovnat knihy LOTR s Hobitem, nedají se srovnávat ani filmy.. a férově, pokud se divák odprostí od Pána Prstenů, Hobit se mu bude líbit taky.. Shore se opět vyznamenal, co se týče vizuální stránky, je Hobit sice trochu barevnější než jsme zvyklí, ale taky mnohem dokonalejší.. herecké výkony jsou více než dobré, Martin Freeman byl výbornou volbou.. atmosféra není tak silná, jak jsem čekala a působí mnohem pohádkověji, ale tak je to v knize, proč by to tím pádem nemělo být i ve filmu? nikdo mi nevymluví, že to je kvalitní snímek, jen je škoda, že nevznikl před trilogíí LOTR. ()

migeldiablo

Hneď úvodná scéna naznačila, že to bude pecka! Peter Jackson opäť nesklamal, vianočný darček pre všetkých tolkienistov. Zatiaľ za 4*, počkám si na pokračovania. ()

Warapeidza

Ano- je to dlouhé, a roztahané, a ukecané, a doslovné, a Jackson si vymýšlí a tak vůbec... Ale přesně takhle mě to baví, přesně takhle jsem to chtěl a přesně takové jsem to dostal. A teď chci víc :)... ()

Pán prstenů mění majitele

Pán prstenů mění majitele

19.08.2022

Těsně před premiérou seriálového Pána prstenů: Prsteny moci přichází zásadní změny týkající se práv na knižního Pána prstenů a Hobita. Ty totiž odkoupila švédská herní společnost Embracer Group,… (viac)

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

10.02.2022

Zatímco už za pár dní přistane na internetu první trailer z očekávaného televizního seriálu Pán prstenů: Prsteny moci, neméně tak důležitou zprávou je nová informace, že filmová práva (samostatně… (viac)

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021