Česká soda

Česko, (1993–1996), 4 h 38 min (Minutáž: 10–29 min)

Hudba:

Josef Spal

Petr Čtvrtníček, Milan Šteindler, David Vávra, Veronika Žilková, Vlastimil Zavřel, Jaromír Dulava, Pavel Bobek, Karel Dobrý, Petr Vacek, Luděk Sobota (viac)

Satirický pořad Česká soda, který se uváděl v programu České televize od června 1993 do konce roku 1997 jako občasník, se stal kultovním dílem, které se později objevilo jako střihový film i na plátnech kin. Pořad dosud zůstává v tomto žánru výjimečným (i když jeho koncepci a model začaly napodobovat i jiné pořady tohoto typu), svým humorem nezařaditelným a nerespektováním žádného tabu pro širší veřejnost i nepřijatelným. Jako první přišel s parodiemi televizních zpráv, politiků, reklam, schémat televizních pořadů, klipů, atd. Vyvolal spory, protesty, bouřlivé divácké ohlasy, kritiku laiků i odborníků, ale i nebývalou oblibu. Mnohé texty z České sody zlidověly. Jak nasvědčuje založení několika "fanklubů České sody", výroba stejnojmenné sodové vody, obrovský zájem o videokazety s pořadem, jeho neustále reprízování v České televizi i návštěvnost filmové kopie v kinech po České republice, pořad pro část diváků zcela zlidověl... (oficiálny text distribútora)

boshke

Ze začátku je to pěkná slabota, u mne navíc posilněná faktem, že mi v té době byly tři roky, tudíž mi jména politiků a parodie na tehdejší reklamy příliš neříkaly. Na konci to vždy zachránili alespoň Karl s Egonem. Postupně to šlo nahoru a já se řezal smíchy... "Jsou to hlavně lesy, dvory... i budovy" - "Ján Zákopčaník byl zadržen za sex se zvířaty. Na svou obhajobu řekl pouze "nejtepleji bylo v Oslu"... 80% ()

Kothy

Naprosto nekorektní pořad. To, co si mohli dovolit tenkrát by dnes opravdu nemohli. Spousta černého humoru a tak podobně. Čtvrtníček je borec! "Je profesorem matematiky v koncentračním táboře." :D ()

MikeCool

TV-seriál. Klasický, český černý humor. Nejvíce pobavili David Vávra s Milanem Šteindlerem v pořadu Alles Gute. Ostatní scenérie už mě takovým způsobem nezaujali, ale přesto si myslím, že Česká soda je ryzí a typický příklad pravého českého, dosti černého humoru. >| Průměr všech zhlédnutých epizod 65% (3*) | ()

swamp

Jako by to bylo včera.. pátek večer, před seriálem Red dwarf, přišel jsem z hospody, zapnul ČT2 a na obrazovce se objevil nápis Čtvrtníček, Šteindler a Vávra uvádějí... Musím se přiznat, že prvních pět dílů nemá dle mého takovou údernost jako zbytek, kde zprávy uvádí už Čtvrtníček. Ale pamatujete-li si dostatečně tehdejší dění na politické scéně (alespoň mlhavě), neztratíte se. ;) Navíc se naučíte i nějaká ta německá slovíčka. :D '..tady Sova.' ()

nascendi

Z České sody som mal možnosť vidieť iba časť, ale ako som sa dočítal v komentároch, za prvou sériou mi nemusí byť ľúto. Je úplne prirodzené, že nakrúcať scénky s tak nekompromisným a provokatívnym humorom je možné iba v prechodnej politickej atmosfére, ktorá skončí keď "Vstanou noví cenzoři." Českú sodu mi pripomenul program Johna Olivera Co týden dal a vzal, ktorý ho nakrúca pod ochranným plášťom HBO, takže si "dovoľuje" viac, než je ochotný ktorýkoľvek politik pripustiť. Česká soda je dnes archívnou záležitosťou, mladší diváci sa v niektorých spojitostiach nebudú orientovať. V každom prípade som ani pri pozornom sledovaní neobjavil nič, čo by ju povyšovalo na kultovú záležitosť. Časť vtipov objektívne prekročila hranice vkusu, ale to nie je u členov divadla Sklep nič neobvyklé. ()

Zodd

Klasika, která si dělala prdel ze všeho a všech. Jen o pár let později kolem přelomu tisíciletí už klasický český humor neuměl doopravdy prodat nikdo, čímž pomohly zejména více striktní pravidla. Lekce němčiny s Vávrou a Šteindlerem si snad pmatuje každý, ale byl to Čtvrtníček, kdo to nesl nejvýš. Je celkem škoda, že podobně jako u klasického britského humoru se už podobný pokus opakovat nemůže. ()

iamek

A pak, že v českých podmínkách nejde natočit něco vtipného, normálního a nemusím se stydět, že se na to vůbec dívám. ()

Ivoshek

Moderátor: Reportáž live. Neradi přerušujeme reklamní bloky zpravodajstvím, ale právě jsme dostali zprávu o závažném trestném činu a naše kamera je přímo na místě. Karle, slyšíš nás? Reportér Karel: "Ano, už je to v pořádku, slyším vás, slyším". Moderátor: "Tak co se tam vlastně stalo?" Reportér Karel popisuje a ukazuje krví postříkané zdi jednoho bytu: "Jsme v Písecké 20 a stala se hrozná věc. Hrůza. Holčička malinká leží tady úplně brutálně zavražděná, tak jsme se sem rozjeli a můžu vám říct, že ty záběry nejsou úplně příjemné, je to hrozné. Docela mi běhá mráz po zádech, protože je to tady i s pohlavním zneužitím a to už je hnus." Moderátor: "A má už policie nějakou stopu nebo jak to tam vlastně vypadá?" Reportér Karel: "V tuto chvíli to tady vypadá jako u řezníka, protože rány byly vedené značnou silou. Policie nevím jestli má nějakou stopu, protože je mi úplně zle". (Reportér to všechno ukazuje a je mu skutečně asi zle. Obrací se s mikrofonem na další přítomnou holčičku). Holčička: "Já jsem s ní seděla v lavici. S Áďou". Reportér Karel: " V které lavici? " Holčička: "U okna ". Reportér Karel: "To jsou zatím postřehy nájemníků. Všude se tu válejí kusy masa a až budu mít nějakou novinku, tak se přihlásím". Moderátor: "Já sice nejsem cimprlich, Karle, ale musím ti dát za pravdu, je to hnus." ()

jonyyy

Kvalitnější jak Tele tele o tom není sporu, ale má to stejný problém. Na jednu Super pecku si musíte počkat několik slabých skečí. ()

HellFire

Jakožto náctiletý si pamatuji, že Česká soda byla kultovní záležitost. Doteď si pamatuji především znělku, kdy lahev české sody stoupá na obzor zpoza kopce a pořad Ales Gute. Ze scének mi v paměti utkvěly spíše reklamy. Když jsem tedy teď po letech Českou sodu opět zhlédnul v rámci ohodnocení jednotlivých dílů, nestačil jsem se divit, jak příšerně nekvalitní vlastně jednotlivé díly jsou. Mnohokrát sem se nestačil divit, jak se vůbec tak nezábavný pořad mohl dostat na obrazovky. Pořádně jsem se zasmál jen párkrát a povedených scének abych na prstech jedné ruky spočítal. Většinu dílů jsem spíš protrpěl. ()