Česká soda

Česko, (1993–1996), 4 h 38 min (Minutáž: 10–29 min)

Hudba:

Josef Spal

Petr Čtvrtníček, Milan Šteindler, David Vávra, Veronika Žilková, Vlastimil Zavřel, Jaromír Dulava, Pavel Bobek, Karel Dobrý, Petr Vacek, Luděk Sobota (viac)

Satirický pořad Česká soda, který se uváděl v programu České televize od června 1993 do konce roku 1997 jako občasník, se stal kultovním dílem, které se později objevilo jako střihový film i na plátnech kin. Pořad dosud zůstává v tomto žánru výjimečným (i když jeho koncepci a model začaly napodobovat i jiné pořady tohoto typu), svým humorem nezařaditelným a nerespektováním žádného tabu pro širší veřejnost i nepřijatelným. Jako první přišel s parodiemi televizních zpráv, politiků, reklam, schémat televizních pořadů, klipů, atd. Vyvolal spory, protesty, bouřlivé divácké ohlasy, kritiku laiků i odborníků, ale i nebývalou oblibu. Mnohé texty z České sody zlidověly. Jak nasvědčuje založení několika "fanklubů České sody", výroba stejnojmenné sodové vody, obrovský zájem o videokazety s pořadem, jeho neustále reprízování v České televizi i návštěvnost filmové kopie v kinech po České republice, pořad pro část diváků zcela zlidověl... (oficiálny text distribútora)

riza-do

Výborná parodie na veškeré televizní dění.. Česká televize dokázala stvořit "televizi v televizi" a parodovat snad naprosto všechno.. od zpráv, přes reklyma i jedinečné pořady a show. Není možné se nebavit, není možné se nesmát a není možné si nevšimnout skvělých "přehnaných" hereckých výkonů komiků, kterých je zde spousta.. ()

Renie42

Tak tohle nemá chybu :-). Čtvrtníček a spol. to pěkně rozjeli, vzali si na paškál všechno možný, co se v té době vysílalo, ty jejich reklamy mě také moc pobavili. Alles Gute. ()

Narg

Nejlepší české televizní dílo všech dob, naprosto bezkonkurenční. Dal bych cokoli za to, aby Soda existovala i dnes. Tolik by jí naše politika potřebovala! ()

whysoserious

Českou sodu by měli Čtvrtníček a spol. obnovit- vždyť dnes je myslím k dispozici ještě víc věcí ke zparodování, než před lety, v době vzniku:) Jojo.... chybí to, jako parodický odraz dneška- to by byla soda! :) ()

kiros179

Ne všechno se povedlo, ale i tak je to nějlepší satira která za posledních 25 let (ne-li více) u náz vznikla. Člověku se nechce ani věřit, že toto regulérně běželo na ČT, dnes by z toho bylo takové haló, že bych byl překvapen kdyby to po pár dílech nezazdili. Vražedný mix satiry, nekorektního humoru, parodie a kdo ví ještě čeho, to je v podstatě vedlejší. Když si dnes vzpomenu na Alles Gute, reklamu na Árijec (RRTV by na základě totoho dnes vyklásila inkvizici), krakonoše a tuny dalších scének, neubráním se úsměvu. Televizní kultovka jak když bičem mrská. 100% ()

kubilov

Česká soda, v dnešní době již kult, který si v nelehkých létech devadesátých dělal srandu z čehokoliv vážného od politiky až po němce. Přesto, že je to všemi opěvovaný seriál/film, mě až tolik jak jsem čekal nenadchl, zvlášť s vtipy, které byly možná vtipné před patnácti lety, ale do dnešní doby strašně zestárly. Bohužel jsou zde obrovské rozdíly mezi neskutečně povedenými vtipy a spoustou trapností mezi tím. Samozřejmě třeba Čtvrtníčkovy zprávy nebo Alles gute jsou naprosto skvělé, bohužel mezi nimi je až příliš hluchých míst. Nezapomeňte svým manželkám koupit prací prášek Árijec! Aby bylo vaše dítě zářivě bílé! ()

Lewaso

Snad neexistuje člověk, který by se nesmál či přímo nechechtal u České sody. I když i mně - drsnému cynikovi - občas zatrnulo (rozhovor s bučícím Bendou), považuji tento sklepní počin za jeden z vrcholů českého humoru. Tedy vlastně srandy. ()

Bratr

Víc než zábava, parodie, nebo neřízené odpornosti mě na Sodě fascinuje neuvěřitelná svoboda, se kterou mohli Sklepáci tvořit neuvěřitelné skeče a urážky. Ačkoliv Petra Černocká by možná nesouhlasila, doufám, že někdy opět nastanou doby svobody, kdy skupinka nezávislých bude moct plodit podobné hovadiny ve veřejnoprávním médiu. ()

MartyMcFly89

Překvapivě nejhorší pro mě bylo Alles Gutte, protože nesnáším němčinu, neumím německy a při poslechu německého jazyka se mi chce zvracet. Ostatní věci jsou ale (pro mě) dokonalé, je to kult, je to nostalgie, je to kvalitní, proboha, co tenhle seriál není ? ()