Česká soda

Česko, (1993–1996), 4 h 38 min (Minutáž: 10–29 min)

Hudba:

Josef Spal

Petr Čtvrtníček, Milan Šteindler, David Vávra, Veronika Žilková, Vlastimil Zavřel, Jaromír Dulava, Pavel Bobek, Karel Dobrý, Petr Vacek, Luděk Sobota (viac)

Satirický pořad Česká soda, který se uváděl v programu České televize od června 1993 do konce roku 1997 jako občasník, se stal kultovním dílem, které se později objevilo jako střihový film i na plátnech kin. Pořad dosud zůstává v tomto žánru výjimečným (i když jeho koncepci a model začaly napodobovat i jiné pořady tohoto typu), svým humorem nezařaditelným a nerespektováním žádného tabu pro širší veřejnost i nepřijatelným. Jako první přišel s parodiemi televizních zpráv, politiků, reklam, schémat televizních pořadů, klipů, atd. Vyvolal spory, protesty, bouřlivé divácké ohlasy, kritiku laiků i odborníků, ale i nebývalou oblibu. Mnohé texty z České sody zlidověly. Jak nasvědčuje založení několika "fanklubů České sody", výroba stejnojmenné sodové vody, obrovský zájem o videokazety s pořadem, jeho neustále reprízování v České televizi i návštěvnost filmové kopie v kinech po České republice, pořad pro část diváků zcela zlidověl... (oficiálny text distribútora)

salamandrr

Ve své době velmi vtipné a drsné, dnes myslím, se vtipnost vytratila a vyměklá společnost tento seriál příjmá drsněji... "Ke každému balení prášku Árijec, plastový SSáček zdarma" ()

AxelWers

"Mám v Bosně jeden tank, jsem nejbohatší z bank. Nad Splitem. Mám v Bosně jeden tank a říkám vieles Dank et item..." Super paródie, takto si to predstavujem. ()

NightPorter

Čtrtníček for prezident! Je to komik, divadelník i kurva a všechno z toho už sme na hradě měli, tak jakýpakcopak. Navíc má nejdokonalejší mimiku obličeje, co jsem kdy viděl, takže by mohl pobavit i v zahraničí, dokonce víc než Klaus. Ale to už přetejkáme do politiky, což ostatně tenhle skečoseriál dělá pořád. ()

Drom

Jedna z perel české polistopadové tvorby, zcela nespoutaný humor. Kam se jen poděl? Tvůrci se nebáli dupnout do čehokoliv, nic nebylo parodii svaté a tak to má být. Dneska je to akorát samá "zabavní" show a politicky korektní zvratky. ()

DAPDO

Zkouknul jsem včera všechny díly prakticky v kuse a zavzpomínal na starý dobrý časy, kdy byl svět ještě v pořádku. Přesně takovej typ pořadu mi tady chybí. Satiristický dvouměsíčník, kdy jsem se těšil na každej novej díl. Vysílat něco podobnýho teď, tak se minimálně půlka republiky posere a tvůrci půjdou bručet. Nezapomenutelný parodie na reklamy, kdy třeba Žilková, která teď omlouvá sexuální delikty migrantů jejich pudem, umývá zrovna jednoho takovýho pracím práškem Árijec, sestřihy politických debat v kombinaci se Čtvrtníčkovýma glosama a na závěr Alleg gute - prostě nezapomenutelný, nejlepší a nejdrsnější humor a pro mě kultovní. ()

kondor77

V dávných dobách, kdy ještě české televizi nešéfoval eurohujer Petr Dvořák a moderátoři se snažili jen moderovat a nikoliv vychovávat vznikl filmový klenot, který dodnes nepřestává udivovat svým otevřeně nekorektním obsahem, R.I.P. . ()

Pafnuc

Množství hluchých míst a nedotažených nápadů je vyváženo spoustou výborných míst a nápadů dotažených ad absurdum. Styl reklam s postupem času vybroušen k naprosté dokonalosti. Také na tu dobu kvalitní a vtipné triky. A Čtvrtníček ve své póze pro mě osobně téměř geniální. ()

Sosak

Jó, takováhle zábava se dneska už netočí. Typický česko-černo-černý humor v Monty pythonovském podání. člověk už ani místama nevěděl, jestli si z něj ještě pořád jenom střílí. Každopádně to byla skvělá a zajímavá zábava, kterou vypstřídaly typy Svetra Novotného a podobní kabaretní upocenci...Etiketten sagen stop! Jenom koncentrákovaná síla enzymů si s tou špínou poradí :) ()

Historik85

Tak tohle nejde ničím překonat. Přes slabší začátky se z toho vyvinul perfektní satirický pořad. Nejlepší jsou samozřejmě kultovní lekce "Alles Gute!", hlavně s panem Egonem v Receptáři, pornem ze 70. let nebo Krakonošem, nejpovedenější z ostatních pořadů je bezpochyby "Risk" ("Néé, Vlak z Plzence jede na Smíchov" :-D, "Tak dnešní Risk asi pomalu končí tady" :-D), "Žluté béčko" s panem Jardou, diskuzní pořad s Baštou, ale hlavně reklama na "Servil" :-D :-D :-D. Tele-Tele tomu nesahá ani po kolena. 95% ()

mak.

A) je profesorem matematiky, B) je v koncentračním táboře, C) je profesorem matematiky v koncentračním táboře. C ist richtig! ()

dessa

Na to zavoláme Tix. Tixi, k noze... Tixi, trhej... Naše nevidomé již nebaví pracovat od nevidím do nevidím... Kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde... Mirka, svou jemností Tě láká... Vložky Jauvejs, z jemného bodláčí... Aby Bílá bílá byla.. Alles Gute! To je přesně ten černočerný Čtvrtníčkovský humor, který miluju... ()

boni

Humor jak má být. Tady se opravdu neštítí pořádného vtipu, a to doslovně. Díly jako 1940 nebo Alles Gute opravdu nemají chybu. Prostě černý humor bez hranic. Postupem času se z toho stal opravdu kult, v uvolněné porevoluční éře mohly vznikat takovéto „drsné“ seriály, které by už dnes cenzuře neprošly. Rozhodně ne cenzuře České televize. ()

bull!nka

Drzost s jakou se tento pořad nebál kritizovat nedotknutelné je obdivuhodná...fandila jsem tomuto druhu humoru tehdy a líbí se mi dodnes, škoda, že už spolu Čtvrtníček a Šteindler nespolupracují..., ale chápu to...škoda ()