Sedm kapitol ze života studentů jedné blíže neurčené estonské střední školy. Introvertní Joosep se stal terčem nejapných her svých spolužáků, které dráždí svou uzavřenou povahou. Žerty postupně přerostou v šikanu, jež vyústí v tragédii - k překvapení všech - i diváků. Mrazivé svědectví o ponižování lidské důstojnosti. (oficiálny text distribútora)

patrik221

Myslím že som tak autentický film ešte nevidel. Krutá realita v školských laviciach den čo den. Herci sú samostatná kapitola - všetkým postavy tak sedeli že je ťažko uveriť že to len hrali. Naozaj by sa tento snímok mal premietať na školách. P.S Nič pre slabé povahy. http://youtu.be/cqGXRXak9_g ()

Mikino00

Film s normálním školním scénářem o šikaně, mi celou dobu připadal jako oslava násilí a nabádá k němu hlavně na konci. Celé je to natočeno velmi nekvalitně, ať už kamera, herci, režie. Rozhodně přeceněné. ()

zelvicka.

"Mám jít ven, nebo dovnitř?" - tahle slečna se mi svým chladným přístupem zaryla do mozku takovým způsobem, že v něm mám ještě teďka jinovatku. - Asi jsem rád, že mám tohle období za sebou. ()

kuckaAFC

Režisér Ilmar Raag umně skloubil nejhorší prvky (nefungující vztah rodiče-syn a profesor-žáci, třída podobající se tupému stádu atd.) šikany, z čehož vznikl opravdu hutný snímek. Film je postavený spíše na syrovém příběhu a prostředí než na hereckých výkonech, které byly místy nedostatečné. Avšak vyplatí se zhlédnout minimálně jako odstrašující případ neřešené šikany. 75% ()

Phoppy

Konec filmu je patrný už z prvních 15 minut, ale to nemění nic na faktu, že to se mnou slušně zamávalo...bože je něco takového vůbec možné?...bohužel ano je !!! ()

FElix06

Jsou filmy u kterých se smát nelze a Klass je jedna z hlavních příček. Přesný a vcelku realistický obraz (až na pár maličkostí, které film příliš zjednodušovaly) toho, kam až může zajít šikana a co je to čest. Písnička co hraje na konci – Ma ei sure je jednou z těch nejsmutnějších, co jsem kdy slyšel. ()

klokyn

Veľmi silný filmový zážitok. Najsilnejšou scénou, pri ktorej mi zvieralo hrdlo nebola posledná pasáž filmu, ale to čo jej predchádzalo (scéna na pláži). Neskutočné. Jednu hviezdičku musím odobrať za nepodarený akčný záver, síce mi nevadil, ale prišiel mi veľmi lacno natočený, narozdiel od zbytku filmu. Po filme som a tak či tak nezmohol na slovo. ()

zdenur

To vcítění-se do filmu je úžasné. Úplně jsem cítil tu bezmoc. Závěrečnou scénu jsem si absolutně vychutnával - dlouho jsem něco takového u filmu nezažil. ()

Pawlisman

Dosti originálně, poutavě a zajímavě provedený snímek, který vás skutečně pohltí, ale že bych takovýto film hodnotil jako bomba a 140. místo na žebříčku všech filmů, to zas nevím. 8/10 ()

WinstonS

"Get it, man... Nobody in our class protects Joosep".....Ufff.... Musím se přiznat, že ve finále mi začalo srdce tlouci o hodně rychleji. A ve chvíli, kdy Joosepovi pípla sms a on vzal otci klíče, jsem tušil co přijde. KLASS je mrazivý film, který kazuje, co všechno může způsobit totální komunikační propast. Povinně bych ho pouštěl na základních a středních školách, aby mladí lidé viděli, kam až může zajít něco, co zpočátku vypadá jako nevinná legrace. Oproti smutnému faktu, že u nás se souběžně točí hovadiny o dvojici teenagerů, kteří ještě nezasunuli, je obrovským zážitkem vidět, že pár set kilometrů na SV od nás vznikají podobné nemilosrdné sondy do opravdového života dospívajících lidí. Popravdě mi sice moc nesedí typologické složení sociální skupiny "třída", jak ji Raag předkládá, ale respektuji, že během hodinky a půl nemůžete chtít zázraky. Naopak pochválit musím casting. Ústředná dvojice Joosep - Kasper je až až mrazivě reálná, Thea uvěřitelná a Anders jako ztělesněné a primitivní zlo (divák ho MUSÍ nenávidět). Jenže i takřka hmatatelnou nenávist vůči jemu a jeho partě v posledních patnácti minutách u diváka přebije pocit lítosti, bezmoci a zmaru, umocněný faktem, že film byl natočený podle skutečné události. Když Joosep mluví o škole v Holandsku, kterou by chtěl vystudovat, polije vás pot. Ale najdou se i jiné a sakra emotivní momenty - Kasperovo sebeobhajování ve vztahu k Thee (tahle rovina filmu je famózní!), Joosep strhávající si ze sebe značkové oblečení, celá scéna na pláži, chvíle předtím, než Joosep a Kasper vejdou do školy atd. KLASS je jeden z nejpůsobivějších snímků, které jsem měl v poslední době možnost vidět. REVIEW - EDIT: Po opakovaném shlédnutí bych rád vypíchnul podle mého jednu ze stěžejních postav, kterou jsem zapomněl zmínit - Maxe (dlouhovlasý premiant třídy, mj. ukradl Joosepovi sešit). Jde o jednoho ze zásadních iniciátorů šikany, který v ní nalézá potěšení a zálibu jak skrze své spolužáky uskutečňovat násilí. Na rozdíl od živočišného násilí, která páchá Anders, je Max prototypem násilí psychického: dokáže skvěle motivovat, obratně manpiluje s Andersem a ostatními, je vysoce inteligentní a o to více nebezpečnější. Vědomě podporuje Anderse v roli vůdce skupiny, aby prostřednictvím něj mohl být skrytým, nicméně o to vlivnějším řídícím prvkem. ()

Geller

Na tento snímek už se nejspíše nikdy nepodívám poněvadž k tomu nebudu mít odvahu. Žádný jiný snímek snad nezaútočil na mojí psychiku takovýmto způsobem. Je to náročná podívaná to vám povím..... P.S. Nejdebilnější komentář- Mr. Apache ()

El Loco

Klass je mojou prvou osobnou skúsenosťou s estónskou kinematografiou a zostal som veľmi milo prekvapený jeho kvalitou a filozoficko-psychoanalytickou hĺbkou. V podstate sa jedná o surový a ťažko stráviteľný snímok („Ondskan“ je oproti tomuto pohodička), čo je spôsobené hlavne tým ako uveriteľne tento film pôsobí. Realistickosť dosiahol režisér Ilmar Raag, čo sa technickej stránky týka - použitím urbanisticky štylizovanej, skoro až dokumentárnej kamery a tiež využitím šialene zbesilého, no moderného strihu a čo sa týka obsahovej stránke - dopomohli k tomu hlavne skvele zvládnuté herecké party mladých estónskych hercov. Raag poukazuje (a zároveň kritizuje) v tejto drsnej dráme zo školského prostredia na krutosť a bezcitnosť súčasného sveta – na jeho sociálnu hierarchiu a nemožnosť vytŕčania z davu, ktoré je oplatené nepochopením a separáciou. Joosep je obyčajným stredoškolským študentom, avšak vďaka svojej mĺkvej introvertnej povahe sa stane terčom šikanovania svojich spolužiakov. Jediný, kto sa ho zastane je Kasper, ktorý sa už nemôže pozerať na jeho ponižovanie a postaví sa proti lídrovi tyranov Andersovi. Nedostane sa mu však oprávneného obdivu od ostatných, ale práve naopak. Všetci sa postavia proti nemu a vyčlenia ho zo svojho kolektívu, pričom to naruší jeho vzťah s ďalšou spolužiačkou, Theou, na ktorú si robí zálusk aj hlavný agresor Anders. Napätie a tyrania sa stupňuje po tom, ako sa terčom psychickej a fyzickej šikany stane aj Kasper. Frustrácia nad bezmocnosťou nakoniec vyhrotí celú situáciu až do nezmyselného (no treba povedať, že z pohľadu šikanovaných chlapcov, spravodlivého) tragického záveru. ()

Furmi

Skutočne mrazivý film odrážajúci smutnú realitu ktorá tu bohužiaľ je. S pohľadu na scenár, dialógy a proste na dej je film bezchybný - neobohrané téma šikany na školách. Z pohľadu toho že sa predsa len jedná o film tak to už je horšie. Hlavne ta miestami strašne zmätená kamera a pre mňa dosť nepresvedčivé herecké výkony, inak je film neskutočne sugestívna výpoveď o veciach o ktorých sa zvyčajne mlčí a je hodný plného hodnotenia a mal by si ho pozrieť každý jeden človek, i mladšie publikum, hlavne oni. 78% ()

Chosé85

Souhlasím s tím, že tenhle film není originální a není po filmové stránce invenční (nebo jak to nazvat), ale prostě a jednoduše tenhle film mě totálně sejmul svým obsahem. Totální třídní vůdce (hajzl, s prominutím), který je absolutně vymaštěný metrosexuál, ponižuje jednoho trochu tichého Joosepa a který si najde kdykoliv nějakou záminku (i absolutně absurdní), aby ho před celou třídou zesměšnil (která jen přihlíží a nic s tím neudělá). Ale objeví se kamarád ... člověk, který byl dříve na jejich straně, ale který už nemohl jen přihlížet. A tak se ho zastal, ztratil své postavení ve skupině neandrtálců a svoji holku pro jednu jedinou věc - spravedlnost. Sice to není filmařské veledílo (podle filmařských šablon), ale vidím v tom drama antických rozměrů. A co se dělo potom, to ať si každý přebere sám. Hodné zamyšlení... ()

JoVanGogh

Výborná prácia réžie, to je asi všetko, čo mi po zahliadnutí tohto filmu napadá povedať. Jediný film, ktorý ma ohromil natoľko, že mu nie som schopná dať plné hodnotenie. ()

Perfo

Film o šikaně srovnatelký s Håfströmnovým Ondskan. Neuvěřitelně silný, naturalistický a ve své podstatě smutný film o tom, jak se může vyvinout situace, když se někoho zastanete, nechcete být součástí celku vedeného jedním kreténem a nakonec vám všichni provedou něco tak hnusného, že to může skončit jedině tak, jak to skončilo...Jeden z úhlů pohledu, proč se občas někde na škole vyskytne střelec/ci... ()