Antikrist

• Česko Antikrist (viac)
Dráma / Horor / Mysteriózny / Psychologický
Dánsko / Nemecko / Francúzsko / Švédsko / Taliansko / Poľsko, 2009, 109 min

Príbeh manželského páru, ktorá odchádza vyrovnať sa so stratou malého syna na opustenú chatu v hlbokých lesoch, je nielen plný nečakaných zvratov, dusnej atmosféry, explicitných záberov, ale aj fóbií majstra postmodernej réžie, dánskeho režiséra Larsa von Triera. V Antikristovi sa spája tajomnosť Lynchovho Twin Peaks, Tarkovského Stalkera s hororovou atmosférou Kubrickovho Žiarenia či série Saw. Antikrist je však predovštekým silno vizuálnym zasvetením do ľudského podvedomia, z ktorého vystupujú démoni, o sile ktorých sme nemali potuchy. (ASFK)

cubajz

Trierova depresivní libůstka zabalená do satanistických metafor a náznaků - místy jsem sice nebyl schopen se do černoty děje úplně ponořit, ale většinu času jsem strávil nalazen na stejnou vlnu, na jaké film plynul (takže i ta mluvící liška mi spadala do konceptu). A musím vyzdvyhnout prolog, dokonalé řemeslo. ()

tomtomtoma

Po tomto filmu jsem měl v hlavě zvláštní pachuť a trochu zmatku, nechtíc se smířit s tím, že by mělo jít jen o takový umělecky těžký psychologický horor, byť v dramatickém hávu. Možná to nejsem schopen zcela pochopit a úplně docenit, ale tak nějak se mi více a více dostává názoru, že jde o jeden z vrcholů autorova cynismu, snad i s potřebnou dávkou pomstychtivosti. Samozřejmě jsou tam symboly, je to řemeslně velmi dobře zvládnuté. Vlastně více než dobře. Snaha o záchranu partnerského vztahu, jeho rozklad a boj o holý život. A proč to všechno? Že snad žena přestane mít mateřský pud, že je tímto životem unavena? Nebo vyplouvá na povrch skryté zlo ukryté v ženě? Přistupuje se na magičnost určení rolí, ve svém důsledku tak rozkladném? Nevím, možná, že jde opravdu jen o jakési podobenství, jehož forma mi až tolik nesedí. I když On (dobrý Willem Dafoe) i Ona (dobrá Charlotte Gainsbourg) podávají ve svých podivných rolích totální destrukce všeho lidského i partnerského i dobrého opravdu vynikající výkony. Jen ten prolog a epilog mi přišel poněkud lacině podbízivý. Nakonec jsem to snad pochopil, že jde o svéráznou pomstu zklamání při partnerském rozchodu. ()

dubinak

Vizuální efekty působí ostroostře a herecké výkony nemohly být špičkovější, jenomže nevýhodou Antikrista je to, že každý si ho přebere jinak a tudíž se tu bez překvapení objeví v hodnocení pět hvězd i odpad. Osobně bych se asi přikláněla k té druhé skupině, z důvodu toho, že mi snímek nic nedal a nedával mi tak trochu smysl. Psychologické drama s nádechem hororové atmosféry, která byla víc než patetická. Když bych hrála na asociaci a zaznělo by slovo Antikrist..asi se mi vybaví WTF blue porno s více než podivným námětem a ještě podivnějším koncem. Čekala jsem leccos, ale tohle tedy ne. ()

laik_60

Ach... horor ... skúsil som to dopozerať ... s prestávkami .. nepomohlo ... ani herci (aj keď boli dobrí až presvedčiví) ... ale už sa asi k tomu filmu nevrátim, Promiň Dafoe stálo to za prd, ()

C0r0ner odpad!

Na tenhle komentář jsem se dlouho "těšil". Trierovi jsem pak dal ještě jednu šanci v Melancholii a teď vím, že už od něj nechci nikdy nic vidět. Technicky to je paráda, o tom žádná, ale obsahově je to tak kurva něco příšerného, že jsem při sledování málem sežral klávesnici (bez zákusku). Chápu, že se to bude mnohým pitvalům, rádoby kritikům a hnidopichům líbit, nicméně mě to minulo jako ještě nikdy nic. Nuda k posrání je protentokrát bohužel nedostatečný termín, protože Antikrist je pro mě vizuálně zhmotněná noční můra kinematografie. Ve výsledku se můžu podepsat pod verbala, protože moje myšlenky dokonale převedl do psané formy. Subjektivně nejhorší film, který jsem kdy viděl. 0% ()

kusper

12. FFF Hloupé dát tomuhle filmu zrovna 4* Ovšem vynikající první půlka je vykoupena půlkou, která začíná povídáním lišky. Nechci říct, že násilí v tomhle filmu je samoúčelné, ale mírně přehnané rozhodně. ()

Lindiště

Podle zdejších jak oslavujících, tak zatracujících komentářů jsem očekávala rozporuplnou, ale strhující podívanou, vyvolávající množství nejrůznějších pocitů, tak jak jsem byla dosud zvyklá u každé "trieroviny" s výjimkou "Direktøren for det hele". Bohužel nic z toho se zde nekonalo, od začátku jsem vlastně jen čekala, kdy "to" přijde a ono hle... konec. Vůbec to tentokrát celé jen tak klouzalo po povrchu, atmosféra žádná, i přesto, že "Chaos rules", podle názoru jisté havěti. Zmíněný rozklad osobností mi nepřišel důsledný ani nijak odůvodnitelný a tím pádem jeho vyústění zrovna ne zrovna uvěřitelné. Různé motivy z filmu mi připomínaly třeba Shining, Misery, Seom, nebo Vargtimmen, s tím rozdílem, že v uvedených filmech byly daleko více propracované. Zde podle mého názoru Trier zůstal na půl cesty, což je škoda, protože potenciál byl velký. Prostě to celé nějak prošumělo, v noci se spalo krásně a ráno mi už z filmu v hlavě skoro nic nezůstalo. ()

zette

Tak toto je film, na ktery se nezapomina. Zpusob, jakym reziser natocil uvodni nehodu je hodne zajimavy. Triera mam ze soucasnych reziseru nejradeji, myslim si vsak, ze v Antikristu uz zasel daleko a celkem mam starost o jeho zdravi:-). Je ale pravda, ze po filmarske strance je film temer bez chyb, atmosfera hutna a herecke vykony fantasticke. ()

PEEPA

Myslel jsem si, ze mam Larse von Triera rad. Co jsem od nej videl mne bavilo a libilo se mi. Tohle se mi libilo (v kontextu celeho filmu ctete "bylo koukatelne") zhruba pul hodiny. Pak to zaclo byt hrozne a hroznejsi, az to bylo uplne nejhroznejsi. Jedine, na co jsem si pri uchylnosti tohoto filmu vzpomnel byl Ostrov od Kim Ki Duka, podobna zverstva si tam lide provadeli.Fujky, nic pro mne.A obdivuju Dafoea, ze se k necemu takovemu upsal... ()

spygirl

Těžký, hodně těžký film... pustila jsem si ho pozdě v noci, což nebyl moc dobrý nápad... :-) Úvodní scéna dokonalá, nádherná hudba. Původně jsem chtěla hodnotit výše, ale nejde to, kdo neviděl, nepochopí... Docela mě překvapily explicitní záběry pohlavních orgánů, dalo by se říci, že je tento film porno pro intelektuály, ale to by bylo hodně laciné přirovnání, protože tohle je o něčem jiném. Je o temnotě lidské duše, o utrpení. Ovšem pro mě až moc temná zákoutí. Zajímalo by mě, jak by to dopadlo, kdyby na tu hrůzostrašnou a opuštěnou chatu nejeli... ale to se nedozvíme. Tohle byl první film, který jsem od Triera viděla a musela jsem si pana režiséra vyhledat na internetu, kupodivu vypadá normálně (na první pohled). :-) První půlka filmu: 100%, dále nehodnotitelné... Zajímavé komentáře: CheGuevara, Malarkey, Dadel, Bety88, H34D, Slarque. Výborná recenze: http://www.cinemamagazine.cz/recenze/31087/antikrist ()

Pajky3

Hororový Pátek třináctého part IV - Druhý v pořadí na nás vystrčil své umění Lars von Trier. Už od začátku jsem byl polapen do stejně tíživé atmosféry, kterou přinesla i Melancholia. Mam z toho prostě rozporuplné pocity, protože nevim, jak s takovýmhle filmem naložit. Zpočátku nuda epických rozměrů, která se postupně zvrhla v neskutečně zobrazované nechutnosti. Po dlouhých měsících jsem opět narazil na film, u kterého jsem musel odvracet zrak. Kdo viděl, jistě ví při kterých dvou scénách to bylo. ()

frings

Kdybych nestudoval psychologii, nehodnotil bych plným počtem. Dokonalé! Po včerejších ROZERVANÝCH OBJETÍCH a dnešním ANTICHRISTOVI můžu konstatovat, že Almodovar je proti Trierovi Božena Němcová... ()

Jim_Beam

Vizuálně nádhernej film, zvlášť prolog je ukázkou výnikajícího spojení hudby a obrazu. Tématicky už je to pro mě problematičtější. Až do části předcházející epilogu se film tvářil přinejmenším nejednoznačně a u mě "vyhrávala" interpretace - ztráta nejbližšího a sebeobviňování se z jeho ztráty, která se mi líbila. Bohužel však byla tahle interpretace závěrem zbourána a vyznění filmu se posunulo do roviny, jež odpovídá názvu filmu, v němž závěrečné písmeno je znázorněno znakem pro ženu. ()

messiah

Hodně těžký film, krásně výtvarně ztvárněný, přesto mě jaksi dost minul ač přesně nedokážu popsat v čem konkrétně. Zřejmě jde o to jakým směrem se vyvíjí zhruba od poloviny dále. Přesto je v něm něco nezapomenutelného...je to víc než deprese, je to víc než zvrácenost, je to víc než šílenství a víc než beznaděj. Každý tento aspekt je zde doveden do nového rozměru. Liška požírající sama sebe je jedním z oněch nezapomnutelných chvil...několikavteřinová scéna zanechá v člověku hluboký dojem a zřejmě v každém jiný. Rovná se záblesku v hlavě, vizi čehosi co ovlivní život. Vize která ukáže prstem - podívej, takhle vypadá beznaděj, takhle vypadá šílenství, tohle je konec všeho co máš rád...až to skutečně uvidíš, víš co to znamená. Dalším skutečně silným zážitkem je hned úvod s jeho tragičností i vizuální omamností. Celý prolog by mohl fungovat jako samostatný film který by po vizuálně-akustické a psychologické stránce hravě strčil do kapsy třeba celou slavnou fontánu od pana Aronofského. Po pár nádherných a romantických minutách, vás to co sledujete vymáchá v citovém bahně a uvědomíte si co je to bezmoc, samozřejmě celé v duchu předchozího. ()

mortak

Lars von Trier naprosto otevřeně ukazuje ženinu rozkoš z utrpení, jak se pod tenkým povrchem její lásky skrývá základ života - utrpení, destrukce a rozklad. Muž a Žena pak putují k tomuto prazákladu všeho. Vizuálně rozhodně podmanivé, a i "šokující" (pro někoho) pornografické scény mají své přesné místo v rozvržení filmu. Trier přesně vystihuje ženinu erotickou rozkoš z utrpení, kdy masturbuje uprostřed krajiny svého žalu a své trýzně. Stejně tak touha ženy zůstat v krajině svého utrpení, což znamená znemožnit svým a jeho pohlavním orgánům základní rozmnožovací funkci, tj. další dítě, a znemožnit svému muži návrat do normálního světa, je podaná neobyčejně silně a výstižně. ()

Von Trier natočí katastrofický film

Von Trier natočí katastrofický film

21.10.2009

Ale znáte ho – stejně jako Antichrist není tuctový horor, ani od projektu Planet Melancholia neočekávejte nic ve stylu Rolanda Emmericha. Ano, zápletka je sci-fi (k Zemi se přiblíží obrovská cizí… (viac)

Conan, Kolo času a Antikrist

Conan, Kolo času a Antikrist

21.08.2008

A máte tady několik zpráviček z hájemství fantasy a hororu. Nejdříve něco o dlouho plánovaném restartu Conana. Zdá se, že barbarský válečník, který na začátku 80. let proslavil Arnieho, se po mnoha… (viac)

Von Trier vyvolává Ďábla

Von Trier vyvolává Ďábla

19.04.2008

Lars von Trier a horor? Kdo viděl jeho seriál Království, ten ví, že na tom vztahu není nic nového ani neobvyklého. Tentokrát do toho ale dánský svéráz praští v celovečerní formě. Už letos v létě se… (viac)