Antikrist

• Česko Antikrist (viac)
Dráma / Horor / Mysteriózny / Psychologický
Dánsko / Nemecko / Francúzsko / Švédsko / Taliansko / Poľsko, 2009, 109 min

Príbeh manželského páru, ktorá odchádza vyrovnať sa so stratou malého syna na opustenú chatu v hlbokých lesoch, je nielen plný nečakaných zvratov, dusnej atmosféry, explicitných záberov, ale aj fóbií majstra postmodernej réžie, dánskeho režiséra Larsa von Triera. V Antikristovi sa spája tajomnosť Lynchovho Twin Peaks, Tarkovského Stalkera s hororovou atmosférou Kubrickovho Žiarenia či série Saw. Antikrist je však predovštekým silno vizuálnym zasvetením do ľudského podvedomia, z ktorého vystupujú démoni, o sile ktorých sme nemali potuchy. (ASFK)

wovsi

Lars je zralý na psychiatrii. Akutně. To mě napadlo už při sledování závěru Tance v temnotách. Ale tohle je fakt moc, skutečný hardcore. Jenže i přesto, že jsem se často díval stranou nebo si zacpával uši, nemůžu říct, že to není dobré. Režisér je prostě jako Goya mezi filmaři. Něco ho žere a asi strašně moc, protože vytvořil film plný nenávisti a hrůzy. Rád bych chtěl říct, že je to moc špatný film za psychiskou újmu, kterou způsobil při jeho zhlédnutí mé přítelkyni :), ale on to má v sobě, i když je to něco nenormálně temného. Tak nádhernou kameru jsem snad ještě nikdy neviděl (tak moc to kontrastovalo s tím, co zobrazovala). Do toho hudba, že se člověku tají dech. A do toho scény jak z nejhorších nočních můr. Jednu hvězdičku ubírám za mimořádně odporné záběry a za lišku, která mluví "Je vláda chaosu :)". ()

Soweek

Na většinu filmů se díváme, protože nám přináší zábavu, jakýsi příjemně zabitý čas nahrazující nudu či sloužící bavící podkres k našim činostem. Antichrist je ale jiný. Lars totiž není obyčejný režisér, Lars je umělec a jako k takovému se k němu musí přistupovat. Znáte ten pocit? Je to jako návštěva v Louvre. Jdete tam, protože jste přece v Paříži na dovolené a být v Paříži a nejít do Louvre je jako být v Praze a nejít přes Karlův most. Stojíte před vchodem a máte určitý respekt, ale stejně víte, že to pro vás bude jen nespočet nudných nic neříkajících obrazů, které lidé nazývají "umění". Procházíte se mezi chodbami plných obrazů a najednou vás jeden zaujme. Zahledíte se do něj a víte, že tomu rozumíte. Nevidíte obraz, ale vidíte celý příběh, každý tah štětcem, každý detail najednou dává smysl.....k tomu bych přirovnal Antikrista.Larsovo nekompromisní scénář je patrný v každé minutě a samotný Prologue je hoden aplausu, i když ještě v podstatě nevíte,kam se bude film ubírat. Za normálních okolností bych tu nechal tento komentář a film nehodnotil, protože nemám pocit, že všechny momenty jsem pochopil správně, ale jelikož mi pointa neunikla a některé záběry byly velmi legendární a znepokojivé, tak se toho hodnocení nebojím. (pozn. Pokud se po konci filmu znovu podíváte na Prologue, všimnete si hodně nových věcí, které jste napoprvé určitě ignorovali) ()

Luksa

Tedy, místy Antichrist děsivý opravdu je, jsem přesvědčen že pro devět z deseti diváků to nebude příjemný zážitek, každopádně toto psycho už NIKDY nechci vidět znova. Kdyby zůstali u lesa, mluvících zvířat a divných zpomalených výjevů, tak paráda. Jakmile se tam začnou deformovat pohlavní orgány, tak jsem to vypnul a šel se raději projít na sluníčko. ()

Danula13

Pro mě nepochopitelně vysoko hodnocená úchylárna nejvyššího kalibru. Uniká mi, co takový brutální pornofilm může divákovi vůbec dát. Šokovat zvrácenostmi jako nejlepší "píár" ? Ovcí se jistě našlo dost, co v těch nechutnostech budou hledat nějakou formu umění, zatímco se režisér někde šíleně pochechtává. ()

webhead

Nejděsivější film všech dob. Od začátku do konce jsem byl pohlcen dějem a hltal každou minutu. U scény s liškou se mi snad i zastavila krev. Výborná kamera, neskutečný herecký výkon obou postav a vůbec celý atmosféra filmu. ()

Forsberg11

Nie že by na tom záležalo, ale som rád, že je Antichrist v červenej schéme. Zaslúži si to. Film je plný emócií a je presiaknutý priam až Dostojevského depresiou. Je plný sexu, násilia, brutality, nechutností, strachu a Trier tlačí na naše nervy až kým sa úplne nezrútime. Rozhodne jeden z najdepresívnejších filmových zážitkov môjho života. Takýto druh filmu sa nepozerá pre potešenie, ale pre sebatríznenie. Je v ňom načrtnutých toľko filozofických životných otázok, že divák sa ani len nestíha čudovať koľko inteligentného umenia na neho srší z na prvý pohľad obyčajného filmu. "Chaos vládne" a Lars opäť raz potvrdil že patrí medzi to najlepšie čo môžeme v psyhologických drámach hľadať. Willem Dafoe aj pre mňa doposiaľ neznáma Charlotte Gainsbourg podávajú skvelé výkony, na ktoré je radosť sa pozerať. Toto je proste psychologická sonda, akých je veľmi málo a aké ja mám jednoducho rád. ()

Daniellea

O tomto filmu jsem četla dost, abych zvažovala, zda na něj vůbec jít. Pak jsem si ale řekla, kdo jiný by na tento film měl jít než skalní fanoušek Larse von Triera, a to já jsem. Vím že je to velký manipulátor, ke každému z jeho filmů přistupuji s tímto vědomím, přesto nakonec podléhám a nechávám se zmanipulovat… Tentokrát však zašel příliš daleko a můj nejvýraznější pocit z tohoto filmu je znechucení. Vizuálně krásný prolog, který jakoby vás měl rozjitřit a učinit ještě více zranitelným… Zbytek filmu pro mě postrádá smysl, nenacházím v něm nic víc než nechutnost a touhu režiséra jít až do krajnosti, maximálně diváka znechutit a otrávit. Uvědomuji si, jak je film skvěle filmařsky zvládnut i výborné herecké výkony, přesto nejsem ochotna na něco takového přistoupit. ()

Lukoboss

Jestli se něčemu říká, že je to "psycho", pak by to měl být právě tenhle film. Kontroverzní, dalo by se říct až ujetej a zároveň tolik pravdivej snímek o nitru psychicky zničeného člověka. Jako plus je kamera, hudba a výkon herců. To je úplně bez debat. Jako mínus bych ale viděl přílišný naturalismus, protože já prostě nemám zapotřebí sledovat takovýhle záběry. Proto je výsledný hodnocení 3/5, i když by si možná Antikrist zasloužil o něco víc. ()

mohamedsfinger

Tak od Antikrista jsem čekal hodně a film mě nezklamal. Nebyly to jen samoúčelné brutální scény, jak film prezentovala média, Antikrist má svou zvláštní poetiku, a to jak obrazovou (prolog je snad ještě lepší než zbytek) tak i dějovou, kterou né každý asi objeví a stráví. ()

kisha

Cítim se znásilněná hnusem, provokací a samoúčelnou depresivitou. Trier je oficiálně pomatenej. Hercům všechna čest. ()

MiaMoonlight

Příjde mi, že je to film absolutně o ničem. Buď sem nepochopila příběh, nebo mám pravdu, ale podle mě si tento film tak vysoké hodnocení vůbec nezaslouží. Spousta "erotických" scén, ale pokud vidím, jsem na csfd a je zde napsáno horor/drama/mysteriózní. Tak co toto? Neviděla sem něco jinýho než vy všichni ostatní? ()

ZkuKol

Něco mezi atmosférickým videoklipem a osobní psychoterapií Larse von Triera. Lars mě většinou moc nesedí, nedělá si moc starosti s tempem vyprávění (resp. nerad střihá), obrazovou stránku taky zrovna neprotěžuje a rád trápí diváka (nebo manipuluje). Antikrist je trochu jiný, kameraman Mantle s ruční kamerou umí a zde prodává své nádherné obrazy s minimem podpůrných prostředků naplno. Trier se zde také opírá o atmosférický soundtrack a zajímavé téma. Tradičně položí tolik otázek, že jen k jejich vypsání by nestačili zlaté stránky. Symbolismu najdete tuny a odraz tvůrce je v dílu také velmi silný. Osobitost je tradičně jeho silnou stránkou a zde jí zesílil o naturalismus těla i duše. Stále tu ale zůstává problém střídmého střihu a trápení diváka (tomuhle neříkám "hraní si s divákem"). Filmu nelze upřít atmosféra a zajímavost, ale prostě bych chtěl příště méně trpět a nekoukat se tak často na hodinky. Manželé ztratí tragicky syna a otec terapeut se rozhodne je z toho dostat za pomoci svého povolání - práce se nemá nosit domů... 70% ()

bloodvomit

Jak už je u inteligentního Triera zvykem ne úplně přístupné, umělecké a symbolické dílo. Snímek je plný působivých obrazů a scén, vyvíjí se relativně nepředvídatelně a je zasazen do velmi zajímavého prostředí. Hra s kamerou dokonale dokresluje pocit hlubokého neklidu, který při sledování vzrůstá. Myslím, že Lars dosáhl čeho chtěl. ()

Cejny

Neotřele, syrově a obrazně natočené roztřesenou kamerou, která se mi sem ale vůbec nehodila. Tady se snad ani nedá moc uvažovat nad filosofií nebo posláním filmu, co tím chtěl tvůrce vlastně říci, apod. Děj tak zvláštně plyne a je tak zvláštně vykládán, že fakt nevim, co na to říct. Herecké duo - nečekané a překvapivé, obraznost, barvy a příroda - další plus. takže celkově je to na pomezí. 50 % ()

MaMitti

Patřím mezi ty, kterým úvodní prolog nepřipadá to nejlepší z filmu. Naopak - přišel mi nějakým nesympatickým způsobem prvoplánově kýčovitý a klipovitý, tím mě tedy Trier nedostal. Zbytkem filmu to ale dohnal :-). ()

Von Trier natočí katastrofický film

Von Trier natočí katastrofický film

21.10.2009

Ale znáte ho – stejně jako Antichrist není tuctový horor, ani od projektu Planet Melancholia neočekávejte nic ve stylu Rolanda Emmericha. Ano, zápletka je sci-fi (k Zemi se přiblíží obrovská cizí… (viac)

Conan, Kolo času a Antikrist

Conan, Kolo času a Antikrist

21.08.2008

A máte tady několik zpráviček z hájemství fantasy a hororu. Nejdříve něco o dlouho plánovaném restartu Conana. Zdá se, že barbarský válečník, který na začátku 80. let proslavil Arnieho, se po mnoha… (viac)

Von Trier vyvolává Ďábla

Von Trier vyvolává Ďábla

19.04.2008

Lars von Trier a horor? Kdo viděl jeho seriál Království, ten ví, že na tom vztahu není nic nového ani neobvyklého. Tentokrát do toho ale dánský svéráz praští v celovečerní formě. Už letos v létě se… (viac)