Antikrist

• Česko Antikrist (viac)
Dráma / Horor / Mysteriózny / Psychologický
Dánsko / Nemecko / Francúzsko / Švédsko / Taliansko / Poľsko, 2009, 109 min

Príbeh manželského páru, ktorá odchádza vyrovnať sa so stratou malého syna na opustenú chatu v hlbokých lesoch, je nielen plný nečakaných zvratov, dusnej atmosféry, explicitných záberov, ale aj fóbií majstra postmodernej réžie, dánskeho režiséra Larsa von Triera. V Antikristovi sa spája tajomnosť Lynchovho Twin Peaks, Tarkovského Stalkera s hororovou atmosférou Kubrickovho Žiarenia či série Saw. Antikrist je však predovštekým silno vizuálnym zasvetením do ľudského podvedomia, z ktorého vystupujú démoni, o sile ktorých sme nemali potuchy. (ASFK)

Mo.

Těžké, přetěžké to koukání. Snad každý záběr se snaží říct něco, co na plátně sice není na první pohled vidět není, ale v zásadě se to tam zrovna odehrává - jen se člověk musí dívat tak trochu "stranou". Bez alespoň částečné schopnosti vnímat metafory, alegorie a podobenství nemá vůbec smysl si s tímhle filmem začínat. Nemluvě o orientaci v příbězích a legendách, na kterých stojí křesťanství. Už název filmu napovídá, že tu zřejmě půjde o něco jiného, než o "běžný horor", což se potvrzuje hned úvodní scénou. Režisérovi je však vesměs jedno, jestli to divák pochopí nebo ne, zda si z toho všeho pak vezme jen to vizuálně poutavé a nechutné, a myšlenky vůbec nepobere, nebo bude schopen to celé pochopit v širších souvislostech. Prostor na polopatické vysvětlování "co tím teda bylo myšleno" tu jednoduše není, ani se s ním nepočítá. Po výtvarné stránce úchvatné, co se týče obsahu, velmi rozporuplné - sám si totiž nejsem jistý, jestli to Trierovi ve výsledku všechno drží pohromadě. Ale film nakonec obstojí i sám o sobě, jako extrémní psychologické drama. Jediná potíž je v tom, že pokud k němu tak budete přistupovat, většina věcí vám tam bohužel asi nebude dávat valného smyslu. Celkově však rozhodně velmi zajímavý počin a svým způsobem výzva pro náročeného diváka. ()

yarrod

Velmi zajímavý film. Nakousává spoustu témat a velmi drsně dráždí diváka (ostatně podobně jako hlavní hrdinka sama sebe). Na mnoha místech člověk neví, jestli to, na co kouká, je filozofické, provoplánově provokativní nebo prostě jen nechutné. Mně osobně zde vadila ale prakticky jen jedna scéna a to jízda vlakem, kde se v okně zjevovaly děsivé tváře - zbytečné lekačkové kliše. Trier si zde ale určitě zaslouží 4* ()

Teabag

Trierův Antichrist je zvrácený koncert Willem Dafoe i Charlotte Gainsbourg a koneckonců i Triera samotného. A mám s ním stejný problém jako třeba s Dogville nebo Dancer in the Dark. Potrvá mi dlouho, než se na něj zase někdy podívám. Všechny tyhle filmy spojuje neobyčejná síla, bolest a beznaděj. A přitom je každý z nich úplně jiný (formou i obsahem). Dál už nemám slov. ()

Holubicqa

Dospěla jsem k názoru, že není dobré některé filmy komentovat hned po tom, co je vidím... Filmy, jako Antikrist musí dozrát.. Dafoe je obrazem obětujícího se manžela, který dělá vše pro to, aby se nesesypal a podržel svou ženu v nejtěžších chvílích života. Charlotte se zezačátku zdá jako zlomená matka, která přišela o dítě, postupně se ovšem vybarvuje do nepříjemnějších odstínů ženy, která přišla o rozum mnohem dříve, než si toho její manžel mohl všimnout. Paradoxně on, jako psycholog, udělá nejspíš největší chybu života, když svou ženu vezme na místo zvané Eden, Ráj. V divoké přírodě se rozjíždí neuvěřitelná smršť podivných až hrůzných zážitků a postupné odhalování pravdy o Charlotte. Film na mě zapůsobil jako málokterý. Jeho syrovost, nebraní si servítek se mi usadila hluboko do duše a pochybuji, že na něj někdy zapomenu. Možná se přemluvím i ke druhému shlédnutí, ale to bude chtít čas. ()

amica

Šokující zážitek... jen sama nevím, jestli v kladném či záporném smyslu slova. Umělecky a psychologicky fascinující. Nicméně jednou stačilo; druhou terapii bych už nezvládla... ()

Káronoš

Silný, místy až dechberoucí psycho s velice dobrými hereckými výkony (chemie mezi manželským párem působila více než věrohodně po celou dobu). Mysteriozní atmosféra a čekání s čím má vlastně divák tu "čest" mě provázela celým snímkem (pořád máte pocit, že teď přijde dějové prozření skrze záhadu, až při závěrečném hvizdu rozhodčího si uvědomíte, že tvůrčí záměr byl ponechat vše zamlžené a neodkryté pro divákovu vlastní analýzu, pro povznesení se nad danou problematikou a pro zděšení, že mentální deviace (posedlost) může mít mnoho podob a variací a sama posedlost se nedá logicky vstřebat, pochopit). Důležité informace jsou tu úžasně dávkovány (zakódovány), čím více se dovídáme, tím více chaotické a záhadné se nám to zdá, což koresponduje s pocity "nemocné" paní a nastoluje tu onu důležitou atmosféru (možné spojení diváka s hrdinkou). Tento snímek je sonda do nitra, kde spatříme čisté "zlo" uvnitř psychicky narušeného člověka. Jsou zde drobet hluchá místa i přehnaně sadistické momentky, ale stejně se jedná o vydařený, hrůzostrašný kousek ;) ()

Ixbalanke

Film ukazuje, co může způsobit necitelnost a neláska v partnerství. Žena je nešťastná, začne muže nenávidět a vybíjí si zlost na synovi. Chlapcovu smrt si klade za vinu, protože se stala během jejího chtíče. Muž, vnímající sebe jako dobrého psychoterapeuta, rozhodne se Ženu vyléčit. Avšak používá běžné metody psychologie jako vědy, místo aby použil emoce, lásku, partnerské a lidské vcítění. Tím v ní nenávist ještě víc utvrzuje. Smutek Ženy přeroste do jím nepředvídaných rozměrů a málem se mu stane osudným. Muži, nepodceňujte emoce, může se vám to nevyplatit. Žena. ()

Piškotka

Ponuré a temné. Vizuálně úchvatné. Oba protagonisté velmi rovnocenní, on symbol rozumu, ona symbol srdce. Pelmel jejich emocí byl chaotický. Hledali k sobě cestu, aby se od sebe vzdalovali. Pobyt na chatě otevíral třinácté komnaty, ve zvířatech panoval démon. Příroda byla uklidňujcí. Projevy sexuality bouraly veškerá tabu. Scény autentické. Herci výborní. Na začátku i konci filmu krásný hudební doprovod. Jistá podobnost s Melancholií. ()

Mrs.Blue odpad!

Ten pocit, když se na dotyčný film hrozně těšíte, šetříte si ho, odkládáte stále na později a ono se z toho nakonec vyklube epická tríčovina. Jó, to nasere. ()

Prochy38

Nebudu si tu hrát na nějakého odborníka na psychologii, nebo dokonce na velké filmařské umění. Hodnotím film ze svého pohledu ryze jako diváka. A? Nemohu dát více hvězdiček. Na to jsem z toho nebyl dostatečně nadšen. Zhnusen jsem určitě nebyl, ale ani nadšen. Je to hluboké, hodně! Šokující, to bez debat. Některé záběry mě fakt roztřásly. Myslím, že porno záběr ze začátku filmu byl naprosto nevkusně zvolen a zbytečně dráždí veřejnost... Ten v závěru byl asi nezbytný, o to víc šokující. Drsné, kruté a fakt silné. Ta zvířata hodně brutální, fakt to na mě působilo. Jedno je jisté, už si to nikdy nepustím, ale filmařina je to podle mě hodně kvalitní. Klobouk dolů. Ale hlavně taky před oběma herci. W. Dafoe je pan herec, o tom žádná, ale s Ch. Gainsbourg mám teprve druhou zkušenost. Kombinace její krásy a hereckého umění je dech beroucí! 3* je ode mě možná málo, víc dát ale nemohu. Na film nikdy nezapomenu, nikdy si ho ale už nepustím. ()

MatoFILM

S týmto filmom mám veľký problém. Je tematicky ťažký, prakticky nestráviteľný, provokatívny, šokujúci i explicitný. Na druhej strane je osobný, poetický a vizuálne zaujímavý. No ja som sa mu nedokázal poddať, možno aj preto že neviem ešte rozlúštiť odkazy ktoré v ňom Trier skryl. Jedno ale viem určite, a to že ho už nikdy nechcem vidieť. Hodnotenie je len orientačné objektívne ani subjektívne ho nedokážem ohodnotiť. ()

Rozjimatel

"Nature is Satan's church."     Film venovaný Andrejovi Tarkovskému predsa nemôže byť zlý. A skutočne, on nielenže nie je zlý, on je dokonca výborný. A to inak Larsa von Triera považujem za veľmi rozporuplného režiséra, keď z pár jeho filmov som bol unesený (Dancer in the Dark (2000)), z ďalších zase otrávený (Idioti (1998), The House That Jack Built (2018)). Antikrist je pozoruhodné filmové dielo s temnou atmosférou, ktoré mimoriadne pôsobivým spôsobom kombinuje viaceré žánre. Chvíľami vyzerá ako nejaké umelecké porno (neskutočná úvodná scéna, ktorej spomalené čiernobiele zábery sprevádzané skladbou "Lascia ch'io pianga" od Georga Friedricha Händela mi doslova vyrazili dych), ktoré sa strieda so psychologickou drámou (s intenzívne tiesnivou atmosférou), tá zase s mysterióznou drámou (zahalenou tajuplnosťou), aby sa film napokon preklopil do značne drsného hororu. Je to proste poriadne ostrý guláš, aký si dovolí namiešať len máloktorý tvorca. Vyzdvihnúť musím parádne výkony oboch hercov, ale predovšetkým skvelú kameru (Anthony Dod Mantle) a nádherné výtvarné stvárnenie (úžasné obrazové výjavy v lese).     "There's no such constellation." ()

Mírouš odpad!

Bohužel, další film pro jehož pochopení a ocenění nemám ty správný umělecký buňky...Snad jen ten prolog, to bylo mega silný... ()

Phorbo

Antichrista jsem viděl v jedněch novinách. Zvrácenost, rozdrcené varlata, ustřihnutý klitoris... říkám si zajímavé a zvrhlé... možná po dlouhé době něco zajímavého. Rozvíjet to nebudu jestli se mi to líbilo nebo zhnusilo.. já vlastně sám nevím a raději snad ani vědět nechci. Ale jak jsem četl v novinách... kdesi bylo filmu dáno 3*/5* na 50% a to ne kvuli tomu že by to byl průměrný film, ale že je půl na půl cesty od skvostu k úchylnosti. budiž to i můj názor ()

ottis

Moje první setkání s Larsem von Trierem,musím se přiznat,že sem od tohoto filmu nic moc nečekal,ale nakonec sem byl doslova přikován do sedačky ,což se mi nestavá ani u spousty exploitation hororů.Vetší čast filmu byla sice celkem nuda,ale tu vynahrazuje to co se dělo v zavěru.Když to začla hlavní hrdinka rozjíždět sotva sem popadal dech.Každopádně chci vidět více filmů od tohohle pána. ()

sona123

Původně za 3***, s odstupem 48 hodin za 4****. Nemůžu to dostat z hlavy! Jedna hvězdička do plných chybí, a to kvůli řadě nejasností: nepochopila jsem závěr, SPOILER!!! - na konci se hrdinovi zjeví tři Žebráci - proč (myslím tím až závěrečnou scénu, kdy hlavní hrdina odchází), co ty zástupy žen (zde si ještě jsem schopná ledaccos naprojikovat) a nakonec, co proboha ty botičky??? Prostě obrácené botičky mi nejsou vůbec jasné. Nabízí to možnost ubírat se v myšlenkách k onomu zlu v podstatě člověka, ale to mi přijde lehce triviální. Larse miluje, takže jsem se na film těšila a vlastně byla připravena na daleko horší hrůzy, takže v tomto ohledu se nic dramatického nestalo (i když pravda, po odstřihnutém klitorisu šla veškerá chuť na laškování s drahou polovičkou do háje). Nicméně pro ty, kteří polemizují, zda byly ty sadistické a masochistické scény nutné, či zda byly samoúčelné - šlo by to jinak a lépe? Lepší gradaci a symboliku si nedokáži představit). Naprosto mě dostal prolog, něco tak dokonalého jsem v životě neviděla. Za to 5 ***** bez diskuse. Faktem zůstává, že Lars stoupá vzhůru a nemyslím, že je ještě na vrcholu. Připravme se na nejhorší/nejlepší! PS. S dalším odstupem za 5*****. Ten film prostě nejde dostat z hlavy a řadí se k tomu nejlepšímu, co jsem kdy viděla. ()

mota

7/10 Už sem přicházel psychadelickým vjemům na chuť, načež styl poslední půl hodiny sklouzne k fraškovitým pracím na chalupě doprovázené hrou na schovku. ()

Von Trier natočí katastrofický film

Von Trier natočí katastrofický film

21.10.2009

Ale znáte ho – stejně jako Antichrist není tuctový horor, ani od projektu Planet Melancholia neočekávejte nic ve stylu Rolanda Emmericha. Ano, zápletka je sci-fi (k Zemi se přiblíží obrovská cizí… (viac)

Conan, Kolo času a Antikrist

Conan, Kolo času a Antikrist

21.08.2008

A máte tady několik zpráviček z hájemství fantasy a hororu. Nejdříve něco o dlouho plánovaném restartu Conana. Zdá se, že barbarský válečník, který na začátku 80. let proslavil Arnieho, se po mnoha… (viac)

Von Trier vyvolává Ďábla

Von Trier vyvolává Ďábla

19.04.2008

Lars von Trier a horor? Kdo viděl jeho seriál Království, ten ví, že na tom vztahu není nic nového ani neobvyklého. Tentokrát do toho ale dánský svéráz praští v celovečerní formě. Už letos v létě se… (viac)