Antikrist

• Česko Antikrist (viac)
Dráma / Horor / Mysteriózny / Psychologický
Dánsko / Nemecko / Francúzsko / Švédsko / Taliansko / Poľsko, 2009, 109 min

Príbeh manželského páru, ktorá odchádza vyrovnať sa so stratou malého syna na opustenú chatu v hlbokých lesoch, je nielen plný nečakaných zvratov, dusnej atmosféry, explicitných záberov, ale aj fóbií majstra postmodernej réžie, dánskeho režiséra Larsa von Triera. V Antikristovi sa spája tajomnosť Lynchovho Twin Peaks, Tarkovského Stalkera s hororovou atmosférou Kubrickovho Žiarenia či série Saw. Antikrist je však predovštekým silno vizuálnym zasvetením do ľudského podvedomia, z ktorého vystupujú démoni, o sile ktorých sme nemali potuchy. (ASFK)

moviesfan

Občas byly některé záběry na mě příliš, ale naopak jich bylo spoustu krásně natočených. Je to určitý paradox, ale ve výsledku si stejně myslím, že film je o ničem. ()

M.Macho

Chaos vládne. Liška, laň a havran. Tři žebráci. Tři jména jako Lars Von Trier. Je to zřejmě jeho oblíbený postup, přijít s něčím, co rozdělí diváky na půl ve společnosti a rozpoltí vnitru osobnosti. Antichrist je zřejmě podobenství, zřejmě děsivý a poměrně temně úsměvný film, zřejmě psychoanalitckou sondou, zřejmě bizarním obrazem, zajisté fenomální výtavrnou evokací. Zřejmě zkušenost, kterou zřejmě pochopím při další shlénutí. Zřejmě... ()

Nick Tow

Je zradné ocitnúť sa v roli rešpektovaného "artového" režiséra. Môže vás to totiž zvádzať k "egodeizmu" (po lopate povedané: pocitu, že si už môžete dovoliť úplne všetko.) Divák sa potom musí vyhýbať nášľapným mínam, ktoré v druhej polovici filmu vybuchujú aj vtedy, keď na ne nešliapnete. Kontroverznosť Antichrista nie je v jeho brutalite, explicitnosti, protirečivosti, či záverečnej exploitation jazde. Za jedinú kontroverznosť Trierovho filmu považujem fakt, že sa rozhodol šokovať prostriedkami, ktoré môžu za naozaj šokantné považovať iba tí diváci, ktorí na jeho filmy nechodia, alebo snobi, (aj tu na ČSFD ich máme dosť) ktorí ich dokážu interpretovať lepšie, ako Lars sám. ()

Marek1991 odpad!

Čo ma potom, že to malo byť metaforické na súčasnú situáciu v západnej civilizácii, kde údajne ženy a konkrétne feministické hnutie je jedným z problémov, ktorý ničí vzťahy a tradičnú rodinu? S tým by sa dalo súhlasiť, no týmto filmom určite veľa ľudí nepresvedčí ohľadom týchto vecí a väčšina bude skôr hodnotiť umelecké hľadisko a hľadať čomu porozumela. Osobne to považujem za film plný zvráteností a zbytočností, ktoré ozaj nemuseli byť, ktoré ani dospelému divákovi nemusia robiť dobre, navyše to zobrazovanie zvierat takto sa mi nepáčilo. Podľa mňa toto dielo môže len povzbudiť nejakých šialencov, no určite to nie je nič hodnotné z inšpiratívneho hľadiska, kde by to malo výrazný odkaz. Zbytočný nechutný film, plný zbytočných kontroverzií a nevkusu, ktorý sa tvári ako moderné umenie a to venovanie Tarkovskému, to bol podľa mňa vrchol. Na natočenie tohto a obdivovanie toho je skrátka potrebných dosť halucinogénov, ktoré tiež možno nepomôžu a nebude vám z toho dobre. ()

corpsy

Vizuálny rámec je obdivuhodný. Podobne aj samotný snímok. Kde kto natočil film o nahnutej ľudskej psychológii, ale nikto ho nepojal takto zvláštnym spôsobom. Má to niekoľko neopozeraných perličiek, čo sa týka mainstreamu ( vlastne je to v tomto prípade diskutabilný pojem ) a je to jedno z tých diel, ktoré navždy uviaznu v pamäti diváka, či už z pohľadu kladného, alebo záporného. A vlastne som nedošiel k záveru. Nudí to jak sviňa. ()

Hoyt

V první řadě musím říct, že jsem neskutečně rád že je tento snímek už za mnou. Ne protože by byl nějak špatný ale proto, že jsem zatím nic nechutnějšího neviděl a nedělalo mi to dobře. Hodnocení je tedy spíše za odvahu režiséra a hlavně Charlotte Gainsbourg, která je ochotná snad udělat vše. Za zmíňku stojí ještě výborný prolog a epilog za nádherné Handelovi hudby. ()

F.man

Chvíli po skončení a v mé hlavě je zmatek myšlenek. Základy jsou jasné, některé symboliky a odkazy snad také, Tarkovského nádech (a při věnování jsem se vážně zasmál) evidentní... Ale bude to chtít ještě minimálně jednou. Troufám si ale tvrdit, že Lars i když to asi bral hodně s nadsázkou se v tom pak trochu ztratil a nakonec tomu ještě vlepil ještě druhou tvář - standartně filmovou. Co tím myslím je vlastně jedno, protože tady je stejně potřeba si tu prostřední oasáž interpretovat po svém. Každopádně Prolog naprosto geniální, jednotlivé části záleží hodně na divákovi a kdyby byl někdo moc hloupý tak ho poledních pět minut a epilog alespoň nakopne. Celkově s tím nemám problém a rád se Antikrista kouknu po druhé. Jen asi tentokrát zavřu oči pří stříhací scéně... Nature is Satan's church. ()

ConanVJ

Tento film není nic pro mě. Už je to nějakej čas co jsem to viděl, a pamatuju si z toho jen pomatenou ženskou, která starýmu rozmlátí koule polenem, nebozezem mu provrtá nohu a přiváže mu k ní nějakej šutr a ustříhne si kus pohlaví. Za mě 30%. ()

Andersis

Syrový horor. Film není založen na brutalitě a krve. Je založen na šokujících někdy velmi odvážných scén které sou dobře podané a herecky bezchybné. ()

schizmo

Přiznám se, že jsem asi nepochopil, o čem tento film vlastně byl a dle rozcházejících se názorů zřejmě nejsem sám. Místy až přehnaná a samoúčelná brutalita kontrastuje se zajímavou symbolikou. Kdo ví, co tímhle chtěl autor říct... ()

depony

Znovu bych to vidět nemohl. Prostě bych to nevydržel. Přesto mne k tomuto snímku něco velmi táhne. Viděl jsem i to, co jsem vidět nemusel, přesto jsem shlédl něco, co ve mě rozhodně zanechalo dojmy, pocity, zamyšlení. Nevím, jak to napsat, ale bylo to brutálně krásné či krásně brutální. Ta symbolika přírody mrazila. ()

fannah odpad!

Bez jakékoliv myšlenky spojené s postmoderním filmem. Pouhá mixáž hnusných scén v kombinaci s přírodou, dráždivou hudbou a velmi silným nápadem na příběh, který měli asi natočit úplně jinak než tímhle způsobem. ()

Cimr

Von Trier se už totálně zbláznil. Neumím a ani se nechci vžít do člověka, který má tak strašně silné nutkání něco takového natočit, že.. to natočí! Úplně mi stačilo těch 100 minut v kině a rozhodně bych se nechtěl rok pachtit se scénářem a s natáčením. Doposud jsem viděl dva filmy, u kterých brnkání na nervy bylo opravdu na tenké hranici nesnesitelnosti a Antikrist je jedním z nich (druhým je původní Texaský masakr). Nebudu nijak komentovat nejlepší scény, protože bych se opakoval po většině recenzentů (les, liška, prolog, soulož u stromu), ale bohužel musím okomentovat jednu blbou, která o to víc zamrzí, že je úplně poslední. (SPOILER!) Ten školní výlet a malina na konci mě zrovna dvakrát neohromily a jako tečka za tak krutým filmem působí tak nějak směšně. Asi to byl záměr, ale to nic nemění na tom, že katarze je pak veškerá žádná. ()

baribal

Určitě se jedná o jeden z nejvíce vizuálně dokonalých filmů, jaké jsem viděl. Atmosféra od začátku až do konce hustá, ovšem těžko podmanivá a vcítit se do postav dá sakra dřinu. Z jednoduchosti a strohosti, z které vyplývá antikristova síla by se mohla celá řada tvůrců poučit. ()

Krissty

Hodně zajímavý film.. Docela divný, zvláštní... Herecké obsazení je úplně super, Willem Dafoe nezklamal a Charlotte Gainsbourg mě hodně překvapila, protože dokázala neuvěřitelně přesvědčivě zahrát snad toho největšího blázna a šílence, co jsem zatím ve filmu viděla! Co se týče děje, tam byly neuvěřitelné výkyvy.. Úvodní a závěrečná černobílá scéna byla úžasná, naprosto bezchybná.. Jinak byla ale první polovina filmu poměrně nudná a bylo to pořád dokola jedno a to samé. Druhá půlka už byla zajímavější a docela dost mě bavila.. I když jsem film neviděla úplně celý (zakrývala jsem si oči při scénách s nůžkami nebo dírou v noze), stejně jsem z něj v závěru nadšená! :) ()

Rosana

No, krásné teda. Smíchejte Tarkovského, Lynche a Ki-duk Kima a máte zaručený recept na tak šílený film, který se dá pouštět leda na festivalech a tím se nejen že proslaví, ale vydělá i hodně peněz. Nic proti, ale byla to docela nuda, nebylo to ani strašidelný a celkově o ničem. ()

Korbitch

Jak začít? No....těžko říct. Pojďme tedy od začátku. Film o tom, jak Willem Dafoe šoustá tu svou vyšinutou čubku ve sprše a jejich synek mezitím letí rychlostí mach1 po tlamě ze třetího patra na dlažbu! Willem Dafoe oddaňe miluje tu svou vyšinutou čubku a snaží se jí pomoci ze všech sil. Willem Dafoe s vyšinutou čubkou jedou na chatu. Willem Dafoe se hodinu na chatě snaží přijít na to, jak vyšinutou čubku přivést zpět do reality a nakonec se dočkal rány polenem do varlat od koho jiného, než samozřejmě od vyšinuté čubky, následným vyhoněním do krve a provrtáním nohy od stejné osoby. Willem Dafoe zjišťuje, že jako psychoterapeut totálně selhal, a tak radši tu svou vyšinutou čubku, která si mezitím stačila ušmiknout nůžkama poštěváka, uškrtí a spálí, aby pak mohl vyrazit do lesa na maliny.Hm. Jestli tohle myslel Trier vážně, měl by skutečně začít přemýšlet o nastoupení do pěkné, vypolstrované cely 4x4 metry. Nehledě na to, že scéna s nesmrtelnou vránou se řadí tutově mezi největší wtf roku! Naopak tomu sebepožírající se liška s hláškou: Vládne chaos! u mě alespoň na moment vyvolala to moje hororovské jóó! Hovgh, dosebepoškozoval jsem! ()

Von Trier natočí katastrofický film

Von Trier natočí katastrofický film

21.10.2009

Ale znáte ho – stejně jako Antichrist není tuctový horor, ani od projektu Planet Melancholia neočekávejte nic ve stylu Rolanda Emmericha. Ano, zápletka je sci-fi (k Zemi se přiblíží obrovská cizí… (viac)

Conan, Kolo času a Antikrist

Conan, Kolo času a Antikrist

21.08.2008

A máte tady několik zpráviček z hájemství fantasy a hororu. Nejdříve něco o dlouho plánovaném restartu Conana. Zdá se, že barbarský válečník, který na začátku 80. let proslavil Arnieho, se po mnoha… (viac)

Von Trier vyvolává Ďábla

Von Trier vyvolává Ďábla

19.04.2008

Lars von Trier a horor? Kdo viděl jeho seriál Království, ten ví, že na tom vztahu není nic nového ani neobvyklého. Tentokrát do toho ale dánský svéráz praští v celovečerní formě. Už letos v létě se… (viac)