Útek zo Sibíri

• Česko Útěk ze Sibiře (viac)

Útek bol iba začiatok. Jeden z najsilnejších skutočných príbehov o ľudskej vôli a túžbe po slobode bol nakrútený podľa knihy Slawomira Rawicza a popisuje útek skupinky väzňov z ruského gulagu v roku 1940. Utečenci sa vymania z neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou jazera Bajkal a prekročia Transsibírsku magistrálu. Pred sebou však majú omnoho krutejšie skúšky ľudskej odolnosti a vôle – púšť Gobi, prechod cez Himaláje a Tibet. Zachránia sa až v Indii na americkej vojenskej misii po 6.500 kilometroch strastiplného putovania.
V roku 1940 utečie medzinárodná skupina väzňov z ruského gulagu a putuje okolo jazera Bajkal do Mongolska, púšťou Gobi cez Himaláje do Tibetu, aby sa napokon ocitla na slobode v Indii. V sedemčlennej skupine sú traja Poliaci, Juhoslovan, Američan a Rus, ktorý z lágra utiekol kvôli dlhom. Utečenci sa vymania zo zovretia neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou Bajkalského jazera a prekročia Transsibírsku magistrálu. Čoskoro zomrie poľský mladík a pridá sa k nim mladučká Poľka Irena. Vodcom utečencov je poľský dôstojník Janusz, ktorý sa zbližuje so starším Američanom, inžinierom Smithom. Utečencov čakajú ďalšie kruté skúšky ľudskej odolnosti a vôle, púšť Gobi, prechod cez Himálaje a Tibet. Zachránia sa, až keď zdolajú celkovo šesť a pol tisíc kilometrov a ocitnú sa na americkej vojenskej misii v Indii. Pre Poliaka Janusza sa však jeho "cesta späť domov" skončí až oveľa neskôr - po páde režimov vo Východnej Európe v roku 1989. (TV JOJ)

gutino

Ked to porovnám s filmom http://www.csfd.cz/film/90621-bile-peklo/ tak musím uznať ,že tento bol o dosť slabší vzhladom na herecké obsadenie. Nepáčilo sa mi ,ked ani nezobrazili útek z gulagu len ukázali záber za ostnatými drátmi a to bolo všetko.Škoda ,že v polke filmu odišiel Colin Farrel ktorý tomu dával aký taký náboj a lúbila sa mi jeho záporná postava. Moc málo bolo rozobratých vzťahov medzi postavami keby s nimi nešla Irena tak neviem či by sme sa o postavách aj niečo dozvedeli. Koniec bol smutný, ukazoval ako dlho musel hlavný hrdina čakať až kým sa dostal k svojej žene. Celkovo niečo medzi 3/4 hviezdičkami ale takéto filmy mám rád tak dávam 4. ()

Luckyboy

Rutina zasazená do skvělých exteriéru se slušnými hereckými výkony. Znovu se na to asi dívat nebudu, ale cestu jsem si s hrdiny prožil náležitě. Člověk je nucen si opět (ač dejme tomu po 150.) připomenout, jaká zvěrstva jsou si lidé navzájem schopní dělat. A pak je to připomenutí toho, že ať se děje co se děje, vždy se najdou lidé, kteří mají vytrvalost, odhodlání, odvahu a potřebné štěstí. Škoda poslední cca půl minuty. Ta mi zkazila dojem. Slabé ****. ()

Jogi.1

Jeden z nejlepších historicko-dobrodružných filmů co jsem za dlouhou dobu viděl. Musím se přiznat prvních 15minut u mě skončily rozčarováním a posunem termínu shlédnutí od celé dva měsíce. Ale teď jsem se k tomu konečně dosal a chytnul a nespustil. Režije dokonalá, přírodní scenérie a historické momenty, popravdě jsem žil jejich příběh s nimi. Děj mě nakonec zcela pohltil a ani jsem si neuvědomil, že ten film má tolik minut. Ale snad nejdůležitějším momentem byl závěr filmu, kdy jsem (a to se mě opravdu vůbec nestává) pomalu chtěl i řvat jak to bylo krásné, hold i chlap by se měl někdy přiznat. Proto pokdu vám tento žánr není proti srsti, určitě se podivte na tento film, stojí rozhodně za to :). ()

Sticks

Poznáte to keď vás realita nudí? Tak Útek zo Sibíri je presne tento prípad. V kine som padal únavou, aj keď som žasol nad viac ako solídnym spracovaním. Chcelo by to viac okoreniť a lepšie sa zoznámiť s postavami. Koniec so mnou pohol, aj keď je už tuctový. 8/10 ()

yatan

Put, ktora je tak silna ako asi sibir sama. Kde moze clovek lepsie pochopit seba aj zivot ak nie v neludskych podmienkach, s ludmi ktorych si nevybera a v case, ktory je neuprosny. Milujem tuto tematiku mozno najviac zo vsetkych zanrov a aj ked The Way Back neobsahuje filmove kvality najvyssich urovni, pribeh je tak silny, ze sa clovek prichyti pri pocitoch, ktore sa lisia od prvoplanovych epickych trhakov ci zmysluplnych psychologickych dram. Skutocny pribeh Rawicza, ci ineho borca, ktory to Rawiczovi len vyrozpraval je nieco vynimocne a uctihodne. Film ma vazne medzery a skoda, ze jeho potencial tu je vyuzity len na 50%. Ale aj tak je to SILA! 8/10 ()

Bumerang

Jaká škoda, že Peter Weir neměl šťastnější ruku při volbě herců. Útěk ze Sibiře mohl být úplně někde jinde. Colin Farrell s Edem Harrisem jsou osvědčení sekáči (zvlášte Colin je tady skvělý! Mít trochu ducatější slovanské tvářičky, věřím mu toho Rusáka na 110%). Potocean i Bucur jim zdatně sekundují, jenže už předvádí trochu jinou školu herectví. Ne špatnou, ale jinou. Je hodně cítit, že Rumunsko a Hollywood je něco jiného. Ale budiž. Kdo ale vysloveně zaostává je Strugess i Saoirse Ronanová. V mých očích tenhle film táhnou hrozně dolů. Zvlášte, když jde o snímek, kde člověk opravdu nemůže čekat strhující děj a herecké výkony jsou tak důležité více než kdy jindy. Přesto pod čtyři hvězdy nejdu. Peter Weir natočil i tak hezký film. A i ten konec se povedl. Budu si ho ještě dlouho pamatovat. ()

t.b.kat

Těšil jsem se, ale byl drobek zklamán. Očekával jsem dechberoucí dobrodružné akční šílenství a dostavilo se jen přešlapující dobrodružné prázdno. Takových možností jak tento námět uchopit a převést ho do filmové podoby - jaká škoda - film jsem viděl jednou a bohužel vracet se k němu nebudu. ()

chrustie

I přes dlouhou stopáž se po celou délku příběhu vlastně nic neděje. Děj působí jako slepenec několika kratších dílů seriálu nevalné kvality, je příliš roztahaný a téměř po celou dobu nudný. ()

Prechytraly

Collin Farrell ve své nejhorší roli, snad nejhorší střih v dějinách, který z vyprávění dělá jen posloupnost jakýchsi momentek, které absolutně nemají šanci být koherentní a vytvořit tak byť jen náznak uvěřitelného pouta mezi jednotlivými figurami. Mám dojem, že Weir, který dokázal skvěle vykreslit atmosféru ve stísněných podmínkách plachetnice v Master and Commander, se v širokých asijských lánech naprosto ztratil a snímek se mu doslova rozsypal pod rukama. ()

jirijo

Velký potenciál & rozporuplný výsledek. Peter Weir je bezpochyby vynikající režisér (čtyři nominace na Oscara jsou více než výmluvné...), ale tentokrát to prostě nějak úplně nevyšlo. Po slibném úvodu (i když samotný útěk z gulagu je "vynechán", škoda...) snímek upadne do jakési monotóní pololetargie, kdy se neustále zmenšující skupina uprchlíků lineárně posouvá dál a dál, bez nějakých skutečně vypjatých a dechberoucích scén nebo okamžiků hodných zapamatování. Film je navíc poněkud zmateně sestříhaný a nedokáže vtáhnout a skutečně strhnout. Což je skutečně škoda, když víme, jaké filmy již Peter Weir dokázal natočit...A dvakrát škoda je to i vzhledem k tomu, že jinak jde o vybroušené dílo, ať již herecky (neselhávající Ed Harris, výborný Colin Farell, zajimavý Jim Strugess) a technicky (výtečna hudba Burkharda Dallwitze, podmanivá kamera Russella Boyda, o výpravě nemluvě...). Jen zkrátka bohužel forma zvítězila nad obsahem... Protentokrát to Petru Weirovi odpusťme a těšme se na příště :-) ()

Daggeron

"Vezmeme mojich priateľov." - "Všetci to neprežijú." - "Ale aspoň zomrú ako slobodní ľudia." Dielo Útek zo Sibíri zdôrazňuje najvzácnejšiu ľudskú hodnotu - slobodu. Slobodu, ktorú povyšuje nad cenu samotného života. Režisér Peter Weir dokonale zobrazuje ukrutnosti Druhej svetovej vojny a komunistického režimu v sovietskych pracovných táboroch. Predstavuje nám prekážky, ktoré museli ľudia v ceste za slobodou prekonať. Glorifikuje nezlomnosť a silu vôle, bez ktorej človek nemohol prežiť. Filmu síce chýba väčšia dramatizácia deja (vynechanie detailov pri úteku z tábora alebo ignorovanie prechodu cez Himaláje) či nejaká zápletka (očakával som, že putovanie bude určitým spôsobom skomplikované, napr. udaním), i napriek tomu ale vďaka výbornej kamere, prekrásnym scenériám (fantasticky natočená púštna dráma) a vynikajúcemu hereckému obsadeniu (skvelý Ed Harris, Colin Farrell, ale i Jim Sturgess) hodnoverne a autenticky vykresľuje nemilosrdnosť prírody a útrapy osôb bojujúcich s nástrahami najväčších prírodných výtvorov (púšte, veľhory, masy snehu). Film o tom, že život je ako hladina mora, raz pokojná, inokedy rozbúrená, a že nádej a vidina cieľa sa môže v zlomku sekundy rozpadnúť ako domček z kariet (scéna príchodu k hraniciam Mongolska vyvoláva u mňa zimomriavky ešte teraz). Človek však nikdy nesmie klesnúť na duchu a stratiť vieru, lebo len trpezlivosť a vytrvalosť ruže prinášajú. Človek sa nesmie vzdať a ísť odhodlane za svojim cieľom tak, ako to urobili hrdinovia príbehu. Naozaj zábermi nádherný, historicky poučný a bolesťou a utrpením pretkaný film, ktorý divákovi hodnoverne približuje a zobrazuje vtedajšiu realitu. ()

Mikecat

Again - Začiatok super a potom s to celé do....4 000 mílový pochod bez jedla a vody sem tam niečo ulovia, film neponúka ako - holými rukami - už ste skúšali uloviť srnca holými rukami, keď nemáte energiu za ním utekať.......prejsť celú púšť pri Tibete bez kvapky vody by nedokázal ani superman...a podobné nezmysly mi film totálne znechutili. Dokonca, keď niekto zomrel pekne ho pochovajú,- idú 10 dní po púšti bez trocha vody, by sa vrhli na teplú krv ako upíri! Film založený na psychológii a dialógoch postáv, raciaonálna stránka a vysvetlenie okolností ide ďaleko ďaleko bokom. ()

Beni1

Strhující příběh, který je až k neuvěření. Vynikající je předloha Dlouhá cesta od autora Slavomira Rawicze , který se na této pouti sám účastnil jako uprchlík. ()

StrikerJC

Opravdu zajímavý kousek, ale natahovat to na 2 hodiny a 15 minut mi přišlo docela zbytečné. Po velmi slušném začátku na sibiři přišla ta horší část s pouští, kde se prakticky 3/4 hodiny nic zajímavějšího nedělo. Každopádně mám rád filmy podle skutečných událostí, zvlášť když jde o skoro válečný film. Hudba k tomu parádně sedí. ()

heavy66

Není to zlý, ale příliš dlouhý, a trochu nudný. Škoda, že s nima Colin Farrell nešel až do Indie, mohla bejt sranda. Konec jsem nepochopil, to tam na něj žena čekala 50 let u stolu v tom domku? No, je to o tom, že režisér zjistil, že ta historka je asi trochu vymyšlená. ()

BenchPress

Naprosto fantastické herecké obsazení se skvělými výkony Eda Harrise, Jima Sturgesse a Collina Farrella, ale i dalších. Film nemusí sednout každému, protože v tomto filmu je zobrazeno lidské chování v těch nejtěžších situacích a proto je tento snímek tak dobrý. Skvěle zobrazená atmosféra a skvěle natočený film. Trochu nechápu místní hodnocení. Které filmy by měly dostat 5/5, když ne tento? 5/5. ()

maniacxl

Práci Petra Weira jsem si velmi pochvaloval na snímku Master and Commander,Na Útěk ze Sibiře jsem se těšil o to víc.Rukopis byl opět znát,zejména co se týče výpravnosti,kostýmů a výborné kamery.Bez chyby se jeho další počin ale neobešel.Malinko mě zklamal útěk z vězení,ten si jistě zasloužil větší pozornost a napětí.Konec mohl být též více propracovaný.Samotná "cesta" pak byla natočena velmi reálně a zručně.Z hereckých výkonů se mi nejvíc líbil Ed Harris.Hrál přesvědčivě a nenuceně,věřil jsem mu každé slovo.Určitě tenhle film stojí za pozornost.70%. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

26.01.2011

Weir vypátral své uprchlíky

Weir vypátral své uprchlíky

10.01.2009

O projektu Petra Weira The Way Back už z našich novinek víte, že půjde o drama inspirované memoáry Poláka Slavomira Rawicze, který v roce 1942 uprchl z mrazivého sibirského gulagu a s několika… (viac)