Útek zo Sibíri

• Česko Útěk ze Sibiře (viac)

Útek bol iba začiatok. Jeden z najsilnejších skutočných príbehov o ľudskej vôli a túžbe po slobode bol nakrútený podľa knihy Slawomira Rawicza a popisuje útek skupinky väzňov z ruského gulagu v roku 1940. Utečenci sa vymania z neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou jazera Bajkal a prekročia Transsibírsku magistrálu. Pred sebou však majú omnoho krutejšie skúšky ľudskej odolnosti a vôle – púšť Gobi, prechod cez Himaláje a Tibet. Zachránia sa až v Indii na americkej vojenskej misii po 6.500 kilometroch strastiplného putovania.
V roku 1940 utečie medzinárodná skupina väzňov z ruského gulagu a putuje okolo jazera Bajkal do Mongolska, púšťou Gobi cez Himaláje do Tibetu, aby sa napokon ocitla na slobode v Indii. V sedemčlennej skupine sú traja Poliaci, Juhoslovan, Američan a Rus, ktorý z lágra utiekol kvôli dlhom. Utečenci sa vymania zo zovretia neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou Bajkalského jazera a prekročia Transsibírsku magistrálu. Čoskoro zomrie poľský mladík a pridá sa k nim mladučká Poľka Irena. Vodcom utečencov je poľský dôstojník Janusz, ktorý sa zbližuje so starším Američanom, inžinierom Smithom. Utečencov čakajú ďalšie kruté skúšky ľudskej odolnosti a vôle, púšť Gobi, prechod cez Himálaje a Tibet. Zachránia sa, až keď zdolajú celkovo šesť a pol tisíc kilometrov a ocitnú sa na americkej vojenskej misii v Indii. Pre Poliaka Janusza sa však jeho "cesta späť domov" skončí až oveľa neskôr - po páde režimov vo Východnej Európe v roku 1989. (TV JOJ)

anatheman

Velice dobrý film o útěku vězňů ze sovětského gulagu. Je sice pravda, že se filmy o pohybu v pustých končinách postupně schylují ke stereotypu. Ačkoli k tomu do určité míry dochází i zde, vyvažuje tento problém několik prvků. Jednak zde máme dobře napsané postavy, úchvatné záběry a libozvučnou hudbu. Postavy zvýrazňují i zvuční herečtí představitelé. Za pozornost stojí především Farrell, kterému kriminálník Valka zkrátka sedl. Široké záběry vyprahlých pouští, majestátních hor a zasněžených lesů dostatečně navodí pocit osamělosti. Děj je zaměřen především na překonávání překážek, kterým musí hrdinové čelit. Jedná se především o drastický návrat člověka k rolím lovců a sběračů. Některé scény jsou přijatelně naturalistické, čemuž napomáhají i zašpiněné a otrhané oděvy postav a jejich make-up. Je pozoruhodné, jaké kontroverznosti kolují okolo reálné předlohy. Nicméně je jisté, že k podobným aktům muselo chtě nechtě docházet. ()

Castielo

Moc pěkné drama, které mě příjemně převapilo. Parta utečenců, kterou bylo zajímavé sledovat. A to vše na pozadí krásné přírody. Na druhou stranu děj byl někdy opravdu až moc zdlouhavý. Kdyby zkrátili chození o 15 minut a přidali víc scénám v gulagu, Indii(vždyť to byl jejich cíl a oni to odfláknou 3minutama-nudnýma) nebo závěrečné scéně, kdy se setkají "důchodci". Asi kvůli tomuhle jsou to jen 3*, celkově ale povedené. ()

LANSA

Mám tyhle příběhy rád, ale tomuhle něco chybělo. Podobnej film "Bílé peklo" je dle mého názoru lepší, tam tomu frajerovi od začátku držíte palce, ale osud týhle skupinky mi byl šumák. Obsazení bylo pro mne asi největší problém. ()

Gabretta

Z mého pohledu docela podařený snímek. Čekala jsem sice mnohem víc syrovosti, více napětí a asi i lepší konec. Mrzela mě absence Valka při zbytku cesty. Nicméně pouť Mongolskem byla velice působivá a drsná. ()

Kingjiri

Z traileru jsem se na tenhle útěk poměrně hodně těšil. Nakonec jsem byl trošku zklamanej, protože jsem čekal trochu víc "akce" a míň mluvení. Možná by filmu neškodilo, kdyby byla stopáž o něco kratší. Nějaký scény mi přišly pro odvyprávění příběhu vcelku zbytečný. Samotnej závěr se mi ale dost líbil. Hodmě mile mě překvapila hudba od, pro mě neznámýho skladatele (Burkhard Dallwitz), jejíž ústřední motiv je fakt výbornej. Za závěr a hudbu dávám čtvrtou hvězdu. ()

mi-ib

Je to pěkný. Hodnotit vizuální stránku v dnešní době už asi ani nemá cenu. Nádherné scenérie od Sibiře po Himaléje. Jen mi ve vyprávění přišlo, že některé důležité momenty tvůrci jakoby přeskočili. Mám na mysli především připravu útěku a samotný útěk a pak samotné překročení Himalájí úplně vypustili. Chápu, že film by měl přes tři hodiny, ale zná te to, někde přidat, jinde ubrat a nemuselo by to být o tolik delší. ()

Lipi21 odpad!

20 % REŽIE: odpad! (mimo jiné snad ten nejhorší střih, co jsem ve filmu viděl, všechny okamžiky a scény, které slibovaly napětí, byly "prostřihnuty", aby je snad režisér nemusel točit) KAMERA: ** (ani kamera to nezachránila, v podstatě nebylo na co koukat, přesvětlené záběry, žádná atmosféra, nudné záběry z dálky na pochodující postavy) SCÉNÁŘ: odpad! (námět atraktivní, prvních pár minut slibuje pořádné drama,postupně ale film začíná pořádně nudit, charaktery a psychologie postav téměř nulové, naprosto nereálné a stupidní chování hrdinů. První co mě iritovalo bylo, že všichni ti Rusáci, Poláci a Jugoslávci, mluvili lépe anglicky než svou rodnou řečí. Myslim, že by se Amík v lágru hodně rychle naučil rusky. Dialogy typu "Kdy už tam budem", "Tohle je Bajkal" (mimo jiné připomínal mi trochu Štrbské Pleso), "Sakra Mongolové jsou taky komunisti, budeme muset jít dál do Tibetu - Tak jo, OK - Sakra tady je fajn, ale je tu nuda, pujdem dál přes Himaláje v zimě až do Indie, v zimě by to mohl bejt fakt zážítek - Fajn proč ne"... Pane bože na dialogy v tomto duchu fakt nemám. Dějová zápletka nulová, stupidní, nereálná. Ví někdo proč tam byla ta postava tý holky? A jak to, že jí nikdo z těch několik let nadrženejch chlapů, včetně kriminálníka Valka, nechtěl znásilnit a přijali jí mezi sebe jako kámoše do party? Víte vůbec někdo jak to vypadalo, když v tý době utíkali z gulagů? Ti vězni, a to ne jenom kriminálníci, ale inteligence, se navzájem na útěku zabíjeli a jedli, okrádali a zabíjeli lidi na potkání, vyhládlí, k smrti zesláblí. Uprchlíci z gulagů byli mezi obyvateli SIbiře obávanější než medvědi nebo sněhové bouře, narazit na takovou partičku v lese byla téměř jistota, že skončíte na rožni. To naši "hrdinové" jsou stále svěží, nic není probléim, všechno OK, chvíli maj sice hlad, někdy žízeň, ale jsou to tafáci, vypadají pořád stejně dobře jako první den na útěku, oblečení stále čisťounké a nepotrhané. Dále potom ty neustále vysvětlivky pro amerického diváky pořádně otravovaly. Plno logických a dějových chyb. Ruský grázl Valko by nejdříve hlavního hrdinu bez mrknutí zabil a o pět minut později mu leze do prdele. Byla to spíš taková jedna malá óda na americký charakter a agitka proti Stalinovi. To vysvětluje proč na to z Hollywoodu šly peníze. HERCI: ** (Colin Farrell byl dobrý, ale to je tak vše. Neviním ani moc herce. Zahrát debilní postavy se kladně dá jen ztěží) HUDBA: * (žádná, snad kromě pěti minut. Trestuhodné na takovýto výpravný film) __________________________________________________________________________________________________ PO PŮL HODINĚ UŽ JSEM SI JEN CELÝ FILM ŘÍKAL "AŤ UŽ TAM PROBOHA DOJDOU" Nejvýstižnější komentář: Pokeball, Pafl ()

Pesosek

Bohužel tak trošku zklamání. Velmi atraktivní téma, kvalitní „materiál“ v podobě herců, jen to prostě bez nápadu v podobě nějaké dějové zápletky moc nejde. Děj filmu plyne naprosto lineárně, bez nápadu, jednoduše ráno vstanu a jdu, dokud nepadnu vyčerpáním. Film zachraňuje poutavé prostředí a vcelku reálné vykreslení hrůz spojených se sovětskými Gulagy. Avšak jak již bylo zmíněno, chybí tomu vygradování děje, a to především v závěrečné části filmu, který se snad jen díky setrvačnosti došourá do svého cíle. ()

kamens

Brutální. Vcítit se do nich to je fakt síla. Ta vzdálenost a nelítostná příroda. Bílé peklo se mi ale líbilo o trochu víc. ()

Lucas87

Tento film je pro mě silný příběh nad, kterým žasnu podobně jako to bylo u filmu Bílé peklo, touha po svobodě překonává hranice. Obsazení jako Ed Harris, Colin Farrel, bylo příjemné. Ke konci filmu byly vložené historické okamžiky a na konci bylo shledání. Tady jde vidět, jaký hnus byl komunismus ta situace poláků byla obtížná neměl je rád Hitler ani Stalin, to bylo něco strašného zvlášť když došlo k útoku na Polsko. Na jedné straně lepší i přes ty všechny útrapy gulag než skončit u Katyně. Hlavně si nedokážu představit, když vidíte svou ženu někdy v roce 1939-1940 kdy na vás hází špínu pod sovětským mučením a kdy jí opět vidíte po pádu komunismu v Evropě. ()

darkreider

Tak toto ma teda sklamalo. Čakal som depresívnu atmosféru cesty, ľudí na pokraji síl a zlomenia ducha a nedostalo sa mi nič. Až na úplnom konci tohoto nechutne dlhého filmu som mal pocit malého závalu emócií, inak som sa celý film skoro nudil. Žiadna atmosféra, oni fakt iba stále niekam idú. A keď začali postupne padať, bolo mi to jedno. A to je pri takomto filme veľký problém. Veľmi otrasené tri hviezdy. ()

Yancl

Velice silné a poutavé drama narvané emocemi od úvodních scén po závěrečné titulky. A pokud se člověk do filmu opravdu vcítí, tak dokáže občas i chytnout za srdce, poněvadž sledovat osudy lidí v nehostinném prostředí při kritických situacích, je samo o sobě vypjaté. Tohle ztvárnění boje o holý život se nad míru povedlo, herecky bravurní a opravdové. [81%] ()

IXOXI

Podle mého názoru se jedná o typicky americký film, který by neměl opouštět svou rodnou vlast. Na smrt vyčerpaní uprchlíci si vždy najdou čas a energii, aby vykopali hroby pro mrtvé a důstojně se s nimi rozloučili, každý bezvýznamný člověk uprostřed Asie mluví plynule anglicky a stejně tak směska národností uprostřed gulagu. Množství akce je redukováno na minimum, což pro více jak dvě hodiny dlouhý film v tomto případě znamená místy nudu. ()

Pekisan

Tak na to, ze to bolo natocene podla skutocneho pribehu, na to aky velky vykon tam ti utecenci-chodci podali a ked este k tomu pridam par filmovych hviezd tak to na mna cele posobilo velmi chladnym dojmom. A vlastne jediny kusok emocii zo mna vytiahla akurat zaverecna scena, avsak aj ta natocena stylom, aby pochopili aj jedinci, ktori si polku filmu trosku prispali. Cele mi to pripada umelo namiesane stylom dame tam vsetko dobre a ono sa to uz nejak preda. Priklad jedna: Colin Farrel. Jeho uloha podla mna mal byt isty prvok neistoty, strachu a nedovery. Nakoniec vsak bol viac na zasmiatie a lutost a rejzo sa ho zbavil tak rychlo ako ho aj dostal do utekucej skupiny. Priklad dva: Saoirse Ronan. Len tak uprostred nicoho (aka je sanca, ze ked pojdete krizom cez Malu Fatru tak niekoho stretnete? A teraz si uvedomte uzemie 1000 krat vacsie) sa objavi a akoze ich sleduje 5-6 dni kym si ju vsetci utecenci vsimnu. Winnetou by respektom snal z hlavy svoju nacelnicku celenku pred takym vykonom. Jaj no a nikto jej nedoveruje ale vsetci sa jej zveruju so svojimi najhlbsimi tajomstvami, aby nakoniec chudinka umrela s usmevom na tvary a prekvapujuco mi to bolo jedno. Aby som nezabudol tak nikto sa nepokusil, dokonca to vyzeralo, ze ani nepomyslel, ze by si s mladou slecnou trosku uzil. Priklad cislo 3: samotne putovanie. Funguje nejak divno stylom hodinu vo vazeni, pol hodina zima v lesoch, (ajaj nejak sa to natahuje) 20 minut suchoty v pusti (ty vado uz to budem musiet koncit, tak dlho to nikoho bavit nebude) strih Lhasa v Tibete (Kade do Indie? Tade) strih India, strih romantikus koniec. Jo a aby som nezabudol na top hlasku vecera: Musite pockat do jari, v zime je prechod cez Himalaje trosku obtiazny - Povedal obtiazny, nie nemozny. ...sup ho do Indie.:))))).Mnam. Neviem ako si vy predstavujete Himalaje ale, ja by som si dva krat rozmyslel, tri krat skontroloval pocasie a milion krat ocekoval lavinove nebezpecenstvo keby som sa na nieco podobne podujal v Tatrach a tie su tak 2 a pol krat, 3 krat mensie (vyskovo). Skoda, skoda. Od rejza, ktory ma naposledy znicil(v dobrom slova zmysle) sledovani Gallipoli, som cakal viac ako prispevok k jeho dochodkovemu sporeniu. ()

Jakubik

Pro mě překvapení roku. Od filmu jsem naprosto nic nečekal, nevěděl jsem pomalu ani, o co jde. Jen jsem věděl, že jedny z hlavních rolí hrají Ed Harris a Colin Farrell. Spíš než Harris mě pro tentokrát překvapil „Hollwood-lookový“ Colin Farrell, kterej svojí roli zvládl opravdu brilantně. Film má po celou dobu svojí stopáže co nabídnou i když se nejedná o „akční“ kousek. Ve mně se za ty 2 hodinky vystřídali všelijaké emoce. Vynikající výprava, výborní herci, nenápadný a lehký humor, ale bohužel pětihvězdičkovému hodnocení ubral až pouze opravdu odbytý a troufám si říct i posraný konec… ()

katmandzoo

mám veľmi rád filmy s hlbokou myšlienkou, ktorých pointa a celý dej je uveriteľný a divák sa počas celého filmu nenudí, pretože celý príbeh s hlavnými hrdinami úplne prežíva, teda aspoň ja som to takto cítil..veľmi sa mi páčila dejová línia, šlo to pekne plynule a jednoducho a najmä tá jednoduchosť sa mi na tom filme veľmi páčila..záverečná scéna bola veľmi dojímavá a celkovo na mňa "Útek ze sibíře" urobil veľmi dobrý dojem.. ()

Nail

Velké putování sibiřských vězňů napříč Asií. Pro mě škoda, že Colin Farrell se v půlce ztratil ze scény. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

26.01.2011

Weir vypátral své uprchlíky

Weir vypátral své uprchlíky

10.01.2009

O projektu Petra Weira The Way Back už z našich novinek víte, že půjde o drama inspirované memoáry Poláka Slavomira Rawicze, který v roce 1942 uprchl z mrazivého sibirského gulagu a s několika… (viac)