Posledních dvě stě let je útočištěm lidské rasy podzemní gigantické město Ember. Nyní však stojí na pokraji zániku. Generátor, poskytující jeho obyvatelům energii, která zajišťuje světlo, teplo a vzduch, dosluhuje a začíná selhávat. Obrovské sklady potravin jsou již téměř prázdné a komplikují se i dodávky vody. Klesá morálka přeživších. A nikdo neví, co nastane, až se celé město ocitne v temnotě. Lina (Saoirse Ronan) a její kamarád Doon (Harry Treadaway) právě dokončili školu a dospěli ke Dni rozřazení: Lina byla přidělena mezi poslíčky a Doon se stal opravářem potrubí. Oba si začínají uvědomovat, že město Ember se blíží k svému zániku. Jediný způsob, jak přežít, je odtud utéct. Jenže kudy a kam? Všude okolo panuje temnota a stavitelé města důmyslně zabezpečili všechny cesty na povrch. Shodou náhod Lina nachází starodávnou schránku s tajemnými dokumenty. Jde o zašifrované pokyny, které popisují cestu ven z města. Lina a Doon se podle nich vydávají na dobrodružnou výpravu, při které hraje podstatnou roli vyluštění útržků tohoto dávného dokumentu. Ale to je teprve začátek. V cestě jim totiž stojí nejen skryté stopy, šifry a tajenky, ale především mocný, zkorumpovaný a bezohledný starosta Cole (Bill Murray), který je ochoten zabránit změnám za každou cenu. Linu a Doona čekají temné časy… (oficiálny text distribútora)

H.Gordon

Docela příjemná podívaná, ale místy až moc nudná. Přemýšlela jsem nad 3 hvězdičkama, ale nechám to na 2, 45. Na jedno podívání úplně stačí. ()

fefee

Ťažký priemer pokrytý iluzionistickou abstinenciou v komornom štúdiovom opare postavený na dvoch totožných hrdinoch z x-tých rozprávok typu "Jeníček" a "Mařenka". ()

VanTom

Nádherné "steampunkové" prostředí rozpadajícího se izolovaného podzemního města Ember si rozhodně zasloužilo důkladnou expozici. Jenom ne tak dlouhou, aby byla záhadná schránka z prologu náhodně nalezena až po první třetině stopáže a hledání cesty ven začalo teprve v té závěrečné, přestože jej divák očekával od úvodních minut. Když navíc ve finále poklesla úroveň z civilně dobrodružné na ledabyle dětskou (vyřízení záporáka, skalní tobogán s bídným CGI), nedalo se ubránit rozporuplným pocitům. ()

blackJag

Univerzální příběh sladěný s originálním prostředím a dobrým obsazením. Přes hlavní slovo dětských hrdinů (naštěstí trochu odrostlejších) má film poutavě blízko ke zvláštní poetice Terryho Gilliama. I když je důraz na dětské publikum zřejmý, dospělého diváka neodradí a to je rys, kterým se vyznačuje čím dál menší vzorek rodinných filmů. 80% ()

zigíš

postapokalyptický film určený detskému publiku? zaujímavé ..výsledok ale bohužel trpí dietným prevedením, takže ja si ho zapametám len v rámci skutočnosti, že ide o prvú hlavnú rolu pre saoirse ronan (a budem sa tešiť na lovely bones) ()

wenca

Mnoho lidem to připomnělo Fallout jak tu čtu a stím musím souhlasit a osobně si myslím, že se jím silně inspirovali i tvůrci filmu (vault, geck, radiace - konec světa, správce, ..). Škoda, že to bylo natočeno spíše pro děti a pozbyla nějaka ta větší akce. Více takových filmů prosím .. ()

Guzo

Příběh je to sice hezký, ale výprava a celkové zpracování mě nijak nezaujalo. Místama to vypadá, že byl rozpočet desetinový (i když z něčeho se ti herci zaplatit museli ;), místama je to pěkná podívaná.. Celkově bych řekl, že film je dost nevyvážený a některé věci by se daly vystřihnout a nahradit nějakými smysluplnějšími.. Co se týče hereckého obsazení, nějak mi sem nesed Bill Murray do role pupkatého starosty. Jinak mladí herci jsou neokoukaní a to je dobře. 5/10 ()

Vironey

Z trucu nad místním hodnocením jsem chtěla dát i 5*, protože tohle "steampunkové" fantasy má všechno, co od dobrého filmu očekávám. Zajímavý příběh, který sice jede podle omleté šablony (ale který příběh ne), nicméně se odehrává v neotřelém prostředí podzemního města a navzdory všem nelogičnostem funguje přímo parádně. Úžasnou atmosféru s dokonale vytvořeným "reálným" prostředím včetně obřích krtků a mnohokrát recyklovaného oblečení obyvatel podtrhuje umělé pošmourné světlo a všudypřítomný strach z výpadku obřího generátoru, který pohání celé město. Nelze nezmínit i perfektní hudbu a vcelku sympatické herce v hlavních (i vedlejších) rolích. Verdikt: Fajn oddechovka s mírně depresivním podtextem, kterou si nejvíce užijí přerostlé děti. ()

Pecival

Přiznám se, že filmy s dětskými hrdiny zrovna nevyhledávám, takže jsem k tomuto filmu přistupoval s jistými obavami. Ty se ale vůbec nepotvrdily, protože klukovi je přes 20 a i ta holka mi byla hodně sympatická (kdo by to byl řekl po Pokání :) Hezky udělaná atmosféra města a celkově všch vynálezů - film sice ničím nepřekvapí a některé scény působí hodně lacině (třeba ten krkek nebo co to je), ale dohromady to slušně rychle odsýpá a nenudí to. Snad jenom trošku rychlejší rozjezd by neuškodil. Lepší tři hvězdy. ()

pugs

Po dlhšom čase konečne film, ktorý ma nezklamal, ale fascinujúco prekvapil. Do CITY OF EMBER som šiel s pocitom, ktorý mávam pri komediálnych podpriemerných paródiach. Zasmejem sa, a to je asi tak celá kvalita filmu. Tu som čakal nejaké to posolstvo, nejakú akčnú divo-scénku a to bolo všetko. Keď som sa do toho po čase zapozeral, nevychádzal som z úžasu. Fantasy roku 2008! Po niekoľkých scénach som sa vždy pozeral na čas, no nie preto, ako si myslíte, že by ma to nudilo, ale preto, že sa tam už toho toľko stalo. Mesto Ember vlastne nestráca svoje tempo, ktoré si udržuje od samého počiatku. V polovici to chvíľami nudou škrípe, no po chvíli sa to dá opäť do poriadku a sme šťastný. Dve veci, ktoré mi tu vadili bol dabing a soundtrack. K dabingu sa mi pristupovalo lepšie, ako k ostatným novým českým dabingom. Hlasy priradené k postavám sú výborne vybraté atď., lenže v niektorých scénach im dodávajú určitú trápnosť. A to ako fakt. K soundtracku. Je svižný, náchylný, zaryje sa aj pod kožu, len ho je MOC! V poslednej šestine ho ako keby chceli všetok ukázať a minúť. Jedna scéna - jeden soundtrack. Druhá scéna - okamžite druhý soundtrack. To bol asi najväčší problém, skladateľ nám síce nepriniesol nič nové, ale hlavné je, že sa to k tomuto filmu hodilo. Jedny z najsilnejších 4*, aké som dal. 9/10 ()

Ironfood

Velmi příjemné překvapení. Zajímavé herecké obsazení a dobrá atmosféra podzemního města. Scénář sice příliš originality nepobral, ale v podstatě to nijak nevadí. Logické chyby se také dají přehlednout, i když v závěru si člověk prostě musí říct, že stavitelé města holt při přípravě únikového plánu dbali spíše na jeho efektnost než efektivitu. Základní zápletka se vlastně podobá polské Sexmisi, Město Ember je nicméně určeno spíše pro děti, nebo ještě spíše pro dospělé, kteří se chtějí na chvíli vrátit do dětství. ()

BMAJTZ

Hodne prijemne sci fi u ktereho clovek po delsi dobe vidi snahu a na rodinny film je to hodne vysoko. Pokud bych ovsem mel byt objektivni tak scenar a vubec promysleni deje hodne a tim myslim hodne pokulhava v docela dosti momentech (jedna se mi nezda ze by za 200 let nikdo neobjevil tak chabe ukryta mista, a potom zaver kdyz koukaji z hora na mesto to bylo taky dost hodne mimo). Herecke vykony jsou vic nez uchazejici a malebne prostredi si docela rychle oblibite. Kdyz nad tim ale moc premyslet nebudete a naivne budete hltat pribeh urcite se s rodinou nudit nebudete. Kazdopadne jako rodinna sci fi je to super prumer kdyby to bylo pojate trochu vazneji mohlo to byt o dost lepsi. ()

Soweek

Těšil jsem se na tento snímek, už jenom proto, že velmi vzdáleně připomíná Bioshock (samozřejmě pouze prostředím) a dočkal jsem se. Za posledních pár let určitě nejpovedenější rodinný film spojený s post-apokalyptickými sci-fi motivy, který jsem viděl.Škoda jen, že Bill Murray nedostal více prostoru. 4,5* ()

Luksa

Člověk už moc nečeká od filmu s dorostenci v hlavní roli, kteří opět musí zachránit nějaký fantastický svět nebo porazit Zlo, nebo rovnou obojí. Město Ember je ale a navzdory předpokladům docela fajn dobrodružství pro celou rodinu nespoléhající se na prvoplánové triky a výpravu, nýbrž na příběh a zajímavé prostředí. Sympatické a zábavné, navzdory trochu děravému scénáři, který by potřeboval vypilovat. A ze Saoirse Ronan něco bude. ()

ZkuKol

Velmi příjemné dětské fantasy, se sice jednoduchým, ale dobře fungujícím příběhem, vynikajícím obsazení, nápaditou výpravou a slušnou hudbou. Bohužel byl film nejspíš plánová jako začátek série, takže zůstane spoustu otázek nezodpovězeno, což pro dětské publikum není nejlepší (uvidíme, jestli pokračování vznikne a jak dopadne). Druhou slabinou filmu je rozpočet, nebyl totiž příliš štědrý a ačkooli si Gil Kenan zaslouží pochvalu za to covšechno zvládnul, některé scény prostě smrdí korunou. Každopádně jde o výborný dobrodružný film pro děti i dospělé, který by měli povinně v Čechách shlédnout ti, kdo mají tu odvahu sebe zvát "režiséři dětských filmů" ... 75% ()

nightevan

Město Ember se nikdy netvářilo na nějaký extra filmový zážitek. Jeho prezentace však slibovala napínavý příběh a dle traileru i minimálně slušné zpracování. Výsledek je ale jiný. Proč nikdy nikdo nedodrží slovo? Vytvoření podzemního města je krásná věc, na které se můžete vyřádit ve všech ohledech, žádné meze, kromě těch finančních, vám nemusí stát v cestě. Tak proč toho nikdo proboha nevyužil? Na začátku filmu je prvotní pohled na město v elegantních bílých barvách, moderních, jak by to asi každý čekal. To ale jako lusknutím prstu zmizí a ocitáte se na přelomu 19. a 20. století a možná ještě dále. Na všem zůstane stopa času, ale tady by to musel pošlapat celý dav rozzuřených obrů. Žádné dobrodružné hledání cesty ven se také nekonalo. Než se k něčemu rozhouopali, byl konec. Charaktery postav podzemního města byly až moc jednoduché a nezapadali k sobě, něco jako když zamícháte královnu Alžbětu do Matrixu. Výskyt obřího hmyzu a krtka, to snad ani už nestojí za zmínku. Špatný scénář, špatní herci, špatné triky, špatné, špatné a ještě jednou všechno špatné. Je to až nepředstavitelně trapný pokus o natočení něčeho jako Pan's Labyrinth. Ničím se nepodařilo dosáhnout ani zlomkové kvality "labyrintu". Pokud máte chuť na opravdový bonbónek, sáhněte ke starému dobrému dell Torovi. Vždy si na něm pochutnáte a nezhořkne vám na jazyku jako City of Ember. ()

A „půvabné kosti“ získává...

A „půvabné kosti“ získává...

18.07.2007

Zapomeňte na Dakotu Fanning stejně to pro spoustu z vás bude úleva ;-). Nejzářivější dětskou (nebo spíš teen, je jí 13 a roste jako z vody) hvězdou budoucnosti bude irská dívenka jménem Saoirse… (viac)