Drama Nouzový východ se velmi podobá Mendesově oscarové Americké kráse. I tady vidíme, jak nefunkční je ta nejobecnější představa o naplnění Amerického snu, tedy poklidný rodinný život v domku na předměstí. Nicméně trpká zkušenost, kterou prožili Frank a April Wheelerovi, příběhu Americké krásy o pár desítek let předchází. Mladí manželé Frank a Abby sice také žijí nevzrušivým životem americké střední třídy jako jejich sousedé, ale sami cítí, že do tohoto prostředí nepatří. April neláká kariéra ochránkyně domácího krbu a vychovatelky vlastních dětí. Chtěla by se stát herečkou, proto se snaží Franka přemluvit k přestěhování do Paříže, neboť ve městě políbeném múzami pro sebe tuší uplatnění. Ani Frankovi se monotónní kariéra kancelářské krysy nezamlouvá, jenže místo snění o Paříži se oddává alkoholu a vnadné kolegyni. Jak se hroutí jejich společné plány a touhy, upadá i jejich vztah, jenž dospěje až do bodu mrazu. Jedinou cestu zpátky na vrchol představuje radikální řešení, ovšem k tomu by potřebovali najít sílu oba. Bez splnění téhle základní podmínky skončí jejich snažení záhubou. (oficiálny text distribútora)

kobejn

Na film už si jen matně vzpomínám...je to už pár let, co jsem ho viděl, ale pamatuju se, že mě "rosekal", takže se počítám k tý skupině pětihvězdávačů. Ale tehdy sem neměl tucha, že to je podle ňáký knížky. A tu knížku sem přečet až dneska a celej ten film zas ožil. Nebejt knížky, není film. To je nutný vědět. Obojí ale "roseká". ()

GodComplex

Pokud se pomalu stavate obeti hypeu a zacinate doufat, ze se v jadru Revolutionary Road skryva kvalitni film, pak veskere nadeje okamzite pohrbete a vyvarujte se zklamani, neni tomu tak. Urcita zajimava myslenka zde sice je - bezpecny American Dream type zivot americkeho predmesti, nudny job s jistym prijmem vs. sance se odlisit od zbytku, vypadnout do Francie, zacit novy, zajimavejsi life. Uprostred toho rodinny par bojujici na pomezi techto 2 cest a konflikty vytvorene diferenci nazoru. Ano, tohle mohlo byt velmi zajimave, bohuzel je to jen diky naproste neschopnosti Mendese silne nedotazena ultimatni nuda. Oficialne se jedna o jeden z nejnudnejsich filmu 2008, mozna to byl ucel, protoze vytvorit pocit nudy daneho prostredi byl ocividne zamer, ale kdyz chcete vytvorit nudu danym charkaterum, tak to prece jeste nemusite delat tak, aby z te nudy umirali i divaci. V podstate se jedna o takovou retro version American Beauty, s tim, ze narozdil od ni je tady vsechno spatne. Mendesovi zabery jsou nezazivne, Thomas Newman hudebne akorat vykrada sam sebe a predevsim Titanicoidni herecke duo DiCaprio - Winslet je priserne, herecky absolutne nepresvedcive a jednoduse nema sanci film utahnout. Wow, porad jeste nemuzu uverit jak moc spatne to bylo a asi si ukroutim hlavu nad nepochopenim verejne pozitivniho ohlasu. 2/10 ()

Sandiego

Další Mendesova sonda pod povrch amerického snu ztělesněného ukázkově spořádaným předměstím, ještě více sžírající a bezvýchodnější než Americká krása, ale přeci jen o malý krůček za ní, co se emočního efektu týče. DiCaprio je trochu zastiňován postavou Winsletové, sice hraje stejně skvěle, ale jím ztvárněný manžel je prostě jaksi vedlejší postavou, jelikož problém záhy padne zcela na bedra jeho nejednoznačné a o to reálněji vyznívající ženy, která nabízí jak soucit, tak odsuzování i čirou averzi, ale přesto je její výsledný obraz předurčen k přímému ztotožnění. A má oblébená Batesová je jen třešničkou na tomto hořkém dortu. ()

aluna

Bože, ten Mendes umí ale jednoho rozkopat, až ztratíte veškeré iluze o životě, štěstí, budoucnosti, ve které budete dělat práci, co vás uspokojí a naplní, o lásce. Když dva žijí spolu a střetnou se dva pohledy na svět, dvě vize budoucnosti, dvě její řešení, dvě pravdy, některá musí ustoupit a jiná zvítězit. Jeden sen se naplní, druhý zemře...a i když někdy chybí jen malinký kousek ke kompromisu spojující obě touhy v jednu, dosáhnout ho, se podaří jen někdy...zřídka... ()

O.Peta

„Drama Nouzový východ se velmi podobá Mendesově oscarové Americké kráse“ – ani náhodou! Co do kvality určitě ne. Mějte mě klidně za filmového analfabeta, ale tohle mě prostě minulo. Postavit na plac výborný herce a nechat je na sebe hulákat co jim plíce dovolí, mi prostě ke štěstí nestačí. Mendes jde od svého debutu strmě dolů a o novou bondovku začínám mít velké obavy. ()

Sawyer815

Malý-velký příběh z obyčejného amerického předměstí,doplněný o hereckou extratřídu Kate Winslet a Leonarda DiCapria.Jestli se za takovéto výkony nebudou dávat sošky,tak už nevím za co. ()

Freemind

Je mi to moc líto, ale tímhle filmem mě Mendes zklamal - dokonce natolik, že jsem si ho odebral ze seznamu oblíbených režisérů. Po celou dobu jede po samotné hraně emocí, dialogy mi připadaly vařené z vody, bez pointy i bez nějaké sofistikovanější motivace, většina postav byla zoufale nijakých, nebo naopak - až karikaturicky tesaných. Po celou dobu jsem čekal na "to", ale nedočkal jsem se, navíc - sám nevěřím, že to říkám - můj oblíbenec Thomas Newman asi definitivně uvízl v šabloně, všechny soundtracky zní jako z jednoho filmu :( Škoda, přeškoda - téma panického strachu z uvíznutí v nudě všedního dne mě vždycky zajímalo a inspirovalo, snad proto jsem si myslel, že je Mendes zvládne dokonale. ()

numi

Film o skutečném světě, kde láska je opravdu druh války, vztah šachy a děti rukojmí, jako argument do příští hádky. Sam Mendes oživil chemii z Titanicu, ale vyhnal ji proběhnout se ve spodním prádlem po noční promrzlé kře v severním Atlantiku. DiCaprio není jen rekvizita, ale opět hraje (ještě jeden film a odpustím mu snad i to, že ho bytostně nemusím), Kate Winslet by mohla životem týrané ženy učit na herecké škole (za domácí úkol zkouknout Věčný svit neposkvrněné mysli a Předčítače). Všechny hádky v tomto filmu jsou dokonalé real-time strategie, do posledního detailu promyšlené citové vraždy. Vztyčený prostředníček bonmotu, že co se škádlivá, to se rádo mívá. Americká krása dvě? Kdepak, Mendes neopisuje. Ale i tahle špína patří do stejného koše s prádlem. [červen 2009] ()

zipper111

Ta myšlenka tu je snad jasná. Mendes ji převedl na plátno opravdu dobře a Kate i Leonardo byli výborní. Trošku mi tam pokulhával vykreslení jejich vztahu k dětem, zdálo se mi, jako by vlastně žádné neměli, ale možná to tak bylo schválně. Hádky byli jako opravdové, až jsem čekal, že si doopravdy dají i pár facek, výtečně zahrané. No ale depka to je slušná, mladá u toho skoro usnula, ale ona nic nevydrží... Je měkká. :) ()

erased

Americká krása naopak, v černočerné atmosféře utopických 50. let. Kevina pouze vyměnila Kate, a to světýlko naděje v jeho očích, libující si v absurditě celého toho humbuku, vystřídalo beznadějné nic. Revolutionary couple from Wheeler Road je vlastně myšlenkově prostým přepisem právě toho Mendesova hvězdného debutu. Nebýt obrácení pohledu na ženu a změny nálady do té nejhlubší deprese, snad by ani nestál Nouzový východ za řeč. A on vlastně nestojí ani takto. Nikdo přece nezapomene pravdu. Jenom je jednodušší se zlepšovat ve lhaní. ()

slord

Výborné herecké výkony sú v tomto filme top strop, aj keď tento film nepatrí medzi tie najlepšie Mendesove počiny, tak musím uznať, že až tak ma nenudil. Má to nejaké hluché miesta, ale zase určite to stojí za pozretie. 7/10 ()

buldock

Poněkud chladnější , ovšem o to víc pravdivější a mrazivější výpověď o intimních partnerských vztazích mezi lidmi , kteří si nedokáží připustit , že život se vyvíjí poněkud jinak , než si sami představovali a přicházejí na to , že nejsou schopni tuto realitu unést. Skvělé herecké výkony dua Kate Winslet a Lea DiCapria společně s vynikající režií Sama Mendese dali vzniknout výbornému dramatu , které nutí k zamyšlení nejen o problematice vztahů partnerských , ale i vztahů všeobecně. Film: 84% ()

Tony.cs

Emocionálně drsný a nabitý film. Mnoho z nás si to myslí, ale málokdo má sílu to změnit. Co? Náš život. Nejlepší film roku 2008 podle mě, jako jedince, který chce něco změnit. ()

vorheese

Velmi kvalitní film o manželství...bohužel s chudým obsahem. Z jinak dusné atmosféry neustále vyrušují různé berličky (do děje uměle naroubovaný blázen, který polopaticky vysvětluje, co chce zrovna básník říci anebo do očí bijící snaha režiséra, neudělat ani z jedné postavy TU špatňejší). Mile však překvapí kontroverzní poselství na konci. ()

Kaluž

Znáte už ty z Revolutionary Road? To je vám tak krásný, mladý pár. A jaké mají rozkošné dětičky. Nic jim tady nechybí, mají přece nás, vlídné sousedy. Tak proč sakra chtějí jet do nějaké žabožroutské země někde v Evropě? Proč nás chtějí opustit? Proč si zkrátka také nenavlečou na ksicht tu spokojenou slizkou masku, potají nešoustají manžely a manželky ze sousedství a nekydají hnůj na hlavy těch, kteří nejsou zrovna v naší přítomnosti? Proč? Protože jsou to ještě větší paka než my. Vypulírovaná padesátá léta na americkém předměstí jsou famózně zrežírovanou nudou, se skvělou Winsletovou a vyjímečně příšerným DiCapriem (chyba v obsazení, která se neodpouští). ()

gojackill

Sam Mendes dokazuje, že kvalita Americká krásy není dílem náhody. Drama, ve kterém se toho zase až tolik nestane je silné především v dokonalém vyobrazení osobností Franka a April. On chce být mužem a něco dokázat, je milující a také málo odvážný. April se mi jeví jako mírně afektovaná romantička, která má jistě krásnou a silnou duši, ale na druhou stranu dokáže být proradná a umí se dokonale přetvařovat (v tom jste ženy skutečně vynikající). Ve snímku mě výkon Kate Winslet dostal - byl perfektní. Leo odvede vynikající standart a je vidět, že i přes jeho věk vypadá jako skutečný mladíček když pustí nějakou tu slzu. Pohled na dojatého DiCapria je emocioálně velmi silný a po herecké stránce mi to přišelo jako jeho nejzdařenější klapka (možná proto, že jsem byl dojatý společně s ním). Film mě vtáhl a pátou hvězdu dám za závěrečný dialog mezi sousedy, který vyústí ztlumením naslouchadla dědy, ten to udělá protože už nemůže poslouchat bábu! PERFEKTNÍ zakončení, které však připisuji spíše knižní předloze. BABA je zhmotněním malosti a maloměšťáctví, se kterým se tak často setkávám! A děda přispěchal na pomoc a nepřímo mi tím gestem řekl, že s tím také nesouhlasí. Nejsem v tom sám! Opravdu vynikající zakončení a ještě teď mám trpkost na patře. ()

Maq

Základem síly tohoto filmu je prvotřídní literární předloha Richarda Yatese a báječný scénář. A ovšem Sam Mendes, který takové scénáře dokáže najít a skvěle realizovat. --- Dost pochybuji, zda je správné toto dílo vnímat jako sociálně-kritické. Leckdo tak činí, ale sám Yates, pokud vím, takový výklad nikdy nepodpořil. Já osobně jsem přesvědčen, že příběh není nijak vázán na Ameriku padesátých let, mohl se stát kdykoli a kdekoli; každá doba a místo má své konvence a vytrhnout se z nich představuje riziko. --- Každá doba a místo však také má své partnerské krize. Existuje úsloví, které říká, že v den svatby žena doufá, že se muž změní, zatímco muž doufá, že žena zůstane už navždy taková, jaká je. Je na tom hodně pravdy, stejně jako na pesimistickém dodatku, že tato očekávání se nikdy nesplní - muž se nezmění a žena vystřízliví z iluzí. V tomto smyslu vnímám Revolutionary Road jako příběh ženy, která deziluzi nedokázala zvládnout, a její partner jí v tom nedokázal pomoct. --- To je ovšem kardinální otázka: jaké východisko má žena, kterou role matky a manželky neuspokojuje, a současně trpce seznává, že mimo domácnost „díru do světa neudělá“. April chce změnu, svoje sobectví a chřadnoucí lásku sama před sebou utajuje vizí programu, ve které to má být její muž, který „se změní“. Ukáže se ale, že její partner žádnou takovou změnu nechce a nepotřebuje; spokojí se s plynulým profesním růstem a příjemnou měšťanskou domácností a žádá po ženě - zřejmě racionálněji, leč rovněž sobecky - aby takový model akceptovala. --- Co však s takovou ženou? V dnešní době s bezproblémovou antikoncepcí by zřejmě děti, a snad ani manžela, neměla. Nalezla by spokojenost jako svobodná, druhořadá herečka, anebo, řekněme, úřednice? Jsem skeptický, ale věrohodně to posoudit nemohu. Naopak v tradičním prostředí by konvence a nekonečná řada těhotenství potlačily její ambice hned v zárodku. Nejspíš taky žádné velké štěstí. --- Yates nechal April umřít, čímž se organickému rozvinutí problému vyhnul, a navíc získal čtenářsky (divácky) vděčné završení příběhu. Realistův pohár hořkosti nedopil, nýbrž vylil. Nic ve zlém, udělal to i Tolstoj. --- ()

Kolty a magie

Kolty a magie

02.04.2009

Kulku ze šestiraňáku by si zasloužil člověk, který vypustil na internet sice nedokončené, ale obrazově velmi kvalitní X-Men Origins: Wolverine, a magii zase studio Fox, aby se mu povedlo odčarovat z… (viac)

Komiksová kázeň Sama Mendese

Komiksová kázeň Sama Mendese

31.10.2008

Tak z tohohle se vyvine buď stoprocentní kachna, anebo jedna z nejzajímavějších komiksových adaptací vůbec. Studio Columbia Pictures totiž koupilo práva na drsného Preachera a momentálně prý ukecává… (viac)

Klasiky od klasiků

Klasiky od klasiků

11.04.2008

Chtěli byste atraktivní zprávy o mladých hezounech a třeskutých předražených velkofilmech? Třeba tu kachnu o Orlandovi Bloomovi v hlavní roli Prince of Persia? A co takhle novinka o dvou ošklivých… (viac)

Kate zaskakuje za Nicole

Kate zaskakuje za Nicole

15.01.2008

Jakmile Nicole Kidman dotočila válečný velkofilm Baze Luhrmanna Australia, s nadšením se vrhla na další projekt, nazvaný mateřství. S manželem Keithem Urbanem očekávají potomstvo, což je určitě… (viac)