Drama Nouzový východ se velmi podobá Mendesově oscarové Americké kráse. I tady vidíme, jak nefunkční je ta nejobecnější představa o naplnění Amerického snu, tedy poklidný rodinný život v domku na předměstí. Nicméně trpká zkušenost, kterou prožili Frank a April Wheelerovi, příběhu Americké krásy o pár desítek let předchází. Mladí manželé Frank a Abby sice také žijí nevzrušivým životem americké střední třídy jako jejich sousedé, ale sami cítí, že do tohoto prostředí nepatří. April neláká kariéra ochránkyně domácího krbu a vychovatelky vlastních dětí. Chtěla by se stát herečkou, proto se snaží Franka přemluvit k přestěhování do Paříže, neboť ve městě políbeném múzami pro sebe tuší uplatnění. Ani Frankovi se monotónní kariéra kancelářské krysy nezamlouvá, jenže místo snění o Paříži se oddává alkoholu a vnadné kolegyni. Jak se hroutí jejich společné plány a touhy, upadá i jejich vztah, jenž dospěje až do bodu mrazu. Jedinou cestu zpátky na vrchol představuje radikální řešení, ovšem k tomu by potřebovali najít sílu oba. Bez splnění téhle základní podmínky skončí jejich snažení záhubou. (oficiálny text distribútora)

BoPo

Rozklad manželstva v priamom prenose. Ubíjajúci stereotyp v konfrontácii s obavami zo zmeny. Život nevytvára len víťazov. ()

Silence

Příběh z Revolutionary Road, jakožto každé konverzační drama, stojí na scénáři. V případě Mendesova filmu ale vše drží pohromadě a funguje na jedničku překvapivě v "náročnějších" pasážích - hádkách, vyhrocených a jiných důležitých scénách, zatímco v těch klidnějších a méně příběhotvorných scénách si scénář jakoby neví rady, místy přešlapuje na místě a občas použije až nepříjemně doslovnou berličku k tomu, aby se mohlo poskočit tam, kde to funguje lépe. A filmu to škodí. O to více, že se z celkového pohledu podařilo natočit příběh silný a přesto "normální" - nevyumělkovaný či zbytečně vyhrocený. Zásluhu na tom jistě mají dechberoucí Leonardo DiCaprio a Kate Winslet, jejichž dlouhodobě největší vada a nespravedlnost je pouhá Oscarová nominace, kterou se u jejich jmen lákalo v ukázce na film. I přes formálně nižší hodnocení zanechal Mendes i tentokrát hluboký dojem a spoustu myšlenek, prohánějících se v hlavě ještě dluho po projekci. Co by za to dal formou dokonalý Button o dva dny později... 7.5/10 ()

bouncer

Parádní rodinné drama maloměšťáckého páru, který touží být neobyčejným a utéct z té šedosti, která ho obklopuje. To se ale nedaří, protože manželé zjišťují, že vlastně nejsou tak úplně na stejné lodi. Velké drama, skvělí herci. Určitě Kate Winslet, které zdatně sekunduje DiCaprio. Ovšem mě se nejvíc líbila role ztvárněná Michaelem Shannonem (a oceněná nominací na Oscara) - jeho John Givings je tak trochu blázen, skvělý matematik, kterého zničila rodina a poslala do blázince. Opravdu exceluje, dokáže hlavní manželský pár rozebrat mnohem lépe než jakýkoliv psychoanalitik a celkově vyvolává ty nejsilnější dramatické scény. Radost pohledět. I Kathy Bates stojí za zmínku, její role je taky povedená. Není to velkolepý film, má určitě své zápory, ale celkově se dobře sleduje a úžasně graduje k dramatickému závěru. ()

BigDeal

Dlho som tento film odkladal, pretože som sa bál, že ma sklame, keďže som od neho (a hereckého i režisérskeho obsadenia) čakal takmer nemožné. Ale ono sa mi aj toho nemožného dostalo a plné hodnotenie je zaslúžené. Najskôr som sa potešil, že Sam Mendes znovu vykúzlil retro atmosféru, ako sa mu to podarilo aj pri Road to Perdition a aj 50. roky vyzerajú svojim spôsobom štýlovo. Film má ale hlavne moc pripútať diváka k deju a dáva hrozne veľa myšlienok na rozmýšľanie, prostredníctvom jedného manželského páru, ktorý vidí kam sa rúti a chce to zmeniť. Veľkým plusom sú dve herecké esá, ktoré dodávajú svojim postavám potrebné vlastnosti, aby sme si ich obľúbili aj napriek všetkým hádkam (vynikajúco a presvedčivo natočeným), ktoré spolu vedú a celý čas im priali šťastný koniec, aj keď tušíme, že žiadny núdzový východ z tejto mizérie zrejme nie je. A keď túto silnú drámu podfarbí skvelá hudba, nie je čo riešiť. ()

murakamigirl

Aj tak na mňa najsilnejšie zapôsobilo toto „jasnovidectvo“ filmu: ako často najlepšie rozlišujú skutočnosť tí, čo sú označkovaní za bláznov.----------To by sa, podľa môjho malého úsudku, po vzhliadnutí nemalo diať, a práve preto, prečo by sa nemohlo?! :-) Na každý pád cítim, že toto bude moja kľúčová spomienka na Revolutionary Road. A nielen vďaka excelentnému výkonu Michaela Shannona vo vedľajšej úlohe._____________ Táto obdivuhodne prirodzená a dramatická reflexia zatína do živého. ()

Johny_fork

Beznaděj, prázdnota, stereotyp zabíjí, film o nenaplněných snech, o ztrátě ideí, o tom, že se lze udeptat k smrti, ale bohužel film o depce většinou opravdu deptá, místy působí až moc komorně a opravdu Vás chytne tak půl hodinu před koncem, nicméně DiCaprio i Winstet hrajoí fantasticky krutý závěr Vás donutí se na chvíli zamyslet, zda jste opravdu šťastní. ()

Hwaelos

Sam Mendes se vrací na předměstí! Tentokrát bez pozlátka a s nelítostnou kamerou, která neuhne ani v nejvypjatější chvíli. Nabízí se samozřejmě možnost srovnání s Americkou krásou. Byť toto poměřování není úplně fér, přináší několik zajímavých poznatků. Americká krása měla něco, co Revolutionary Road nemá ani trochu. Nadhled. Díky tomu je Mendesova prvotina snímkem, co v zásadě zahřeje na duši, ačkoli končí podobně tragicky. Nouzový východ oproti tomu obnaží život v sebeklamu až na dřeň, úchvatná kamera snímá detaily skvěle hrajících protagonistů a nakonec to budete vy, kdo bude odvracet zrak. Scénář je dokonale uvěřitelný a bytostně realistický. Nakonec spíš než s American Beauty budete porovnávat s Requiem za sen. Protože je to podobně hluboká sonda do naší sociální reality... ()

Chermy

Koho jednou nenapadlo, ubírá-li se v životě správným směrem. A jestli ještě stále miluje. Revolutionary road je nejsilnější v podání reality. Tak skutečné a přirozeně(skvěle!) zahrané, že jí dobře rozumíte. Já pořád doufám, že se takhle mrazivým dialogům v životě vyhnu:-) ()

Terez.S

Film to byl chladný, ale možná právě proto mi z něj po celou dobu běhal mráz po zádech. Podle mnohých možná ještě nejsem ve věku, když dokážu plně ocenit námět, ale přesto jsem se v tom snímku, možná bohužel, našla. Mezi Winslet a DiCapriem to opět dokonale jiskří a Mendesova režie to jen podtrhuje. Není to filml, který si budu pouštět často, ale je to film, který si budu dlouho pamatovat. ()

moviesfan

Toto drama je velmi vydařené, a proto budu psát pouze klady. Film je o páru, který není šťastný a chce změnit svůj život. Tento pár je napohled milý a sympatický, ale uvnitř trpí. Režisér tyto dvě postavy vykreslil velmi civilně a lidsky, kde máte pocit, že se to může stát komukoliv. Psychicky narušený muž (Michael Shannon) se mi zalíbil. Jeho role a především jeho názory byly přinejmenším k zamyšlení. Samozřejmě musím smeknout před Kate Winslet a jejím výkonem. Taková oddanost a procítěnost se jen tak nevidí. Leo zde nebyl jen do počtu. Zahrál zde také výborně. Možná toto drama není za 5 hvězd, ale když mě v závěru zamrazilo, tak nemohu jinak. ()

jahol

Mnohovrstevná, syrová psychologická sonda, která se, z mého úhlu pohledu, od slavné Americké krásy liší v daleko více ohledech, než se s ní shoduje. Je mnohem sevřenějším, omezeným na menší prostor a (proto?) detailnějším rozborem (průběžně se převtělujícího) námětu, je soustředěna více na intimní témata jednotlivce než odraz společenských ataků v psychice hlavních hrdinů. Při sledování Americké krásy si vychutnáte brilantní prostoupení požitků z kamery, střihu, hudby, vtipných dialogů, satirických přesmyků a Něčeho sjednocujícího nad tím, Nouzový východ vám na tohle nedá čas, protože hudbu přestanete vnímat, o satirický nadhled zavadíte méně a kamera vám bude většinou ukradená, vše si přitáhne strhující vývoj psychiky hlavních postav a paralely s tím, co možná v životě prožíváte, vděčnost, že jste dokázali být natolik silní, že toho máte společného s hlavními hrdiny co nejméně, a opatrná víra, že v budoucnu neselžete tak, jako oni. Až závěrečných hodně silných pět minut, nejprve až zrůdná nenápadná drastičnost scény s hlavní hrdinkou a pak satirický dojezd s (vynikajícím!) "komparsem", Americkou krásu hodně silně připomene. A posledních pár vteřin je geniální tečkou, která možné vyznění celého filmu posouvá zase někam jinam. Nouzový východ vás možná filmařsky moc nepohladí, ale určitě vás donutí pořádně zúčtovat s vlastním životem. A pokud vás zajímá můj účet, jsou na něm zcela stejné položky jako u Franka - a moje paní by na svém účtu našla pár skvrnek od vína April, než jsem jí ho, naštěstí, přesunul z dosahu, i když mám stále trochu obavy, že se ho stejně v tomhle celoživotním mejdanu zase jednou bude chtít zmocnit. A pak to opravdu nebude žádná legrace! ()

joehot

Znáte pocit, kdy vás nějaká scéna ve filmu zaráží do sedačky, pozastaví váš dech na minimum a upoutá vaše oči silou takřka magnetickou? Tak tenhle film je plný takových scén. K tomu připočtěte vynikající výkony hlavních představitelů, režiserá Americké krásy a také podobné hudební podbarvení a voilá - jeden z nejlepších filmů loňského roku. ()

corpsy

Túto hereckú dvojicu zbožňujem a uznávam. Do kina som si na tento film zašiel hlavne kvôli tomu, že mi títo dvaja pred viac ako desiatimi rokmi sprostredkovali jeden z mojich najväčších filmových zážitkov ( TITANIC ). Teda z nostalgie. Ale bol som milo prekvapený, ako sa tento film podaril. Herecké výkony sú do jedného bez komentára, réžia je jemná a precízna. Proste dráma ako z knižky. Odporúčam. ()

villon17

Když nevíš co, natoč film o nešťastnym manželství. Já nevim no, můžu tady vychvalovat herecký výkony, můžu se pustit do filosofickejch otázek a probírat psychologii žen, který by pro chlapa udělaly cokoli, ačkoli jsou neurotický a znuděný, a mužů, který řikaj, že by pro ženu udělali cokoli, a když na to má dojít, vycouvaj. Tohle je prostě film ze života, nic víc. A to jak to skončilo? (možná malinkato spoiler..) Myslela jsem, že mu připraví perfektní snídani, sbalí si kufry, opustí rodinu a začne nejlíp v Paříži nanovo. To, že to dopadlo takhle, bylo sice překvapivý, ale vůbec ne smutný. I když to tak třeba nechtěla, bylo jí jedno, jak to skončí. Smíření se všim je nejhorší. Ale chápu to. A dobře mu tak;) ()

Marek1991

Moje hodnotenie k tomuto filmu má číslo 12 000, film je zatiaľ normálne obľúbený, so 185 fanúšikmi, ale nie veľmi, nepatrí do prvej tristovky. Hodnotenie nie je príliš vysoké, ale stále dobré, má 78%. Opätovné stretnutie DiCapria a Winslet sa mi však nepáčilo. Americká krása ako film o ľuďoch, ktorý sa nevedia vymotať zo svojho začarovaného kruhu, mi stačil. Tu som sa príšerne nudil, mimochodom veľmi mi lezie na nervy český dabing tých dvoch hlavných postáv. Už začínam mať takýchto filmov po krk, hlavní hrdinovia nevedia urobiť rázny krok a tak si ublížia alebo svojim blízkym, či sa zbláznia. ()

prsvl

Asi jsem čekal větší depresi. Během celýho filmu byly podle mě daleko silnější momenty, než samotnej konec. Ten byl rozmělněn a zbytečně natažen zbytečnostma a tak lehce ztratil na působivosti. Škoda. ()

Kolty a magie

Kolty a magie

02.04.2009

Kulku ze šestiraňáku by si zasloužil člověk, který vypustil na internet sice nedokončené, ale obrazově velmi kvalitní X-Men Origins: Wolverine, a magii zase studio Fox, aby se mu povedlo odčarovat z… (viac)

Komiksová kázeň Sama Mendese

Komiksová kázeň Sama Mendese

31.10.2008

Tak z tohohle se vyvine buď stoprocentní kachna, anebo jedna z nejzajímavějších komiksových adaptací vůbec. Studio Columbia Pictures totiž koupilo práva na drsného Preachera a momentálně prý ukecává… (viac)

Klasiky od klasiků

Klasiky od klasiků

11.04.2008

Chtěli byste atraktivní zprávy o mladých hezounech a třeskutých předražených velkofilmech? Třeba tu kachnu o Orlandovi Bloomovi v hlavní roli Prince of Persia? A co takhle novinka o dvou ošklivých… (viac)

Kate zaskakuje za Nicole

Kate zaskakuje za Nicole

15.01.2008

Jakmile Nicole Kidman dotočila válečný velkofilm Baze Luhrmanna Australia, s nadšením se vrhla na další projekt, nazvaný mateřství. S manželem Keithem Urbanem očekávají potomstvo, což je určitě… (viac)