Drama Nouzový východ se velmi podobá Mendesově oscarové Americké kráse. I tady vidíme, jak nefunkční je ta nejobecnější představa o naplnění Amerického snu, tedy poklidný rodinný život v domku na předměstí. Nicméně trpká zkušenost, kterou prožili Frank a April Wheelerovi, příběhu Americké krásy o pár desítek let předchází. Mladí manželé Frank a Abby sice také žijí nevzrušivým životem americké střední třídy jako jejich sousedé, ale sami cítí, že do tohoto prostředí nepatří. April neláká kariéra ochránkyně domácího krbu a vychovatelky vlastních dětí. Chtěla by se stát herečkou, proto se snaží Franka přemluvit k přestěhování do Paříže, neboť ve městě políbeném múzami pro sebe tuší uplatnění. Ani Frankovi se monotónní kariéra kancelářské krysy nezamlouvá, jenže místo snění o Paříži se oddává alkoholu a vnadné kolegyni. Jak se hroutí jejich společné plány a touhy, upadá i jejich vztah, jenž dospěje až do bodu mrazu. Jedinou cestu zpátky na vrchol představuje radikální řešení, ovšem k tomu by potřebovali najít sílu oba. Bez splnění téhle základní podmínky skončí jejich snažení záhubou. (oficiálny text distribútora)

F.W.Colqhoun

I don't want to talk about the Wheelers any more.  Něco dobře situované Američany v dobách hojnosti trápit muselo, a tak se ryze lidsky trápili sami. Obsadit do filmu o manželství hroutícím se pod tíhou banality ty dva byl tak dobrý nápad, že se mu už nic dalšího - skvělé herecké výkony, dobré psaní, ani režie citlivá nenápadný půvab Američanů, nemohlo vyrovnat. A tak ty dva sledujeme a dochází nám, že na tom kusu dřeva plovoucím v chladných vodách Atlantiku 'nebylo' dost místa pro oba z velmi dobrých důvodů. ()

maslic

Je mi jedno kolik ma toto dilo nominaci, kolik cen, nakolik je vyzdvihovano medii. Je mi jedno, ze v nem moje oblibena herecka exceluje. Je mi jedno ze ji, podle meho gusta, klucina z Titanicu malinko prekonava. Spis mi jde o obsah. Je v nem totiz tolik naprudko vyrcenych pochybovacnych otazek na zivotni postoje, hodnoty a idealy (hlavne o americkem snu) a pritom tak malo odpovedi, ze borti vsechno co kdy Hollywood jako medium dokazal lidem vnutit. Pochybnosti o tom, co je v nas zakorene diky vychove a predsudkum a prirozene vuli zapadnout do davu, tady vyplouvaji na povrch jako mastne skvrny. A divak nedostane zadny navod jak z toho ven ani jestli A je spravne. Uz dlouho jsem v kine nedostal tolik facek. Napada me analogie s Kdo se boji Virginie Wolfove. ()

dormouse

Psychologická sonda do nitra obyčejného, tuctového manželství Franka a April (Leonardo DiCaprio a Kate Winslet), manželství, v němž se každý z nás musí dříve či později postavit tváří v tvář stereotypu, nudě, jednotvárnosti a ztrátě zamilovanosti. Většina lidí se s tím smíří, protože to koneckonců k životu nedílně patří, někteří hledají pomoc v alkoholu a milencích, některým stačí jen zavřít oči, ztlumit zvuk u svého naslouchátka a uzavřít se do svého vnitřního exilu. Jsou ale lidé křehcí, komplikovaní a zranitelní, jako hrdinka filmu April, a ti na stereotyp zahynou. Shodou okolností jsem si tento týden pouštěla Titanic a v kontextu obou filmů je jasné, proč jen tragické romance jsou úspěšné. Za smrtí není žádná pochybná možnost trpké jednotvárnosti v papučích a tajených nevěr. Čelit zevšednění dokáží jen velmi silní a vyrovnaní jedinci. Pro mne jsou výkony obou hlavních hrdinů stejně skvělé, Leonardo DiCaprio mne dostává svou civilností a rozumnou musculaturou. Poznámka pod časrou: už vím, proč spousta režiséru situuje své filmy o několik desítek let zpět. Aby si všichni mohli v klidu zakouřit, protože tehdy cigarety ještě nevyvolávaly karcinogenní změny plic. ()

Crackonosc

Já prostě tyhle konverzační dramata bez přídavný hodnoty nemůžu... Neřikám, že jsem se přímo nudil, ale o zábavě nemůže bejt ani řeč... ()

Mo.

Filmů "o životě" je nepřeberné množství. Těch, které dokážou přesně vystihnout, v čem je s životem ta hlavní potíž, jen několik. Revolutionary Road je neskutečně skutečný příběh o dvou nenormálně normálních lidech (jinak, než takhle pateticky to říct nelze), kteří oba až příliš dobře dokáží pojmenovat to, co cítí a vzájemně si tím ubližovat. Čím dál aktuálnější společenské téma ztráty motivace a obecně chuti do života a hledání jeho smyslu, dokázal režisér vystihnout jako u žádného snímku předtím. Vztahová hra, jež dvojice hlavních protagonistů na plátně rozehrává, je tak osobní, důvěrně známá a přesto nepřiznávaná, že by mohla být místy označena za téměř dokumentární - pokud by ovšem lidi měli odvahu spatřit pravdu. To, co mnozí z nás na vlastní kůži ve svém životě pociťují, ale nedokáží a nechtějí to pojmenovat a vyjádřit, dokázal Sam Mendes převést na plátno s psychologickou precizností. Zároveň nezanedbal ostatní aspekty kvalitního dramatu, takže kromě perfektního ztvárnění děje a vybroušených charakterů postav se nezapomnělo ani na vynikající hudební doprovod a hlavně atmosféru vzrůstající beznaděje postav a jejich citové "zahnanosti do kouta". Děsivé, nádherné a především upřímné. I ve vší té lži, přetvářce a pokrytectví obou hlavních postav. ()

ClimbVibe

Komorní drama, které stojí na uvěřitelných dialozích, skvělé režii a hercích. Líbí se mi, že v tomto příběhu nehraje prim jen závěrečná scéna, která je velice silná. Silný je naštěstí celý film, takže hodnotím plným počtem. ()

dozana

Strhující drama a exceletní výkon Kate! Jen se přiznám že mám pořád takový pocit jako bych ten film nepochopila, proto nemá plný počet hvězdiček.....snad to bude při dalším shlédnutí lepší. ()

DannyBoy80

No tak žádná pecka to teda nebyly. Třetí docela unylý oscarový film po Benjaminu Buttnovi a Předčítači. Z té trojky ale asi nejlepší. DiCaprio přehrává Winslet velmi výrazně a to DiCapria nemám rád, tentokrát ale zahrál velmi dobře. Příběh je celkově o ničem, stejná linie jede po celé dvě hodiny. Dětí chodí na návštěvu asi jen v sobotu odpoledne, jinak si jejich absolutní ignoraci nedokážů představit. A myslím, že zatažení dětí do této manželské krize by tomu dalo ty pořádné grády. Sjelo to hodně po povrchu problému. Škoda nevyužité šance. ()

Angelino

Od veľmi pomalého rozbehu, cez naberanie gradácie až po záverečné na mňa až prílišné spomalenie. Určite má tento príbeh potenciál, i keď to asi vyžaduje spojitosť s vlastným životom. Vtedy ho divák môže prežívať naplno a chytí. U mňa tieto linky chýbali a dokázali na mňa pôsobiť rušivo momenty, ktoré by som si pohltený dejom určite ani neuvedomil (ako napríklad forma dvoch sexuálnych scén, ktoré i keď zvýrazňovali pointu, vo mne vybavili skôr myšlienku „dva ťahy slákom a je po....“ ). Vyvrcholenie, o ktoré sa postarala „April“ na mňa zapôsobilo, no záverečnú scénu v parku by som vynechal rovnako ako záverečný strih, ktorý síce krásny nápad, ale do iného filmu. Zostali mi veľmi zmiešané pocity. ()

jasiska

Úplne parádny film, ktorý stojí na obyčajnom, ale zaujímavo poňatom námete, geniálnych dialógoch a hereckom umení predstaviteľov nielen ústrednej dvojice. Vo filme divák dostal námet na premýšľanie, čo ja na filmoch milujem a čo je ešte lepšie, stvárnil pohľad na daný problém z oboch strán. Už len k tomu, čo som si ja z neho vyvodila: 1) Každý považuje za šťastie niečo iné - pre niekoho je rodinka z predmestia splnením všetkých snov, pre iného "hopeless emptiness". 2) Nie je dôležité, ČO v živote robíš, ale nájsť si ZAĽÚBENIE v tom, čo robíš. ()

Ještěřák

Těžkotonážní a nelehko rozdejchatelný film, všechna čest, akorát doufám, že tyhle překážky, kterým museli v "blbé náladě" přežívající Wheelereovi řešit, nebudou pro mě nikdy relevantní. Zejména Kate Winslet, ač ne dvakrát přitažlivá, hraje opravdu na úrovni, jen jsem toho názoru, že něco jako "já tě budu živit a ty si mezitím hledej svou cestu" by žena v dané době na daném místě z pusinky nikdy nevypustila, to naprosto neodpovídá době, pane Mendes. Jeden z těch vydařenějších očekávaných filmů roku 2008. ()

Ondis

Filmy Mendese nejsou moje srdcovky. Opět film,který není založen na bůhvíjakém příběhu, ale emocích,dramatičnosti, skvělých hereckých výkonů. Snímek měl chvilky, které mě silně frustrovaly, nejvíce chováním April (Kate Winslet). Kate i Leo zahrály obě hlavní postavy (šílení cholerici) nezapomenutelným způsobem. Nejlepší bylo posledních 15 minut. ()

boro123

úzkost...pocit vyvolaný otázkami, které si nechceme klást. Jsme vyjimeční? Budeme jako všichni ostatní, jen dalším kouskem masy? Je možné to vůbec změnit? ()

mirkaaa

Silné emotivní drama. s vynikající Kate Winslet a dobrým Leonardem di Capriem. Kate a Leonardo po úspěšném Titanicu opět spolu a opět na výbornou. Hlavní hrdinka April žije ve stereotypním manželství se slabošským Frankem. Každodenní starost o děti a péče o domácnost ji ale ubíjí. April má své touhy a plány a sní o kariéře herečky. Ráda by se odstěhovala do Paříže, kde by mohla pro sebe najít uplatnění. Frank sice také není spokojen se svým životem, nebaví ho jeho nudná práce v kanceláři, přesto se nedokáže rozhodnout, co vlastně chce. Čím víc se začíná vzdalovat vysněná Paříž, tím víc se začíná hroutit společný vztah a všechno směřuje k nezadržitelnému konci. Film mapuje Ameriku 50. let a život na předměstí. ()

Ezekiel1

Je zde jasná podobnost a paralela mezi Americkou krásou. Mendes je opět brilantní. Právě ON by mohl být nový Kubrick, žádný depresivní Aronofsky. Takhle se servíruje deprese. O důvod víc, proč se vyhnout manželství. DiCapria nemusím, není zde sice špatný, ale Kate mu jednoznačně dává na prdel. Úžasná je znovu hudba Thomase Newmana. Tóny piána podbarvují atmosféru nádherně. Samozřejmě snímek nedosahuje takových kvalit jako Samův debut. Jedná se však o skvělou záležitost. Hlavní věc, na kterou režisér zde upozorňuje je stereotyp. -Nikdo se nemá bát žít naplno.- ()

kwoky

Výborné drama s dost fádním závěrem. Skvěle zahrané, skvěle natočené. Oba hlavní hrdinové byli trochu "psycho" :) (i když ona víc) ()

Itar

TOP100 || Mendesův diamant. Tentokrát s naprosto odlišným přístupem, než u Americké krásy. Nenajdeme tu ani vypravěče, ani onen absurdní humor. Revolutionary Road je deprese.. od začátku do konce. I když místy ze scénáře vyskakují pozitivní chvilky, mají i tak vždycky nahořklou pachuť. Závěrečná snídaně je pak výborným předvojem pro trpký konec. Suma sumárum, Leonardo, Kate a Michael tomu dali hereckou kvalitu, Thomas duši a Sam to celé zabalil do svého klasického kabátku. Naprostá bomba! ()

tterez

Jestli drama, tak zase tak dramatický to nebylo. Poslední dobou mi připadá, že mám na všechno odlišný názor než zdejší statistiky. Já ale prostě nevim, co třeba na tomhle filmu všichni mají. Bez Lea a Kate by to byl už dávno potopenej Titanik, a to si radši půjdu pustit ten pravej. Nouzový východ je pro mě prostě nuda s velkou stopáží. 52% ()

Kolty a magie

Kolty a magie

02.04.2009

Kulku ze šestiraňáku by si zasloužil člověk, který vypustil na internet sice nedokončené, ale obrazově velmi kvalitní X-Men Origins: Wolverine, a magii zase studio Fox, aby se mu povedlo odčarovat z… (viac)

Komiksová kázeň Sama Mendese

Komiksová kázeň Sama Mendese

31.10.2008

Tak z tohohle se vyvine buď stoprocentní kachna, anebo jedna z nejzajímavějších komiksových adaptací vůbec. Studio Columbia Pictures totiž koupilo práva na drsného Preachera a momentálně prý ukecává… (viac)

Klasiky od klasiků

Klasiky od klasiků

11.04.2008

Chtěli byste atraktivní zprávy o mladých hezounech a třeskutých předražených velkofilmech? Třeba tu kachnu o Orlandovi Bloomovi v hlavní roli Prince of Persia? A co takhle novinka o dvou ošklivých… (viac)

Kate zaskakuje za Nicole

Kate zaskakuje za Nicole

15.01.2008

Jakmile Nicole Kidman dotočila válečný velkofilm Baze Luhrmanna Australia, s nadšením se vrhla na další projekt, nazvaný mateřství. S manželem Keithem Urbanem očekávají potomstvo, což je určitě… (viac)