Dvoudílný televizní scénář Lucie a Josefa Konášových je působivým a dramatickým příběhem lásky, hrdinství i slabosti. Odehrává se ve dnech, kdy šlo našemu národu opravdu o vše, v období protektorátu. Ačkoliv příběh začíná téměř idylicky, na sklonku roku 1941, předčasnou oslavou Silvestra, s falešným zdáním, že vše je stále v pořádku, a dvě krásné mladé ženy, přítelkyně a obdivovatelky tehdejších filmových hvězd, jako byly Adina Mandlová i Nataša Gollová, jsou středem společnosti, právě v tuto chvíli nedaleko odtud, v zasněženém lese, seskočili padákem tři mladí muži: Bartoš, Potůček a Valčík....
Příchod parašutistů, vyslaných z Anglie, kteří se v Pardubicích objeví, znamená zásadní zlom v dosavadním životě obou žen i v životě jejich manželů. Do nebezpečných akcí, které mají parašutistům pomoci splnit zadaný úkol se zapojí nejen ony, jejich manželé, ale i řada dalších osob kolem nich. Přes to všechno však Hana ani Táňa nezapomínají na svou touhu uplatnit se u filmu, touží po krásných šatech a nemohou přehlédnout mužský šarm a svádění Alfréda Bartoše, jednoho z parašutistů. Přátelství obou dívek začne dostávat povážlivé trhliny. Spolu s tím se přiostřuje i nebezpečí odhalení celé této pardubické skupiny. Němcům se podařilo zachytit několik stop, a jedna z nich vede k Valčíkovi, který se skrývá pod falešným jménem coby vrchní v pardubickém hotelu Veselka. Všichni si začnou uvědomovat vážnost situace. Mistrné propojení ryze soukromých, intimních vztahů jednajících postav s historickými událostmi, které, ať zúčastnění chtěli nebo ne, zasáhly do všech lidských osudů, je nesporným kladem obou autorů.
Příběh se sice odehrává ve velmi krátkém časovém úseku, ale je v něm jakoby v kostce postižena široká škála proměn lidských charakterů, od zcela malých selhání až po ta nejzávažnější. Ale jde v něm současně i o obdivuhodné a mnohdy nečekané důkazy odvahy, statečnosti a obětavosti. Je to i příběh o zkoušce, které je vystaveno přátelství, dosud považované za nejpevnější...
Díky tomu, že se autoři zamýšlejí nad touto dobou právě z tohoto hlediska, přes komplikované a nejednoznačné vztahy a postoje vylíčených postav, vznikl text, který se stal skvělým podkladem pro silný a divácky atraktivní televizní film, jehož působivost a dramatičnost ještě zvýraznila režie Jiřího Stracha a obsazení obou hlavních postav Tatianou Vilhelmovou a Klárou Issovou. V neméně důležitých a skvěle zahraných rolích se setkáte i s Jiřím Dvořákem, Davidem Švehlíkem, Ivanem Trojanem, Miroslavem Táborským, Alešem Hámou, Matějem Hádkem, Viktorem Preissem a dalšími. (oficiálny text distribútora)

Sekel

Velmi vysoka uroven televizni tvorby, herecke prace a hlavne rezie Jiriho Stracha, provazi napinavy a dramaticky vyvazeny simek z obdobi heydrichiady a toho co predchazelo. Krasne a verohodne vybudovane postavy obou hlavnich predstavitelek, kdy Tatiana Vilhelmova ma vetsi prostor a Klara Issova, zase o neco lepsi charakter postavy. Skvele je doplnuji a nekdy i zastinuji panove Ivan Trojan v roli skromneho, odvazneho a podvadeneho manzela a Jiri Dvorak, jehoz postava se zda prvoplanova, ale z niz je citit hluboke zaujeti jake herec sve postave venoval. I ostatni herci odvadeji vysoky standart, vyprava je temer bezchybna a cele to vyzniva profesionalne. Scenaristicka dvojice dokonale vyuzila dramaticnosti valecne doby, jenz tvorila, nebo lamala charaktery. ()

redfoxik odpad!

Ponížení českého odboje na partičku sexuchtivých individuí, kteří jsou k odboji spíše donuceni, než odbojáři z přesvědčení. Klamný obraz historické skutečnosti. Takovýmto způsobem mohou bohužel svůj odboj zobrazit jen Češi. Odbojová činnost výsadku je ve filmu úplně vytěsněna a zobrazeny výhradně sexuální touhy účastníků boje za osvobození. Skutečně nechutné. ()

Kozlowski8

Příběh několika obyvatel Pardubic, kteří r. 1942 pomáhali výsadkářům, plánujícím atentát na kancléře Heydricha. Zajímavé vyprávění o obětavosti a odvaze "obyčejných" lidí, do jejichž života vstoupila válka a kteří se neplánovaně a s hrdostí v srdci stali součástí odboje. Je to současně příběh o lásce a zradě v těžkém protektorátním období. Herecky dominují Trojan a Issová, kterým ještě zdatně sekunduje Dvořák. Ostatní herci spíš průměrní. Zajímavý, dobrý, na emoce bohatý film. Po celou dobu mne vcelku překvapovalo a zaráželo, jak lehkovážně si všichni, především ostřílení výsadkáři počínali a jak málo konspirace a opatrnosti užívali. 80%. ()

Saxos

Film vyvolal velké emoce mezi veterány českého válečného odboje na území Protektorat Böhmen und Mähren. Na jedné straně Reinhard Tristan Eugen Heydrich a atentát na něj a na druhé straně následná Heydrichiáda. Na jedné straně vyhlazené Lidice, Ležáky, stovky popravených v dalších českých městech a na druhé straně skupina vycvičených vojáků, kteří z převážné části ukončili svůj život sami a bohužel jeden z nich selhal absolutně. Co bylo v té chvíli nejlepší. Odvolat atentát a nechat Heydricha pokračovat v jeho plánech nebo se o atentát pokusit? To kdyby někdo věděl. Atentát prostě byl proveden. Klady: nejzajímavější a nejpřirozenější zpracování; kvalitní dobová výprava; to, že z vojenské jednotky udělal normální lidi a že hlavně vyzdvihl velkou pomoc civilistů, kteří do té doby o odboji pouze jen tušili, mě nijak nepohoršuje. ()

brasek

Absolútne vynikajúce herecké obsadenie, škoda že vo fádnom príbehu. Ako divák mám po filme na jazyku pachuť nudy, nezáujmu a diletantstva. ()

PTuranyi

Obstojná televízna adaptácia historický udalostí mapujúcich práci českého odboja. Tvorcovia sa sústredili viac na osobné vzťahy a charaktery postáv, za čo bol film kritizovaný mnohými bývalými odbojármi, kvôli nepravdivému vykresleniu. Vďaka tomu si užijeme takmer rovnakú dávku nahých scén ako konfrontácií s Gestapom. Produkcia je kvalitná ale televízne pozadie stále cítiť. Herecké výkony sú veľmi dobré a v rámci scenára sú postavy uveriteľné, Žiaľ nepodarilo sa vytvoriť dostatočne dramatickú atmosféru, ktorá by apelovala osudy hlavných hrdinov. 70% ()

bystroocko

150 minut nabitých dějem, který je jako látka, sama o sobě kvalitní a krásná, protkaný nádhernou a drahou nití vhledu do niter postav a vyšťouráním jejich největších slabostí nebo naopak nejsilnějších stránek. Bravurně zahráno, s působivými referencemi na historické události té doby - pro mně do-ko-na-lé! ()

panic25

výbornej film z období protektorátu, jirka strach zachytil výborně atmosféru, kterou museli lidé u nás snášet, když je ohrožovala vojska SS, skvělé herecké výkony, zejména od dvou hlavních představitelek ()

agent00074

Příběh o československých parašutistech a lidech, kteří jim pomáhali ukazuje že i za války bylo do jisté míry možné žít dobře, sice skromně a ve větším či menším útlaku, ale pokud člověk „nevystrkoval růžky“ měl šanci se dožít konce války. Ne tak hrdinové toho příběhu, kteří bruslili na příliš tenkém ledě a ještě lehkomyslněj to brali. Někteří z nich ani nepochopili v jakém nebezpečí se pernamentně nacházejí. Tato skutečnost jen napomohla k jejich zkáze. Film je dobrý, i když se nemůže rovnat s filmem atentát (antropoid) či se seriálem tři králové. Tři hvězdy dávám za to, že film byl místy dost zdlouhavý (mohl být kratší klidně o hodinu)... ()

Trescha

Klenot televizní tvorby! Na televizní zpracování opravdu hodně muziky. Jirka Strach boduje na plno. Fantastické obsazení,korunované samozřejmě fantastickými hereckými výkony. Výborně podaná dobová atmosféra. Televiznímu filmu v tomto směru nelze nic vytknout. Možná ny tomu slušelo i velké plátno;-) ()

ssarka

tento velmi kvalitně natočený film ve mě pořád vyvolává rozporuplné reakce,proto dávám jen tři hvězdy...po stránce herecké i filmařské je to naprosto perfektní práce,kterou v dnešní době vídáme bohužel jen málo..ale ta historie je trošičku přitažená za vlasy a to mi dost vadí...když čtu literaturu faktů o této době a heidrichiádě,tak ano,tam je uvedeno,že Bartoš měl rád ženy a byl neopatrný a také ostatní měli chyby a slabiny,ale tady konkrétně to pan Strach dost přitáhl za vlasy..na mě ten film působil tak,že Bartoš sem přiletěl pouze hledat ženský a zábavu,ale to je dost přehnané a rozhodně ho takhle vykreslovat neměl..škoda ()

lubica1995

hodnotiť film, ktorý je natočený podľa skutočných udalostí je príliš ťažké. Preto je nemožné ho hodnotiť. Aspoň dnes ešte nie. 5 hviezd za odvahu natočiť realitu (vierohodne.) ()

Broen

Ze začátku jde vidět, že jde o nízkorozpočtový film. Ovšem když jsem si pak zvykla, tak mě mile překvapila důslednost, s jakou se tvůrci snažili navnadit onu dobovou atmosféru. Klára Issová byla neskutečná a v patách je jí dalších pár hlavních postav. Moc jsem najednou nepochopila úprk Kroupových, kdy ještě stačili bytný sdělit, že jedou do Police takže je gestapo vyhmátlo asi hned první den.A hlavní důstojník, též po svém úprku, zanechal všechny usvědčující důkazy pod postelí. Tak tuhle souvislost jsem trochu nepochopila. Ale na to, že je to nízkorozpočtový film, tak bravurní. ()

Bragi66

TV film s výbornou dobovou výpravou. Z šerednosti módy čtyřicátých let jde opravdu strach. Bohužel hrůza jde ale také z nekonečných jalových dialogů se stálým rozmazáváním charakterů postav a z televizního zvuku. Film se pomocí rodinné a historické nevěry vyhnul skutečnosti o skupině Silver A, když se v podstatě nezabýval hlavní činností tohoto výsadku. Z tohoto filmu mne nejvíce vzal brilantní výkon Viktora Preisse v roli vyšetřovatele Gestapa, kterého ale bohužel nechali jen tak "brnknout" na úkor falešného fidlání jiných postav. Kdo by se ale o Silver A chtěl dozvedět více, tak vřele doporučuji sérii dokumentárních filmů Heydrych, konečné řešení (2011), kde jsou doba i konkrétní akce zpracovány z různých úhlů, a to i od nezávislých zdrojů. Je to sice rozsáhlý projekt, ale jde opravdu do hloubky, který stojí za shlédnutí. Na českou televizi je to ale obdivuhodný projekt. ()

90125

Výprava je skutočne obdivuhodná, ani filmári by sa za ňu nemuseli hanbiť. Kamera je tiež nad bežné tv pomery, ale inak dlhú predlhú dobu len bežná seriálová telenovela o jednom mimoriadne nesympatickom odbojárovi a dvoch slepiciach, ktoré dokážu uvažovať len svojím pohlavným orgánom. Život za Heidricha bol vlastne jedna veľká bezstarostná pohodička a odbojárčina sa dala viesť ako koníček proti  nude. Grády a želanú atmosféru strachu to chytí až v závere, hoci ajtak z toho gestapa stále hrôza akosi nejde. Oceňujem, že nemci hovoria po nemecky, čo bohužial nie je v českých filmoch samozrejmosť. Klára Issová to hrá skvele, Ivan Trojan jej solídne sekunduje. Síce mi chýbalo viac historického kontextu, celkovo ale určite velmi slušný tv počin. 65% ()