Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Študent chicagskej univerzity Eddie Kasalivich (Keanu Reeves) je členom vedeckého tému, ktorý pracuje na prevratnej technológii získavania energie z obyčajnej vody v neobmedzenom množstve a bez akéhokoľvek odpadu. A práve Eddiemu sa podarí vyriešiť zásadný problém nestability reakcie, keď zistí, že proces funguje pri určitých zvukových frekvenciách. V okamihu úspechu sa však vedúci projektu dr. Barkley, ktorý chce objav zverejniť, poháda so sponzorom Paulom Shannonom (Morgan Freeman). Ten totiž trvá na úplnom utajení výsledkov. Eddie nájde v laboratóriu Barkleya zavraždeného a ktosi aj spustil proces izolácie vodíku. Len tak-tak sa mu podarí uniknúť pred obrovským výbuchom. To však je len začiatok hrozných udalostí. Na druhý deň Eddieho a jeho mladú kolegyňu Lily Sinclairovú (Rachel Weiszová) na základe podstrčených falošných dôkazov obvinia z vraždy. Po oboch je vyhlásené celoštátne pátranie, ale Eddiemu a Lily sa podarí ujsť tak polícii a agentom FBI Fordovi (Fred Ward) a Doyleovi (Kevin Dunn), ako aj zabijakom, ktorých na ich stopu nasadil pravý vinník. Mladí ľudia zistia, že stopy sfalšovali obchodníci s energiou, ale zatiaľ nevedia, že za všetkým sa skrýva ich sponzor Shannon, ktorý pracuje pre vládu a rovnaký výskum podporoval aj v laboratóriách spoločnosti C-Systems. Zástupca CIA chce Eddieho za každú cenu odstrániť, Shannon však nesúhlasí, pretože mladík je jediný, kto pozná správne zvukové frekvencie. Dvojica mladých vedcov zatiaľ uniká pred prenasledovateľmi a súčasne sa dostáva na koreň celého vražedného sprisahania... (TV JOJ)

(viac)

Zaujímavosti (13)

  • Keanu Reeves vyslovil ľútosť nad tým, ako sa nakoniec film skompiloval. Na vine boli podľa neho zmeny v scenári: "Pôvodne som bol ženatý, mal som dieťa a robil som výskum... a z ničoho nič som odrazu bol 24-ročný mechanik, vtedy som povedal režisérovi (Andrew Davis): 'Čo sa to stalo s filmom, ktorému som povedal áno? Čo sa stalo s tým scenárom? Kam to zmizlo?' A on odpovedal: 'Toto je podľa mňa lepšie.' A tak som musel ísť do toho v tejto podobe."  (Arsenal83)
  • Pred začiatkom natáčania sa Keanu Reeves zranil pri hokejovom zápase vo svojej rodnej Kanade. Zranil si oblasť krku a chrbta, čo mu spôsobilo priberanie na váhe, čo vysvetľuje jeho vzhľad vo filme. (Arsenal83)
  • Masívna explózia, ktorú je vidieť na začiatku filmu, spôsobená nepodareným projektom studenej fúzie, bola natočená s miniatúrami so starou opustenou oceliarňou, ktorá pôsobila pre zábery ako interiér aj exteriér. (Arsenal83)
  • Sekvencia padacieho mosta, kde Keanu Reevesa prenasleduje chicagská polícia, FBI a prisluhovači Briana Coxa, trvala približne jeden týždeň nočného natáčania pri teplotách od päť do dvadsať pod nulou. (Arsenal83)
  • Pôvodne bol obsadený aj Nick Offerman a natočil dve scény, avšak obe boli nakoniec vymazané. (Arsenal83)
  • Pre nepríjemnú kombináciu studeného vzduchu a vysokej rýchlosti sa herci pri natáčaní naháňačky vznášadla na ľade nezmohli na viac ako pár záberov denne. (Arsenal83)
  • Morgan Freeman sa posťažoval na počasie počas natáčania: "Pre každého to bolo ťažké, najmä pre mňa, pretože som tropický typ. No čo už, toto je Chicago v zime. Bol som chorý a ležal som štyri dni v posteli. Bolo to naozaj drsné." (Arsenal83)
  • Medzi komparzistami vo filme bola vtedajšia poslankyňa Poslaneckej snemovne USA (neskôr senátorka USA) Tammy Baldwin. (Arsenal83)
  • Hlavné časti filmu boli natočené v Chicagu a okolí v štáte Illinois od 8.1 do 13.4.1996. (Arsenal83)
  • Natáčení bylo přerušeno hasiči z důvodu nebezpečně nízkých teplot. Mrazy dosáhly až -44°C. (oje)

Reklama

Reklama