Sbohem, Bafano

• Veľká Británia Goodbye Bafana (viac)
všetky plagáty

James Gregory, mladý a ambiciózní vězeňský dozorce, přijíždí s manželkou a dětmi na ostrov Robben Island. Je pevně a neotřesitelně přesvědčen o správnosti politiky apartheidu v Jihoafrické republice a o nebezpečnosti černošského obyvatelstva pro bělochy. Ne vždy však tato stanoviska zastával, v dětství se přátelil s černošským chlapcem, který jej zasvětil do tajů svého jazyka, což právě na Robben Islandu může uplatnit. Je pověřen svým nadřízeným, aby osobně dohlížel a kontroloval veškerou korespondenci hlavního vězně - Nelsona Mandely. Čím více se však seznamuje s osobností a názory černošského vůdce, začíná pochybovat o správnosti a smyslu svého povolání... (claudel)

piglit odpad!

Několik cudně zamlčených faktů: - původními obyvately Jižní Afriky jsou Křováci, do vpodstatě prázdné krajiny se nastěhovali holandští zemědělci (Búrové) a teprve poté přitáhli černoši za prací - ta hodná tetička Vinie Mandelová likvidovala své oponenty takzvanými "fire collars" - na krk oběti se nasadila hořící pneumatika a dva černoši oběti drželi ruce, aby stála a nemohla si pneumatiku sundat, teprve veřejné mínění po takovéto vraždě spáchané na čtrnáctiletém chlapci, donutilo Mandelu se s "hodnou tetičkou Vinie" rozvést - v současnosti je v Jihoafrické republice a okolních státech režim apartheidu zrušen, proč tedy černoši pokračují ve svém boji proti bělochům? Kdo může, z Jihoafrické republiky emigruje - asi si nepřečetli chartu svobody... - Mandela byl zažraný komunista, placený ze SSSR, obklopený specialisty z KGB, aktivně se účastnil terorisktických útoků se zabíjením nevinných lidí, za což byl poprávu odsouzen na doživotí ve fešáckých jihoafrických kriminálech - za svůj přínos dostal Nobelovu cenu míru, takže se přiřadil takovým velikánům lidstva jako je Jásir Arafat nebo Barack Hussein Obama. ()

Filousik

Pro mne téma, o kterém osobně moc nevím a příběh, který má dle mého názoru veliký potenciál. Bohužel tvůrci filmu ho zcela vůbec nevyužívají. Film je dlouhý, nudný. Jako by se v něm nic nedělo a čas jen plynul. Není v něm žádné vyvrcholení. Kdo se o JARu a Nelsonovi Mandelovi chce něco dozvědět, doporučuji si radši pustit dokument nebo přečíct článek/knihu. ()

DR.SZ

Na můj vkus to byl takové průměrné historické drama. Líbilo se mně přímořské prostředí, jež mně ovšem trochu připadalo jako krajina jižní Anglie. Děj se až moc rychle rozvíjel, jako by chtěl mít režisér vše rychle za sebou. Boj Mandely se zdá býti velmi snadný a až na jeden záběr tu je strašně málo násilí, které bylo přeci v té době tak výrazné, že je mi z toho smutno! Nejhorší však na snímku je mizerné herecké obsazení pro dané role. Nejhorší je představitel Mandely, jelikož tak rozhodně doopravdy nevypadal. A také špatně zvolili hlavního hrdinu. Pro mě to byl marný pokus o další Zelenou míli zaraženou do historie. 41% ()

david666

Námět je tady zajímavý. Jak by ne, když se jedná o zpracování uvěznění N. Mandely. (Je zajímavé, že o této postavě jsem doposud neviděl žádný film, přestože si určitě pozornost a převedení na plátno zaslouží). Problémem však (alespoň u mě) je to, že se tady moc nedozvíme o historickém pozadí jeho uvěznění, jak se tam třeba dostal, nebo o světové podpoře tohoto "mučedníka" apod. Taky mě připadalo, ža na to, jak byl nový dozorce zapáleným zastánce segregace bílých a černých, tak nějak rychle "převlékl kabát" a tolik riskoval. Pokud vezmu v potaz, že s Mandelou se zpočátku moc nesetkal (takže ten jej určitě nemohl nějak moc ovlivnit), nevím, kde se v něm vzala ta chuť po změně svých dosavadních zásad. ()

vancho

Toto nie je životopis Mandelu, i keď sa dozvieme veci, ktoré sme možno za socializmu nevedeli. Napr. ANC robil teroristické akcie a apartheid cielene vraždil rodinných príslušníkov ANC. Ako v každom neľútostnom vojnovom konflikte. Čo je na príbehu zaujímavé, že je to nakreslené cez život Mandelovho dozorcu Gregoryho. Na začiatku filmu oddaný služobník režimu, ktorého obludnosť si neuvedomoval a postupne získava odstup a nadhľad, i keď sa nestane vyložene odporcom. V tomto sa príbeh dostáva na realitu juhoafrických dejín a človek v ňom nachádza paralely aj so socializmom, v ktorom tiež mnohí ľudia bezmyšlienkovo kolaborovali a len po "nežnej revolúcii" sa z nich stali odporcovia. Gregory robil to, čo u nás mnohí - už neveril režimu a v rámci vlastného presvedčenia a možností sa ho snažil vylepšiť. Tu by bola paralela s filmanu ako Pupendo, Kawasakiho ruže a pod. Vynikajúce výkony Josef Fiennes ako Gregory a Dennis Haysbert ako Mandela. ()

Yesenka

Klasické polepšení se zlého, bílého člověka. Paradigma zlých utlačitelů a ubohých, nevinných původních obyvatel této jihoafrické země je cítit snad v každém záběru. ()

štěpule

Dobrý film, jde v něm spíš o příběh než o události a to se mně líbilo. Drama a krveprolití je spíš jenom nastíněné jako dokreslení atmosféry, důležitá je tady myšlenka a proč se to všechno vlastně děje... ()

sarianna

Mňo, film, který se tváří velmi seriózně a bohužel není ničím jiným,než variací na stokrát obehrané téma. Utlačovaní černoši, zlotřilí bachyři a mezi nimi jeden, který prozří a zjistí, že vše špatně. Je úplně jedno, že se to tentokrát odehrává v JAR a využívá rádoby životopisné postavy Nelsona Mandely. Tento mustr se dá našroubovat naprosto na jakoukoli dobu nebo místo a hlavní protagonisty. Slabé, výprava celkem slušná, plus mínus. ()

Pythonator

Skvěle zvládnuté drama podle skutečných událostí. A málokteré události v historii byly natolik zajímavé aby utáhly tak silný příběh. Vždyť Mandela seděl skoro 30 let a celý svět tomu jen přihlížel. Tohle je ovšem příběh hlavně o jeho dozorci a o úžasném vztahu, který si s Mandelou vybuduje. Obdiv k velkému člověku jde ve filmu přímo cítit. Já považuju Mandelu za jednu z největších osobností minulého století a sere mě, že se mu svět odměnil tou stejnou Nobelovou cenou za mír jakou dostal i Barack Obama, který dokázal udělat jen velké hovno. Takové ocenění potom ztrácí svou váhu, když si ho může "koupit" v podstatě každý mocný šupák. Sbohem, Bafano není špatný film, ale stejně se nemůžu dočkat až konečně natočí pořádný životopisný velkofilm o Mandelovi. ()

Dharmma

Dle mě film ukazuje jen špatnost bílích.Nicméně,myslím si že z druhé strany to také nebylo mimo vězení nejmilejší.Ale jako taková část puzzle do historie,si myslím že to není zas tak špatný film. ()

gennaro79

Připadá mi že tento film je víc o postavě vězenského dozorce Jamese Gregory než o samotném Nelsonovi Mendelovi. S pohledu Jamese Gregoryho velice zajímavý příběh, který odkrývá zvrácenost apartheidu. Osoba Nelsona Mandely by si určitě zasloužila celoverní film, který by vyprávěl o celém jeho životě. ()

Cralg

Tento film si mě vážně dostal - navzdory tomu, že film vypadá vcelku o ničem, tak film skýtá celou řadu drobných vzkazů, který ale jen pozorný divák dokáže rozklíčovat. Film navenek působí jako tuctový příběh z pozice "řadového" občana, který svými slovy popisuje okolnostmi kolem Mandely, ačkoliv o něj tu ve skutečnosti skoro nejde. Hlavní hrdina si navzdory celkovému morálnímu vnitřnímu poňoukání nesebere jako terminátor, a nepomůže zachránit Mandelu za každou cenu, ale naopak ukáže to, co by se stalo v normálním životě - prostě to necháme běžet... Obraz násilí a diskriminace byl v rámci tolerance, tudíž na to mohou kouknout i slabší povahy či děti, což má u mě další velký bod. Odkazy na příručku o tom, jak být správný křesťan (O bohu se nepochybuje...) či házení klacků pod nohy (Vaše žena byla po Vašem odchodu zatčena či Váš syn "nešťastnou" náhodou havaroval s autem), mluví samo za vše. 92% ()

mark.benford

príjemne natočený film o Nelsonovi Mandelovi. Je síce pravda, že miestami sa trošku vlečie, ale nemyslím si, že by niektoré scény boli nejakým spôsobom bezúčelné. osobne som z tohto snímku mala veľmi pozitívny dojem. Predstaviteľ Nelsona Mandelu bol skutočne presvedčivý a takým správnym spôsobom charizmatický, takže divák dokázal uveriť, že je to skutočne človek, ku ktorému môžu ľudia vzhliadať. ()

seweeiks

Tak tenhle brak jsem nedokázal dokoukat ani do konce. Už jen to, který idiot překládal název filmu, to by mě opravdu zajímalo. Bafana je nesklonné, je to zulu výraz povzbuzení, třeba při fotbale - do toho bafana (chlapci). To není žádné: Dobrý den, pane Bafano..., silně mi to připomíná scénku Felixe Holzmana a jeho pan Kulel... Ale zpět k filmu. Pologramotný doktor práv Mandela, no to mě poser. Člověk, který byl zodpovědný za vraždy a bombové útoky je nyní hrdina. Hrdina ze Soweta, který práva asi vystudoval v Plzni... Prpaganda jako bejk, špatní bílí, skvělí černí, už mi z těchto manipulací začíná být opravdu šoufl. Někdo by měl natočit film o tom, jak Mandela, bezprostředně od převzetí moci od DeKlerka, veřejně vybízel negry, aby vraždili bělochy, což se prakticky děje do dneška. Jednu hvězdu dávám pouze za kameru, kdy jsem opět viděl místa, která nosím v srdci. ()

Widlicka4

Problém. Natočit film o afrických historických událostech nutně bude ve středoevropské kotlině znamenat tápání. Na vysvětlování není čas, a tak základní otázka je, jak moc absence kontextu film zabije. Snažím se srovnat například s Krvavým diamantem, kde výchozí situace bílého žoldáka obchodujícího s černými warlordy s cílem přiživit se na jejich ilegální těžbě diamantů, je všeobecně srozumitelná. V tomto případě ale nejsme v situaci všeobecně srozumitelné a ten kontext tam prostě chybí. Proč je Mandela ve vězení? Proč jsou černí vězni internováni v tvrdé věznici na ostrově? Proč vláda zabíjí propuštěné vězně? Bohužel, apartheid je velmi široká problematika, a kdo ji alespoň v základech nezná, těžko může pochopit podstatu filmu. Nezbývá tedy než historický kontext zcela pominout a vnímat film nikoliv historicky, ale psychologicky. Proměna oddaného stoupence apartheidu v pochybujícího muže, který si nakonec smrt syna vyčítá jako boží pomstu za jeho rasistickou kariéru (což je mimochodem velmi zajímavý aspekt filmu odkazující na hluboce historicky zakořeněnou kalvinistickou představu o Afrikáncích jako vyvoleném národu), je vykreslena vcelku uvěřitelně. Do filmové pocty Nelsonu Mandelovi ale přeci jen ještě kousíček chybí... ()