Vítězství a prohry Nelsona Mandely, jednoho z předních jihoafrických bojovníků proti apartheidu. První díl minisérie sleduje dětství, dospívání a dospělost Nelsona Mandely, bojovníka proti apartheidu a později také jihoafrického prezidenta. Snímek ukazuje zrod hnutí, v němž se Mandela angažoval, stejně jako formulaci hlavních tezí, o něž hnutí usilovalo. Tvůrci pak neopomíjejí ani důležitou linku, jak na své politické aktivity doplácel nejen sám Mandela, ale jak se promítaly také do životů jeho manželky a potomků. (Česká televize)

majky19

Těžko posuzovat tuto minisérii po prvním zhlédnutém dílu, ale domnívám se, že by to v konečném součtu žádným fiaskem skončit rozhodně nemuselo. V prvním díle sledujeme první životní zkušenosti Nelsona Mandely prakticky od jeho útlého dětství, jeho odloučení od rodiny, studia v Johannesburgu, první lásky i zklamání a samozřejmě také střety s politickými oponenty, kteří s ním rozhodně nejednali v rukavičkách a tvrdě jeho snahy proti apertheidu potlačovali. Upřímně řečeno, první díl mě příliš nepřesvědčil, ale rozhodně tuto sérii po první části nezatratím a rád se podívám i na zbylé dvě části. Uvidíme, co nám nabídnou. ()

subic

Laurence Fishburne v dabingu Lukáše Hlavici, to není jediné, co mi tu vážně nesedělo. Jako90minutový tv film by to nejspíš bylo zkousnutelnější, než tohle strasně zdlouhavé něco, co vůbec ani nevtahuje do děje, ani když se v roce 1962 začíná učit dělat bonby a chystat na útoky. ()