Novoobjavená planéta Pandora je mierumilovné miesto s obyvateľstvom Na´vi, žijúcim v súlade s čarokrásnou vegetáciou planéty. Posádka vyslaná zo Zeme na svojej prieskumnej misii objaví na Pandore aj veľmi cenný minerál, ktorý by mal na Zemi nevyčísliteľnú hodnotu. Pobyt na Pandore je však pre človeka možný až po vytvorení genetického dvojníka, hybrida avatara, ktorý, môže byť ovládaný psychikou oddelenou od ľudského tela a fyzicky zodpovedá pôvodnému obyvateľstvu Pandory. To má fluoreskujúcu modrú pokožku a dosahuje trojmetrovú výšku. Na náročnú misiu vyberú okrem iných aj Jakea Sullyho (Sam Worthington), bývalého námorníka, ktorý zostal po svojej poslednej misii paralyzovaný od pása nadol. A práve šanca opäť chodiť ho nadchla natoľko, aby sa do programu Avatar prihlásil. Po pristátí na Pandore sú členovia prieskumnej misie ohromení úžasnou rozmanitosťou miestnej vegetácie. Stromy dosahujú výšku mrakodrapov a svetielkujúci prales je plný nádherných tvorov, aké ešte nikdy nevideli, ale aj hrozných prehistorických predátorov. To je však iba zrnko prekvapenia, ktoré na posádku čaká. Aj keď sa zdá, že po počiatočnej nedôvere miestnych obyvateľov sa posádke podarilo adaptovať a získať aj priestor pre diplomatickú misiu, Pandorčania sa rozhodne nehodlajú nechať kolonizovať. Čoskoro príde k tvrdému boju... Jake, ktorý sa postupne s Pandorčanmi zblížil a celkom ho očarila princezná Neytiri (Zoe Saldanaová), teraz stojí pred zásadným rozhodnutím. Za koho bude bojovať vo finálnej bitke, ktorá má rozhodnúť o osude a vývoji celého sveta? (TV JOJ)

bari68

Úžasné.A vďaka Camerone.Vďaka za nový krok vo filme vo forme CGI,vďaka za efekty a vizuálnu stránku,ktorá bola tým najkrajším a technicky najlepším čo som doposiaľ videl.Originalita a paralelný svet režiséra bol dimenziou do ktorého som sa na začiatku filmu dostal a nechcel som od neho upustiť.Bohužiaľ to ale nevydržalo po celý film.Dĺžka filmu a veľkolepé,ale zbytočne dlhé finále malo za dôsledok pár dlhých chvíľ...Každopádne nejde o to,či pri rozhodovaní dám 4 alebo 5*,ale o zážitok, ktorý vo mne ostane ešte dlho. ()

MARTIN*I

Situaci kolem Avataru jsem sledoval už asi rok dopředu, jediný na co jsem čekal bylo "Avatar je v kinech" a konečně je to tady a musim říct, že se Cameron opět předvedl. Ten člověk snad neumí natočit průměrně drahej film :) A výsledek stojí za to, 3D verze vypadá parádně. Chvílema jsem se přistih jak jen zíram na plátno, na všechny ty efekty a vychytávky. Je opravdu na co se dívat. Myšlenka ztvárnění člověka alias vyspělá rasa, co ničí mírumilovný svět, které divák nefandí, je opravdu zajímavá! Výsledek: napínavé akční scifi fantasy s mnoha vypjatými momenty, fůrou skvělých efektů a záběrů, které diváka zarazí do židle na pozadí řešení dobových problémů. Rozhodně stojí za shlédnutí, jeden z nejlepších letošních filmů! Plánuju jít do kina minimálně ještě jednou ()

Kořík

Působivá a skvělá grafika, ale to je vše, co mohu pochválit. Snímek postrádal nějaký zajímavý příběh. Příběh byl příliš předvídatelný a jednoduchý. Snímek, dle mého, kromě úchvatného grafického ztvárnění mnoho nepřinesl. Na'vi jsou jenom větší lidé spjatí více s přírodou, fauna je jako lidská s drobnými změnami a jenom flóra je trochu víc zajímavější. Navíc mne osobně velmi vadil enviromentalismus, který z tohoto filmu velmi čišel. Dle mého názoru Cameron nedokázal využít potenciál, který toto dílo mělo. Snímek nadchne formou, ale jinak nic. Dnes jsem ho viděl a bylo mi jasné, že sem musím hned napsat, protože na tento film víceméně zapomenu. Bohužel. ()

velkyvezir

Probha lidi, neblázněte! Opravdu chcete Avatarovi dávat plný počet bodů? Ten film je nesmírné zklamání. Eywa je Gája, jak laciné, hlavní hrdina se z žoldáka stane mírotvorcem, který na svém cestě za poznáním potká svou lásku, kterou vyrve ze spárů svého konkurenta, pak jej ona opustí, protože o něm zjistí nějakou nepříjemnou pravdu, aby se pak udobřili a zachránili svět. Ale proboha to jsou motivy z laciných romantických filmů, kterým jste v minulosti jistě takové věci vytýkali. Avatar je pro mne pouze dokladem toho, že v posledních 20 letech je to Cameron, kdo uměl z hlediska triků posunout film dál než ti, kteří mu podali základ. To jste zapomněli, co dokázal George Lucas před Terminátorem 2, co tentýž režisér dokázal s Válkou klonů před Avatarem. Ten film je pro mne nesmírné zklamání a tři hvězdy dávám jen proto, že je to koukatelný film. Lidi, bděte! --- Po nějaké době měním na 1. ()

BluT

Myslím, že kdybych na to nešel do kina na 3D, ale viděl to třeba v televizi, rozhodně by mě to tak neoslnilo. Ano, jak všichni víme, stojí to na vizuálu, ale tak dokonalém, že je to těžko uvěřit. Skvělej skvělej zážitek. ()

Miksilak

Kdybych měl hodnotil jenom příběh, tak dám slabé 3 hvězdičky. Na to že asi 12 let Cameron nic pořádně nerežíroval a mohl v klidu vymýšlet scénář, je to dost chabé. Za vizuální zpracování dávám 6-7 hvězdiček. Už dlouho se mně nestalo (možní nikdy), že by mě efekty nějakého filmu prostě zarazily do sedačky a já najednou ztratil pojem o čase... Jsem hodně zvědavej, kolik svého kouzla Avatar ztratí, až si ho pustím na DVD v televizi. ()

Jaccobos

James Cameron to umí. Připadalo mi to, jako šikovně zkomponovaná opera - vše bylo velmi spontánní - bylo to v souladu - emoce i příběh. Na Pandoře se příběh pro Jakea rozehrál velmi pozvolna. Počáteční romantika a učení se novému myšlení je "bohužel" záhy vystřídána (nechci říci tvrdým, ale spíše přirozeným) dopadem na realitu. Boj začal a ten už tvrdý byl... Velkolepý střet dobra se zlem - bezohlednosti s ohleduplností. V celém příběhu jsem se nemohl zbavit nutkavého pocitu paralely s indianskou genocidou ve Americe. Možná jde i o pokus o reflexi od J. Camerona. Každopádně příběh končí jinak, než jak to bylo s indiány. Pandora byla ubráněna i když ztráty byly veliké. Prostý, jednoduchý a úžasný film - v 3D realitě asi ještě lepší - Mohu doporučit všemi pěti *, které si tento film rozhodně zaslouží !!! PS.: Slovy mého kamaráda: "Miluju šmoulinku". ()

Seti

Není to čistá pětka, ale po krátkém rozležení musím uznat, že se mi to hodně líbilo. Příběh nám oživil devadesátá léta, kdy bylo vše tak krásně jednoduché a většině to bohatě stačilo. Spousta klišé a provařených motivů se zde snoubí s dokonalou vizuální formou a vytváří asi nejintenzivnější filmový zážitek letošního roku. Rozhodně nehodlám Cameronovi vyčítat jednoduchost a neoriginálnost příběhu, protože žádnou scénáristickou revoluci nikdy nesliboval a kdo jí po prvních nástřelech děje očekával, tak byl skutečně velmi naivní. Návštěva neuvěřitelného a vizuálně dokonalého nového světa je přesně to, co železný Jim slíbil, a to také do puntíku splnil. Nevím, zda je na místě mluvit ve spojitosti s Avatarem o revoluci, ale jsem přesvědčen, že směr, jakým se bude filmový průmysl v blízké budoucnosti ubírat, Cameron opět definoval. A když ne, tak přinejmenším znovu přilákal lidi ve velkém do kin, za což mu můžu jen poblahopřát. ()

rozbris

Tak tomuhle se říká velkofilm s velkým "V". Tak mi to vyrazilo dech, že na to jde říct jen jedno: "To se Cameronovi povedlo - *****." ()

Ondra16

No potěš pánbůh, nikdo na světě nemůže říct, že už viděl něco takového. Jak se dalo čekat, masakr nás neminul a dokonce i hudba je odpovídající, ve spojení s těmi dokonalými "umělými" obrázky. Spoustu lidí haní film jenom kvůli plochému příběhu. Neříkám, že je dokonalý, ale když hodinu (možná i víc) s otevřenou pusou zíráte na plátno a přemýšlíte, kolik jednotlivých vyvrcholení ještě uvidím, nebyl by to hřích hanit film kvůli plytkosti z které jste ve skutečnosti úplně odvaření? Jistě 3D má i své stinné stránky a opravdu při rychlých pohybech kamery a herců ze strany na stranu začne rozmazávat hrany. Český dabing také nebyl z nejlepších, přežít se to dá, však lhal bych kdyby jsem řekl, že se netěším na verzi v angličtině. Obdiv si Avatar zaslouží také kvůli hercům, kromě Sigourney Weaver snad ani jeden není extrémně známý, ale hraje jim to skoro jako by měli plnou vitrínu zlatých sošek. I přes obrovské výdělky, díky nímž by nemusel pan Cameron až dokonce života pohnout prstem a pověst geniálního tvůrce, mu nezávidím, protože práce na tomhle veledíle mu musela dát pěkně zabrat (hlavně střih, rozloučit se s takovou masou materiálu, zamačkával bych nejednu slzu), ale to aby ho překonal bude ještě mnohem těžší. ()

joora1

Není to rozhodně úplně maximálních 5 hvězdiček, ale Avatar si prostě hodně vysoké hodnocení zaslouží .Říkat to, že je ten film něco co jsme neviděli je možná klišé, ale svým způsobem je to pravda .Když pominu lehce naivní a jednoduchý děj, který připomíná Tanec s Vlky, některé pasáže lehce připomínají Matrix nebo Pána prstenů a ve filmu se vyskytují určité úseky, které jsou strašně předvídatelné, kdy se vždycky něco vyřeší strašně jednoduše, někdo se objeví tam, kde je to potřeba atd. Na druhou stranu zpracování je doslova úžasné a to jsem byl na 2D verzi! Titulky mi totiž byly milejší než dabovaná 3D verze, ikdyž ta rozhodně tento zážitek může umocnit. Ale podle ohlasů jsem slyšel, že dabing je, jak je poslední dobou zvykem, špatný.Každopádně na Avatar se dlouho čekalo, byl kolem něj někdy až moc velký humbuk, proto lidé měli ta největší očekávání. Myslím, že se tvůrcům tato očekávání podařilo do puntíku naplnit .Rozhodně nevšední zážitek co se týče zhlédnutí v kině, doma na dvd to asi bude malinko horší. ()

Lukoboss

Nebudeme si nic nalhávat, je to pohádečka jako každá jiná, akorát je spíš pro dospělé než pro děti. Cameron vytáhl to nejlepší z ověřených pecek (Matrix, Pán Prstenů atd.) a zabalil to do krásného vizuálního kabátku. Příběh ničím nepřekvapí, ani nijak výrazně neoslní, dialogy (ale i monology) ještě ke všemu v dabingu jsou mnohdy dost naivní - hlavně ke konci, kdy si režisér neodpustil tam narvat nejeden filmový "amerikanismus", je jasně rozdělené dobro a zlo už na začátku, bez toho by to ani nešlo. Stopáž je taky poněkud delší, některé scény jsou zbytečné a film prostě jen natahují. Přesto se na to ale dobře dívá. Vizuál je opravdu parádní, u 3D filmu si to užijete ještě víc, je tam spousta vychytávek dotažených prakticky do detailu, takže je to zážitek. Na závěr bych chtěl říct, že si Avatar rozhodně NEzaslouží být v celkovém žebříčku tak vysoko, to je naprostý nesmysl a trochu mě to mrzí. Třeba se lidi proberou a ještě se to posune :) ()

ryoga

Už po zhliadnutí traileru ktorý ma celkovo prekvapil som tento film musel vidieť.Výborne zvládnuté vizuálne 3D efekty ktorých tam bolo až až..(rozpočet na ne bol pekný) ..po usadení sa v kine do sedadla som tento film tak pozorne sledoval, že sa takmer ani nehýbal..:-) Atmosféra filmu je strhujúca a tak tých 160 minút ubehne ako voda.. Trošku mi vadil len slovenský dabing ktorý mi na niektoré postavy jednoducho "nesadol" ale aj tak tento film jednoznačne odporúčam....ale hodnotenie dosť zvyšujú 3D efekty bez ktorých by nebolo také vysoké.... ()

Ivusha

Do kina jsem šla s tím, že to bude přeceněné... a ono nebylo! Bylo to audiovizuální blaho, u kterého jsem zažívala duševní orgasmus.:-) To celoroční těšení se vyplatilo;-) ADD: S odstupem času bych ráda poznamenala, že ten happyend mě na tom filmu sere čím dál tím víc. Už při první projekci jsem doufala, že to pro 'domorodce' neskončí moc dobře... ale né, Američani by to zřejmě nezkousli. Těch pět hvězdiček z tohohle hlediska tedy není tak úplně stoprocentních. ()

KoRner

Vidno, že si Cameron dal záležať na vizuále, len ten príbeh sa akosi stratil do neznáma. Všimol osm si to po 60 min keď sa kamera doslova opájala krásou Nového sveta a ja som sa nemohol dočkať kedy James preradí na vyšší prevodový stupeň. A tých porovnaní s Novým svetom som sa nemohol zbaviť po celý film. Zvuky zvierat, ktoré vyzerali skoro ako naše len mali viac nôh mi dokonca pripomínali T-Rexa a Velociraptora z Jurského Parku. Dej ide presne podľa ohranej schémy "tu sú dobrí a tu zlí a ten zlý sa na konci postaví za slabších a porazia všetkých." No ale pýtam sa, dá sa dať menej filmu ako 5* keď ten svet je taký úžasný, že nebudete chcieť z neho odísť a posledná bitka veľkolepá ako nič predtým? S postavami sa dalo tak zžiť, že ste si ich proste museli zamilovať. Naozaj by sa tento film mal brať ako film, ktorý donúti nás zamyslieť sa, čo sme to vôbec tej našej Zemi porobili. Ako environmentalista nemôžem inak. ()

vaja

Svět Pandory vypiplaný do nejmenšího detailu úspěšně skrývá dějovou hovadinu. Milostný příběh silně připomíná červenou knihovnu aneb Jak hloupý voják Jakesully k osvícení a princezně Neytiri přišel. Ekologická agitace řvoucí z téměř každého záběru. Co je přírodní je skvělé. Ale to by nebyl pořádný Avatar, aby nepřišel s nějakou inovací - a rázem nám začne tráva svítit pod nohama. Všichni v přírodě jsou vzájemně propojení hadicema od vysavačů a vůbec nikomu nepřijde divné, že je to evolučně nemožné. Jak může drakoptakoidní hybrid číst myšlenky o několik řádů vyššího živočicha, který ho vlastně za letu ovládá, což je proti (nejen) Cameronovským přírodním zákonům? Navíc, pan režisér je taky pan plagiátor, protože velice podobné poselství spatřilo světlo světa už před pár lety (http://www.youtube.com/watch?v=usUWkIHVzo8). Prostě ekologie teď hrozně frčí. A v kombinaci s romantikou a názorným předvedením "co by se mohlo stát" na plátně se nebudu divit, že Avatar získá nesčetně filmových cen. Ale rozhodně to zamrzí, protože co vůbec udělají diváci pro onen lepší (čistší, zelenější,...) svět po projekci snímku, kromě souhlasného pokývaní hlavou nad špatností lidského chování? (Pro mě nejpřeceňovanější film poslední doby.) ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

07.02.2024

Bude Barbie pokračovat?

Bude Barbie pokračovat?

26.11.2023

Barbie je nejúspěšnějším filmem roku. S výdělky přesahujícími jednu miliardu a 440 milionů jde jasně o nejvýdělečnější snímek letoška, což je fascinující i s přihlédnutím k tomu, že jde o originální… (viac)

Disney zase odsouvá své blockbustery

Disney zase odsouvá své blockbustery

14.06.2023

Stávka scenáristů začíná studiím dělat první vrásky. Místo férové gáže pisálkům a zaslouženým procentům ze zisků raději šéfové typu Davida Zaslava (Warner Bros. Discovery) odmítají o požadavcích… (viac)

James Cameron začal psát nového Terminátora

James Cameron začal psát nového Terminátora

25.05.2023

Je to pár dní, co legendární herec Arnold Schwarzenegger v rozhovoru o své kariéře prohlásil, že už definitivně seknul s rolí terminátora v sáze slavného režiséra Jamese Camerona (Titanic). Možná si… (viac)