Novoobjavená planéta Pandora je mierumilovné miesto s obyvateľstvom Na´vi, žijúcim v súlade s čarokrásnou vegetáciou planéty. Posádka vyslaná zo Zeme na svojej prieskumnej misii objaví na Pandore aj veľmi cenný minerál, ktorý by mal na Zemi nevyčísliteľnú hodnotu. Pobyt na Pandore je však pre človeka možný až po vytvorení genetického dvojníka, hybrida avatara, ktorý, môže byť ovládaný psychikou oddelenou od ľudského tela a fyzicky zodpovedá pôvodnému obyvateľstvu Pandory. To má fluoreskujúcu modrú pokožku a dosahuje trojmetrovú výšku. Na náročnú misiu vyberú okrem iných aj Jakea Sullyho (Sam Worthington), bývalého námorníka, ktorý zostal po svojej poslednej misii paralyzovaný od pása nadol. A práve šanca opäť chodiť ho nadchla natoľko, aby sa do programu Avatar prihlásil. Po pristátí na Pandore sú členovia prieskumnej misie ohromení úžasnou rozmanitosťou miestnej vegetácie. Stromy dosahujú výšku mrakodrapov a svetielkujúci prales je plný nádherných tvorov, aké ešte nikdy nevideli, ale aj hrozných prehistorických predátorov. To je však iba zrnko prekvapenia, ktoré na posádku čaká. Aj keď sa zdá, že po počiatočnej nedôvere miestnych obyvateľov sa posádke podarilo adaptovať a získať aj priestor pre diplomatickú misiu, Pandorčania sa rozhodne nehodlajú nechať kolonizovať. Čoskoro príde k tvrdému boju... Jake, ktorý sa postupne s Pandorčanmi zblížil a celkom ho očarila princezná Neytiri (Zoe Saldanaová), teraz stojí pred zásadným rozhodnutím. Za koho bude bojovať vo finálnej bitke, ktorá má rozhodnúť o osude a vývoji celého sveta? (TV JOJ)

HombreT

Obrovská marketingová kampaň, na ktorej svieti Cameronovo meno ťahaná hlavne dlhou prípravou a sci-fi/fantasy/filmovými nerdmi. Okrem samotného scenára, ktorý je starý skoro ako film samotný, mi strašne vadil nedostatok fantázie ako pri veľa iných najmä sci-fi/fantasy filmoch ala potrebujem nejaké mimozemské zviera, tak tam dám koňa a pridám mu dve nohy. Nie....toto fakt nemusím....a jednu hviezdu dávam len kvôli tomu, že sa po tomto filme konečne rozbehla produkcia 3D filmov. PS: ....je to tak neskutočne klišoidná sračka, že každý kvázi kritik minimálne na tomto fóre by sa mal hanbiť, ak tomu dal viac ako jedno želiezko........odpad....ako keby Cameron chcel potvrdiť jebnutosť svetovej populácie. ()

hmyzovrah

Po shlédnutí mě napadly dvě slova a to: Pocahontas a Kravina. Vizuál nádhera, ale to je tak všechno. Scifi pohádka tak pro 10ti až 15ti leté. Víc psát nebudu, protože se o tomhle filmu zbytečně napsalo víc než dost. ()

mara.pavelka

Můj první film ve 3D. Za technické provedení by si zasloužil určitě 5 hvězdiček. O jeden stupínek dolů ho však sráží neoriginální a předvídatelný scénář. U výborného scénáře mi horší technické provedení tolik nevadí, obráceně je to horší. Přesto se jedná o film, který rozhodně stojí za zhlédnutí, hlavně na velkém plátně a ve 3D. Jen mě zamrzelo, že 3D verze byla pouze dabovaná. Nevím, čím to je, ale na český dabing jsem poslední dobou více a více alergický. ()

Ubi123

Filmová genialita Majstra Camerona. Krásny film s geniálnym vizuálom, ktorý chytí za srdce a má svoju nádhernú myšlienku, skladám klobúk dole. Krásny filmový zážitok. Jednoznačných 5*. ()

mistr97

Celý film jsem se nutil, aby se mi Avatar líbil, ale bylo z toho pro mě téměř tři hodiny trvající utrpení. Obvykle se mi filmy s vymyšleným světem líbí, ale tady prostě nefunguje nic. Film lze stěží nazvat i pouhou pohádkou, modří domorodci jsou nesympatičtí a primitivnější, než se je snaží vykreslit. Není tedy divu (nebo vlastně je?), že jsem v bitvách přál více pozemšťanům. „Herecké výkony” herců i modrých postav jsou na takový velkofilm opravdu podprůměrné, žádný z nich nemá charisma, aby alespoň trochu vyčníval. Hlavní zápletka je dost jednoduchá, ale kromě ní se vlastně tři hodiny nic jiného neděje. Závěrečná bitva mi připomínala sestřih nepovedených záběrů z Hvězdné brány. Co to mělo být? Chtěl bych dát lepší hodnocení, ale to by mě Avatar musel alespoň chvíli bavit. Já si však celý film jen říkal, proč se na něj pořád dívám. Ani tedy pořádně nevím, za co tu jednu hvězdu dávám, snad proto, že může být ještě něco horšího, co doopravdy nedokoukám do konce. ()

Anomander

Nevím, tento film je na jednu stranu ultimátní pastvou pro oči, ale co se týká příběhu, ten už zase tak super není. Příběh je docela neoriginální, ale i tak zvládne zabavit. Oceňuji spoustu rozmanitých nápadů, co se týká jiné planety. 70% ()

Rumplcimprca odpad!

Příběh je sračka. Z barevného provedení mě bolí oči, je to lascivní omalovánka jak od Disneyho. Avatarům nevěřím, že ,,fyzicky´´ existují, jen kulisa a navíc tvorové jsou tak strašně, ale strašně namalováni bez fantazie, kterou by člověk u Camerona hledal, hrůza! Kreativito, kde jsi? Protáhneme pozemská zviřátka a obarvíme je na pestrobarevno, tím invence končí. To už raději rovnou animák! Žánr je samozřejmě fantasy pohádka, nic jiného tam nelze najít (snad eko agitku na hloupé mozečky). Zklamání desetiletí. ()

rostsoft

Když jsem na tomto filmu byl v 3D kině doslova a do písmene mě spadla čelist. Dokonale zmáknuté triky v překrásné krajině která vůbec nepřipomínala tu naši. A tak to také má být, přece jen se jedná o jinou planetu ve vzdáleném vesmíru. I když přece jen musím vytknout, a to nejen panu Cameronovi ale i jiným autorům že mimozemšťané jsou nám velmi podobní. Dle mého názoru, by vypadaly tak neobvykle a tak jinak, že většina lidí si to nedovede vůbec představit. Proč by měli mít dvě oči a dvě ruce, ano, v avatarovi měli pouze čtyři prsty a trochu odlišný obličeji, ale probůh, tak to by jistě žádná jiná civilizace nevypadala. Moje představy jsou úplně jiné, v tomto směru se mi líbila Válka světů. Se třemi univerzálními končetinami už moc pozemsky nevypadal. Ale dobře, bylo to pěkné, vizuálně více než povedené, a bylo to něco tak jiného a výjimečně dobře udělaného, že to, že mimozemšťan v tomto filmu vypadal tak, jak vypadal mi vlastně vůbec nevadí. A ono to i tak mělo být, oni měli vypadat tak, aby se nám alespoň trochu líbily, jinak bychom je považovali za stvůry a to autor rozhodně nechtěl. ()

J1R1K04

Viděl jsem prodlouženou verzi filmu ve 4K a jsem za to rád, protože to 4K je opravdu úchvatné! Co se týče filmu samotného, první polovina (i přes rozporuplné pocity v prvních třiceti minutách) za 95%, druhá polovina tak za 65%. Co se týče vizuální stránky, tak musím říct, že je jedním slovem nepopsatelná! Ty nádherné a skvostně natočené scenérie Pandory, ty vizuální vychytávky, ty roztomilá a nádherná zvířátka... to je něco,co se fakt jen tak nevidí a rozhodně bych to dokázal označit za film s nejlepší vizuální stránkou všech dob. Celkově první polovina filmu, jak jsem zmiňoval výše (i přes to, že ta první půlhodinka byla taková nemastná, neslaná) je vážně nádherná a užíval jsem si každou sekundu, vnímal tu skvělou atmosféru a tak... Z druhé půlky jsem byl ale docela slušně zklamán, protože se tahle nádherná (nebál bych se tvrdit až poetická) podíváná zvrtne v akční jízdu, což mi celkem nesedlo k předchozí první půlce a taky mě to celkem nasralo, jestli mám být upřímný, jenže... když už tu jsou akční scény, tak jsou zvládnuté perfektně a nenudí (Cameron je zkrátka na tohle machr, ale i tak si říkám, že by bylo lepší, kdyby tam ta akce nebyla). Tuhle polovinu (která by byla asi tak na 65%) zachraňuje pouze skvělý vizuál a perfektně zvládnuté filmařské řemeslo. Co se týče herců, nemám téměř žádné výhrady a hudba? Ta je jen o kousek méně krásnější než vizuální stránka tohoto filmu. Jsem upřímně fakt zvědavej, co Cameron vymyslí v těch dalších plánovaných Avatarech. Nebýt té slabší druhé poloviny, mohlo to být mé nejoblíbenější sci-fi vůbec. Takhle to je jen na solidních 80% ()

KyoroChan

Nemůžu si pomoct, ale mě se to nelíbilo ani na podruhé. Teď když jsem to viděl potřetí, jsem o tom definitivně přesvědčený. Film nenabízí nic víc než jen hezký vizuál a 1000x převařená klišé... Jo a je až moc zbytečně dlouhý. Pff.. Na počtvrté rozhodně nikdy. To raději vyhodím PC z okna. A toho pátého dílu se doufám nedožiju! ()

Chladasko

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Jedinečný zážitok , čo si pán Cameron požičal , a áno , nedomyslel v podobe scenára , na oplátku on , a samozrejme aj jeho tým , vrátil v tak krásnom Science-fiction , že si mohol mozog namietať koľko chcel , ale to čo videli moje oči , ma tak hrialo na duši , že tá horúčava , obmäkčila moje srdiečko . Čiže ma film doslova zaslepil , a nie som schopný , mu reálne nič vytknúť. Prirodzene sa teda snáď ešte viac ako “ja“ na pokračovanie tešia moje zmyslové orgány , a nemám vám to za zlé (❛̃ ͜ʖ❛̃) . ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- ()

von_sudbohme

Bezmezně oceňuji režisérův zápal k natáčení filmu, který dohnal do takové fáze, že několik let čekal na rozvinutí CGI technologií, aby mohl divákovi dopřát správný vizuální zážitek, ale bohužel samotný vizuál nedokáže utáhnout 155 minut dlouhý film, a proto nemůžu, s klidným srdcem, film ohodnotit více než čtyřmi hvězdami, a dokonce mám nutkání ohodnotit film raději hvězdami třemi, ale to bych se možná nechal svést subjektivním popuzením z neoprávněného nadhodnocení filmu. Klišé z filmu srší podobně jako sršela radiace z otevřeného Černobylského reaktoru (not great, not terrible :/), a vojenské technologie jsou pro někoho, alespoň krapet zběhlého v teoriích vojenství, do oka bijící svou nesmyslností, což ovšem není důvod, proč mám s filmem problém. Problém s filmem mám kvůli úmorně jednoduchému příběhu, který by mi sednul možná u televizní produkce, ale na Hollywoodské úrovni nemá co dělat. Hudba nezapamatování hodná. S postavami jsem se nedokázal sžít, což byl možná můj kámen úrazu. Osobně bych uvítal, kdyby se zacházelo se světem bez avatarů, protože vidět lidskou rasu kolonizovat vesmír, by mohlo být dech beroucí, namísto toho je mi ukázán stereotypní život domorodého obyvatelstva na přehezké originální planetě. Film není špatný, ale jedná se o prostou popcornovku s překrásným vizuálem. Kategoricky odmítám časté umísťování mezi nejlepší filmy. ()

opatstviolov

Jsem mile překvapen. Vždycky jsem si myslel, že Avatar je jeden z nejpřeceňovanějších filmů ale ono to zdejší hodnocení docela sedí. Jen mě mrzí, že jsem Avatara neviděl v kině. To by ten zážitek ještě umocnilo. 8/10 ()

Martin.Novo2

K této látce jsem se vrátil po 13 letech od uvedení a jsem příjemně překvapen. Věc o které jsem si myslel, že je jen showcase nové technologie a předělávka Pocahontas, vlastně vůbec není takto plochá. Zajímavý příběh o hledání svého "lidu" a místa ve světě, který je na tom celém asi nejzajímavější. Neskutečná fauna a flora dodávají světu rozměry, které jsou občas až za hranicí mého chápání. Jsem zvědav na to, co nám Cameron nadělí v pokračováních a kam se posune příběh hlavní dvojice.  Zasloužených 80% ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

07.02.2024

Bude Barbie pokračovat?

Bude Barbie pokračovat?

26.11.2023

Barbie je nejúspěšnějším filmem roku. S výdělky přesahujícími jednu miliardu a 440 milionů jde jasně o nejvýdělečnější snímek letoška, což je fascinující i s přihlédnutím k tomu, že jde o originální… (viac)

Disney zase odsouvá své blockbustery

Disney zase odsouvá své blockbustery

14.06.2023

Stávka scenáristů začíná studiím dělat první vrásky. Místo férové gáže pisálkům a zaslouženým procentům ze zisků raději šéfové typu Davida Zaslava (Warner Bros. Discovery) odmítají o požadavcích… (viac)

James Cameron začal psát nového Terminátora

James Cameron začal psát nového Terminátora

25.05.2023

Je to pár dní, co legendární herec Arnold Schwarzenegger v rozhovoru o své kariéře prohlásil, že už definitivně seknul s rolí terminátora v sáze slavného režiséra Jamese Camerona (Titanic). Možná si… (viac)