Číslo 9

všetky plagáty

Lidé jsou pryč. Kdy a jak k tomu došlo, není příliš jasné. V troskách starého světa přežívají jenom podivní hadroví panáčci s čísly na zádech. Do této pochmurné doby se narodí Devítka, která je možná předurčena vše změnit. Když se potká se skupinou podobných figurek utíkajících před děsivými vražednými stroji, rozhodne se postavit na odpor. Promluvit vystrašené souputníky k boji však nebude lehké. Stejně jako zjistit, kdo pronásledovatelé vlastně jsou a hlavně – co se stalo s lidmi?

Ambiciózní celovečerní dystopický snímek 9 natočil režisér Shane Acker podle svého staršího krátkého filmu. Stejnojmenná jedenáctiminutová předloha měla v roce 2005 premiéru na festivalu v Sundance a Acker za ní sklidil zasloužené ohlasy. Kromě prestižních amerických studentských cen byl nominován také na Oscara v kategorii Nejlepší krátký animovaný film. Pod převod původního filmu do celovečerní podoby se podepsali také filmařští vizionáři Tim Burton (Mrtvá nevěsta, Karlík a továrna na čokoládu) a Timur Bekmambetov (Noční hlídka). Tak se zrodil jedinečný a vizuálně okouzlující animovaný epos, který svým myšlenkovým poselstvím přesahuje hranice „jenom“ animovaného filmu. (oficiálny text distribútora)

reqiuem

nevim..možná, že to bylo tim, že jsme měli celý kino Atlas jenom pro sebe..nebo tim, že se ukazuje být chybou dávat na premierách víno, ale u čísla 9 nemůžu jít v hodnocení pod čtyři...!možný spoilery!(hlavně pro kritiky "ideologie" filmu):nechápu kritiku co na něj padá ze strany lidí, co v tom viděj křesťanskou propagandu, protože jakmile je ve filmu řečeno, že všechny postavy jsou vlastně postavou jednou, tak všechny komentáře, co poukazujou na tenhle problém, jsou bezpředmětný...jedná se jen o jednoho člověka, takže všechny jeho vlastnosti se postupně zpřítomňují v jednotlivých figurkách..i ty některý dělaj chyby-některý maj naději-a některý by nejradši pokrok zavrhly a naopak některý si život bez něj nedokážou představit(viz komentář Tetsua,JFL) všechna tahle kritika je neopodstatněná, až na tu která se tejká originality scénáře..přesto po vizuální stránce je to originální až na půdu a místo aby jsme viděli postavu, která má všechny vlastnosti, vidíme ty vlastnosti roztroušený a vidíme, jak každá jedná podle toho, co jejím bytostným základem(Acker tak vlastně naznačuje, jak by to vypadalo, kdybychom jednali JEN jako technokrati nebo JEN jako náboženský fanatici nebo zkrátka podle našeho jedinýho přesvědčení, o kterym si myslíme, že je jediný tim správnym)..každý je v sobě totiž máme a některý zatlačujem pro to, aby sme se cejtili pevnější v kramflecích..(křesťanská agitačka je tady spíš v roli pochybnosti, při čemž mi nedochází, proč si pod tim hned všichni vybavujou křesťanství-to mi neni moc jasný-ostatní náboženství jsou snad jiný?-(a poukazuju na to, že nejsem věřící)).btw. dyť právě víra se tady ukazuje jako slepá, tak jakápak propaganda?a evidentně se tady nikdo nezamyslel nad pořadim jednotlivých postav(proč je víra zrovna jedničkou?-to byla totiž první věc, kterou ten vědec ztratil(což se ale dá očekávat hned po tom, co vidíte, jak se lidstvo samo zmasakrovalo)-dalo by se tak usuzovat(vzhledem k tomu, že devítka je "nejdokonalejší"-má vyřezávaný ruce atd.-několikrát je to tam naznačeno), že víra je na evolučnim žebříčku tou první, ale zdaleka ne tou dokonalou-zároveň je s ní třeba počítat.rozhodně je to další fakt, který spíš hraje ve filmu proti ní)..pravda- konec a stopáž bych si představoval taky jinak, ale pro mě to je stále jeden z těch nejoriginálnějších animáků poslední doby a v mnoha směrech výborně odvedená práce.. ()

m@rz

Perfektní atmosféra, která dělá půlku filmu (je pod ní rozhodně bohatě podepsán Burton). Parádně temná, super oblaka a mlha. Do toho zapadající hudba. Charaktery jsou sice rozdílné,ale nijak výrazné, bohužel. Ale i tak každý přidá trošku do mlýna. ||| A pak je tady ten spor věda x náboženství, který mnohdy štve a ukazuje každou stranu z mnoha úhlů pohledu. ()

salalala

Dlouho se mi do toho nechtělo, ale nakonec jsem si to pustil. No, co k tomu říct? Ta animace vypadá fakt moc fajn a rozhodně ty postavičky jsou zajímavý. Atmosféru má snímek taky dobrou a hodně nedětskou, což je taky hodně fajn. Co je ale bohužel nepovedený, je příběh. Po celou dobu jsem nechápal, jakou mají postavičky motivaci. Proč jsou vlastně jen čísla? A proč oživují někoho, proti komu pak celou dobu bojují? Tohle se opravdu moc nepovedlo a strašně to ten film srazilo. Sice se na něj hezky kouká, má krásnou atmosféru a vypadá hodně dobře, ale příběhově prostě nefunguje. Aspoň, že Lurie odvedla kvalitní práci a hudba je zdařilá. Po skončení mě tak napadlo, jak by to asi vypadalo, kdyby to točil sám Burton nebo Bekbambetov. Každopádně takhle je to ryzí průměr, který lze vidět, ale obávám se, že ne víc než jednou. 60% ()

Toj

Na film jsem šel s tím, že podobné záležitosti zde bývají mnohdy přeceňované, takže 72% znamá mnohem míň. Proto jsem se nijak zvlášť netěšíl a výsledku jsem se celkem dost obával a v lecčem oprávněně. Dovedu si představit, co obnaší zrealizovat podobnou záležitost, o to víc mě však udivuje, že si v některých ohledech tvůrci nedali moc záležet. Scénář byl občas dost nudný, postavy nepropracované a dialogy mnohdy patetické... Kdyby to byla pohádka pro malé děti, tak si asi není proč stěžovat, ale film je u nás přístupný od 12ti let a docela rozumím, že by se mladší děti pár nocí po filmu moc dobře nevyspaly... Jedná se o animák, který si asi nenajde ideální cílovou skupinu. Abych byl spravedlivý, tak se mi líbila spousta scén a celkem obdivuji samotný nápad. Dohromady to však moc nefunguje, chvíli jsem měl dojem, že je všechno příliš zkratkovité, jindy přehnané zdlouhavé a ani krátká stopáž nepomohla, že jsem se od půlky znatelně nudil. ()

grogodil

Dosť zmiešané pocity. Na jednej strane doslova dychberúca akcia, krásne animovaný ostapokalyptický svet, na strane druhej mi už dávno v animáku takto nechýbal nejaký hlbší príbeh, ktorý by tie akčné scény nejak zmysluplne pospájal a vytiahol to na niečo viac, než na chladnú nezaujato podanú reťaz akčných scénok... animácia ale tentoraz predsa len prekryje tú obsahovú dieru, takže zaokrúhľujem nahor na **** ()

Dont

Film měl celkem solidní potenciál, dějová linie mě zaujala, ale přišlo mi to celkově tak nějak nedotažené, něco mi tam chybělo - něco co by filmu dalo větší šťávu. Za pár týdnů si na film asi už nevzpomenu. ()

kinderman

Utvoření heterosexuálního páru nevadí, pořád lepší, než kdyby byli hadráčci korektně bezpohlavní, nebo snad ještě korektněji homosexuální. Co vadí a sráží tomuto vizuálně atraktivnímu dílku hodnocení, je nebiblická myšlenka rozpojování duše a těla (když už je do něj implantovaná křesťanská ideologie). ()

dee-key

Rozhodoval jsem se mezi pěti a čtyřmi a nakonec dávám čtyři a půl, i když bych měl možná dát pět. Jednak je to moc pěkně udělaný film. Rozhodně bych neřekl pohádka. Tohle by bylo trochu mimo myšlenkové pochody mýho malýho bráchy. Jak jsem to sledoval a viděl tam ty černobílé záznamy o zbrojení s komentářem, vzpoměl jsem si na R.U.R. od Čapka. Myslím, že tohle by byla jeho noční můra. Stroje ovládly a zničili život na zemi a poslední lidská duše přebývá v devíti hadrových pajďulácích velikosti dlaně. Což mě mimochodem přivádí k tomu, že poměr velikosti panenek a okolí (továrna) někdy neodpovídá (malá panenka jde po "lidské" cestě, která je velká akorát pro ni, pro člověka moc malá). Ale to je asi zbytečné hnidopišství. Film hezký, ikdyž jsem to asi čekal lepší. ()

Dubro

Číslo 9, Plán 9, 9. Rota, District 9, Luník 9 a 9 smrteľných hriechov. Ja viem, špičkoví experti budú namietať, že tých smrteľných je len 7, ale ja v tomto prípade pridávam ďalšie dva. Ôsmym hriechom je zveriť takýto projekt do rúk Tima Burtona a deviatym je viac než trestuhodné nevyužitie potenciálu pôvodného kraťasu. Animácia je síce nádherná a zošívaní a zazipsovaní trpaslíci nemajú chybu, ale príbeh je slaboduchý a tak preplácaný akciou a náhodami, až človeka zamrzí, že tu môže len kritizovať a nedá sa niekomu vtisnúť zopár po papuli. Slabších 9. ()

fmash

Oproti původní krátké devítce celovečerní varianta tak trochu trpí dostatkem všeho. Ne snad úplně nadbytkem, přesto… Výtvarná stránka je bezvadná, fantazie takřka bezbřehá, víc postav, víc řečí, víc strojů, víc bitek… Bohužel se vešlo i nějaké to klišé a trochu mi vadilo, jak ta dekomponovaná vynálezcova osobnost, byť to nebylo prosto myšlenky, tvoří dokonale sesbíranou partu hic, nad jejímiž eskapádami bychom čistě hypoteticky mohli trávit nekonečně mnoho času, pokud by o ní někdo chtěl napsat pár sérií dobře hypovaného seriálu. Na filmu je vidět, že se mu věnovala spousta lidí, všechno perfektně maká. Bohužel to přijde chvílemi až poněkud chladné. Všechno nám stihnou vysvětlit, vejdou se všechny možné varianty vztahů a emocí. Ne, je to fakt moc hezká podívaná (tedy až na ten konec, to jsem fakt nepochopil, jak si tam hadrové panenky snad vytvářejí genom, nebo co to mělo být? milujte se a množte se?!). Porovnám-li to však s původním krátkým filmem - ten byl hutnější, snovější, ne tak popisný, skoro celou dobu jeho trvání se mi tajil dech napětím, a přestože toho v něm zůstalo hodně nevysloveno (a také nevysvětleno), byl prostě lepší. Ale stejně, hned jak je dostanu do ruky, Číslo 9 si zase pustím! :)       PS: nějak křesťanské mi to poselství nepřišlo, jak tu mnozí namítají. Musí každý pokus o duchovní přesah dostat (negativní) náboženskou nálepku? Nicméně je fakt, že mi ten konec skoro zkazil zážitek. ()

Vessper

Velice zajímavý a perfektně zpracovaný snímek. Názorná ukázka toho, jak jsou animáky lepší a lepší. Opravdu úžasně provedené prostředí a atmosféra postapokalyptického světa, kde žijí jakési části duše vědce, který katastrofu způsobil. Napjatě jsem pozoroval a i když jsem celou dobu věděl, jak to skončí, tak každou chvíli mě něco překvapilo. ()

maverick10

Veru zajimavy postapokalypticky animak. Na jednu stranu strhujici atmosfera, priznam se ze takovou bych v animaku necekal, na druhou stranu provareny scenar a nikterak dumyslny pribeh. Shane Acker by potreboval tatrovku vetsi fantasie, aby nalozil s tim kyblem potencialu, ktery tu drime. Mam pochopitelne na mysli originalitu pribehu samotneho postavy jsou vymysleny originalne a dost rafinovane, pri pohledu do jejich oci (ci chcete-li zavěrek) vam jich je tak lito, ze byste si je hned koupili domu. ()

Cl3ricK

Páni, tohle rozhodně není animák pro děti. Skvělý obraz postapokalyptického světa podle Tima Burtona. Musím říct, že stopáž je přesně akorát. Takový animovaný blockbuster. ()