Číslo 9

všetky plagáty

Lidé jsou pryč. Kdy a jak k tomu došlo, není příliš jasné. V troskách starého světa přežívají jenom podivní hadroví panáčci s čísly na zádech. Do této pochmurné doby se narodí Devítka, která je možná předurčena vše změnit. Když se potká se skupinou podobných figurek utíkajících před děsivými vražednými stroji, rozhodne se postavit na odpor. Promluvit vystrašené souputníky k boji však nebude lehké. Stejně jako zjistit, kdo pronásledovatelé vlastně jsou a hlavně – co se stalo s lidmi?

Ambiciózní celovečerní dystopický snímek 9 natočil režisér Shane Acker podle svého staršího krátkého filmu. Stejnojmenná jedenáctiminutová předloha měla v roce 2005 premiéru na festivalu v Sundance a Acker za ní sklidil zasloužené ohlasy. Kromě prestižních amerických studentských cen byl nominován také na Oscara v kategorii Nejlepší krátký animovaný film. Pod převod původního filmu do celovečerní podoby se podepsali také filmařští vizionáři Tim Burton (Mrtvá nevěsta, Karlík a továrna na čokoládu) a Timur Bekmambetov (Noční hlídka). Tak se zrodil jedinečný a vizuálně okouzlující animovaný epos, který svým myšlenkovým poselstvím přesahuje hranice „jenom“ animovaného filmu. (oficiálny text distribútora)

Katullka

Netušila jsem, že je to tak "krátké". Hlavně jsem byla překvapená jak se tam stále něco dělo. Od první chvíle bum, prásk až do konce! Ale asi jsem čekala jinou akci. Nu, ale 4 si to určitě zaslouží...výtvarně to mohlo být ještě lepší a je škoda, že šli do animace... Loutkařství je fajn a lidé to tak hází do kouta... Po shlédnutí kraťasu snižuji na 3 ()

ScarPoul

Komorný príbeh epických rozmerov. Shane Acker vytvoril celovečernú verziu svojho atmosferického kraťasu a oproti pôvodným 10 minutám, máme možnosť vidieť celý komplex zrúcanín, v totálne katastrofálnej budúcnosti, kde každý krok je bezútešný a nebezpečný. V tomto smere nemám čo vytknúť. Či už atmosféra, alebo každá jedna scéna je spravená nápadito a v rámci prostredia v ktorom sa odohráva príbeh. Horšie to už je keď príde na postavy. Tie naozaj sympatické odídu hneď na začiatku, alebo nehovoria. Scenár je v tomto smere naozaj nevďačný. Nie je určený ani tak pre deti - ktorý jednoducho budú postrádať nejaku doslova krásnu a odľahčenú postavičku a dospelý ocenia len efekty a precíznosť s akou je film spravený. Bohužial aj ja som očakával viacej filozofovania, ktoré by tento film postavilo do pozície americký ghost in the shell. Ale fanúšikovia bezútešných budúcností si podľa mňa prídu na svoje. Ja som si aspoň prišiel. ()

PROROK14

Bolo sa na čo pozerať. Dlhé to nie je tak sa ani nie je kedy nudiť takže je to film bez problémov pozerateľný. Ako taká doobedňajšia oddychovka počas chrípkových prázdnin mi to padlo vhod. ()

maseer2

kdo by si byl býval pomyslel, že se z animáku o roztomilých hadrových postavičkách (ano, opravdu mi přišly roztomilé:) vyklube takováhle parádní postapokalyptická řežba! ať si spousta hraných snímků zabývajících se podobnou tématikou zbledne závistí - mně se tohle prostě hrozně líbilo.. a jediné, co mě mrzí, je, že to mělo pouhých 70 minut.. i když při delší stopáži by film možná neměl takový spád.. silné 4* :)) ()

bouncer

Nádherné vizuální pojetí a povedené vykreslení post-apokalyptického světa. Animace podle mě patří mezi ty nejlepší, které jsem viděl. Bohužel tuhle nádheru podkopává hodně slabý příběh. 75%. ()

Avalon820

Infantilní Fallout. Shanu Ackerovi nápad rozhodně nechybí, to v žádném případě. Osobně jsem si tenhle film oblíbil a sic mi jakési voodoo panenky zde přišli poněkud infatilní a nepatřičné, zbytek rozhodně stojí za to. I technika může mít duši. ()

Hismael

Asi nejméně vtipný a nejvíc akčními scénami nacpaný animák. Dalo by se říct, že to je takový animovaný Terminátor. Až na pár lehce nelogických momentů, který ale asi nemá cenu řešit, se to povedlo. ()

Terva

Svět je zničen, ale život musí pokračovat. Ale....má to své ale. Co se asi dá vymyslet nového ? Hudba se velice podobá Transformerům, válka lidí proti strojům, to už bylo v Terminátorech, zde se stroje velice podobají těm z Války světů a děj trochu připomene Poslední esenci a břitký dialog mezi čísly zase hodně připomene Bionicle. DIALOG : JEDNIČKA - ( Uvidí dvojku ) Ne !! To není možné. DEVÍTKA - Pětko, nedívej se mu do očí!! SEDMIČKA - Ha. Uh. Ha. DEVÍTKA - Pětko !! Sedmičko !! SEDMIČKA - Devítko. DEVÍTKA - Nééé. Musíme za nima. JEDNIČKA - Osmičko ? Kde je osmička ? DVOJČATA 3 a 4 - " Mlčí " ..... Jsem se nějak v těch číslech zamotal. Postkatastrofické drama za záchranu života na naší Planetě, které má zvláštní vyvrcholení. Ve filmu zazní Over the Rainbow od Judy Garland. ()

Johny_fork

Po nadšení spojeném s uvedením devítky, jsem očekával filozofické zamyšlení nad smyslem samotného bytí. Sice jsem byl naprosto vedle, přesto je Číslo 9 slušný, dynamický animák na jedno podívání. ()

Chermy

Devítka je pouze atraktivně stylizovanou jednohubkou. Vyvolená panenka Devět dělá jednu botu za druhou, ale tváří se, že pořád ví co dělá. 79 minut je tak akorát aby se člověk nezačal nudit, protože nápaditost všech těch potvor a akční "kamera" je to jediné čím je 9 zajímavá. ()

JohnCZ

Výborný a tak trochu jiný animák pro odrostlejší. Má to myšlenku, skvělý vizuál, krásnou hudbu, ale zoufale chyběl nějaký ten silnější příběh. A to je první a poslední chyba, zbytek filmu udává laťku hodně vysoko a bez nějakých dalších okecávek se zařadil mezi mé TOP animované filmy - po jednom shlédnutí. Bravo! ()

joehot

První větou bych rád předestlal faktor, ovlivňující celé hodnocení filmu: Úžasná animace. Maličké hadrové panenky jsou roztomilé, nijak vlezlé svým zjevem a stoprocentně zaujmou. Příběh mi přišel trochu krátký, absolutně nevyužívající všechny svoje možnosti (kterých by bylo na opravdový TRHÁK). A vůbec mi nevadil náboženský konec, naopak... :) ()

M.Macho

Ač nerad, musím se přidat ke zdejším reakcím spíše hořkého, ne-li negativního vyznění. Původní kraťas mě fascinoval svou inspirativní dekonstruktivitou jakéhosi podivného světa o němž toho moc nevím, ve kterém platí pravida, která neznám a pohybují se postavičky, jejichž minulost je stejně zastřená jako vše okolo. Vezmu-li v potaz, že se k celovečerní verzi přichomejtla taková jména jako Burton a Bekmambetov očekával jsem totální divácké vyčerpání gradující z mého opakovaného sledování traileru. Avšak viděl jsem vcelku hezky vizuálně stylizovaný animák se vším, co jsem od něj očekával - apokalypsu a lehkou depresi, ale něco v něm chybělo - myšlenkové povznesní. Škoda... ()

liquido26

Devítka je určitě co do zpracování zajímavý a originální animák, ale chyběl mi tady trošku propracovanější příběh. Jinak jsem celkem spokojen. Animace vynikající, atmosféra post-apokalyptického světa taky skvěle vykreslena a "společenostvo" hadrových panáčků rovněž. ()

PauloZ

Pro mě nejočekávanější animák tohoto roku a …. ne že by mě zklamal. Shane Acker ví jak na to, udržuje tempo po celý film a nesnaží se vůbec dostat pod kůži mladému publiku. Akční scény zmáknuté na jedničku a celý vizuál filmu je FABULÓZNÍ. Jenom by to chtělo trošku vyšperkovat scénář a přidat aspoň 20 minut. Důvod mích 4* je prostý, na konci jsem chtěl slyšet song z kraťasu. Jinak MOC dobré! ()

F.man

Krátkometrážní 9 byla sice skvělá, ale ani na tak málo minut, které nakonec Číslo 9 má ten děj nestačil. Acker je tak hodně často nucen vařit z vody a atmosféra i kvalita často klesá. Přesto jsou to postavy vynikající a dost scén je vážně parádních. Na tři mi to ale nestačí... Každopádně budoucnost Acker má velkou. Sometimes one must be sacrificed. ()

Kryton

9 má atmosféru a vizuální stránku zmáklou jako žádný jiný PC animák dnešní doby. Post-apokalyptický svět podobný falloutu s mixem Matrixu (ten stroj a vše mi celkem připomněl chobotnice z Matrixu) je tak krásně utvořený (industriální doba, roboti jak od H.G.Wellse...), že jsem se nechal unášet okolím. Příběh samotný je krapet prostinký - sám by vyšel na 30 minutový kraťas. Přidáním dalších postav a možnost mluvit bych viděl jako snahu přitáhnout i šiřší (mladší) publikum. Bohužel tím se 9 nevyrovná svému kraťasu, ze kterého vychází. Na tento film bych děti nebral. Sice nejsem strašpytel, ale některé ty zvířecí stroje byly pekelně strašidelné. Na dále se tu dost umírá a aspekt skrytého křesťanství (kostel,temná věda,duše) by také nechápali i mnozí dospělejší jedinci. I tak však má 9 několik silných momentů,scén a akčních sekvencí, na které je oko i ucho pohledět/poslouchat. Co zamrzí je, že přes veškerou akčnost se moc ze světa neukáže a vše se vysvětlí během pár minut (jako konec). Takhle je to 79 minut strhující akční podívané v atmosféře post-apokalyptického světa, která se v záplavě cukrových a všežravých animáků nevidí. Pokud by se vycházelo jen z kratkého filmu Ackera a nechala mu volnost pak by nás určitě posadil na prdel. ()