Číslo 9

všetky plagáty

Lidé jsou pryč. Kdy a jak k tomu došlo, není příliš jasné. V troskách starého světa přežívají jenom podivní hadroví panáčci s čísly na zádech. Do této pochmurné doby se narodí Devítka, která je možná předurčena vše změnit. Když se potká se skupinou podobných figurek utíkajících před děsivými vražednými stroji, rozhodne se postavit na odpor. Promluvit vystrašené souputníky k boji však nebude lehké. Stejně jako zjistit, kdo pronásledovatelé vlastně jsou a hlavně – co se stalo s lidmi?

Ambiciózní celovečerní dystopický snímek 9 natočil režisér Shane Acker podle svého staršího krátkého filmu. Stejnojmenná jedenáctiminutová předloha měla v roce 2005 premiéru na festivalu v Sundance a Acker za ní sklidil zasloužené ohlasy. Kromě prestižních amerických studentských cen byl nominován také na Oscara v kategorii Nejlepší krátký animovaný film. Pod převod původního filmu do celovečerní podoby se podepsali také filmařští vizionáři Tim Burton (Mrtvá nevěsta, Karlík a továrna na čokoládu) a Timur Bekmambetov (Noční hlídka). Tak se zrodil jedinečný a vizuálně okouzlující animovaný epos, který svým myšlenkovým poselstvím přesahuje hranice „jenom“ animovaného filmu. (oficiálny text distribútora)

kolly13

Kombinace chladného prostředí a emoce oživujících figurek, s nápadem a myšlenkou. PS: není přiliš vhodné pro děti pod 7 let. ()

moriero

Akční animáky jsou teď v kurzu. To je jasné. Ale tohle mi už přišlo jako takový soft horor plný hrůzu nahánějících příšer a brutálně povražděných človíčků. Být dítětem do 12 let, dlouho budu usínat s rozsvícenou lampičkou. Ale protože dítko do 12 let nejsem, budu ty animované vraždy brát jako takové nevšední filmové zpestření. ()

WHMMD

Povodný 5 minútový kraťas od Shana Ackra rozťahaný na 79 minút pričom oproti povodnej predlohe bolo pridaných iba zopár výbuchov v hollywoodskom štýle. Tento film určite ďalšiu nomináciu na Oskara nezíska. Slabé. ()

Taoxin

Výtečný film z dílny Tima Burtona. Nádherné zpracování obzvlášť při poslední scéně. Jen je škoda dějové linky kdy máte pocit, že film už mohl klidně skončit 3x. Film je také poměrně krátký takže když se do něj zahledíte ani se nenadějete a najednou je konec. ()

Hadascz

Za vizuální stránku bych dal výborných 5, ale děj je tak na slabší 2. Přesto to utíká a nestihne to nudit. Škoda jen velmi slabých charakterů a naprosté změti nepochopitelných činů. A jak je tady už psáno jinými - potenciál to opravdu mělo obrovský ()

2men

O chlup horší než původní 9, přesto ale má néco navíc. Prostředí - zdevastovaný svět jako z Falloutu, technicky dokonale vymodelovaný. Nemůžu zapomenout na symboliku nacistického Německa (připomínalo mi to příběhy od Karla Čapka). Halivůdských efektů možná bylo přemírou, já jsem si je ale užil. ()

wellfish6

Je to malinkaté, je to miloučké, je to chytré, je to hrdina. Co je to? Číslo 9. Dávám 4 hvězdičky, ale jen proto, že ošklivé chobotničky už tu byly a ošklivý roboťáci z Války světů taky. Ale pokoukání je to skvělé! ()

Kašák

Čekal jsem o něco více eposu, čekal jsem více thrilleru než mi bylo podáno v původním kraťasi. Film hodně sráží jeho na můj vkus krátká minutáž a především ne uplně využitý potenciál celé myšlenky. Mohl to být přímý atak na fenomén Wall-E, kéž by se Shane Acker odvážil udělat v podobém duchu ještě něco dalšího. Atmosféra vynikající, charaktery některých postav mají hodně nevyužitý potenciál. 65% ()

DISHOA

Čekal jsem animovaný film, který nebude konečně jen pro dětského diváka, dostala se mi ovšem zase klasická zápletka a scénař, který je pro dětské publikum jako dělaný. S vizualizací jsem zcela spokojen a nemůžu jí nic vytknout, námět dokázal zaujmout, ale ve spojení s celkem nudným a předvídatelným dějem a s přímočarým chováním všech postav, z toho vznikne něco, na co se dítě nepodívá protože ho akce (ikdyž skvělá) a postapokalyptický svět (taktéž skvělý) jemně vystraší a dospělého nezaujme díky nezajímavosti a jednoduchosti děje. ()

gachik

Nejdříve jsem se tohoto snímku trochu bál, protože spousta lidí tu píše, jaká je to křesťanská agitka. Po shlédnutí ale musím dát za pravdu jejich oponentům - žádnou agitku jsem v tom neviděl. Všechno už kompletně shrnul ve svém komentáři "reqiuem", takže k tomu nemám víc co napsat. Já viděl krásně ztvárněný postapokalyptický svět s nádhernou animací a vymakanými akčními scénami. Filmy s tímto zaměřením mám rád, takže v tomto ohledu jsem byl spokojen. Ačkoliv nejsem příznivcem dlouhých stopáží (často mě dokáže kvalitní film s dlouhou stopáží odradit od sledování), tady bych asi ocenil, kdyby byl film o něco delší a dotáhl úplně do konce celou všechny naznačené souvislosti a víc se věnoval "mytologii" světa. Asi bych si představoval i trochu jiný konec, ale film jsem si opravdu užil a rád se na něj podívám znovu. ()

james11

Příběh se prolíná akčními scénami a ne tolik promyšleným příběhem. Animace je dle mě nasprosto super. Pohrát si trochu víc se scénářem, tenhle film by tu měl víc jak 85%. Děj je trošku zmatený a založený na dost naivně (že by se věci takhle začly hýbat jen díky příchodu devítky...). Jinak myšlenka o předání své duše do malých hadrových panáčků, kteří mají zachránit svět, zní možná trochu absurdně, ale me se to líbilo. ()

ELDoctorow

Príliš skratkovité a príliš jednoduché. Ako to už často býva – potenciál bol väčší než je výsledný produkt, čo je v tomto prípade škoda. Svet samotný sa mi páči ale príbeh doň zasadený nie. ()

najki

este to spracovanie celkom uslo, ale ten pribeh??? ziadna pointa, ziadne prevratne myslienky, len stare zname: ked stroje premozu ludstvo ()

schnegy

Ja som v prvom rade ćakala animák, klasický, milé postavičky, rýchly spád, nekomplikovaný príbeh. Keď sa na mňa vyvalil postapokaliptický svet, kde jedinými obyvateľmi sú malé milé "bytosti", skôr nejaké bábikoidné miniroboty a na druhej strane "netvor" (beast), ktorý ich loví, pravdupovediac som bola mierne ohúrená. Po prvotnom dojeme ma však krásne vypracované prostredie vtiahlo do seba, aj keď mi stále prekážalo miestami až hororové spracovanie a strašidelné obrazy (som slabá povaha, čo už so mnou). Spätne to hodnotím ako originálny plus tohto filmu. Naivná zápletka ani rozuzlenie mi až tak neprekážali, ale viem si predstaviť oveľa lepšiu scenáristickú prácu... Prvý dojem zmiešaný, no celkový obraz hodnotím kladne a nízku minutáž ešte kladnejšie. Myslím, že sa oplatí si to pozrieť. ()

Jurcekk

Zo všetkých animákov, čo som videl tieto vianoce sa mi tento páčil najviac. Postavičky sú také netradičné. Už len tie ich očká a žmurkanie. Prostredie tajomné nebezpečné, nepriatelia strašidelní, hlavné monštrum vzbudzuje rešpekt, myšlienku, že nad týmto nemôžeme vyhrať. Bitky, ktoré hrdinovia zvedú sú napínavé. U mňa je víťazom panáčik z vrecoviny. ()