Pacifik

• USA The Pacific
USA, 2010, 8 h 32 min (Minutáž: 47–59 min)

James Badge Dale, Joseph Mazzello, Jon Seda, Ashton Holmes, Rami Malek, Josh Helman, Keith Nobbs, Martin McCann, Jacob Pitts, Brendan Fletcher, Tom Budge (viac)

8. prosince 1941, jen 24 hodin po překvapivém útoku Japonska na námořní základnu v Pearl Harboru, vydal Kongres formální vyhlášení války proti japonskému impériu. Napětí mezi Japonskem a USA narůstalo po celé desetiletí, kdy Japonci rozšiřovali své dobyté území o značnou Díl území Číny a Jihovýchodní Asie. Bombardování Pearl Harboru vyústilo v oficiální vstup Spojených států do II. světové války, kterou již třetím rokem spojenci - Spojené království, Sovětský svaz, Čína, Kanada a Austrálie - vedli proti Japonsku, Německu a Itálii.

Armádní náborová místa se prakticky přes noc naplnila tisíci Američany, kteří se spěchali zapsat do armádních sil. Mnozí z nich si zvolili námořnictvo, jehož počty se během šesti měsíců následujících po útoku na Pearl Harbor navýšili více než třikrát.

Minisérie televizní stanice HBO „Band of Brothers“ (Bratrstvo neohrožených) sledovalo zkušenosti jedné posádky armádních výsadkářů na evropské bojové scéně. PACIFIC se zaměřuje na válku vedenou na druhém konci světa, v Tichém oceánu a na jeho ostrovech, včetně Filipín, Nizozemské Východní Indie, Nové Guinei a Šalamounových ostrovů. Miniseriál sleduje propletený příběhy tří mužů z 1. námořní divize: pěchotní divize, přezdívaná „The Old Breed“ (Stará garda), jelikož byla nejstarší a největší divizí, která se aktivně podílela na službě námořnictvu USA. 1. námořní divize byla za podpory svých kamarádů z námořnictva, vzdušné obrany a armády, v první linii mnoha nejtěžších tažení války v Pacifiku.
Vojín 1. třídy (PFC) Robert Leckie, jehož ztvárnil James Badge Dale, vyrostl ve městě Rutherford, státě New Jersey, jako jeden z osmi dětí. Ve věku 16 let se začal věnovat profesionální kariéře sportovního zápasníka za deník Bergen Evening Record. Leckie, jemuž kamarádi v armádě přisoudili přezdívku „Luckie“ (Štístko) byl jedním z těch, kteří se k námořnictvu dali těsně po útoku na Pearl Harbor. Sloužil jako kulometčík u posádky H, 2. praporu, 1. námořního regimentu, 1. námořní divize.

Četař John Basilone (Jon Seda) vyrostl v městě Raritan, státě New Jersey jako jedno z deseti dětí italských přistěhovalců. V roce 1934, když mu bylo 18, se Basilone dal odvést do armády USA a po tři roky sloužil na Filipínách, kde se stal šampionem v boxu. Po krátkém návratu do New Jersey, se v roce 1940 Basilone přidal k námořnictvu a stal se kulometčíkem u posádky C, 1. praporu, 7. regimentu, 1. námořní divize a později přešel k posádce B, 1. praporu, 27. námořnímu regimentu, 5. námořní divize.
Vojín 1. třídy (PFC) Eugene B. Sledge (v podání Joe Mazzella) se narodil do privilegované rodiny v městě Mobile, státě Alabama a jako takový měl na obou stranách rodiny příbuzné, kteří bojovali za Konfederaci. Sledge byl synem lékaře, který sloužil v armádě za I. světové války. 18 let dovršil pouhý měsíc před tím, než USA do války vstoupilo, ale jeho odvodu bránila srdeční zdravotní komplikace a do armády tak vstoupil až v prosinci roku 1942. Přestože jeho rodina usilovala, aby se vyškolil na důstojníka, Sledge se nakonec k armádě připojil jako řadový voják a sloužil u posádky K, 3. praporu, 5. námořního regimentu, 1. námořní divize jako minometník.

V časovém prostoru 10 hodin nám PACIFIK nabízí neohrožený náhled „pod helmu“ zkušeností těchto mužů a jejich spolubratří v boji, z nichž se každý nachází v situaci, kdy bojuje o svůj život na vzdálených úlomcích pevniny, o nichž nikdy před tím neslyšel – Guadalcanal, Cape Gloucester, Peleliu, Iwo Jima, Okinawa. Extrémní strádání ve vysilujícím podnebí a boj proti brutálnímu nepříteli, který raději zemře, než aby se vzdal, přivádí tyto námořníky na pokraj lidskosti. PACIFIK znázorňuje bitvy v rovině fyzické, psychické i emoční a zamýšlí se nad skutečnou cenou, již lidé ve válce platí. (HBO Europe)

Recenzie používateľa Shakers k tomuto seriálu (11)

Pacifik (2010)

Steven a Tom mi dvakrát (SPR,BOB) dokázali, že vo vojnovom prostredí sú jednoznačné špičky. No tu trošku zakopli. Nieže by tento vojnový príbeh bol od tvorcov Band of Brothers zlý, ale je to trošku slabšie. Hlavný problém vidím v hereckom obsadení. Ani jeden herec tu nemá dostatok charizmy, ako napríklad vo filme Saving Private Ryan Tom Hanks alebo ako v Band of Brothers Damian Lewis. A to je chyba. Tento 10 dielni miniseriál sa nemá o koho oprieť. James Badge Dale ako Robert Leckie nie je zlý, ale v polke ho nahradí Joseph Mazzello, ktorý je ešte menej výrazný. Tak isto ani Jon Seda ako Jon Basilone nie je extra triedna. Takže tu máme dve-tri hlavné postavy, ktoré nedostatú až toľko priestoru a vedľajšie postavy taktiež nemajú moc čo povedať. Tu je vám jedno skoro celý čas, kto umrie a čo sa s akým vojakom stane. To je zásadný rozdiel medzi kvalitami Bratstva a Pacifiku. Na druhú stranu, opäť poteší výprava a kostýmy, kamera, hudba, úvodné titulky, či akcie, ktoré aj v Pacifiku vyzerajú rovnako veľkolepo ako v Normandii, Carentan alebo Bastogne. Akcie samozrejme sú asi najsilnejšou stránkou, ale výraznejšie postavy, emócie a podobne to všetko tomu chýba. Záver bol tiež viac menej celkom nevýrazne ukončený, keď to porovnám so SPR a BOB. Jediné v čom má navrch sú len úvodné titulky. Tvorcovia majú šťastie, že som fanúšik vojnových filmov, inak by to mali ešte za menší počet bodov :-). Obľúbený soundtrack: Honor, Where Do We Go From Here. 90% - 5* ()

Guadalcanal/Leckie (2010) (E01)

V prvom diely sa zoznámime s jednou s hlavných postáv, ktorú hraje James Badge Dale. Okrem toho nás čaká výsadok na ostrov Guadalcanal. Namiesto tuhých bojov nás v prvej epizóde čaká skôr boj so záhadným nepriateľom. 90% - 5* ()

Basilone (2010) (E02)

Druhý diel je dohrávka s prvého kola a pokračujeme stále na ostrove Guadalcanal. 1. divizi námornej pechoty, prichádza na pomoc 7. pluk kde Basilone zohraje rolu hrdinu. O chlp lepšie, drsnejšie a akčnejšie ako predošlý diel. 95% - 5* ()

Melbourne (2010) (E03)

Po drsných bojov na Guadalcanale si vojaci idú oddýchnuť do Australie v Melbourne. Keďže Nový Zéland a Austrália bojujú proti Rommelovi v Afrike, miestne dievčiny majú o zábavu postarané. Žiadna akcia sa tu nekoná, len chľast a sex, no aj tak som sa nenudil. James Badge Dale je sympaťák, ktorý utiahol tento diel na toľko, aby ma nenudil. 90% - 5* ()

Gloucester/Pavuvu/Banika (2010) (E04)

Úvodná dvadsať minútovka je ešte celkom zaujímavá, kým sa brodíme lesom, dažďom a blatom. Potom nám zvyšok dielu servíruje zúfalstvo a zdravie vojakov a odnesie si to aj Bob Leckie. Asi najslabší diel, kedže sa tu každý tvári, že ho ta vojna nebaví, mňa zas nebavilo pozerať sa na ich znudene xsichty. Ale ako celok sa to dalo. 75% - 4* ()

Peleliu Landing (2010) (E05)

Úvod trošku drhne a hlavne mladý Sledge je nevýrazný. Zápal mu síce nechýba, ale moc sympatii si k nemu divák nevybuduje. Každopádne keď nastúpi na rad vylodenie a akcia na Peleliu, ktorá ešte v ďalších dieloch pokračuje, je to skvelý diel. 90% - 5* ()

Peleliu Airfield (2010) (E06)

V predošlom diely sme dostali perfektné vylodenie a útok na ostrov, tu v šiestom diely, pokračujeme v útoku na letisko. Asi najakčnejší diel, perfektné akcie, kamera a brutálne zábery nechýbajú. 100% - 5* ()

Peleliu Hills (2010) (E07)

Tretí diel, ktorý pokračuje v bojoch na Peleliu. Tento krát je nepriateľ skutočne nepríjemný a aj keď boj o letisko prehral, stále sa schováva v horách a v jaskyniach. Ďalší výborný diel, kde si musíte dávať pozor aj na to, kde sa idete vysrať. 95% - 5* ()

Iwo Jima (2010) (E08)

Iwo Jima je ostrov, ktorý každý dobre pozná a v prológu nám tie drsné boje predstavia. Škoda, že tento diel tu krvavú bitku ukázal iba na pár minút v závere. Nechápem, prečo sme dostali iba Basilona na základni, ktorý trénuje nováčikov a prežíva romantické večierky s kočkou s námornej pechoty. Toto si pod názvom Iwo Jima teda vôbec nepredstavujem. 85% - 4* ()

Okinawa (2010) (E09)

Tatko som si predstavoval predošlý diel. Od Peleliu sa rozpútalo akčné peklo a tu v ôsmom diely na Okinawe sa ide ešte o kúsok ďalej. Všade samé blato, drsné zábery, bezmocnosť a zúfalstvo Japoncov s bodkou v podaním atómovej bomby. Ďalší s parádnych dielov. 100% - 5* ()

Home (2010) (E10)

Úspech Band of Brothers sa už zopakovať nedá keďže väčšina vojakov sa tohto seriálu nedožila. Každopádne zopár sa ich ešte našlo. Tak či tak je to pekne zakončenie, ale musím povedať, že Pacific nemá takú váhu po stránke emócii ako BoB. A je to predovšetkým hercami s môjho pohľadu. Leckie je fajn a jeho linka ma tu bavila, ale Mazzello nie je taký sympťák. Navyše baseball a hudba od Kamena bola výborná bodka, podobná scéna mi tu chýbala. 80% - 4* ()

Režisér Bonda našel další projekt

Režisér Bonda našel další projekt

12.10.2020

Cary Joji Fukunaga (Temný případ, Není čas zemřít) zdá se našel další ambiciózní projekt. Natočí totiž první tři epizody nové válečné minisérie Masters of the Air produkované Stevenem Spielbergem a… (viac)

Bratrstvo neohrožených se dočká pokračování

Bratrstvo neohrožených se dočká pokračování

12.10.2019

Společnosti Amblin Television Stevena Spielberga a Playtone Toma Hankse uzavřeli dohodu s Applem a oficiálně tak připravují obří válečnou minisérii Masters of the Air, která bude finální kapitolou… (viac)

HBO a Spielberg opět ve válce

HBO a Spielberg opět ve válce

23.01.2013

Ne ve vzájemné, samozřejmě. V druhé světové. A opět u toho bude jako spoluproducent Tom Hanks. Takže už je vám jasné, že po vynikajícím Bratrstvu neohrožených a ne až tak vynikajícím, ale pořád velmi… (viac)

Zlatý glóbus 2011 - výsledky

Zlatý glóbus 2011 - výsledky

17.01.2011

Tak jako každý rok, i letos, nám hollywoodští zahraniční novináři připravili nejedno (ne)příjemné překvapení. Pod letošním moderátorským vedením Rickyho Gervaise se stal neúspěšnějším filmem The… (viac)