Pacifik

• USA The Pacific
USA, 2010, 8 h 32 min (Minutáž: 47–59 min)

James Badge Dale, Joseph Mazzello, Jon Seda, Ashton Holmes, Rami Malek, Josh Helman, Keith Nobbs, Martin McCann, Jacob Pitts, Brendan Fletcher, Tom Budge (viac)

8. prosince 1941, jen 24 hodin po překvapivém útoku Japonska na námořní základnu v Pearl Harboru, vydal Kongres formální vyhlášení války proti japonskému impériu. Napětí mezi Japonskem a USA narůstalo po celé desetiletí, kdy Japonci rozšiřovali své dobyté území o značnou Díl území Číny a Jihovýchodní Asie. Bombardování Pearl Harboru vyústilo v oficiální vstup Spojených států do II. světové války, kterou již třetím rokem spojenci - Spojené království, Sovětský svaz, Čína, Kanada a Austrálie - vedli proti Japonsku, Německu a Itálii.

Armádní náborová místa se prakticky přes noc naplnila tisíci Američany, kteří se spěchali zapsat do armádních sil. Mnozí z nich si zvolili námořnictvo, jehož počty se během šesti měsíců následujících po útoku na Pearl Harbor navýšili více než třikrát.

Minisérie televizní stanice HBO „Band of Brothers“ (Bratrstvo neohrožených) sledovalo zkušenosti jedné posádky armádních výsadkářů na evropské bojové scéně. PACIFIC se zaměřuje na válku vedenou na druhém konci světa, v Tichém oceánu a na jeho ostrovech, včetně Filipín, Nizozemské Východní Indie, Nové Guinei a Šalamounových ostrovů. Miniseriál sleduje propletený příběhy tří mužů z 1. námořní divize: pěchotní divize, přezdívaná „The Old Breed“ (Stará garda), jelikož byla nejstarší a největší divizí, která se aktivně podílela na službě námořnictvu USA. 1. námořní divize byla za podpory svých kamarádů z námořnictva, vzdušné obrany a armády, v první linii mnoha nejtěžších tažení války v Pacifiku.
Vojín 1. třídy (PFC) Robert Leckie, jehož ztvárnil James Badge Dale, vyrostl ve městě Rutherford, státě New Jersey, jako jeden z osmi dětí. Ve věku 16 let se začal věnovat profesionální kariéře sportovního zápasníka za deník Bergen Evening Record. Leckie, jemuž kamarádi v armádě přisoudili přezdívku „Luckie“ (Štístko) byl jedním z těch, kteří se k námořnictvu dali těsně po útoku na Pearl Harbor. Sloužil jako kulometčík u posádky H, 2. praporu, 1. námořního regimentu, 1. námořní divize.

Četař John Basilone (Jon Seda) vyrostl v městě Raritan, státě New Jersey jako jedno z deseti dětí italských přistěhovalců. V roce 1934, když mu bylo 18, se Basilone dal odvést do armády USA a po tři roky sloužil na Filipínách, kde se stal šampionem v boxu. Po krátkém návratu do New Jersey, se v roce 1940 Basilone přidal k námořnictvu a stal se kulometčíkem u posádky C, 1. praporu, 7. regimentu, 1. námořní divize a později přešel k posádce B, 1. praporu, 27. námořnímu regimentu, 5. námořní divize.
Vojín 1. třídy (PFC) Eugene B. Sledge (v podání Joe Mazzella) se narodil do privilegované rodiny v městě Mobile, státě Alabama a jako takový měl na obou stranách rodiny příbuzné, kteří bojovali za Konfederaci. Sledge byl synem lékaře, který sloužil v armádě za I. světové války. 18 let dovršil pouhý měsíc před tím, než USA do války vstoupilo, ale jeho odvodu bránila srdeční zdravotní komplikace a do armády tak vstoupil až v prosinci roku 1942. Přestože jeho rodina usilovala, aby se vyškolil na důstojníka, Sledge se nakonec k armádě připojil jako řadový voják a sloužil u posádky K, 3. praporu, 5. námořního regimentu, 1. námořní divize jako minometník.

V časovém prostoru 10 hodin nám PACIFIK nabízí neohrožený náhled „pod helmu“ zkušeností těchto mužů a jejich spolubratří v boji, z nichž se každý nachází v situaci, kdy bojuje o svůj život na vzdálených úlomcích pevniny, o nichž nikdy před tím neslyšel – Guadalcanal, Cape Gloucester, Peleliu, Iwo Jima, Okinawa. Extrémní strádání ve vysilujícím podnebí a boj proti brutálnímu nepříteli, který raději zemře, než aby se vzdal, přivádí tyto námořníky na pokraj lidskosti. PACIFIK znázorňuje bitvy v rovině fyzické, psychické i emoční a zamýšlí se nad skutečnou cenou, již lidé ve válce platí. (HBO Europe)

Recenzie používateľa fabecc1222 k tomuto seriálu (11)

Pacifik (2010)

Když v roce 2001 přišlo Bratrstvo neohrožených, tak bylo v podstatě dokonalým produktem, a tak se logicky očekávalo, že Pacifik, vycházející skoro o deset let později, dostojí jeho jméno, a bude ho kvalitativně následovat. Výsledek sice není tak dobrý, jako zmíněné Bratrstvo, ale stále je v rámci seriálové produkce nadstandartním. Tvůrci na to šli tady trochu jinak, nechtěli jen vzít koncept z minulého seriálu, a okopírovat ho. Víc tu vidíme takové pozadí války, lazarety, týl fronty, propagační akce...Jenže tohle jsou právě ty díly, kdy to nejvíc skřípe, a nefunguje to. Jakmile se dostaneme zpět do válečné vřavy, tak je všechno na jedničku, akce natočena špičkové, a emoce s napětím vytažené na maximum. Celé je to pojaté jakoby takové dvě série. První polovinu je hlavní postava Leckie, kdy to právě občas dost skřípe, protože samotný Leckie je často dost protivný, a mnohdy dostáváme místo akce různé filozofování a řeči o smyslu války. V druhé půlce však nastoupí Sledge, a tam už se jede tak, jak to známe z Bratrstva, tady to vesměs nemá chybu. ()

Guadalcanal/Leckie (2010) (E01)

Pacifik na to jde hned od začátku jinak než Bratrstvo neohrožených. Nevidíme tu žádný tréninkový kemp, ani seznamování postav a budování vzájemných vazeb. První díl je spíše o rodině a i o určitém psychickém tlaku, který si nese okolí vojáka. Nakonec se dostáváme i do bitevní vřavy, ačkoliv to ještě není ten pravý boj v Pacifiku, za krutých dešťů, nesnesitelného vlhka, komárů a dalších věcí, které tam vojákům ztrpčovali život, pokud nepočítáme samotné japonce. Také to hned od prvního dílu vypadá, že oproti Bratrstvu se budeme více zaměřovat na jednotlivce, a nikoliv na jednotku jako takovou. Máme tu jasně dané hlavní postavy (opět hrají herci, kteří se následně dost proslavili, takže se dají identifikovat). ()

Basilone (2010) (E02)

Tak a už je to tady...Všudypřítomná malárie, vedro...Z komplexního hlediska mi příjde, že v Pacifiku to vojáci měli o dost horší, než v Evropě. Mnohem více se umíralo na nemoce a další mimoválečné trable. No i ti Japonci měli asi drsnější metody mučení, než němci. Ty čtyři měsíce tam museli být strašlivé a nekonečné. Nedivím se nikomu, komu z toho úplně hráblo, a stejně tak jsou všichni oprávněně oslavování jako hrdinové. ()

Melbourne (2010) (E03)

Chápu, že tvůrci chtěli pojmout jeden díl trochu jinak, a ukázat válku z jiného pohledu, ostatně, jeden takový díl je i v Bratrstvu nehrožených, ale tady to prostě vzali za špatný konec. Valná většina hlavních postav je tu v určitém momentu dost nesnesitelná, a celá to družení s australany je jakoby úplně vystřižené z kontextu zbylých dílů, stejně tak to popíjení a jakoby oddech od bojů...Je mi jasné, že takovéhle věci takhle ve válce probíhali, když byli vojáci odsunuti z předncíh linií, ale to znázornění se tady tvůrcm prostě nepodařilo. ()

Gloucester/Pavuvu/Banika (2010) (E04)

Tam kde mělo Bratrstvo neohrožených svůj sníh a zimu, tak tady máme neustávající déšť. Nedívím se nikomu, že se tam z toho naprosto psychicky složil. Je to opět trochu jiný díl, moc se neválčí, ale je to takový pohled do nitra duše vojáka. ()

Peleliu Landing (2010) (E05)

Jakoby se snažili tvůrci vykompenzovat to, že při Bratrstvu neohrožených kamera nezamířila mimo frontovou linii, a tak nám tu nabízí pohledy do zdravotního střediska či v tomto díle do propagačního turné po USA...Úvodní vsuvka je poměrně mimo hlavní děj, a působí zatím zvláštně. Jakmile se ale děj přenese poprvé do pořádné bitevní vřavy, tak se člověku hned vybaví vylodění v Zachrantě vojína Ryana, a jdeme tu tak pořádně do plných. Dostáváme v plné porci další hlavní postavu, Sledge, který se představil v prvních dílech, ale až dnes se připojuje k "Pacifiku", tak je tenhel díl i trochu takový restart, či nový úvod. "Co je kurva, kdo to vypnul? Já jsem namydlenej" ()

Peleliu Airfield (2010) (E06)

Tak kvůli tomuhle se ty předchozí díly určitě vyplatily. Tenhle díl funguje jako takové určité "finále", jelikož je v něm konec pobytu Leckieho a do popředí se definitivně dostává Sledge(Hammer). Opět vidíme trochu jiné boje v Japonsku, než předešlé zápolení v džungli. Tady jsme na otevřeném prostranství pláží, kdy Japonci jsou zabarikadování ve svých pevnostech, a Američani je museli po kouscích dobívat. Vojáci se hroutí ze ztrát svých blízkých i z bitevní vřavy jako takové, a v rámci vlastní bezpečnosti musejí ostatní jednat (Těžká scéna se zabitím vojáka, aby neprozradil ostatní) ()

Peleliu Hills (2010) (E07)

Tenhle díl pokračuje vesměs tam, kde končil minulý, a stále se tak pohybujeme na bohapustých planinách ostrova Peleliu, kde má člověk pocit, že nemůže přežít ani ten základní mikroorganismus, šílené místo na život...Tam, kde parta okolo Leckieho byli v podstatě klasický vojáci, a nebylo to až tak parta k zapamatování, tak parta okolo Sledge jsou víc propracované charaktery, a zvlášť psycho Snafu stojí vážně za to. ()

Iwo Jima (2010) (E08)

Tam, kde si u Bratrstva tvůrci vystačily s tím, že se postava XY prostě vrátila z lazaretu atp. zpět na frontu, tak tady tvůrci představovali napřímo i tyto dějové odbočky. Proto jsme v minulých dílech vždy občas mrkli, jak je na tom v USA Basilone, abychom mohli zde dostat v podstatě jeho samostatný příběh. Po pravdě, nejsem si úplně jistý zařazením těchto dílů, nebýt akčního závěru, který spěje k očekávanému konci, tak je tento díl snad ještě horší než ten z Austrálie. ()

Okinawa (2010) (E09)

Takovýhle díl by dokázal klidně vydat za celý samostatný film. U Sledge tu pozorujeme velmi dramatický posun od důležitého matadora až po vnitřní uvědomění si zbytečnosti všeho toho, co se okolo něj děje. Obdobně je na tom i jeho parťák Snafu, ta psychická žátěž už je prostě moc na všechny. Ještě do toho s kontratsu s natěšenými nováčky, který berou válku jako nějakou hru. Na druhé straně jsou Japonci, kteří se neštítí už ničeho, a scéna s civilisty, využívaných jako živé bomby, je teda opravdu dost nechutná. ()

Home (2010) (E10)

Závěrečný epilog o tom, co je po válce...Jedna věc je přežít samotné boje, a druhá je vnitřně se vyrovnat s návratem do běžného života. V Bratrstvu jsme se obdobného dílu nedočkali, tak přišlo jen shrnutí skrze monolog od Winterse, což je škoda, i tam byla spousta charakterů, které by podobné scény, jako jsou zde, zasloužili. Herecky i hudebně patřil tento díl určitě k těm lepším, i Leckie jako postava je tu celý díl docela fajn. Pochopitelně to tady už není o akci, ale o tom, co s vámi válka udělá, a jak vás změní, což zas vidíme nejlíp u Sledge, který je na začátku rozjuchaný mladík se zdravotními neduhy, a teď je z něj dospělý člověk se spoustou vnitřních traumat. "Vás u námořnictva nenaučili nic, v čem lze pokračovat? - Učili mě zabíjet japonce". ()

Režisér Bonda našel další projekt

Režisér Bonda našel další projekt

12.10.2020

Cary Joji Fukunaga (Temný případ, Není čas zemřít) zdá se našel další ambiciózní projekt. Natočí totiž první tři epizody nové válečné minisérie Masters of the Air produkované Stevenem Spielbergem a… (viac)

Bratrstvo neohrožených se dočká pokračování

Bratrstvo neohrožených se dočká pokračování

12.10.2019

Společnosti Amblin Television Stevena Spielberga a Playtone Toma Hankse uzavřeli dohodu s Applem a oficiálně tak připravují obří válečnou minisérii Masters of the Air, která bude finální kapitolou… (viac)

HBO a Spielberg opět ve válce

HBO a Spielberg opět ve válce

23.01.2013

Ne ve vzájemné, samozřejmě. V druhé světové. A opět u toho bude jako spoluproducent Tom Hanks. Takže už je vám jasné, že po vynikajícím Bratrstvu neohrožených a ne až tak vynikajícím, ale pořád velmi… (viac)

Zlatý glóbus 2011 - výsledky

Zlatý glóbus 2011 - výsledky

17.01.2011

Tak jako každý rok, i letos, nám hollywoodští zahraniční novináři připravili nejedno (ne)příjemné překvapení. Pod letošním moderátorským vedením Rickyho Gervaise se stal neúspěšnějším filmem The… (viac)