Llewelyn Moss na poľovačke náhodou narazil na následky vyrovnávanie účtov medzi drogovými zločincami. Medzi mŕtvymi telami ležali dva milióny dolárov. Moss neodolal pokušeniu, nález si privlastnil a rozpútal tak štvanicu, v ktorej sa do úlohy lovnej zveri dostal on sám. Na stope mu je psychopatický profesionálny vrah, ktorý sa nezastaví pred ničím. (STV)

Frederika

Vážně tenhle film získal v roce 2008 oskara? To byl hodně chudý ročník, že? Nechápejte mě špatně, No Counry for Old Men není špatný film, ale je to vcelku příběhově průměrný krimi thriller, kterých jsme od té doby viděli x daleko lepších. Pomalé tempo, příliš jednoduchá a nezajímavá zápletka a divně neukončené vyústění. Ne, děkuji, to se raději podívám znovu na Zodiaka. ()

mira007

Napínavé od začátku až do konce - teda hodně prapodivného konce, ale to nemění nic na tom, že tenhle film je extratřída. Atmosféra strachu, brutality, v pomalém tempu, ale velice strhující. ()

Santino7

S tvorbou bratov Coenovcov je to u mňa ako na hojdačke - lepšie dojmy sa striedajú s horšími a vždy je to vo výsledku také neurčité a rozpoltené, kedy z niektorých prvkov tej danej snímky mám vyložene katarziu, no zároveň kvôli iným, ktoré ma nechávajú chladným (respektíve mi niekedy i vyložene prekážajú), z toho vo výsledku vychádzajú a prevládajú takmer spravidla veľmi zmiešané pocity (a čo je paradoxom, najviac spomedzi ich tvorby ma vo výsledku oslovil Hail Caesar!, ktorý má v databáze veľmi slabučké čísla). Tak tomu bolo i tentoraz, niektoré zložky filmu ma priam fascinovali - či už dobovosť Texasu v osemdesiatkach, vizuálna stránka a spracovanie, atmosféra, celkový nádych a osobitá poetika (či skôr absurdita) alebo početné dejové zvraty a nepredvídateľnosť -, iné však mali za následok, že som sa chvíľami i nudil a pretáčal očami. V daných krízovejších momentoch to však našťastie vždy vedeli zachrániť skvelé herecké výkony, v rámci ktorých sa blysol snáď každý zo zúčastnených (najväčší krajec si pochopiteľne ukrojil Bardem, no osobitná pochvala i pre Tommy Lee Jonesa a Woodyho Harrelsona). A hoci som bezprostredne po zhliadnutí udelil nemilosrdnú trojku, časom mi to nedalo a nakoľko mi ona zvláštnosť snímky na pomerne dlhý čas zostala uložená v pamäti, časom som hodnotenie predsalen musel prehodnotiť a zredigovať na spravodlivejšiu štvorku, ktorú si táto atypická westernovka podľa mňa plne zaslúži a je pre ňu adekvátnejšia. Coenovci to v sebe skrátka nepochybne majú. 75% ()

Renfield

Anton Chigurh názorně ukáže, že taková obyčejná bomba dokáže být platná v mnoha situacích, jenom si nejsem jistý jednoduchostí její přepravy. Javier Bardem ho pojal výborně, každou scénu s ním, nebo Llewelynem Mossem v podání taktéž fantastického Joshe Brolina, jsem doslova hltal. On také až příliš brzký vrchol filmu přichází ve scéně, v niž se oba střetnou. Když se vymění všechny bundy a košile a oba hlavní protagonisté vyklidí pole, film vyšumí do prázdna. Podobně dopadne i Ed Tom Bell, patrné je to právě především v závěru, když se i ty jinak krásné kamerové kompozice okoukají a děj už pouze dojíždí. Přitom dlouhé statické záběry do interiéru, nebo ještě lépe krajinné obohacené o vkusně zaparkovaná auta a ležící mrtvoly, dokáží tvořit syrovou westernovou atmosféru. Jenže to by tu nesměly být zbytečné a utahané linie. 75% ()

Klajnik

Jeden z nejkvalitnějších neo-westernů, který převrací řadu žánrových očekávání, ale funguje sám o sobě jako svébytné dílo s jistou výpovědní hodnotou, ačkoliv na povrchu se může zdát býti pouhým drsným krimi thrillerem (dáno prostředím, zápletkou i řadou "chlapských" postav). Brolinův zdánlivý protagonista reprezentuje charismatického kovboje, který se jen tak z něčeho nesesype. Věří ve své schopnosti, tedy věří v to, že on sám je strůjcem svého osudu, a proto se chytne příležitosti, jež rozjede příběh a jež k němu od té doby vábí smrt. Smrt je jedním z motivů filmu a ač se antagonista může zdát být jejím vyslancem, tak závěr ukazuje, že ani on sám není žádnou výjimkou. Bardemův zabiják je se svou vírou v nevyhnutelné druhou stranou stejné mince (přesně taký by měl antagonista k protagonistovi být) a svědčí o tom třeba to jejich: “Hold still”. Podle akademiků je antagonista, Anton Chigurh, také tím nejrealističtějším filmovým psychopatem. Takový Hannibal je třeba velmi smyšlený, protože psychopat nemůže být z definice pojmu psychologem, páč ten potřebuje jisté empatické cítění.) Třetí postavou je starý šerif Tommyho Lee Jonese, který je tou pravou hlavní postavou, která se sice do žádné přestřelky nedostane, do ničeho výrazně nezasáhne, ale je to on, kdo celý příběh rámcuje. On nejsilněji odráží hlavní téma filmu, které se zračí i v názvu. Je to starý muž, který v úvodu vzpomíná na "staré dobré časy", na příběhy o starých šerifech, kteří ani nenosili zbraně. Tenhle nový surový svět překupníků drog a vyšinutých magorů antagonistova typu je však šerifovi cizí. Nerozumí mu. On do takového světa jaksi nezapadá a jak víme - tohle není země pro starý... Závěrem se v jednom rozhovoru ukazuje, že ten líčený starý slušný svět nejspíš nikdy neexistoval (Svinstva se děly, dějí a budou dít - nejen zlým lidem, nýbrž i těm dobrým!), čímž je šerifovo líčení minulosti ukotveno jako nostalgie, která posiluje další motiv filmu: stáří, které se s motivem smrti dobře snáší. ________Je to zkrátka pečlivě zkomponovaný film, který vypráví velmi efektivně, ačkoliv nutno uznat, že není zrovna nejsnáze vyložitelný ani není nejvíce emocionálně strhujícím spektáklem: Tvůrci třeba vůbec neukáží divákovi zúčtování mezi antagonistou a protagonistou, kteří se půlku filmu chytře nahání. Ukáží jen mrtvé tělo, které šerif objeví chvíli poté, co byl protagonista zasažen. "Hrdinovi" tedy nebyla dána žádná hrdinská smrt - v jistém slova smyslu zemřel jako každý druhý. Tohle naznačuje, že nejde o typický americký film, který si nenechá ujít příležitost ukázat ty nejdramatičtější/nejakčnější momenty. Není to film prvoplánově efektní - dokonce zde nehraje žádná hudba. Neznamená to však, že by to byl film o to slabší. Jen si žádá pozornějšího diváka, protože stejně jako na dramatických momentech záleží i na těch, kde mezi sebou postavy, jak se může zdát, jen prázdně klábosí. Z podtextu však lze vyčíst více. Ve skutečnosti je to film velmi chytře vystavěný, a tak není divu, že vyhrál klíčové Oscary. Já sám bych však ocenil, kdyby tvůrci šli o trochu více na ruku divákovi: Kdyby třeba ještě více rozvedli určité linky. Sice by film nebyl tak efektivně vyprávěn - protože co už jednou řečeno bylo, netřeba říkat znovu. Ono to však bývá spíše naznačeno, než řečeno a větší rochnění se v motivech a rozvádění linek by učinilo film trochu zřetelnější a lépe uchopitelný. To je myslím žádoucí. Mně se ten film ostatně líbil a nějakých 20 minut navíc bych s ním strávil jenom rád. _____Doporučuji i další filmy podobného ražení: Tři Pohřby, Fargo, Sicario, Wind River, Hell or High Water, Hud. () (menej) (viac)

Iguaner

Tahle země není pro starý představuje návrat k tomu, v čem Coenové vynikají (v mých očích) nejvíce: černočerný humor & nadsázka & styl. A všech těchto ingrediencí se vám dostane takové porce, až si budete říkat, proč jsou ostatní kriminálky psané jak přes kopírák, když můžeme mít TOHLE. A ten konec - jedena z nejlepších katarzí, kterou znám, avšak její plné pochopení je bez knihy téměř nemožné.       Komu se líbil film vřele doporučuji knihu, neboť je tak akorát stejná, abyste se cítili jako doma, ale zároveň dost jiná, aby nebylo její čtení zbytečné. ()

Phillo

Čisté remeslo, z ktorého srší neuveriteľné sebavedomie tvorcov (kde ho po Lady Killers berú?!) a kultovosť (ktorej pramene sú však možno trochu komerčné s prihliadnutím na Oscary). Lenže ak je to tak dobre zahrané a natočené, že mi to pripomenie samotného Tarantina (ktorého aspoň v "sympatickosti" zabijaka) tento film prekonáva) nemôžem inak, než dať plný počet a ešte pár dní rozmýšľať, nad tými GENIÁLNE natočenými "strielačkami" a nad tým, či sa dá násilie zobraziť ešte realistickejšie (spoločne s nedávnymi Eastern Promises jednoducho asi maximum možného). A aj bez siláckych kecov alebo auto naháňačiek sa dá natočiť film, z ktorého neodtrhnete oči. ()

kluk z Na

po úvodní dvacetiminutovce sem byl v rauši a říkal sem si, že by nový filmeček od Coenů mohl být po stránce kvality srovnáván s jejich předchozími filmečky tipu Big Lebowski či Muž, který nebyl... bohužel na mně je zde moc klidu a moc ticha... nicméně pokaždé když se mi na obrazovce objevil Bardem či Brolin, bavil sem se výtečně!! ()

bidja

Coenovci opět vystrčili růžky. Starý dobrý formát roztáčejícího se napětí. Jeden zajímavej úchyl, poněkud nepochopený vstup Woodyho, skorohlavní hrdina o němž jsem si až do titulků myslel že je agent 007 ve výslužbě (nevím proč připomínal mi Brosnana) a navíc ten ospalý klid texasko-mexické hranice, ta poušť-step plná divných činů. ()

Gore

Určitě skvělé výkony (Brolin, Bardem, MacDonald), ale do značné míry dost přeceňovanej film. Po zhlédnutí jsem měl dost rozporuplný pocity a přemýšlel nad tím, proč je na něj pěna taková sláva, když mě napadají z hlavy minimálně 3 filmy z tohoto roku o dost kvalitnější a ne zdaleka tak chváleny ()

hell_boy

Nebýt mého až nezdravě vysokého očekávání a znalosti předchozí tvorby bratrů Coenů, bylo by to pět hvězd jak vyšitých. Tak musím bohužel na čtyři, i když není vyloučeno, že druhé zhlédnutí to na pět vytáhne. ()

rcorp

I když jsem to podle trailerů nečekal, tak jsem nakonec přece jenom dostal skvělý film o postarším šerifovi, který se už se svojí zemí o pár dekád míjí. Snad jsem ještě nikdy nezažil, aby měla ústřední postava na plátně tak málo prostoru. Ta vedlejší linie byla samozřejmě vynikající, takhle napjatý už jsem dlouho nebyl. Kam se na Antona Chigurha hrabe Michael Myers a podobní trasořitkové. Herci, kamera(!)... je to prostě super. 9/10 ()

Greg25

70% Místy až zbytečná surovost, brutalita a syrovost. Snímek ve kterém jste nejednou byli značně zmatení a domnívám se, že ne vlastní vinou. Zvláštně až poněkud rušivě pak vyznívá propletenec dvou osudů dvou mužů, který zárověň souvisi i nesouvisí. Dvě pointy z nichž ani jedna není jednoznačná a my se o ní můžeme asi jen dohadovat. Rozhodně solidní snímek, o kterém si ovšem myslím, že na Oscara zase až tak nebyl. ()

WinstonS

Příběh coenovštější než jste si mohli přát - Bronsonovský objev Josh Brolin je ve špatnou chvíli na špatném místě a pak se to veze. Jenže jestli čekáte na tarantinovské momentky a zvraty, máte smůlu, přátelé. Fórky se nekonají, krev teče za zatraceně ponuré atmosféry a úlisný sadista Anton Chigurh ve famózním podání Javiera Bardena si jede po své mrtvolami poseté "highway to hell". Obrácený western, tak by se dala Coenovská apokryfní obžaloba postmoderního světa nazvat. Jenže něco málo jí chybí. Místy nelogická dějová linka? Malá dávka napětí? Předčasně useklý závěr? Nevím, ale na pět hvězdiček to není. FARGO zkrátka nenatočíte každý rok. ()

Deywid

Takže takto: milujem filmy od Coenovcov, Fargo a Big Lebowski patria medzi moje najobľúbenejšie filmy vobec....a teraz k veci....No Country for Old Men je skvele natočený netypický film.... ja netypické filmy milujem.... mám rád keď vo filme nie je zobrazené úplne všetko, keď ma divák možnosť si niečo domyslieť, milujem prekombinovaný, zamotaný dej ...ALE...tento film jednoducho NEMÁ KONIEC...POZOR SPOILER...film vlastne končí tým, že TL Jones nájde mrtveho Brolina v bazéne...všetky scény potom sú nepodstatné (a hlavne nezaujímave - až na konfrontáciu Bardema s Macdonaldovou)....3/4 filmu sú úplne dokonalé... skvelá atmosféra, gradujúce napatie, skvelí herci (mne sa napríklad veľmi páčila postava Tommyho Lee Jonesa)... ale jednoducho posledná štvrtina film ako celok úplne zhadzuje a vy len pozeráte na hodinky, kedy to už skončí (tie posledné dve scény s Lee Jonesom si mohli Coenovci odpustiť,(i keď viem o čo im v nich išlo)).... Coenovcom tento podraz na diváka asi prišiel vtipný, ale mne bohužiaľ nie.... ZÁVER: veľké sklamanie a kebyže niet vynikajúceho Bardema (Oscar zaslúžený) a skvelých TL Jonesa a Josha Brolina, tak dám len 3 *...PS: po zhliadnutí tohto filmu Vám dojde, aký je Fargo výnimočný film.... toto mu nesiaha ani po členky... ()

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

13.06.2023

Rambo bude párat Mexičany

Rambo bude párat Mexičany

24.06.2014

Vietnamský veterán John Rambo ještě nevytrhnul svůj poslední ohryzek. Od filmového debutu akční legendy uplynulo 32 let a opět se před námi začíná rýsovat její páté dobrodružství. Na relativně… (viac)

Emily Blunt vystřílí drogový kartel?

Emily Blunt vystřílí drogový kartel?

02.06.2014