Súkromná vojna pána Wilsona

• Česko Soukromá válka pana Wilsona (viac)

Pád sovětského impéria měl na svědomí jediný člověk. Charlie Wilson. Děvkař, alkoholik, příležitostný uživatel drog a kongresman, kterému se podařilo vyhnat Rudou armádu z Afgánistánu a tím odstartovat rychlý krach komunistické říše. Stačilo dodat špatně ozbrojeným afgánským odbojářům kvalitnější zbraně. Příběh, který je příliš šílený na to, aby nebyl pravdivý, režíroval držitel Oscara Mike Nichols (Absolvent, Na dotek), jemuž se před kamerou sešla výjimečná herecká sestava v čele s Tomem Hanksem, Julií Roberts a Philipem Seymourem Hoffmanem... Texaského kongresmana Charlieho Wilsona (Tom Hanks) znali všichni jeho kolegové z politiky jako požitkáře a pohodáře se spoustou problémů, z nichž se dokáže vždycky bravurně vykroutit. Ani omylem by je proto nenapadlo, že by se mohl začít angažovat v „afgánské otázce“. Charliemu ovšem stačilo mít vhodné kamarády – jednu z nejbohatších Američanek a vášnivou antikomunistku Joanne Herring (Julia Roberts) a svérázného agenta CIA Gusta Avrakotose (Philip Seymour Hoffman), které spojoval vztek nad tím, že Spojené státy reagovaly na sovětskou invazi do Afgánistánu pouhou kritikou – a nevědomky se stal mužem, který přepsal dějiny. Stačilo k tomu málo – sehnat dost peněz na to, aby afgánští partyzáni mohli proti Rusům začít bojovat zbraněmi, které by měly reálnou šanci je ohrozit. Kombinace Charlieho šarmu, vtipu a drobných zákulisních intrik zafungovala a místo vesničanů v afgánských horách začaly být ohroženým druhem sovětské vrtulníky. Šťastný konec má ovšem trpkou příchuť v podobě muslimských fanatiků bojujících o pár let později týmiž zbraněmi proti Američanům. Snad se na to historie ptát nebude... „Dnes snad víc než kdy jindy v dějinách platí, že každý sedí na zadku a o všem jen spekuluje. Je osvěžující vidět někoho, kdo se skutečně rozhodl změnit historii,“ říká režisér Nichols o hrdinovi filmu, který se žánrově pohybuje na hraně mezi komediální satirou a thrillerem, a to tak zdařile, že si „vykoledoval“ pět nominací na Zlatý glóbus a řada recenzentů ho označila za jeden z nejchytřejších filmů, které byly v roce 2007 natočeny. (oficiálny text distribútora)

Kali4

Satiru aby v tom člověk hledal mikroskopem a když už je tam, omezuje se na jednoho kongresmana válejícího se s lehkým oběživem ve vířivce či na rádoby provokativní poznámky dvou „odborníků pákistánského prezidenta na afghánskou otázku“. Naštěstí jsem neočekával něco na způsob Obchodníka se smrtí, takže ani nejsem moc zklamaný. Jsem rád alespoň za to, že Tom Hanks a Philip Seymour Hoffman dokážou být ve správných chvílích slušnými srandisty a že obzvlášť Hoffman byl vybaven vcelku vydatným arzenálem vtipných hlášek, takže jeho výtečné herecké umění nepřichází úplně nazmar. Matná satirická rovina by se dala omluvit tím, že se vlastně částečně jedná o životopisný film. Kam se ale v tom případě poděla rovina dramatická, to nevím, protože záběry z uprchlického tábora jsou značně neosobní (jsem možná cynik, ale rozhodně ne až takový, abych se nepozastavil nad zbídačelými dětmi, proto se divím, že jsem zůstal absolutně mimo veškeré dění) a pouze ilustrativní a víceméně žádný fragment z Charlieho života se mě vůbec nedotknul. Z toho všeho vyplývá, že Soukromá válka je kupodivu hodně povrchní a do hloubky nejde ani v jednom z aspektů příběhu, což nevadí, když Hanks s Hoffmanem mají co žertovného říci a snaží se tím maskovat slabiny, vadí to bohužel v okamžiku, když režisér střílí místo ostrými pouze slepými náboji do řad amerického kongresu. Jsem rád, že jsem se dozvěděl přinejmenším to, jakým kalibrem lze prorazit pancíř sovětského vrtulníku či že Bůh je nejen v zámoří tím nejlepším obchodním partnerem. ()

mirec88

Skutočný príbeh, ktorý ma ale tak nezaujal ako som si myslel. Čakal som od neho trochu viac, lebo som sa často nudil. Tom Hanks bol síce vynikajúci a to, čo dokázal Charlie Wilson je úžasné. Ale je to príjemný filmík na nedeľné dopoludnie. ()

MiGi87

Přesně ten případ, kdy mi tolik záleží na kvalitě předlohy/scénáře, že na zpracování neberu zřetel, i když tady je taky výborné - jasná pětka! ()

horpe

Ponaučení z nedávné historie, něco politiky, trochu komedie a pěkné výkony obou hlavních hrdinů. Jako celek žádní bomba, ale ke shlédnutí doporučuji. Ve filmu se v podstatě pořád mluví, titulky by možná stačily na dva filmy :-), takže pořádně nažhavte oči. ()

jenik71

Kvalitní herecké obsazení, kde Philip Seymour Hoffman zvládá svou roli o chloupek lépe než samotný Tom Hanks. Tento snímek nemá za cíl nějak pobavit (i když sem tam se člověk u několika dialogů zasměje), ale donutit k zamyšlení, jak to v tom světě politiky chodí. Nic víc, nic míň. ()

Pecival

Lesk a bída americké zahraniční politiky jako na dlani. Exkurze do složitých nitek fungování demokracie mě osobně velmi bavila (to téma mám prostě rád). Film mapující známou událost pomoci USA Afgánistánu v boji proti Sovětskému Svazu, má z dnešního hlediska pochopitelně pikantní nádech, ale historie (zvlášť ta Evropská) je plná příkladů, kdy ze spojenců se stali nepřátelé, spojenci a zase nepřátelé. Hanks jako požitkářský, sebestředný kongressman byl jednoduše dokonalý, Hoffman za ním téměř o nic nezaostával - Julia mi šla trochu na nervy, ale naštěstí neměla moc prostoru. ()

MiaMoonlight

Téma mi nebylo nejsympatičtější, ale když pominu to, tak se mi film líbil. Víc myslím není třeba říkat, protože prakticky vše bylo řečeno přede mnou a já víceméně souhlasím... ()

sellsakul

Dávam predsa len 4*. Keď sa nad tým zamyslím, tak malo to pointu, rýchly spád a človek aspoň nazrie do trochu iného sveta - politického=neobmedzená moc. Veľmi sa mi páčilo duo Hanks - Hoffman. ()

giovanni3

Od Hankse a Roberts ve filmu dle skutečných událostí jsem tedy čekal více. Základ příběhu o válce SSSR vs. Afghánistán a tajné pomoci od USA přesněji od kongresmana někde z okrsku v Texasu je sice zajímavý, ale osobně nemám rád ani jeden z těch států tudíž mne příběh nějak neočaroval a spíše jsem se bavil těmi kličkami v zákonech USA, kde lze vždy najít půl miliardy na tajné operace, ale 1 milion na to, aby se dotovaly školy, to je moc a nikomu o ně nejde. No a logicky jsem se kochal asistentkami pana Wilsona a jeho přítelkyněmi a to hlavně: Emily Blunt a Shiri Appleby. Průměrné 3z5. ()

venca163

Ten Sorkinovo rukopis je tam určitě znát (hlavně v postavě Philipa S. Hoffmana), ale rejža tentokrát nepodržel. A stavět Julii Roberts do role nejvíc žádaný super sexy ženy je zločin. Námět super, ale provedení hrozně tlačí na pilu. PS. dabing to tradičně zabíjí. (70%) ()

P1tr

Zábavný životopisný film, který na zvolené téma nahlíží s výrazným nadhledem, který dokáže ve vhodných momentech pobavit a udržovat odhlečenou atmosféru, ale zároveň v potřebných chvílích ustoupí ve prospěch závažnější polohy pro zvýraznění důrazu významných momentů. Snímek se nevyhne slabším pasážím, ale díky skvělým hercům, jedné nezapomenutelné scéně s P. S. Hoffmanem a kratší stopáži na neduhy rádi zapomenete a užijete si tento příjemný poslední film režiséra Mike Nicholse. ()

Chise

Philip Seymour Hoffman vynikající, Tom Hanks standardně dobrý, Julia Roberts standardně hrozná a navíc už je fakt stará. Kdyby filmu chybělo posledních pět minut, nedosáhl by ani na tři hvězdy, díky závěru ale výrazně povýšil. ()

Looser

Dramatická komedie, nebo komedialní drama ? Tenhle film je prostě oddechovka i přesto co se v něm děje. Nečekejte žádnou tvrdou realitu. V podání Charlie Wilsona to vypadá, že na to vyhrát válku stačí udělat pár prezentací a miliarda je doma.....ale závěr filmu a poslední titulky jsou fajn. ()

ethos

Tieto politicke dramy su moja slabost a kazdy len trosku lepsi ma uplne dostane, ale tento nebol len trosku lepsi, ale bol uplne genialny. Vydiet ako sede eminencie ovladaju cely svet politiky nahana strach. Ale sledovat tie ich zakulisne sachy je podla mna desivo krasne. ()

ArdathBay

Inteligentní a příjemný konverzační film zkušeného Majkýho dle skutečné události týkající se Afgánistánu. Dialogy jsou vybroušené a sarkazmy se nešetří, humor přítomen. Ze začátku Soukromá válka p. Wilsona působila nudně, ale okouzlující, stárnoucí a bezvýznamný senátor Hanks za asistence výtečného Hoffmana a šarmantní Roberts mě po první třetině vyvedl z omylu. I politika nemusí být nudná, když se umí p(r)odat ( to nemyslím bulvární zprávy ) a když je konaná v úmyslu pomoci těm, kteří ji doopravdy potřebují... Wilsonův citát na konci je třeskutě pravdivý. P.S. Nepouštět Putinovi při návštěvě, stačí poslat po loutce medvěd(ějově)a. ()

fruitbueno

Chtěla jsem dát 3, ale protože mi Wilsonovy nezpůsoby vytvořily ironický pošklebný výzor (a mám strach, že trvale), dávám za čtyři. Bože, celou dobu se ptám: Proč podobní hejsci-politikové nemůžou fungovat i v naší republice? Vypadalo by to tu asi... jinak :-D ()

made1

kdo z nás to nezná. Bordel v pokoji, který se vám nechce uklízet. Občas něco zakopnete pod postel, koupíte si nový vysavač nebo jen pár věcí přemístíte. Jenže bordel je tam furt, jen není tolik vidět. Stejné jako válka, která je přehlížena. Občas je fajn uklidit ve světě i v pokoji, i když následky obou jsou tak rozdílné jak jen rozdílné být mohou. ()

sedm.1

A pořád se tu mluví a mluví a mluví a mluví. Sem tam to sice ožije a zajiskří ve scénách, kdy spolu diskutují Tom Hanks a P.S.Hoffman, ovšem to už nic nezachránilo z mého výsledného dojmu, že to byla prostě nuda. Vím, že od politického filmu nemohu čekat nic moc jiného, než dlouhé popisné a odborné dialogy, občas tedy i pro "oživení" monology, ale v tomto případě mi to přišlo celé skutečně až moc nezáživné. Tato životní etapa Charlieho Wilson určitě tak nevýrazná nebyla, mě tu ale zkrátka zklamalo celé zpracování tohoto nevšedního příběhu. Jde prakticky jen suše odvyprávěné činy jednoho kongresmana, který se vlastně jen přemisťuje z jednoho místa na druhé, vyptává se, pak zařídí a hotovo. Sem tam scéna s děvkou, sem tam si někdo šňupne a jde se jednat dál. Navíc mi to přišlo takové divně odlehčené a zapůsobilo to na mě, jako by si z toho dělala postava Charlieho Wilsona jen jednu velkou prdel. Herecky pak vybočuje snad jen P.S.Hoffman, naopak Julia a její huba alá pytel na hady se pro opět stala neschůdným testem, fakt tu ženskou nemám rád. Soukromou válku pana Wilsona bych prostě označil za satiru (nesnáším!!!), která mě jednoduše vůbec nebavila. ()

Zemřel herec Ned Beatty

Zemřel herec Ned Beatty

14.06.2021

Zemřel režisér Mike Nichols

Zemřel režisér Mike Nichols

20.11.2014

Ve věku 83 let nás opustil Mike Nichols, režisér Absolventa, Kdo se bojí Virginie Woolfové? nebo Hlavy 22. Berlínský rodák se dostal do Ameriky v roce 1938 a po čase zjistil, že jej láká dramatické… (viac)

Philip Seymour Hoffman 1967 - 2014

Philip Seymour Hoffman 1967 - 2014

02.02.2014

Philip Seymour Hoffman, držitel Oscara za hlavní roli v životopisném filmu Capote, byl nalezen mrtvý ve svém newyorském bytě. Herec měl již delší dobu problémy s drogami. Před kamerou se začal… (viac)

Julia Roberts jako špiónka

Julia Roberts jako špiónka

03.02.2008

Ano, je to podivná kombinace. Ale v novém filmu Tonyho Gilroye, scenáristy všech tří Bourneů a režiséra oscarovými nominacemi vyšperkovaného Michaela Claytona to bez komplikovaných špionážních her… (viac)