Funny Games USA

• Česko Funny Games USA (viac)
Dráma / Thriller / Horor / Psychologický
USA / Francúzsko / Veľká Británia / Rakúsko / Nemecko / Taliansko, 2007, 111 min

Chcete se vsadit, že v devět ráno budete mrtví? Prodloužený víkend s rodinou v luxusním venkovském sídle? Proč ne! Funny Games USA je průzkumem dnešní brutální společnosti a jak násilí ovlivňuje naší kulturu. Anna vypráví příběh své rodiny, která byla fyzicky i psychicky týraná dvěma neočekávanými návštěvníky. Peter a Paul se s milým úsměvem a v bílých rukavičkách objeví u dveří jejich chaty. Anna s rodinou nemá ani tušení, jak drsná hra na ně čeká! Vše začne nabírat rychlé otáčky, když se Paul vsadí, že rodina nepřežije do zítřejšího rána… (oficiálny text distribútora)

Mordenroth

Neznáme nemecké herecké tváre vystriedali známe anglicko-americké „ksichty“, čo nepovažujem za najšťastnejšie. Niektorí ma presvedčili viac (Michael Pitt), iní menej (Naomi Watts). Celkovo som sa väčšmi zabával pri sledovaní originálu, resp. pôvodnej verzie z roku 1997. Tento experiment (t.j. prerobenie vlastného filmu od slova doslova) príliš nechápem a kladiem si otázku, prečo? 70%. ()

Genero

Strávit poslední hodiny života pohromadě se dvěma usměvavými mladistvými intelektuály a jejich hrou na plky, to je vážně thriller. Naštěstí se sešel takový ansábl, že se to dá až po titulky přežít bez cévní mozkové příhody. Dokonce i Tim v nenápadné roli Krvavého kolena zaujal a pokud rád využívá své herecké schopnosti vleže na gauči, musel si natáčení vyloženě užívat. Jen škoda těch rychlých a nečekaných střihů. Scéna, kdy poskakuje Naomi ve spodním prádle po obýváku, se mi zdála zbytečně krátká a ještě bych jí o nějakých šedesát, sedmdesát minut natáhl. Jalové vyústění mi ale vzalo veškeré iluze o všech „pohrobcích evropského intelektualismu", chichi, a kdyby mi chlapci při plachtění všechno tak pěkně neobjasnili, snad bych si myslel, že je to píčovina! Ale na tom není nic až tak zvláštního, když si vezmete, že tu reklamu na lásku napsal a zrežíroval sám Heineken. ()

PROROK14

Nedávno som si pustil Hru (1997) a toto je presne ten istý prípad. Celý priebeh je perfektný. Napínavý, hrozivý, nervy naháňajúci. Tých drzákov by som najradšej postrieľal. Viac krát som sa pristihol ako pozerám s otvorenou hubou. Na ksichte som mal len tupý výraz a nechápal som ako je toto vlastne možné. Tak bezradnú situáciu by som nechcel zažiť. Na druhej strane je tu zas z mojej strany absolútne nepochopenie. Ja vôbec nechápem pointu tohoto filmu. Prečo to tí drzáci vlastne celé robili. Aký mali vlastne motív. Vôbec neviem k čomu to vlastne malo akože byť. To nemajú nič iné na práci len chodiť od domu k domu a ... ? A dorazilo ma, keď jeden z tých kktov prehovoril k divákovi. Na konci som čakal skôr nejaké vysvetlenie toho chladnokrvného zabíjania. No neviem, ale ja spokojný nie som. Je to stupídne a nereálne. Je to vlastne oničom! 50% ()

maseer2

naprosto stejné jako původní verze.. herecké obsazení je sice daleko atraktivnější (především na Naomi Watts ve spodním prádle se kouká daleko lépe než na Susanne Lothar v německé verzi..), ale to je tak všechno.. oproti verzi z roku 97 ubírám 2 hvězdy - fakt to bylo úplně stejné, tudíž jsem se šíleně nudil.. kdybych to viděl dřív než německou verzi, možná by moje hodnocení dopadlo obráceně - 4 hvězdy této verzi a 2 té německé, ale na kdyby se nehraje, takže 2* ()

6thSun

Řemeslně to je zvládnutý dobře, ale já prostě nemůžu rozchodit právě to, že si někdo dá tak OBROVSKOU práci (jakou natočení filmu bezesporu je), aby nezobrazil nic jiného, než čistokrevné násilí a psychický teror. A pak mně chybí odpověď na zásadní otázku: Co přesně měl tenhle "zážitek" divákovi přinést? 40% ()

Tommassi3

Netuším, proč by remaky, v jakkoliv širokém smyslu slova, měly být zbytečnými filmy.. Už mistr napětí Alfred Hitchcock svého času přetáčel své vlastní filmy, každá doba si prostě žádá své.. Já se pobavil, rozhodně se nenudil, ale že bych byl šokovaný ?? Ale jděte.. Čím ?? Stačí se jen v realitě dívat kolem sebe.. A pokud bych měl cítit zlost, pak jedině vůči "obětem", že se chovaly jako ovce, zdůrazňuji plyšové ovce, protože ty živé se nedají tak snadno chytit a vydrží mnohem déle vzdorovat.. Dokonalosti filmařského řemesla bylo po technické stránce učiněno za dost, ale je dnes opravdu ještě myslícím bytostem třeba zdůrazňovat, ač jakkoliv rafinovaně, že by se měl divák cítit provinile, když žadoní o explicitu, o jediný přímý záběr.. ?? ()

bouncer

Podle zdejších ohlasů jsem čekal realistický násilný horor nebo drama o nesmyslnosti násilí.. Dostalo se mi však jen povrchního filmu, který nemá čím zaujmout. Jen se marně snaží... ()

st.ranger

Hezky postavené psychologické drama, která drží jen dva psychopati, ale snímání téměř v reálném čase značně unavuje. Dálkové ovládání asi sloužilo k probrání ze všednosti, každopádně je vidět, že se v základu nejedná o americký film, zvláště díky konci. ()

Litsarch

"Ty to nevíš, já to vím, komu hlavu ustřelím. Já se bavím, já se mám, s radostí Tě oddělám." Funny Games U.S. se vyžívá ve statických a i dlouhých záběrech, což dělá scény až daleko nepříjemnějšími. Také minimum střihů tento "zážitek" umocňuje. Ten povýšenecký, drzý a znepokojivý tón celého snímku, hlavně v jeho pokročilejší fázi, je díky hošíkům v bílých rukavičkách až hmatatelný. Jejich zábavné hry jsou sadisticky klidné a právě ta jejich klidnost, zapříčiněná skvělým, vyrovnaným a sebejistým jednáním obou hochů, je právě to, co snímku dodává na zajímavosti a až vyjímečnosti, když neberem samotný námět jako vydařený. Důkazem toho byť například hra "Koťátko v pytli". Až na jednu skladbu je absence hudby dalším důvodem k až autentičné atmosféře, kdy divák až dostává pocitu, že je jen nečinným aktérem dění a pokud by chtěl pomoci, tak jeho bezmocnost je trýznivá. Obzvlášťe když je s ním až lišácky komunikováno. Funny Games U.S. je skvěle zpracovaný kousek, leč do bravurně obroušeného diamantu mi něco chybělo. ()

BigDeal

Bol som znechutený, psychicky zdeptaný, deprimovaný, plný smútku, strachu a beznádeje. Prakticky od prvej minúty filmu až niekoľko hodín po jeho skončení som mal v žalúdku veľmi nepríjemný neopísateľný pocit, no napriek tomu som sa od obrazovky nevedel odtrhnúť. Po dopozeraní som povedal, že to bol jeden z najhnusnejších filmov, čo som kedy videl - toto nebolo 110 minútové mučenie hlavných hrdinov, toto bolo neznesiteľné mučenie samotného diváka. Keďže však o tieto nepríjemné pocity, ktoré vo mne film vyvolal režisérovi išlo, nemôžem inak, ako mu zložiť poklonu so zvrašteným obočím a výrazom, ktorý hovorí "Spokojný, ty hajzel?" udeliť vysoké hodnotenie. Prečo nie plné? U mňa takisto spŕšku týchto mučiacich pocitov na chvíľu pretrhla scéna s ovládačom (aj keď mi je jasné, čo ňou režisér chcel povedať a do istej miery som to "ocenil"). P.S.: Aj tak je najviac "fucked-up" fakt, že som si film pustil pôvodne na 5 minút, aby som zistil štýl, akým bol točený a napriek tomu, že som vedel, čo sa stane a nemal som práve čas, som hravo obetoval 111 minút, lebo som MUSEL vidieť, ako sa to stane. ()

Terva

Bylo pěkné, že mučící a zabíjející scény byly mimo kameru, to dodávalo filmu tu správnou atmosféru. Komunikace hlavního aktéra (Michael Pitt) z divákem, velice zajímavé. Něco jako interaktivní film, jenže si nešlo vybrat jak má film pokračovat, tak to zůstalo na něm. Film jsem hodnotil vysoko, ale až do použití dálkového ovladače a tlačítka Rewing. Pak už mně to nebavilo a film ztratil tu správnou atmosféru. Vím, že pro velkou část publika byla tato scéna něčím, co dodalo tomu filmu šmrnc, ale ne pro mne. ()

ChArLeNe

Dvaja znudený zasranci si vymyslia hru, s ktorou budú tyranizovať svoje netušiace obete. Neviem, ako to mám hodnotiť, či dať plné hodnotenie za psychopatov, či nízke za psychopatov. Titul z filmovej akadémie nemám, takže technickosť hodnotiť nebudem, naviac, je to remake prejdený čisto cez kopírak, čo neznášam. Hodnotím asi podľa toho, či by som si film chcela ešte raz pozrieť, a tento veru nie. ()

Chermy

Má zvědavost byla ukojena a po zásluze potrestána:)....nemůžu taky strkat čumák do všeho co má v premise "horor":) Vím co se nám režisér snaží říct........."Máte rádi násilí.....jste zvrácení......proto jste si přeci pustili tenhle film......" Horory rád mám(Vetřelci, Pád do tmy, Carrie), ale násilí ne(Zvrácený, Saw, Hostel). Funny games jistě podnítí spoustu debat a naštvou kdejakého pacifistu. Nicméně za pravděpodobnou myšlenku filmu "dnes se točí samé zbytečné krutosti a vy na to furt chodíte" děkuji pane Haneke, ale to moc dobře vím a váš film je stejně zbytečný, jako ty jímž nastavujete zrdcadlo. ()

Skrk

Dlouhé záběry, promlouvání s divákem, atmosféra, vraždící záběry mimo kameru a geniální Michael Pitt = nejdepresivnější psychologický thriller a nejošklivější film (v tom dobrém slova smyslu), který jsem kdy viděl. Nejhorší ovšem ale je, že divák je účastník "her". Haneke je génius. ()

amirgal

Čekala jsem nějakých šest let, abych si pustila Funny Games U.S. jako víceméně neznámý film. Abych ho mohla poznávat a nepoznávat. Bůh je v detailech ... stejný a jiný zároveň. ()

Padme_Anakin

Ve svých komentářích nepoužívám cizí slova, neb se mi to příčí, jsem holt Češka jako poleno. Nicméně tentokrát udělám výjimku. Funny tohle dílo nebylo ani náhodou. Nejen, že jsem se nebavila, já se ani na okamžik nepobavila, naopak - vytrápila jsem se ukrutně. Pravda, má chyba, měla jsem stisknout tlačítko OFF a bylo by po problému. Jenže to bych nesměla být zvědavá, jak to dopadne. A jak to dopadlo? Shitty. P.S. Ten bílý look mě iritoval vskutku neskutečně! ()

corpsy

Túto recenziu napíšem, ako veľký paradox. Ak by som videl najprv U.S. verziu, nebavila by ma až tak tá originálna a naopak. Je to proste záber po zábere podaný remake, s minimálnymi kozmetickými úpravami. Takže vlastne 1:1. ()

Hoyt

Řeknu jenom to, že Naomi mám hodně rád a tenhle teror jsem protrpěl opravdu s ní. Hodně nepříjemný film na psychiku ale výborně natočený. ()

Fresh Film Fest začíná již ve středu

Fresh Film Fest začíná již ve středu

28.08.2012

Fresh Film Fest nabídne od 29. srpna do 2. září téměř 120 filmů. Proběhne v kině Světozor, Kině 35 – Francouzském institutu, FAMU, Studiu Béla – Maďarském institutu, a také pod širým nebem v… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz