Izba 1408

Pokoj 1408 nemá moc hezkou pověst. Je to jediný pokoj hotelu Delfín, ve kterém se už téměř dvacet let neubytoval žádný zákazník. Není čemu se divit, když lze v jeho historických záznamech nálézt dvanáct sebevražd a třicet takzvaných „přirozených“ úmrtí. Když k tomu připočteme drobné nehody některých pokojských (záchvaty smíchu, záchvaty pláče, mrtvice, slepota), které pokoj udržovaly čistý a obyvatelný, není se opravdu čemu divit. Pan Olin (Samuel L. Jackson) jakožto ředitel tohoto malého newyorkského hotelu příběh pokoje 1408 velice dobře zná, a proto se všem případným zájemcům snaží pobyt v něm ze všech sil rozmluvit. Spisovatel Mike Enslin (John Cusack) se však psaním hororových povídek živí a nikdo a nic mu jeho noc v pokoji 1408 nevezme. Vždyť strašidelné pokoje jsou jen směšné hlouposti jako všechna ta místa, na kterých už strávil noc - o kterých psal. Navíc by mu chyběla jedna kapitola do jeho nové knihy. Vyzbrojen svým věrným diktafonem Sony se tedy vydává do čtrnáctého patra, které je ale ve skutečnosti patrem třináctým. Do pokoje 1408. Do pokoje, jehož součet čísel dává dohromady číslo třináct…

První verzi povídky 1408 Stephen King vůbec neměl v plánu dokončit, protože měla sloužit pouze jako dodatek v jeho částečně autobiografické kinze O PSANÍ, prý aby předložil konkrétní příklad toho, o čem v celé knize žvanil. Povídka však Kinga natolik pohltila, že ji dokončil a vydal jako součást audiokompilace BLOOD & SMOKE. Velice lákavého scénáře se pak chopil švédský režisér Mikael Håfström (ZLO). King sám říká, že povídka ho, zvláště v audiopodobě, opravdu děsí, uvidíme, jestli její fimová podoba bude děsit i nás. (3DD!3)

Ulrich

Když jde o budování napětí, tak to opravdu funguje bravurně. První asi hodina je vynikající. Cusack je hodně dobrý, nepřekáží ani role Samuel L. Jacksona, který kupodivu nepřehrává. Jakmile ale pokoj začne na Cusacka chrlit všechny své triky, zjistíme po čase, že už mu toho zas tak moc nezbývá. Cusack je sice pořád víc a víc vyděšený, my ale čekáme, že už by se to mohlo nějak zajímavě uzavřít. To se ovšem nestane a následuje asi dvacet minut před koncem dost zdlouhavá pasáž, která má svým střihem do finále asi působit šokantně, ale to by se na 1408 musela dívat 80ti letá důchodkyně, co nikdy předtím žádný jiný film neviděla. Škoda, že to nevzniklo jako 60ti minutový televizní film. Mohla to být pecka. Takhle je to pouze lehce nadprůměrný horor podle Kinga. ()

Lúca

„One man show“ v podání výtečného Johna Cusacka. M. Håfströmovi se podařilo mistrovským způsobem zfilmovat dílo S. Kinga, který je proslavený bravurní zápletkou a potemněným dějem. Pokoj, který vzbuzuje v lidech hrůzu a vyvolává nejhorší vzpomínky. To vše podpořené výtečnou kamerou. Mezi podařené hlášky bych určitě zařadila výrok Samuela L. Jacksona: „ Je to sakra zlej pokoj!“ ()

Dark.

Prvních 60 minut filmu je naprosto famózních. Pak už se bohužel stává průměrem, který moc nezaujme, jen koncem. Škoda, začátek byl úchvatný. Kdyby opravdu vypadl z okna, možná by to bylo zajímavější a měl bych chuť se na to podívat znova. ()

Finarfin

Většina adaptací hororových knih Stephena Kinga je zfilmována podprůměrně a teprve po tomhle snímku jsem pochopil proč. King prostě píše stylem, podle nějž napsat dobrý scénář je opravdu umění. Buď se film snaží zuby nehty držet předlohy a je neuvěřitelně nudný (podle mě případ Pokoje 1408) nebo je přepracován, ale většinou tak mizerně, že z původního díla zmizí to dobré a zůstane to špatné. Pokoj 1408 je taková sotva průměrná oddychovka. Scény, při kterých mi přejel mráz po zádech, tu byly snad již tisíckrát, přičemž v druhé půlce filmu už byly opravdu nudné. Mohla to zachránit jen pointa. Ano přiznávám, že nebyla špatná, ale šlo by to trochu originálněji. Kam se hrabe třeba na The Others. Z pocty ke Kingově předloze dám tři, jinak bych šel níž. ()

Isabell11

Z tohohle filmu mi šel mráz po zádech, psychedelické uvěznění v hotelovém pokoji, za které si stejně hlavní hrdina mohl sám. Jestli se z něj dostane živý nebo ne, ovšem záleží na jakou verzi se díváte :) ()

vojtaz

Super, vážně super. Dobrej horor. Strašidelný to bylo, blbost to neni, herci hrajou dobře, člověk se bojí, má to dobrej děj, má to dobrej konec... Nevím co říct víc. K absolutní špičce mezi hororama to sice neřadím, ale vážně jsem si to užil. ()

KosiR_ksr

Slušně obsazený klasický horor, který mě nenudil, občas překvapil, ale ani mě vyloženě nenadchl. Snad se za své hodnocení 60% neutopím v kuřecí polévce (pro jistotu se ovšem budu vyhýbat pokoji 1408). ()

Chundys odpad!

OH MY GOOD! WHAT THE FUCK IS THIS SHIT??? Po docela krátkém rozhodování na jakýže se to koukneme horor, aniž bych ho viděl někdy předtím vyhrál pokoj 1408! A prosím vás? Já teda vůbec nechápu hodnocení většiny zde přítomných,ale pro mne to byla hoďka a půl úmorné nudy a hrozně moc smíchu, možná jsem si i trošičku zdříml :D! Nevim co mi tam přišlo jako největší hovadina, jenom jsem se modlil aby to už skončilo :D! Příště pokud přijde taková hovadina zase, využiji tu hodinku a půl mnohem mnohem lépe a nebudu váhat :-P... A když to shrnu na jedno slovo, tak je to prostě SRAČKA co omylem vznikla, to někdo hodně pil asi totiž :D ()

sandinista

Když jsem viděl toto dílo poprvé, byl jsem nadšen. Napodruhé, v televizi byla verze s koncem, kdy hlavní hrdina přežije a tento závěr seděl do filmu jak pěst na oko. Takže konec, kde hrdina nepřežije **** (DVDRip)/ kde přežije *** (TV). ()

spoonman

Kdybych napsal jenom to, že jde o herecký koncert Johna Cusacka a dal tomu dvě hvězdy, myslím, že bych nemusel nikomu nic vysvětlovat. Pravda je, že mi ten film přišel především strašně nudný - thriller/horror je zavádějící, více by tomu slušela škatulka mysteriózní - tou totiž můžete zamaskovat snad úplně všechno, ale zamaskovat není to samé jako omluvit. ()

Wardan

Pěkný horůrek a hlavně těžce oldshool záležitost bez zbytečných nechutností a s několika naprosto skvělýma scénama. Jediná škoda je, že ke konci už tvůrci všechno zbytečně přepalují (byly ty výbuchy fakt nutné?), což dost sráží hodnocení. John Cusack super a ostatní herci taky a Håfströmova režie mě baví. Díky mé slabosti pro psychárny a faktu, že podobné horory nejsou už dnes moc časté, ubytovávám v pokojíku i tu čtvrtou hvězdu, ale je to dost na hraně. Edit: Po novém zhlédnutí po třech letech snižuji na tři. ()

Narciska

Někoho nechávají mystéria, duchové a bytosti z jiného světa zcela klidným. Pro mě je to způsob, jak se příjemně bát a přitom si strach nepřenést do reality. Přenesení se do jiného světa je stav mysli, v němž je všechno možné, je to bezpečí ve světě, kde nic není jisté a šílenství a smrt jsou velmi blízko... O tom je tento film, v atmosféře strachu a napětí hrající si s psychologií a limity lidské představivosti. ()

Bozvav

Nesnáším Kinga, takže nejsem moc objektivní. Film byl děsně nudný a docela se táhl. Vzhledem k tomu, že jsem u něj i usnula, tak moc napínavý a strašidelný asi nebyl. Za mne 35%. ()

Aurus

Tenhle horor byl hodně dobrej. Postavy jsou sympatycké, příběh je dobrej a hudba ta je velmi dobrá. Samozřejmě máme zde i děsivou atmosféru a to se mi líbí. Za mě 7,5/10. ()

Untentrauer

Původně jsem k tomu recenzi psát nechtěl. Jenže mi tenhle film stále leží v hlavě. Zrovna tuhle knižní předlohu jsem od Kinga nečetl, ale i tak vím, že King je opravdový mistr hororu. A v tomhle filmu se spojil s Cusakem. Herec, který má nepopiratelné charizma. Nakolik je tenhle film dobrý kvůli scénáři a nakolik kvůli herectví? Nevím. Ale jedno vám řeknu - tenhle film má skvělou atmosféru. ()

molcan2

Keď som si všimol vysoké hodnotenie na CSFD, rozhodol som sa ísť na tento film. Okrem tohto vysokého hodnotenia som sa zámerne vyhýbal čítaniu akýchkoľvek recenzií. Chcel som ísť do kina s čistým štítom, bez toho, aby som poznal dej alebo mal vopred stanovené očakávania. Vzhľadom na moje hodnotenie môžete vidieť, že som bol sklamaný. Páčil sa mi vývoj hlavnej postavy Mika Enslina. Páčilo sa mi aj to, ako sa ho manažér hotela pokúšal odhovoriť od vstupu do hotelovej izby. V čase, keď Enslin vstúpil do izby, som bol pripravený na nejaké strašidelné veci. Najprv sa na vankúši objavia čokoládové bonbóny a toaletný papier je zložený. Enslin reaguje uveriteľným spôsobom. Je vystrašený. Povzbudí ma to a pomyslím si, že to bude dobré. Ľudia, ktorí natočili tento film, pochopili, že menej je viac. Ale to, čo sa stane potom, bolo veľkým sklamaním. Jemnosť je rýchlo nahradená predvídateľným prístupom s brokovnicou... Jednoducho odpáliť na divákov všetky hollywoodske strašidelné triky v knihe a dúfať, že niečo zafunguje. Pozrime sa, rádiobudík, ktorý sa sám zapne? Dobre, to je vždy desivé. Predmety, ktoré sa pohybujú v miestnosti? Dobre, na to sa nemôžete sťažovať. Krv kvapkajúca zo stien a umývadla? Skvelé. Duchovia, ktorí páchajú samovraždu? Dobré. Čokoľvek iné? Čo tak hlasné zvuky, otrasy, oheň, ďalšie otrasy, neporiadok v miestnosti, viac krvi atď. atď. To všetko je dobré. A všetko už tu bolo. Nadmieru stimulujte naše publikum s poruchami pozornosti všetkými možnými vecami v rýchlom slede za sebou a nebude môcť odvrátiť zrak. No na mňa to nezabralo. A viete, čo ešte? Keď si idem pozrieť horor do kina, je typické, že pri strašidelných momentoch počujem v hľadisku niekoľko skupín dievčat, ktoré kričia od strachu. Ale tento film nemal žiadne strašidelné momenty. Diváci boli ticho a bez záujmu. Necítila som žiadne mrazenie v chrbte. Nič. Osvietenie bolo 100x také, akým sa snaží byť tento film. Kto sú teda všetci tí ľudia, ktorí tvrdia, že je to jeden z najlepších hororov vôbec? Priatelia režiséra? Prepáčte, ale ja to jednoducho nechápem. ()

SpeedyCZ

"Do not stay in that room". Tak to ani za nic... :) Skvělá pomalu se utvářející atmosféra, vynikající John Cusack, mrazivý Samuel L Jackson, skvělý Kingovský rukopis... co byste si přáli víc? PARÁDA! 85% ()

Cusack a Jackson versus apokalypsa z mobilů

Cusack a Jackson versus apokalypsa z mobilů

06.11.2013

A opět tu máme adaptaci románu Stephena Kinga, tentokrát jednoho z jeho novějších kousků, apokalyptického hororu Cell (česky vyšlo jako Puls). Kniha vyšla v roce 2006 a od té doby se marně pokoušela… (viac)

Šanghajské spiknutí

Šanghajské spiknutí

03.12.2007

...nebude pokračováním dvoudílné šanghajské série Jackieho Chana a Owena Wilsona, to jen narážíme na jistou podobnost námětu válečného thrilleru Shanghai s noirovým experimentem Stevena Soderbergha… (viac)