Izba 1408

Pokoj 1408 nemá moc hezkou pověst. Je to jediný pokoj hotelu Delfín, ve kterém se už téměř dvacet let neubytoval žádný zákazník. Není čemu se divit, když lze v jeho historických záznamech nálézt dvanáct sebevražd a třicet takzvaných „přirozených“ úmrtí. Když k tomu připočteme drobné nehody některých pokojských (záchvaty smíchu, záchvaty pláče, mrtvice, slepota), které pokoj udržovaly čistý a obyvatelný, není se opravdu čemu divit. Pan Olin (Samuel L. Jackson) jakožto ředitel tohoto malého newyorkského hotelu příběh pokoje 1408 velice dobře zná, a proto se všem případným zájemcům snaží pobyt v něm ze všech sil rozmluvit. Spisovatel Mike Enslin (John Cusack) se však psaním hororových povídek živí a nikdo a nic mu jeho noc v pokoji 1408 nevezme. Vždyť strašidelné pokoje jsou jen směšné hlouposti jako všechna ta místa, na kterých už strávil noc - o kterých psal. Navíc by mu chyběla jedna kapitola do jeho nové knihy. Vyzbrojen svým věrným diktafonem Sony se tedy vydává do čtrnáctého patra, které je ale ve skutečnosti patrem třináctým. Do pokoje 1408. Do pokoje, jehož součet čísel dává dohromady číslo třináct…

První verzi povídky 1408 Stephen King vůbec neměl v plánu dokončit, protože měla sloužit pouze jako dodatek v jeho částečně autobiografické kinze O PSANÍ, prý aby předložil konkrétní příklad toho, o čem v celé knize žvanil. Povídka však Kinga natolik pohltila, že ji dokončil a vydal jako součást audiokompilace BLOOD & SMOKE. Velice lákavého scénáře se pak chopil švédský režisér Mikael Håfström (ZLO). King sám říká, že povídka ho, zvláště v audiopodobě, opravdu děsí, uvidíme, jestli její fimová podoba bude děsit i nás. (3DD!3)

Chen

Atmosférická podívaná, to se musí nechat. Vizuálně trošku přeplácaná, ale pořád se tu hraje stejně na herectví jako na efekt. ()

Lischai

Zpočátku hutná atmosféra s přibývajícím děsem postupně spíše upadá, než aby gradovala. Škoda Řemeslně čisté, nicméně jinak průměrné. Nejlepší částí filmu je zhusta expozice pokoje. ()

rakovnik

Velké očekávání, velké zklamání...skvělý Cucack, napínavý rozjezd, pak to zmiňované velké zklamání a nakonec celkem uspokojivý závěr. Jedno shlédnutí mi stačilo. ()

Agent006

Sakra proč, PROČ? zpočátku dobře jevící se horor se slušnou atmosférou zničili tou slátaninou nesmyslů, jako je například ten obraz s lodí, pošta a podobně? No, nestačila jsem šokovaně zírat, vážně. ()

SallyZen

Vcelku povedený horror pod taktovkou mého celkem oblíbeného režiséra. Byla to spíš taková Cusackova one man show. Popravdě, umím si tam představit jiné herce, ale John se toho zhostil parádně. Takže s tímhle nemám problém, stejně jako s koncem, který se mi líbil. Celkově je to zajímavě zpracované, ale prostě já se u horroru rád bojím a tady jsem se moc nebál. Proto dávám nižší hodnocení. 70% ()

Martin741

Pre skandinavsku kinematografiu mam slabost, a to od zhliadnutia filmu Zlo mezi nami od rezisera Mikaela Hafstroma, ktory natocil aj tento podareny film. Okrem samotneho Hafstroma je mi par mien severskej kinematografie dost blizkych, namatkovo spomeniem Larsa Von Triera, Hallstroma alebo Aki Kaurismaki-ho. V tomto filme ide opat o sfilmovanie knihy Stephena Kinga, a film dostal nazov 1 408. V hlavnej ulohe si zahral John Cusack, film je plny strasidelnych scen a patricne hororovou strasidelnou atmosferou. Akurat ten kostrbaty zaver by chcel trochu prepracovat, a vydalo by aj na 5 hviezdiciek. 86 % ()

Jino

No nečekal jsem od toho hodně, protože většinou filmy od Kinga neoplívají kvalitou (samozřejmě, že tím nemyslím Zelenou míli a další vyjímky), ale osobně jsem byl zvědavý na Johna Cusacka. 1408 mě příjemně překvapil, klaustrofobické, působivé, bláznivé. Dávám 4 hvězdy a jsem nadmíru spokojen s tímto filmem. Po shlédnutí dvd verze která má jinší konec jsem se utvrdil v mém hodnocení - oba konce jsou dobré a numůžu se rozhodnout, který je lepší, ale po průběhu celého filmu a jeho ději se přikláním ke konci který je uveden na dvd. Doufám, že má Stephen z tohoto filmu aspoň trochu radost. ()

marcek

Premyslel jsem mezi 3* a 4* - nakonec jsem to zaokrouhlil na 4, ale to jenom diky Cusackovi, protoze ten tam vazne padl. Film brilantni, ale konec?? Famozni ()

bogomira

Koukám, že místním "recenzentům" a odborníkům všeho druhu se to moc nelíbilo a málem by mě přinutili dát natruc pětku, ale upřímně, je to tak na ty čtyři hvězdy. Celkem ani nemám představu, co by tyhle experti od psycho hororu chtěli víc. Povedená atmosféra, funkční hudba, výbornej Cusack, semtam prima nápad, já jsem spokojenej. ()

cariada

No hned se musím pozastavit nad jednou nelogičností celého příběhu a to ,proč pokoj 1408 kde spousta lidí zemřelo a 20 let se tam nikdo neubytoval,se stále uklízí a je připraven pro hosta a když se tam chce spisovatel Mike ubytovat nechtějí mu ho dát. Tak proč je ten pokoj stále v provozu. Proč ho nezruší nezazdí vchod a je to. Když pominu tuhle pro mě důležitou nesrovnalost ,tak musím říct že je to hodně děsivé. A člověk s napětím čeká co z toho vyleze. Mike začíná mít halucinace a neví co se sním děje. ()

Petoss1

Skutočne dobrý horor..... neobsahuje žiadne vraždy ani nejakú brutalitu...... má atmosféru a zaujímavú zápletku..... k tomu ešte perfektní herci. 75% ()

MrPierc

Záhada s neobjasněným koncem. Mrazivá atmosféra, obrat situace každým záběrem. Nevěřící spisovatel záhad se musí přesvědčit na vlastní kůži, že nevysvětlitelné existuje. Nebylo třeba zrůd, ale stačí změna detailu v pokoji a člověk se začíná bát. ()

4daPeace

Verdikt: Viděl jsem režisérskou verzi, která má 113 minut, což je až až. Rozjíždí se to velice slušně, napětí houstne každou minutou, někdy uprostřed už dochází k opakování, stále megalomančtějšímu ukázování toho, že pokoj je opravdu fucking evil, což trochu nudí. Rodinné melodramatické pasáže mohly klidně chybět. Závěr nezklame, ovšem v režiserké verzi je prý jiný než v klasické, tudíž se zdejší názory budou v tomto lišit. ()

humanbeing

Filmu s prokletymi domy bylo natoceno mraky, v pripade 1408 je tu vsak jeden podstatny rozdil: namisto domu je tu pouhy pokoj, ktery navic hlavni postava nemuze opustit. Neco podobneho bylo uz ve hre Silent Hill 4 a nejaka podobnost se najde i u miniserie Lost Room. Ani jedno 1408 neprekonava, coz ale zase tak nevadi, protoze ocekavat od adaptace kratke povidky neco, co skutecne ohromi, se jednoduse neda. I tak jde ale o solidne nadprumerny vysledek, jenz je natoceny s velmi profesionalnim pristupem a myslim si, ze se mu docela podarilo obejit spoustu klise, se kterym maji podobne filmy znacny problem. Pokud na film pujdete do kina, jednoznacne neslapnete vedle. ()

JohnRambo

Tento film vôbec nebol zlý. Naopak. Bol veľmi dobrý. Aj keď je pravda že atmosféra nebola bohvieako strašidelná, pár krát som sa ľakol. John Cusack zúfalosť, strach a beznádej nezahral zle. 1408 je podarený thriller so zaujímavými udalosťami. ()

DruidKarel

605. hodnocený film: Od tadytoho filmu jsem ani moc nečekal a možná, že to bylo i dobře. Film má naprosto brilantní nápad, kdy je od jednoho krví zalitého pokoje, odrazován jeden pisálek, kterej nemá z ničeho strach a před ničím respekt. Na to ale, záhy, jak sám pozná, doplatí... Samuel L. Jackson si tu moc nezahraje (škoda), ale skvěle to za něho vezme John Cusack, kterej si tu střihne roli jako hrom. Film je po efektech na hodně dobrý úrovni, i příběh je super, ale ten film mi nepřijde až tak výjimečný, že by si zasloužil 5*, spíš 4*, a to je hodnocení jako hrom... 4* ()

starbrejkr

Velmi kvalitní žánrové dílko. Ač hodnocení tu není nic moc, já čekal opravdu hodně. Z prostého důvodu - všichní mí známí hodnotili opravdu vysoko. Moje očekávání však nebyla úplně naplněna. Pokud bych měl začít těmi negativy, tak to byl zejména fakt, že jsem se u toho prakticky nebál a nelekal. Nevím, jestli jsem ten večer byl v nějaké nebojácné náladě, ale prostě mi to u žánrovédo snímku chybí. Pak mě taky trochu mrzelo, že chybělo na konci nějaké dotažení příběhu samotného pokoje, ale to už je spíš detail. Mimo ony negativa jde opravdu o vysoce napínavý film, který má silnější dopad hlavně když se vžijete do role hlavního hrdiny a uvědomíte si, co byste museli snést. Jedná se tu totiž výhradně o psychologický teror, žádné skutečné duchy, ze kterých by na vás kapal sliz, nečekejte - toť silná výhoda. Na druhé zkouknutí už to asi nebude, ale je to fajn rozptýlení na večer. ()

Cusack a Jackson versus apokalypsa z mobilů

Cusack a Jackson versus apokalypsa z mobilů

06.11.2013

A opět tu máme adaptaci románu Stephena Kinga, tentokrát jednoho z jeho novějších kousků, apokalyptického hororu Cell (česky vyšlo jako Puls). Kniha vyšla v roce 2006 a od té doby se marně pokoušela… (viac)

Šanghajské spiknutí

Šanghajské spiknutí

03.12.2007

...nebude pokračováním dvoudílné šanghajské série Jackieho Chana a Owena Wilsona, to jen narážíme na jistou podobnost námětu válečného thrilleru Shanghai s noirovým experimentem Stevena Soderbergha… (viac)