Dexter

Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
USA, (2006–2022), 93 h 29 min (Minutáž: 44–59 min)

Predloha:

Jeff Lindsay (kniha)

Michael C. Hall, Jennifer Carpenter, David Zayas, James Remar, C.S. Lee, Luna Lauren Velez, Desmond Harrington, Julie Benz, Christina Robinson (viac)

hallelluja

Výborne napísané (a zahrané) postavy. Michael C. Hall si ma získal, je dokonalý (pre mňa aj dokonale krásny, aaaach...) a jeho Dexter nezabudnuetľný. Jennifer Carpenter je impulzívna až to vadí, ale verím jej každé gesto. Priznávam závislosť na týchto týpkoch... ()

Mr.Husts

1. série: 95%: Seriál mě naprosto dostal, skvělý start a představení hlavního hrdiny, shlédnuto za dva dny 2. série: 100%: Druhá série absolutně vrcholila, stíhání Dextera mě moc bavilo a napnutý jak kšandy jsem byl téměř nonstop. 3.série: 60%: Dobrá sračka. Série totálně o ničem s otravným a pro pěst zrozeným Miguelem Pradou. Chybí pořádný záporák, měl jsem co dělat dokoukat a pokračovat v seriálu, ještě že jsem tak ale učinil jelikož... 4. série: 95%: Výborná série, která mě nádherně osvěžila po katastrofální třetí. Bezpochyby to táhnul geniální nejlepší záporák ze seriálu Trinity. Navíc nejlepší finále ze všech sérií po kterém jsem čuměl s otevřenou pusou do zdi hodinu po skončení. 5. série: 75%: Poměrně fajn psychouš Jordan Jase, avšak veliké vřídky a touhy o prokopnutí lebky ve mě vzbuzovala histerická a nechutná kravka Lumen. Příšerná postava. Fuj. 6. Série: 80%: Mysteriózní nádech slušel a velmi zajímavý Travis především díky jeho chorobě, jejíž odhalení mě dost překvapilo a potěšilo. Navíc dost fajn finále. 7.Série: 100%: Absolutní pecka. Vyšetřování Dextera se vrací a to se mi moc moc líbilo. Vývoj vztahu Debry a Dextera perfektně vrcholí. Nová Dexterova kost je velice sexy a i když je to svině a zasloužila by si vykrášlit několika ranami do jejího krásného ksichtíčku stejně jako Lumen v pětce, ovšem tady velice pomáhal fakt, že to nebylo oslizlé monstrum, ale převelice kundózní prdelka na kterou se moc pěkně dívalo, takže i jí beru jako plus a oživení série. Menší návrat seržanta Doakse, kterého jsem miloval díky přinášení napětí v prvních dvou sériích byl třešinkou na výborném dortu. Finále nemělo chybu a na osmičku jsem nadržen jak malý Jarda. ()

Blacks

Právě jsem si uvědomil, že jsem k Dextrovi nenapsal žádný komentář, no a není lepší čas to napravit, než po shlédnutí posledního dílu, poslední série. Celý seriál má vynikající, lehce kolísající, úroveň, temná atmosféra spolu s nadsázkou a postavami, kterým se postupem času dostáváte stále více pod kůži. V první sérii jde hlavně o "souboj Dexter vs. Ice truck killer" - Od prvního dílu jsem byl nenávratně vtažen. Mimo hlavní zápletku, se člověk dozvídá podrobnosti o dalších postavách. Dexter je borec už teď, debra hraje zatím druhé housle. Druhá serie není o nic slabší, večně naštvaný Doakes (Fuck you motherfucker ...asi vážně nemá Dextera rád) i Lundy, kteří dýchají hlavnímu hrdinovi na záda, k tomu se zvyšuje role Debry, jen nevim, proč se Laguerta pořád do všeho cpe - ta je tak protivná, až to bolí. Třetí série je trochu pokles, dost možná je to zapříčiněno hlavním záporákem - Miguelem - ten chlap je mi prostě neskutečně nesympatický a vůbec... Čtvrtá serie: Dexter už má dítě, ženu, zdánlivě klid, když v tom přichází jednoznačně nejlepší záporák Trinity, Dexter se s ním nejdřív spřátelí, aby nabral zkušenosti o "normálním" životě, pak ho zachrání, ale jen proto, aby ho mohl zabít sám. Tenhle tah se mu však vymstí, když Trinity podřízne Ritu a nechává Harrisona v kaluži její krve (...hmmm asi tim chtěl Dexterovi něco naznačit) Dexter mezitím mimochodem svého "kamaráda" zabil, leč nevěděl, že si pro něj přichystal takové překvápko. Pátá, trochu slabší, série ve znamení nové Dexterovi skoropartnerky Lumen, první a poslední, se kterou vraždí (vlastně možná ne technicky úplně poslední). Lumen mimohcodem Dexter našel, zachránil a nechal jí zabít svého trýznitele. No možná, že to tak slabé nebylo :-D Šestá serie a náboženští fanatici opět exceluje, k tomu odhalení Dextra Debrou na závěr, nenechá člověka na půl roku spát. Sedmá série je podle mě asi nejslapší - strašně překombinované. Debra Dexterovi pomůže, pak se z toho hroutí, ale přitom ho miluje a on to neví, nakonec kvůli němu ještě odpráskne Laguertu (tedy, ne že bych jí měl zrovna v lásce, ale...) Mezitím se Dexter zamiluje do Hannah (tak trochu taky vražedkyně), která zabije novináře, kterého má zase ráda Debra ...no, je to síla Naštěstí osmička vše zpraví, pravé vyvrcholení celého seriálu. Opět se vrací Hannah, kterou už náš hrdina nechce opustit, tak se rozhodnou utéct do Argentiny. Aby to nebylo tak jednoduché, musí jim pomoci Debra. K tomu tu máme posledního velkého enemy, s kterým je potřeba se vypořádat a jeho matku, doktorku Vogel, která je tak trochu i Dexterovou duchovní matkou. Vrah je na konci zabit, Debra taky, Hannah s Harrisonem v Buenos aires, no a Dexter se rozodne neškodit svému okolí... Prostě pecka!!! ()

viperDavid

Byť jsou některé serie dost špatné (hlavně ta 4 tuším) tak je dexter ohromný sympaťák, který je zároveň dost velkej úchyl. Úplně best je však Dexterova ségra, digalogy jsou hodobóžový a k ní tak nějak patří. Nejoblíbenější věta - 6. série: já mrdám na to koho mrdáš, ale nerozmrdávej mi vyšetřování ty mrdko :D 5* ()

_DAVE_

velmi neobycejna a originalni detektivka videna ocima masoveho vraha, ktery vede dva zivoty a uspesne buduje karieru na jako soudni expert u policie. Resi sve myslenkove pochody, svou minulost i sve nevsedni osobni problemy pramenici z velmi tryznive prihody v detstvi.. Pokud vam nevadi hodne krve a celkove misty drasticke zabery, velmi doporucuji. Na beznych televiznich kanalech tohle asi nikdy neuvidime. ()

-dRaGoN-

Nebudu tu rozepisovat kdo je a není Dexter Morgan, vše lze zjistit v ostatních komentářích. Dovolím si jen zhodnotit 1. sérii jako celek. Představení postav a úvod působí solidním dojmem, který později rozehrává zajímavou zápletku a vkláda do počátku sledování tu důležitou jiskru. Dexter však postráda jednu z ingrediencí životně důležitých pro tento žánr, atmosféru. Co naplat, že vyprávěčský styl, kvalitní scénář a herecký výkon nic necítího Michael C. Halla jsou excelentní. Bez atmosféry prostě seriálu uniká vrchol na který by se jinak bez problémů dostal. Lze tu nalézt několik, okamžiků kdy jde "do tuhého" ale je jich příliš málo. Tento nedostatek ustáluje alespoň vyváženost jednotlivých epizod, kde nelze nalézt mnoho slabších článků příběhu. Vytknout lze ještě poměrnou předvídatelnost, zejména v posledních epizodách. EDIT: Ale jo, s dalšíma sériema kvalita překvapivě stoupá, tak jsem musel tu poslední hvězdičku přidat. =) /// 1. série - 85%, 2. série - 90%, 3. série - 95% ()

July

1. řada: Po zhlédnutí prvního dílu jsem měla rozporuplné pocity. Knižní předloha se mi líbila víc, zdálo se mi, že je v ní víc vtipu a více sledujeme myšlení "hlavního hrdiny" (dá-li se takto nazvat). A něco jiného je o něčem číst a vidět to... některé scény byly poměrně drsné i na mě, která jsem zvyklá poklidně večeřet u Kriminálky Las Vegas, i když tam zrovna probíhá nějaká pitva nebo je učiněn tzv. hrůzný nález. Další díly mě ale odradily od dalšího srovnávání s knihou, protože je to zkrátka něco jiného - a dokonce lepšího, řekla bych. Seriál je prošpikovaný dalšími zajímavými dějovými liniemi, časem je vtipnější (samozřejmě pro milovníky trochu morbidního humoru :-)) než kniha, dává prostor rozvíjet všechny postavy, zajímavě rozšiřuje zápletku s Ice Truck Killerem. Rozhodně nadprůměr! Na druhou stranu jsem začala mít pocit, že hlavní hrdina je oproti knize trochu "učesaný" - v knize je ironičtější, více neemocinální, dovolí si i věci, které by v americkém seriálu zkrátka neprošly (kdo ví, co se stalo na konci románu, pochopí, nač narážím; tato věc by se ale vzhledem k rozvinutí a rozdílnosti jedné postavy oproti předloze stejně moc nemohla stát). 2. řada: Přísloví praví, že když se hroutí něco, hroutí se všechno. A právě tak to zrovna vypadá v Dexterově životě. Těchto 12 dílů přinese mnohé nepříjemnosti, těžká rozhodnutí, nové otázky a ne vždy příjemné odpovědi... ale také určitý propletenec vztahů, který jsem příliš nečekala a nejsem si jistá, jestli se mi v seriálu líbil nebo ne. Tak či tak, je to pořád nadprůměr, "návyková záležitost" atd., i když první řada se mi líbila víc. No, těším se na další! :-) 3. řada: Začátek nenadchnul, měla jsem obavy z propadu do průměru. Zhruba po čtyřech dílech šel ale seriál opět prudce nahoru a druhá polovina série je asi to nejlepší z celého Dextera. Famózní - natolik, že se poprvé od 1. řady vracím k 5*. Naprosto úžasné. Nemůžu se dočkat 4. řady! 4. řada: Dexter nezklamal. Slabší rozjezd a trochu moc telenovely, celkově slabší než 3. série, ale jinak výborné. Postupné poznávání života Arthura Mitchella mělo hodně do sebe. Závěr nutí diváka dychtit po 5. řadě víc než po předchozích kdy předtím... 5. řada: Slabší rozjezd, od necelé poloviny skvělá a napínavá série a téměř zabité poslední dva díly. Tato série na 5* zdaleka nebyla, ale i tak stále nadprůměr. 6. řada: Nejslabší série vůbec, tak na 3*. Nelogická, částečně předvídatelná, bez nápadu. 7. řada: Po téměř špatné šesté sérii přišla naopak velmi dobrá. Některé linie v ní sice bohužel byly jen "pro efekt" a vůbec nic nepřinesly, ale napětí bylo budované dost dobře. Škoda jen, že toho závěr nevyužil. Zabité linie v něm opravdu nijak nehrály roli, logika opět více pokulhávala a v úplném konci jsme se sice dočkali zajímavé změny, která by mohla být využita v příští sérii, ale jinak byl poslední díl výrazně slabší než obvykle. ()

drederik

Absolutní špička ve svojí kategorii. Po tom co jsem dokoukal třetí serii, tak můžu s klidem říct, že Dexter s přibívajícím věkem neztrácí dech ani kouzlo. Prostě nejoblíbenější sériový vrah. ()

kurcatovium

Nevím jestli je na místě hodnotit po jedné epizodě, ale ... zatím to vypadá na pěknou úchylárnu. V tom dobrém slova smyslu, pokud ho vůbec to slovo obsahuje. :-) EDIT: Po více dílech mám skoro nutkání přihodit další hvězdičku. Zvrácenost pokračuje a zatím se drží. EDIT2: Po dalších dílech jsem hvězdičku skutečně přidal :-) EDIT3: V půlce druhé série jsem měl nutkání zase hvězdičku odebrat. Zvrhlo se to v jakousi červenou knihovnu. Naštěstí to zase nabralo obrátky. EDIT4: Prozatimní skóre v mých očích: Season 1 > Season 3 >> Season 2. Zkrátka a dobře, trojka se vcelku dotáhla na úroveň první sezóny, dvojka trochu zaostává. EDIT4: Čtvrtá sezóna opět super, Trinity je zase pořádnej záporák a konec je opravdu hodně emocionálně nabitý. Pátá sezóna je o chlup slabší, ale pořád velmi dobrá. ()

uiu

Na mém žebříčku nejlepší seriál dnešní doby. Každý v sobě nosíme svého Dextera. První série pro mě sice nebyla stoprocentní a musím uznat, že mě moc nechytla, ale vygradovala do druhé série, která byla dokonalá a více rozvinula Dextrův charakter a jeho strach z polapení. Do toho neskutečně protivná a schyzoidní Lila. Třetí série trochu upadla kvůli nesympatickému Miguelu Pradovi, ale to stoprocentně napravila série čtvrtá s hlavním záporákem Trinitym, v podání skvělého Johna Lithgowa. Pátá série sice nebyla stoprocentní, ale musím uznat, že zase přišli s něčím novým a postava Lumen do série zapadla. Nezbývá, než se těšit na další sérii :) ()

Sabiana

Suveréně nejlepší kriminalistický thriller, který kdy existoval! Dexter je úžasná postava, kterou si prostě každý zamiluje, i přesto, jaký je. Michael C. Hall ho ztvárnil fantasticky! Příběhu se také nic nevyrovná, prostě seriál, který přetéká maximální hodnocení! ()

neoBlast

1. až 3. sezóna 80 % [Čtvrtá série] Dexter i po svém čtvrtém semestru na televizních obrazovkách nepřestává udivovat svou výkonností, kvalitou a urputností. Zatímco mně přišla 3. série jako ta nejzábavnější, v poslední dvanáctidílovce dochází na opravdu zásadní otázky přežití, evoluce, Dexter se stejně jako sám jeho hrdina přetváří, konečně se našel ve vodách, které mu nejvíce sednou. Nejvíce ale stále miluji trademarkové dvojsmysly se kterými si tvůrci hrají od počátku seriálu. Ať už jde o jednotlivé vizuální finesy - příkladem buď legendární titulková sekvence, ale i dále "nenápadné" detaily během děje (mixované jahody připomínající krev), či se jedná o skvělé dialogy. Je radost sledovat, že vyřčená věta skrývá různé významy pro jednotlivé aktéry i diváky. Michael C. Hall je samozřejmě opět jistotou, ale s tou Jennifer Carpenter by měl někdo něco udělat. 4. sezóna 90 % ()

ivan bohatyr

Nazvat Dextera jako nejlepší seriál všech dob by možná nebylo úplně rozumné, protože mám mnoho oblíbených komediálních seriálů, které považuji za seriální špičku a srovnávat krimi-mysteriozního Dextera s komedií, to nejde. Ale každopádně se nebojím nazvat tento seriál geniálním a považuju ho za nejlepší nekomediální seriál. Kdo neviděl a nezná, tak se nenechte odradit prvním nebo prvními díly, protože tyto pilotní díly nejsou moc motivující a i já sem si úmyslně dal mezi prvním a druhým dílem pěknou pauzu, ale pak mě to vtáhlo strašně rychle a nestíhal sem shánět další díly. ()

klavitka

Krvelačný zabiják, který za své chování vlastně ani nemůže. Ráda jej sleduji při jeho počínání, ale opravdu bych nechtěla být jeho obětí. Zaručeně nejlepší byla první série s Ice Truck Killerem a poté asi série 4. s Trinitym. Ostatní dvě série byly slabší. Uvidíme, jak se nám to dále zamotá v nových dílech. --- Po kompletním shlédnutí: Poslední série, konkrétněji poslední díl, je nejspíš jeden velký omyl. ()

Playman

U sledování Dextera lze buď: intenzivně s otevřenou pusou prožívat dokonalý příběh, a nebo tleskat z právě zhlédnutého dokonalého příběhu. V kterém seriálu je hlavním, kladným hrdinou vrah ? A je to vrah velmi pečlivý, provádí brutální činy, řeže lidi na kousky, ale stejně mu fandíte a tleskáte a užívate si to. Právě u Dextera. A tím je tento seriál výjjimečný. V seriálu se objevuje kupa zajímavých myšlenek, jako například: Můžeme přijmout někoho, kdo vraždí lidi, protože s lidma nedokážou zatočit soudy, spravedlnost, nic ? A má odpověď je: Ano, můžeme, pro mě osobně je Dexter hrdina, a kdyby bylo pár takových v našem reálném světě bylo by asi líp. Opravdu, sympatizuju s ním. Zároveň mi je ho líto, za to čím si prošel. Nemá city, emoce. Nedokáže se vcítit do druhého, nechápe je. Žije si svým vlastním tichým světem. A tohle všeho působí na emoce diváka naprosto elektrizujícím způsobem. A právě proto je tento seriál tak úžasný. A proto jsem si ho dal do osobního TOPu. :) ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

22.05.2023

Dexter se dočká prequelu

Dexter se dočká prequelu

08.02.2023

Minulý týden byla oznámena fúze mezi stanicí Showtime a streamovací službou Paramount+, obojí patří pod Paramount Media Networks, takže v praxi to bude znamenat jenom více sdruženého obsahu na jednom… (viac)

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021