Ajťáci

Ukážka z filmu 10
Veľká Británia, (2006–2010), 9 h 29 min (Minutáž: 22–26 min)

Hudba:

Neil Hannon

Chris O'Dowd, Richard Ayoade, Katherine Parkinson, Christopher Morris, Matt Berry, Noel Fielding, Dolly Wells, Alice Lowe, Belinda Stewart-Wilson (viac)

V přeplněném a nevzhledném suterénu, hluboko v útrobách budovy Reynholm Industries se skrývají Roy a Moss - pracovníci oddělení informačních technologií, zlořečení i vysmívaní svými bezohlednými kolegy. Jejich život ve světě serverů a protipožárních překážek je násilně přerušen příchodem nové personální manažerky Jen, která toho ví o počítačích asi tolik jako lama (nebo kterýkoliv jiný sudokopytník). Jen nemá zájem pracovat v ubohém suterénu a Roy s Mossem nechtějí pracovat pod někým, kdo nerozumí BASICu a nikdy neslyšel o dvojkové soustavě. Časem však přijdou na to, že mít jako vedoucí ženu, může mít i své výhody. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa Jara.Cimrman.jr k tomuto seriálu (22)

Ajťáci (2006)

"Doufám, že nezní arogantně, když řeknu, že jsem ten nejdůležitější člověk na světě." Nezní, cítím to stejně. A navíc jsem něco mezi IT specialistou, hackerem a tvůrcem antivirů, takže tomuto tématu rozumím. Pokud o tom má někdo pochybnosti, tak to mohu hravě dokázat tím, že jsem v T602 dokázal měnit barvy písma, jednou jsem dokázal poslat mail a v Pacmanovi jsem se dostal do třetího levelu. Já zkrátka rozumím úplně všem těm počítačovým vtípkům a pokud náhodou nějaký nechápu, tak určitě není vtipný. A teď se jdu zapnout a vypnout, tak mne dva dny nerušte. ()

Série 1 (2006) (S01)

"No bijí nás docela pravidelně… ano, přibližně tak jednou za čtrnáct dní." Oddělení IT mě od začátku hodně bavilo, první dva díly byly excelentní, ale jakmile se opustila počítačová hantýrka, tak jsem se začal ztrácet. Mezi gigabajty jsem se zkrátka cítil lépe, takže nezbývá než se zapnout a vypnout, zapojit se do zásuvky a doufat, že 2. série se bude více věnovat měkkým a tvrdým výrobkům na úkor exkrementů na hlavě nebo krvavých dnů, při kterých byla slečna vedoucí mimo provoz. ()

Včerejší odpad (2006) (S01E01)

"Je vážně dost podivná. Ani s ní nehnulo, když viděla tuhle originální ZX81." Jenin nástup do suterénu mezi dva mimoně se naprosto vydařil. Zkoušel jsem to vypnout a zapnout a na mém názoru to nic nezměnilo. Tady se zkrátka povedlo všechno od hlasové aktivace šéfova počítače přes týmovou práci až po pravidelné nakládačky od nespokojených zaměstnankyň. A věřím tomu, že až Jen zapojí počítač a telefon, tak potvrdí svou IT odbornost i prakticky. ()

Kalamity Jen (2006) (S01E02)

"Zatímco jsem mluvil, přes 80 milionů lidí zemřelo na stres." A já jsem to zatím spočítal, takže tímto tempem lidé na Zemi vymřou asi tak do oběda. No nic, já si to zapnu, vypnu a podumám o tom, jestli je větší problém krádež stresoměru, požár na pracovišti nebo malé boty. Zatím nevím, takže si zavolám na tísňovou linku 011899988199911997253 a než mi to tam zjistí, tak se musím přiznat, že jsem se skvěle pobavil s kvalitou britských výrobků, oznamováním požáru mailem a samozřejmě s kouřícím spořičem. Tudy zkrátka vedou cesty k několika gigabajtům mé spokojenosti. ()

Fifty fifty (2006) (S01E03)

"Pamatuješ na net touhle rychlostí? Celou noc vzhůru a viděls osm ženskejch." Vzpomínky na pionýrská léta internetu a nahraný osvědčený návod k opravě počítače mě dokázali rozesmát. Pak mi však spadl router, což mi zpomalilo hlavový procesor a já jsem se s exkrementem na čele, holkama letícíma na grázly ani sekuriťákem málem milionářem nedokázal pobavit tak, jak jsem se poprvé bavil při zhlédnutí zakódovaného porna. ()

Červené dveře (2006) (S01E04)

"Vypadá to, že je tady binec, ale ve skutečnosti je to velmi křehkej ekosystém." A taky je tam okno, o jehož existenci měli Ajťáci dosud jen velmi neurčité tušení. Já jsem se tedy zasmál Mossovu tlumočení do znakové řeči, kulturistovi na lešení a způsobu, jak se "nenápadně" krade monitor. A kdo by se s Mossem neuchechtal k smrti při kontrole obvodu plošných spojů, tak ten by si měl urychleně o nějaký ten gigabajt navýšit smysl pro ajťácký humor. Pokus tedy na něj má volný slot. ()

Strašení Billa Crouse (2006) (S01E05)

"Byl jsem poslední, kdo s ní spal." Ty taky, Bille? To je ale náhoda. Vždycky, když zemře nějaká hezká holka, tak jsem s ní chvíli předtím spal. Fakt. Nekecám. Já si to totiž nemůžu dovolit, třeba jako Moss. Ten má brilantně vyvážený smysl pro hranici uvěřitelného a jeho lži jsou naprosto dokonalé. Takže Jen zemřela, Roy zemřel, kdo bude další? Já jsem se přitom skvěle bavil, ale nemohu opomenout to, že se tentokrát ani jednou nezapínalo, nevypínalo a nikdo se nesmál obvodu plošných spojů, což mě dost mrzí. ()

Přijíždí teta Irma (2006) (S01E06)

"S tou návštěvou tety Irmy jste probudila netvora." Já tedy nemám příliš v lásce periodicky se opakující měsíční dny nervozity a hysterie, takže s Jen jen těžko synchronizuju. A naprosto mimo oblast mého chápání zůstává uječený babinec, takže jsem se tentokrát zase tak moc nebavil. Čestnou výjimku samozřejmě tvoří Denholmovo poděkování za vylepšení počítačového systému. Ti právníci, účetní a uklízeči záchodů si to opravdu zaslouží. Taky mi připadalo hodně dobré, kolik dokázala Jen vymyslet asociací na příjezd tety Irmy, příchod svých dnů, barvení vajec, daní se ke komunistům a podobně, což Moss dokázal skvěle nechápavé zasmečovat. ()

Série 2 (2007) (S02)

"Když zadáte do Googlu hledat Google, klidně můžete strhnout internet." Z hlediska počítačového experta jsem poměrně zklamán z toho, že se ve 2. sérii takřka nezapínaly a nevypínaly počítače, ale obdržel jsem v úvodu uvedenou zásadní bezpečnostní informaci a tím jsem zachránil spoustu optických vláken. Jinak jsem byl samozřejmě nadšený z německého kanibala a nadrženého šéfa, ale jistě by nezaškodilo optimalizovat výkon a deaktivovat indexování ostatních epizod ()

Sraz spolupracovníků (2007) (S02E01)

"Mně má sexualita vyhovuje skvěle. Jen nechci, aby mě plácali po hubě svou sexualitou." Mně má sexualita taky poměrně vyhovuje, takže jsem poněkud na rozpacích z toho, že třetí hodnocený snímek v řadě je homosexuální. Takže pokud mi chceš Osude něco naznačit, tak si s tím dovolím co nejrůžověji nesouhlasit. Za sebe tedy musím říct, že se mi ve Spojeném Teplovství nijak zvlášť nelíbilo a nějak jsem se nepřistihl, že bych se nadprůměrně smál. Mohl jsem se ovšem oklamat, protože tam byly zábavné chvilky typu hajzldědek, ale nebylo jich moc. ()

Návrat zlatého dítěte (2007) (S02E02)

"Smrt si přišla pro Denholma, tak jako si přijde pro vás. Kdo bude další? Vy?" Farářův projev nad rakví zemřelého měl šťávu, Denholmova propagace kouření taky, Denholmova sebevražda byla dokonale stylová a zvýšené vibrace mobilu rozhodně nechci. Taky mě zaujalo označení Jen za lačnou šulivrznu, což je výraz se kterým jsem se v žádném operačním systému dosud nesetkal. Možná v Linuxu. ()

Moss a Němčour (2007) (S02E03)

"Jestli dva dospělí chlapi nemůžou ani udělat drobnou radost úchylovi, výměnou za sledování filmu o zombíkách, tak se rovnou můžem stěhovat do Íránu." Kdybych někdy potkal velmi slušného mladého kanibala, tak se s ním taky klidně mrknu na film. Ten chlap byl prostě sympaťák a skvěle smyčcem šmrdlal na tu velkou kytaru, ale o tu německou kuchyni bych asi zájem neměl. Jinak mě samozřejmě zaujalo to, že v Anglii je kanibalismus na rozdíl od porušování autorských práv spíš jen takový přestupeček. Cítím to stejně. ()

Večeře (2007) (S02E04)

"Je to můj domov. Nejmilejší místo. Nemůžu si tam přitáhnout takový trotly, jako jste vy." Na večírku u Jen by se mi líbilo. Umím se totiž uvolnit přibližně stejně jako trojice ajťáckých trotlů, chápavý jsem asi jako zabržděný Moss a před trojicí zdeformovaných slepic bych snad i já dokázal zamachrovat svou krásou, inteligencí a zvětšenou prostatou. ()

Kouř a zrcadla (2007) (S02E05)

"Jsem si naprosto jist, že problém s přehříváním je dokonale a jedinečně vyřešen. Pokud se tedy ještě nezhoršil." Jsem si jist tím, že každá žena, která bude nosit Abracaprdu, brzy vzplane. A nebude to vášní. Mossovy vynálezy mají totiž drobné mouchy, ale neznám potřebnější vynález než žebřík, který pomůže můrám vylézt z vany. Omdlévající Moss to zkrátka tentokrát rozjel takovou rychlostí, že tomu procesory zbytku IT oddělení nemohou konkurovat. ()

Muži bez žen (2007) (S02E06)

"Její sladký hlas probouzí mocného tygra uvnitř mých kalhot." Nadržený mladý Reynholm mě se svými sexuálními fintami dost bavil, ale rebelující Ajťáci ve spoďárech mu zdatně konkurovali a Mossovy problémy se zpracováváním nových informací naprosto zavařili mou RAMku pro smích. ()

Série 3 (2008) (S03)

"Je mi to fuk." Sexistický majitel firmy Douglas si třetí sérii ukradl pro svůj penis, ale přesto ho duo potrhlých Ajťáků trumflo svým předstíraným fotbalovým fanatismem a Jen zase představením zapůjčeného internetu. Jinak je to ovšem Douglasovo vítězství na celé čáře, ale obávám se, že je mu to tradičně fuk. ()

A je to! (2008) (S03E01)

"Touha po pomstě by tak moc zachvátila mou mysl, že bych počůral všechno." Být Pekelným zedníkem, tak to udělám taky. Vana je moje. Jenže Ajťáci tentokrát mou bránici příliš nezaměstnali a tak to celé zůstalo na panu majiteli firmy. A Reynholm to docela rozjel se svou iPodovou párty, hovory s otcem či přivoláním ajťáka k otvírání laptopu. Jen na to byl sám, protože mě čůrající "odpornej manuál" nějak nerozesmívá. ()

Copak nejsme chlapi? (2008) (S03E02)

"Klidně mě můžeš oddělat, když chceš, jak je libo, posluž si, ale o mým milovaným West Hamu, takhle nikdo mluvit nebude." Není nad to fandit Kanonýům, kteří jsou spíš Kladiváři, ale v případě mimoňů Roye a Mosse je to asi jedno. Jejich fotbalová hantýrka je totiž dokonalá, chlapácká loupež k tomu tak nějak patří a Mossovo komentování fotbalu absolutně nemá chybu. A to, že v této epizodě nepřišel kouzelník, je nakonec vlastně jedno. ()

Bezdomovci jako jsme my (2008) (S03E03)

"Snad ještě vím, kde mám podepsat odškodnění za sexuální obtěžování." Zvrhlý Douglas je skvělý, elektrika v jeho trenkách rovněž a Mossův propracovaný fórek s kafem neměl chybu. Stejně tak otřes mozku a následný restart. Jen ten hambatý Roy mě nějak nebavil, ale to se spraví. Stačí přece nafouknout dostatečný počet balonků a odletět z Londýna do Glasgow propagovat optimismus. Prostě chci taky zemřít jako optimista. ()

Projev (2008) (S03E04)

"Musel jsem tahat pracovníka měsíce z osudí." Takže Jen vyhrála naprosto zaslouženě a tak mohla akcionářům ukázat internet. Internet? Proč ne? Vždyť s tím Starostové internetu souhlasili, Steven Hawking ho odmagnetizoval a já jsem smíchy padl pod stůl. Tentokrát Ajťáci dokonce předčili nadrženého Douglase, i když jen o špičku penisu. ()

The IT Crowd dostane americký remake

The IT Crowd dostane americký remake