Ajťáci

Ukážka z filmu 5
Veľká Británia, (2006–2010), 9 h 29 min (Minutáž: 22–26 min)

Hudba:

Neil Hannon

Chris O'Dowd, Richard Ayoade, Katherine Parkinson, Christopher Morris, Matt Berry, Noel Fielding, Dolly Wells, Alice Lowe, Belinda Stewart-Wilson (viac)

V přeplněném a nevzhledném suterénu, hluboko v útrobách budovy Reynholm Industries se skrývají Roy a Moss - pracovníci oddělení informačních technologií, zlořečení i vysmívaní svými bezohlednými kolegy. Jejich život ve světě serverů a protipožárních překážek je násilně přerušen příchodem nové personální manažerky Jen, která toho ví o počítačích asi tolik jako lama (nebo kterýkoliv jiný sudokopytník). Jen nemá zájem pracovat v ubohém suterénu a Roy s Mossem nechtějí pracovat pod někým, kdo nerozumí BASICu a nikdy neslyšel o dvojkové soustavě. Časem však přijdou na to, že mít jako vedoucí ženu, může mít i své výhody. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (29)

Ajťáci (2006)

Seriál mě po tři sezóny bavil skvěle a při čtvrté vlažně, ale já nebudu hrát machra a přiznám, že jsem se ve výsledku výborně bavil a že se u mě všichni tři obyvatelé sklepních prostor Reynholm Industries velmi dobře zapsali. Můj úsměv často přecházel v hlasitý smích, a pokud si u komediálního seriálu namáhám bránici, je to jasným důkazem toho, že tvůrci odvedli dobrou práci. Kromě zábavy jsem se ale i mnohému přiučil, takže už s jistotou vím, že se bez prohlížeče nedostanu na internet, jaké slovo nesmím psát do Googlu, vím, jak doopravdy vypadá Internet, a taky už vím, že je uložen v Big Benu. / Poučení: Neboj se nerdů, jsou přítulní. ()

Série 1 (2006) (S01)

V hodnocení jednotlivých epizod u mě ztratila první sezóna při repríze po patnácti letech jen jednu hvězdičku. Asi to nebude tím, že bych poněkud "zastydnul", protože filmy, které hodnotím s podobným časovým odstupem, často takové štěstí nemají. To ve mně vzbuzuje podezření, že se tvůrcům první série zřejmě vydařila tak, že se pro mě stala nadčasovou (podobně jako Monty Python's Flying Circus, Fawlty Towers nebo Blackadder). Britský humor to u mě má holt dobré. No, nebo spíš měl. / Poučení: Jo, jo i starší kousky mohou mít své kouzlo. ()

Včerejší odpad (2006) (S01E01)

Tak už je to patnáct let... Tento návrat v čase se mi opravdu vyplatil, protože pilotní epizoda seriálu rozhodně stála za to. Jen málokdy se tvůrcům komediálního seriálu podaří vybavit hned první díl takovou dávkou skvělého humoru; každá důležitější postava měla brutálně nahláškováno a i jedna z těch vedlejších mi způsobila brániční křeč. / Poučení: Na kolotoče jedině s doprovodem. Pamatuj na bezpečnost! ()

Kalamity Jen (2006) (S01E02)

Ani u druhé epizody jsem nemusel nad hodnocením přemýšlet, všechno bylo jasné. Díl obsahoval tolik kvalitních momentů, až se divím, jak se do necelých třiceti minut vešly. Bylo tady všechno: boty, antistresové školení, požár, souboj ženy s Godzillou, vážná zranění i empatický Denholm Reyholm, který by bezpochyby udělal kariéru všude tam, kde by se používalo útrpné právo. A to vše Made in Britain. / Poučení: Nesedí ti Popelčin střevíček? Zatlač!!! ()

Fifty fifty (2006) (S01E03)

Třetí epizoda první sezóny je vlastně úplně jiná než předchozí díly; sledovat ajťáka, jak se pouští do sociálního experimentu je...poněkud nezvyklé, abych to vyjádřil tak nějak zaobaleně. Mě tedy obě základní situace velice bavily, Katherine Parkinson dostala možnost pořádně se odvázat a její jemný smích mě bude po setmění ještě chvíli strašit. / Poučení: Ženy si vybírají hajzly, protože otec. To já ne, to Freud. ()

Červené dveře (2006) (S01E04)

Čtvrtá epizoda mi způsobila téměř rupturu bránice. Richmond byl naprosto fantastický a jeho vzpomínání na časy dávno minulé mi evokovaly pasáže ze hry Němý Bobeš. Každopádně je hrozné, když se na vašem pracovišti vyskytne člověk, který je pro ukojení své zvědavosti ochoten zničit deštný prales. Takovým lidem to můžete říkat, hláskovat, nebo dokonce znakovat a výsledek veškerý žádný. / Poučení: Máš depku? Pusť si Cradle of Filth a Dani tě z ní dostane. ()

Strašení Billa Crouse (2006) (S01E05)

V páté epizodě se toho mnoho nenapracovalo. Byl to spíše díl o složitém navazování a ukončování vztahů mezi jedinci druhu Homo sapiens (alespoň ve většině případů) a bavil jsem se u něj opravdu mocně. Ano, i v mém životě by se jistě našly momenty, kdy by se mi hodil brilantní mlžič Moss, aby mě zaštítil před nepříjemnostmi, takže jsem se naplno vžil do dění, a pak jsem to všechno naplno ohodnotil. / Poučení: Před případným seznámením prováděj základní průzkum. ()

Přijíždí teta Irma (2006) (S01E06)

Finální epizoda první sezóny mi zahýbala bránicí o něco méně než předchozích pět dílů, proto jsem ji ohodnotil "jen" čtyřmi hvězdičkami. Pravda, jako celek na mě tolik nezapůsobila, přesto obsahovala nejeden krajně vtipný moment a naprosto dokonalý závěr. Takže je jasné, že jsem se i přes odebranou hvězdičku opět výborně bavil, jen mi k dokonalosti chybělo ještě více humoru. / Poučení: V poslední době se mě společnost snaží přesvědčit, že mezi muži a ženami nejsou rozdíly, ale já vím svoje. ()

Série 2 (2007) (S02)

Druhá sezóna byla tak trochu jiná. Zatímco počítače šly stranou, tvůrci sklouzli ke kontroverzi, aniž by v té době tušili, že se dnes stanou vyvrheli. Rozhodli se totiž řadu otevřít a uzavřít epizodami na které se uvědomělý světoobčan (čti denunciátor) nedokáže dívat bez zhnusených výkřiků a bez toho, aby ihned po jejich zhlédnutí informoval patřičné úřady. Ale nenechme se mýlit; to všechno jsou jen podružné záležitosti ve srovnání s tím, že jedna z epizod (ne, nenapíšu vám která) obsahovala návod, jak zničit internet!! / Poučení: Máš rád romantické vztahy na pracovišti? Sestav si stroj času. ()

Sraz spolupracovníků (2007) (S02E01)

Za mě jde o jednu z nejlepších epizod tohoto seriálu. Nedokážu si vůbec představit, že by si někdo v BBC vzal na triko její reprízování. Spíše předpokládám, že bude v rámci celosvětového boomu lezení do prdele i lidem, kteří o to nestojí, odstraněna, zakázána a následně spálena za nadšeného aplausu samozvaných moralistů. Já jsem se u ní bavil už v době, kdy byl můj svět ještě v pořádku, a chechtám se u ní i dnes, kdy už si můžu dělat srandu z mrzáků, aniž by to byla diskriminace, protože hádejte co? I'm disabled:-):-):-) / Poučení: Je zvláštní, že příslušníci mnohých menšin (mimo Rádžastánců) mají mnohem větší smysl a pochopení pro humor na ně cílený, než všudypřítomní ochránci jejich (a vlastně i mých) práv. ()

Návrat zlatého dítěte (2007) (S02E02)

Denholm Reynholm je mrtev, ať žije Douglas Reynholm! Denholm mi bude chybět; nikdo jiný neumí vyhlásit válku, nebo odhadnout nového zaměstnance jediným dlouhým pohledem tak přesvědčivě jako on. Jeho odchod byl ale velkolepý a patří u mě mezi nejlepší rozjezdy seriálové epizody. Veškeré ostatní dění zůstalo za tímto startem poněkud ve stínu, ale to bylo úplně jedno, protože jsem se i tak po celou dobu skvěle bavil. / Poučení: Penzijní fond dokáže zlomit vaz i titánům průmyslu. ()

Moss a Němčour (2007) (S02E03)

Tempo třetí epizody druhé sezóny nebylo zrovna strhující, přesto jsem si i tento díl dokonale užil. Zavzpomínal jsem na svého času nejznámějšího německého kulináře Armina Maiwese, totálně mě odvařily Jeniny sovětské kuřácké pauzy, které skvěle vystihovaly antikuřácký blitzkrieg ve firmách, a tuhnul jsem hrůzou, když jsem sledoval sveřepý protipirátský boj. / Poučení: Z domu vycházej vždy řádně vysprchovaný. Nikdy nevíš kdo a kdy tě ochutná. ()

Večeře (2007) (S02E04)

Je až podivné, jak málo se osazenstvo IT oddělení věnuje počítačům. Zpočátku jsem si myslel, že by to mohl být problém, ale teď už se na všechny ty návštěvy divadel, večeře, večírky a dámské jízdy vyloženě těším. Večeře sice nedosáhla kvality, kterou mě rozmazlili Světáci, ale i tak stála za to a já jsem se i v tomto případě skvěle bavil. / Poučení: Problémy ve vztahu hravě (a to doslova) vyřeší ten správný mix konzolí. ()

Kouř a zrcadla (2007) (S02E05)

Nebudu předstírat, že jsem se u předposlední epizody druhé sezóny nesmál, faktem ale je, že byl pro mě pátý díl tím nejslabším z dosud viděného. Což o to, Moss, Roy i Jen byli i tentokrát ve formě, jen jsem měl pocit, že jim to v tomto případě jaksi neladilo dohromady, ale oni za to nemůžou. Na vině byl jasně slabší scénář a finální scéna to jednoznačně potvrdila. / Poučení: Když pro něco zahoříš, nenech se odradit. ()

Muži bez žen (2007) (S02E06)

Na závěr druhé sezóny šli tvůrci konečně s pravdou ven, aby přiznali, že jim po celou dobu vůbec nešlo o počítače a jen si potřebovali vyventilovat svou skrytou sexuální agresivitu. Tentokrát to tedy divák schytal naplno; epizoda byla přehuštěna muži ve spodním prádle, nápoji lásky, křehkými ženami a zhůvěřilostmi sexuálního žadonila Douglase Reynholma. V nejbližší době očekávám v rámci novodobého honu na čarodějnice (čti bílé heterosexuální muže) veřejné pranýřování všech fiktivních postav (s výjimkou Mosse a Jen), jejich reálných představitelů i všech ostatních tvůrců seriálu. Proto jim ze solidarity posílám pět hvězdiček a škrtám si další epizodu z programové nabídky BBC. / Poučení: Veškerá léčiva a magické elixíry nakupuj jen v certifikovaných lékárnách. ()

Série 3 (2008) (S03)

Ani třetí sezóna mi nezpůsobila zklamání, přestože mě její úvodní manuální epizoda zrovna nenaplnila nadšením a ta závěrečná mě trochu otrávila implementací falešné morálky. Čtyři silné díly, které pevně držely střed sestavy, mě ovšem bavily velice velmi a navíc byly mocně poučné. Jen díky nim už vím, jak blafovat, abych se dokázal začlenit mezi skutečné chlapy, konečně jsem na vlastní oči viděl Internet, naučil jsem se přežít jako bezdomovec a pochopil jsem, proč mají lidi v restauracích a na oslavách neustále přilepené držky k displejům. / Poučení: Mysli za sebe a nestaň se dalším stádním zvířetem. No, ono už je asi pozdě, když je to sezóna 2008, že jo... ()

A je to! (2008) (S03E01)

No, rozjezd čtvrté sezóny mě k bujarému smíchu nepřiměl, přestože se o to Douglas Reynholm velmi snažil. Problém byl ale v tom, že mě jaksi neoslovila zápletka se zedníkem, a ani Royovy bankovky mě dvakrát nezaujaly (zvlášť, když jsem na ně nedosáhl). Jediný, kdo mě kromě Douglase bavil, byl tentokrát jen Moss a jeho střet s šikanou. / Poučení: Neurážej manuály! Budeš litovat! ()

Copak nejsme chlapi? (2008) (S03E02)

Zatímco mě úvodní díl třetí sezóny tak trochu zklamal, druhá epizoda ve mně našla nadšeného fanouška. A to i přesto, že nikdy nebudu natolik chlapským chlapákem, abych dokázal jako pravý Cockney se stejnojmenným přízvukem okomentovat včerejší dění v Premier League (proto, že neumím mluvit jako obyvatel East Endu, a taky proto, že mě výše zmíněná soutěž přestala bavit v době, kdy z ní začali mizet nezdolní borci typu Ruuda van Nistelrooye a začaly přicházet primadony typu Christiana Ronalda a Arjena Robbena), abych si mohl dovolit prohrát dvě stě liber za jednu pokerovou noc, a taky by mě nebavilo účastnit se loupežných přepadení. Zato mě velice bavilo sledovat, jak tohle všechno zvládají Moss a Roy a kouzelník bez talentu už byl jen třešničkou na dortu. / Poučení: Blafovat se dá téměř ve všem, dokonce jsou na to příručky. ()

Bezdomovci jako jsme my (2008) (S03E03)

Ne, že by ve třetí epizodě chyběla nějaká ta slabší místa, byla tam a jsem si jich plně vědom, faktem ale je, že mi na nich vůbec nezáleželo, protože mě bavilo dění kolem Jen, Mosse i Douglase Reynholma, ale všechny tři tentokrát válcoval Roy. Teď nemám na mysli jeho nedobrovolný exhibicionismus ve firmě, ale jeho dvouhodinové strádání na ulici, které trvalo celé roky. / Poučení: Chceš pomáhat při záchraně života? Dělej, jak myslíš, ale počítej s následky. ()

Projev (2008) (S03E04)

Čtvrtá epizoda třetí sezóny patří jednoznačně k mým nejoblíbenějším. Už jen Douglasův románek s íránskou reportérkou mě sám o sobě bavil, hbitě ho ale překonala trojice firemních sklepních bytostí, protože Jen byla extrémně nadšená a oba její spolupracovníci dostatečně škodolibí, aby mohl být přednesen projev, v jehož průběhu byl představen internet ve své pravé podobě. / Poučení: I když se svět řítí do záhuby, snaž se nepropadnout panice. ()

The IT Crowd dostane americký remake

The IT Crowd dostane americký remake