Lantana

Lantana je exotický keř rostoucí v tropických oblastech. Na první pohled krásná rostlina s pestrobarevnými květy. Pod povrchem této krásy se však ukrývá hustý trnitý porost. Lantana je hlavním symbolem psychologického dramatu, které odhaluje labyrint vztahů, vášní a podvodů protagonistů tohoto netradičního kriminálního filmu. Ústřední postavou příběhu je detektiv Leon Zat, který se cítí provinile, protože podvádí svou ženu. Rámec kriminálního příběhu využívá režisér jako kostru pro podrobnou studii vztahů čtyř manželských dvojic. Tajnosti a lži těchto dvojic se různým způsobem proplétají s Leonovým vyšetřováním a vyhrocují jeho osobní krizi, již musí vyřešit. Každá z postav příběhu má něco, co musí skrývat před ostatními podobně jako keř lantany... Hlavním kreditem filmu jsou především výborné herecké výkony hvězd Kerry Armstrongové, Barbary Hersheyové, Geoffreye Rushe a Anthonyho LaPaglii v roli detektiva Zata. Snímek byl oceněn sedmi cenami Australského filmového institutu, včetně ocenění za nejlepší film a scénář a několika cen za herecké výkony. Kromě toho se film stal vítězem v pěti hlavních kategoriích Australských nezávislých filmových cen. (oficiálny text distribútora)

fantoci

Psychologický thriller Lantana vypovídající o vztazích mezi několika manželskými páry údajně patří mezi nejlepší australské filmy. Shlédl jsem jej a na můj vkus byl až moc psychologický. Zase bych mohl napsat moji častou větu - nijak výjimečný děj. Film nenabízí ani akci a v podstatě ani krimi příběh. Je to psycho ze života manželských krizí a nevěr. Budu si někdy snímek pustit znovu a sledovat jej pozorněji a tedy, nečíst si při něm noviny. ()

LeoH

Obrázky ze života přezrálých lásek, mikroeseje o tom, jak těžké je někdy pro nedokonalou lidskou bytost udělat správnou věc (a hlavně vůbec přijít na to, co je správné), a výtečné herecké výkony by byly za silné čtyři, nebýt vyumělkované struktury plné chtěného oddalování, příliš okatých symbolů v čele s tím titulním, smrti, násilí a sexu jako ozdobných ornamentů neprorostlých s jádrem filmu. Vychází mi ***1/2. ()

andrii

Už není obohacující. Je jako latina. Netrhá levandule, bledulemi sytí dny, svítí očima. Láska prochází trním, s Ariadninou nití. Zatáhla se do ebenu. Zatížila hlavní proud, zátiší intimit. Uletěli jí platoničtí Amorové. Upíjí vícevrstvé, náladové latté. Naléhavé, pichlavé smutnění. Přemýšlí o ní. Páry v oparu erbovní Magnolie. ()

lennyd

Detektiv Leon Zat (Anthony LaPaglia) má na starosti případ zmizelé psychiatričky, doktorky Valerie Sommersové (Barbara Hershey), která je shodou okolností také osobní psychiatrička jeho manželky Sonjy. Díky vyšetřování se Leon dostane k záznamům rozhovorů své ženy s Valerií, ze kterých usoudí, že jeho žena tuší o jeho nevěře s jednou z místních žen, Jane. A Jane se také stává jedním z hlavních svědků v pátrání po Valerii... Na první pohled může film působit docela zmateně, ale díky příjemně pomalému tempu se nestane, že by se člověk do příběhu nějak zamotal. Film by se dal možná srovnat s o hodně známější Magnolií, jenže ta na mne právě působila trochu chaoticky a nereálně. To Lantana je jinčí kafe - věřím, že takovýto spletenec lidských vztahů v kombinaci se smrtí jednoho z hrdinů by se kdykoliv/kdekoliv opravdu mohl odehrát. Dobrý pocit mám také z výborných hereckých výkonů všech zúčastněných, Anthony LaPagliou počínaje, a Geoffrey Rushem konče. I když většinou podobné nezávislé filmy dopadají všelijak, Lantana se hodně povedla... ()

hanagi

U tohoto snímku je asi nejdůležitější s jakou osobní životní zkušeností anebo s jakou představou o partnerských vztazích k němu přistupujeme, a podle toho se odvíjí i hodnocení. V mém případě snímek zůstal někde v půli - rozumím situacím, které hrdinové filmu prožívají, ale nerozumím způsobu, kterým je řeší. ()

fefee

"Každá z postav příběhu má něco, co musí skrývat před ostatními podobně jako keř lantany... " Lži, zrada a podvod stále dokola... Netušil som čo je to Lantana no už teraz viem - nič nové! Na vonok krásne a dokonalé vzťahy no vo vnútri zhnité. Bravúrne zahrané, herecké obsadenie vskutku kvalitné, výborná hudba a dráma o láske a podvode je ako zo života. Viac menej koniec mi prišiel trošku sladší než by v skutočnosti mohol byť. V celku ale hodnotím tento snímok pozitívne, kvalitné drama. ()

blackJag

Dramatická mozaika životů několika postav, jejichž stejným jmenovatelem je odcizení - sobě samému i svým blízkým, se všemi příčinami i následky. Nad průměr televizního zpracování povyšuje film spolehlivé herecké výkony a kriminální zápletka, která dává lehce zapomenout na kostrbaté struktury propojů jednotlivých dějových linek. II Scénář: Andrew Bovell (podle vlastní hry SPEAKING IN TONGUES). 65% ()

Pedross800

Psychologické pomalu plynoucí drama s krimi zápletkou pro odrostlé. Nádherně vykreslená mozaika komplikovanosti vztahů, lásky, nelásky, vyhoření, touhy, víry a lhostejnosti......zpočátku jsem na to koukal s nedůvěrou, ale pomalu plynoucí děj a jeho vrstevnatost a propletenost osudů několika hlavních postav mě dokázali nakonec naplno zaujmout. Celá ta komorní, neokázalá, ale opravdová atmosféra je silně nakažlivá, všechna ta kumulovaná zklamání a frustrace mistrovsky podané a už dlouho se mě nedotkl chlapský pláč jako tady. A když k tomu na závěr filmu zazní tato nádherná latino music značí to jediné......výborný film. ()

Autogram

Tento spôsob vzťahovej drámy nie je pre mňa. Tancom sa to začína aj končí a medzi tým je spústa bezdejového psychologického zamýšľania, spovedania a plaču, až som nakoniec nevedel, kto s kým chce a nechce byť. Ako štúdia vzťahov a manželstva tento film u mňa prepadol, a to nie som práve najmladší. ()

Wally

Strašně hezký film..o vztazích...životě...byl jsem ze začátku skeptický a poprvé jsem nedokoukal, ale podruhé jsem byl trpělivý a byl jsem odměněn skvělým snímkem. ()

bila.tecka

Ta kriminální linie je ve filmu ve výborné úloze, přichází až v druhé polovině a nechává vyniknout tomu hlavnímu - drobnokresbě několika postav a jejich vztahů. Pozvolné tempo nutí zapojit diváka do děje a přemýšlení o motivacích všech zúčastněných. Hořká, přesto příjemná záležitost. ()

jasiska

Celkom zaujímavý film. Začiatok je však dosť nudný a aj v priebehu filmu má dej pomalý spád. Keby som nebola taká trpezlivá, tak sa k tej zaujímavosti ani nedostanem, lebo by som to v strede vypla. 3 a pol hviezdičky. ()

DannyBoy80

Trochu slabší krimi. Zezačátku je to slušný dějový chaos, někdy bych řek až zbytečně. Co mi ale hlavně nesedlo je hlavní hrdina, to je hodně špatný herec a kamera, ta mi přišla otřesná. Táma nebylo špatné, ale nějak mě to minulo. I ty sexuální a vztahové veletoče byly trochu nezáživné. ()

Piškotka

Lantana hrála na mou strunu ve všech možných tóninách. Mozaika vzájemně se proplétajících vztahů dokázala pojmout i kriminální tématiku. Hudební doprovod atmosféru dotvářel a umocňoval. Jednotlivé osudy s sebou přinášely spoustu otazníků a mě bavilo přemýšlet nad různými alternativami příčin. Např. proč psychoterapeutka nesnášela jednoho ze svých klientů, proč napsala knihu o násilné smrti malé dcerky,... Herecké výkony zdařilé, oceňuji neokoukané a neotřelé tváře. ()

dormouse

Ani zábavné, ani zajímavé, ani uvěřitelné drama, kde se ale v podstatě nic neděje. Nevěřím tomu, že by někdo dělal takové dusno kvůli jedné nevěře, že by někdo takhle žongloval se svou sexuální orientací, že by někdo takhle tragicky dopadl v křoví a už vůbec ne tomu, že někdo může tančit salsu v obleku. ()

Rozjimatel

3,5     "Do you still love him?"     Výborná psychologická dráma s prvkami krimi thrilleru, zaradená do zoznamu 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Postupne, v spletitých dejových líniách, sa v nej odkrývajú vzťahy štyroch manželských dvojíc, aby sa nakoniec ich osudy prepojili. Popínavá rastlina lantana je ako metafora pre spletité vzťahy, navonok ozdobená krásnymi kvetmi, pod ktorými skrýva spleť ošklivo prepletených tŕnistých vetiev. Psychológia postáv (z ktorých žiadna nie je morálne bez poškvrny) nie je úplne dokonale prepracovaná, pôsobí trochu povrchnejšie, zato sa filmu veľmi úspešne darí navodiť tiesnivú náladu s výborným napätím, čomu napomáha aj veľmi vhodný minimalistický soundtrack. Medzi najväčšie klady radím prepracovaný a najmä originálny scenár, ktorý vôbec nie je predvídateľný. Ako asi jedinú väčšiu slabinu vidím príliš vysokú koncentráciu typicky televíznych hercov, ktorých prejavy občas navodzujú pocit epizódy televízneho seriálu. Po druhom zhliadnutí zvyšujem hodnotenie z 3 na 4 hviezdičky.     "You ever fuck with our marriage and I cut your balls off. I hang them on the line between your socks and your jocks." ()