Mrňous a čarodějnice

• USA Teeny-Tiny and the Witch Woman
Animovaný / Krátkometrážny / Rozprávka / Horor
USA / Československo, 1980, 14 min

Lehce hororová parafráze na Jeníčka a Mařenku. Podle turecké předlohy-pohádky. Tři bratři Velikán, Prostředník a nejmladší Mrňous, jednoho dne při dětských hrách zabloudí v lese a skončí v zajetí zlé čarodějnice. Jen díky nejmladšímu bráškovi se jim podaří obelstít čarodějnici, uprchnout a v pořádku se vrátit zpět domů. (Karlos80)

zdeny99

Hororová parafráze na Perníkovou chaloupku podle turecké předlohy. Ona už sama Perníková chaloupka je spíš horor než pohádka. A tahle verze je ještě strašidelnější. Hodně té hororové atmosféře pomáhá plošková animace na jakou jsme zvyklí od Zemana. Především znázornění lesa a plotu z kostí se povedlo. Čarodějnice mi připomínala tu z legendárního filmu ČARODĚJ ZE ZEMĚ OZ tím, jak byla zelená. Zřejmě jasný vliv amerického režiséra a klasická představa americké čarodějnice. Geniální přednes Marie Rosůlkové ještě více zkvalitňuje tuhle krátkou kreslenou hororovou pohádku. [565. hodnocení, 60. komentář, 87%] ()

Viktooorka

Až mě budou moje děti zlobit, vím, co jim pustím na dobrou noc :o) Děsivější pohádku, s tak tíživou atmosférou, jsem ještě neviděla.. Bojím se ještě teď, při pomyšlení na čarodějnici. Brrr… ()

Karlos80

Jasně, nezapomenutelný verš této pohádky který si vypůjčila i redakce Rádia1, tuším pro upoutávky na své pořady, zněl: "Kdopak to bdííí, kdo to spííí?" "A čím pak tě maminka uspávala když si byl ještě malej"? Co mi to dalo práce než jsem to našel. Tedy ono to to tady vlastně původně vůbec nebylo! Nesmírně ponurá, temná a především hororová pohádka (skřípavé zvuky, temný les, rekvizity) při které jsem se jako malý strašně moc bál a určitě jsem nebyl jako dítě mé generace sám. Žádní jiní Mrňousové, Čarodějovi učni, Palečkové, Maryšky, Statečné Kačenky, Paní Bídy, Perníkové chaloupky nebo Smolíčkové! Tato temná a poinurá pohádka zanechala v malém dětském divákovi, stopy na celý život, síla, děs a hrůza ! Děj a jednotlivé scénky si vybavuji opravdu jen matně po těch dlouhých letech kdy to dávaly naposledy. Komentář k filmečku namluvila geniálně a bezkonkurenčně M. Rosůlková, ale ty postavy co tam vystupovali ty už si skoro vůbec nevybavuji. Až tedy na tu strašlivou téměř hororovou bábu s dlouhým nosem, s dlouhýma pokřivenýma rukama, na tu zapomenout opravdu nelze. Dále si vybavuji, že tam byl nějaký starý plot z dětských lebek a kostí který v noci svítil. Pak tam byli tři nějaké důležité předměty (ve filmu základní) a sice dýka (která rozřezala zem), jehla a mýdlo původně snad v držení té babizny, poté v rukou vězněných dětí, kteří ji věci ukradli. A těmi předměty nakonec nějak bábu snad i přelstili. Ale víc si už si v tuto chvíli nevybavuji, ani kdyby jste mě mučili, ale i přesto musím dát plný počet hvězdiček. Měl jsem z toho tenkrát jako malý kluk docela slušnou depku. A dneska bych si to rád znova vychutnal, zajímalo by mě totiž, jestli bych se bál s odstupem času alespoň stejně jako tenkrát. ()

Jezinka.Jezinka

Z dětství mi utkvěl jen ten třetí artefakt, bodejť by ne, když je tak hezky tématicky zdobený lebkou. Nevím, zda mi připadaly už tehdy strašidelné ty ruce na začátku a na konci, ale teď, při mých šedinách, mi to strašidelné přijde. A ano, mýdlo může být opravdu děsivý předmět. ()

Tom_Lachtan

Další ze skoro nekonečné řady animovaných filmů, kde jsou obrázky jenom doprovodem a nevýraznou částí, která je jenom přilepená ku čemusi, co by bývalo bylo skvělou rozhlasovou hrou, kdyby se přidalo pár zvukových efektů. A jako takové to funguje velmi, velmi dobře, jenom tam chybí něco, kvůli čemu by byla animace opravdu zapamatovatelná a když se k tomu přidá fakt, že sem to neviděl jako malý a nefunguje struna nostalgie, tak pět prostě dát nemůžu, pořád je to ale o řád lepší, než Čarodějův učeň. ()

darkrobyk

Výtečný horor pro zlobivé děti. Temný les jak ze Sněhurky, zkřivené chřtány stromů natahujících větve proměněné v pařáty, hejno netopýrů a chaloupka obehnaná plotem z dětských kostí. Útěk před hladovou babiznou nebude nijak jednoduchý. Výtvarně působivé, hudba rozjuchaná a strašidelná a k tomu Rosůlková, měnící hlas dle jednotlivých postav. Skřehotavá babice je nejlepší! ()

salahadin

Škoda, mít to alternativní konec, kdy babizna ty děcka fakt sežere, tak by to bylo jasných 5*. Na kráse tomu ubírá i mešita v pozadí a typická česká vesnička v popředí (naprosto nesourodé prvky). Komentář Marie Rosůlkové také není špatný, jen jako vypravěčka hovoří děsivěji než čarodějnice. A parádní prvek byly i ty stařecké ruce na začátku a konci. ()

Snorlax

Kdyby to Rosůlkové nekazila ta ochechulózní animace, byl by to skvělý horor. Mimochodem, ježibaba byla na hlavu, přecpat dítě vajíčkem, ořechy a rozinkami a divit se, že nespí, může jen blázen nebo pohádková bytost. ()

Vodnářka

Akorát nechápu, proč ve všech pohádkách jsou ti nejmladší vždycky ti nejchytřejší, nejšikovnější, nejkrásnější, nejšťastnější, kteří vždycky všechno skvěle vyřeší... ()

Oktavianus

Moc pohádkové, moc pro děti. Tohle bych jednou svému budoucímu potomstvu klidně bez obav pustil, zvlášť když je vypravěčkou Rosůlková, tedy prototyp hodné babičky. Horor vlastně vykoukne jenom z animace, a to ještě občas: zlověstné stromy v lese, plot z dětských kostí, já asi nejvíc ocenil pelesti postelí, v nichž tři nevycválanci usínali, protože byly z páteře a žeber. Ale jinak nic. Jak moc já té paní po žloutence (byla krapet zelená) fandil, ať ty spratky podřeže. Škoda, no. ()

SOLOM.

Děj snímku je velice jednoduchý a pochopí ho i ti nejmenší diváci. Rozhodně bych ovšem nedoporučoval pouštět dětem mladším pěti let, aby z toho neutrpěli snad nějaké to trauma. Stejně jako samotný příběh je i animace velice jednoduchá, ale v dětských očích naprosto dokonalá. Ztvárnění jednotlivých postav a především samotné čarodějnice v dětských očkách vzbudí nezapomenutelný zážitek a nejednu nezahmouřenou noc. Ilustrátoři si pěkně pohráli i se samotným prostředím a především se strašidelným lesem, který společně s tajemnou hudbou dokáže navodit hodně strašidelnou atmosféru. Nadpřirozeno zde nepředstavuje jen samotná ježibaba, ale i tři kouzelné předměty: mýdlo, jehla a krátký nůž, které v celém příběhu hrají rovněž velmi důležitou roli. Nejpůsobivější scénou je bezesporu pronásledování dětí čarodějnicí hlubokým lesem a její děsivé pařáty. V neposlední řadě nesmím opomenout ani na výpravný hlas Marie Rosůlkové, který nás doprovázel po celou dobu až dokonce a stal se nepostradatelnou součástí. Její geniální přednes nikdy nezapomenu a nedokážu si ani představit, že by se toho zhostil někdo jiný. Její podmanivý hlas vás totiž doslova uhrane a hltáte každou její další větu. Hlavně díky ní se na Mrňouse a čarodějnici prostě nedá nikdy zapomenout. ()

eraserhead666

"Kdopak to bdí a kdo to spí!" Naprostá pecka, s výbornou animací a hrůzunahánějícím hlasem Marie Rosůlkové. Krátké, rychlé, přímé, ale v různých detailech opravdu atmosférické a vychytané. Ta různá havěť u čarodějnice v baráku a čarodějnice sama. Brrr. ()

vypravěč

Pověstný film mých dětských let, který sice – jak se ukázalo po novém shlédnutí „po letech“ – nebyl ani tak výtvarně dokonalý ani tak hrůzně groteskní, jak jsem si jej dosud v sobě nesl, ale svou původní působivost (ovšemže umocněnou neodbytnou nostalgií, která vyvažuje dětskou naivitu) neztratil. ()

PKD

Páni,na csfd je i tohle. No,neviděl jsem to sice už hodně dlouho ale nikdy nezapomenu na tu absolutní mrazivou/hororovou atmosféru. Nejsem si úplně jist,zda je to opravdu pro děti. Ale dospělý člověk vidí věci jinak,než dítě. Hlas paní Rosůlkové tomu dodává dalších 200%. Pokud by to šlo,dal bych tomu klidně 10 hvězdiček. ()

blackrain

Znáte příběh o Perníkové chaloupce? Tak na něho můžete klidně zapomenout, protože tahle hororová pohádka ho bez pochyby strčí do kapsy a to i díky Marii Rosůlkové. Její hlas jen tak z hlavy nedostanete. Jako malou mě ten hlas děsil ze spaní. ()