Válečná zima 1942–1943. Polní letiště na nehostinné Čukotce se na čas stává místem setkání tří civilizací a bizarního zauzlení lidských osudů. Přistávají tu stíhačky pilotované elegantními Američankami z Aljašky a sotva zaškolení ruští mladíčci je transportují na frontu. Jejich naivní vstřícnost naráží na bdělost místních náčelníků, přelety znemožňují obživu zdejších lovců. V zájmu dodržování spojeneckého protokolu jsou na základně tolerováni i političtí vyhnanci: proslulý konstruktér je tu za kuchaře, neurolog pěstuje ve skleníku zeleninu. Bývalá žena fanatického velitele tu působí jako tlumočnice a pečuje o skvěle vybavenou knihovnu. Pomíjivé vášně do sebe pevně zaklesly lidskost a krutost, bezvýhradné, jako je láska a smrt. Co z toho, co se tu kdysi stalo, byla pravda, a co jen zdání? Mnohé se ozřejmí až po letech, v roce Stalinovy smrti... (oficiálny text distribútora)

gogo76

Takmer celý film sa odohráva na malej leteckej základni, niekde na konci sveta v ďalekom Rusku. Zhodou okolností tu často pristávajú pekné americké "dévušky" a pre mladých ruských pilotov to je poriadne oživenie. Napriek tomu, že priestor poľného letiska takmer neopustíme, film dokáže v pohode udržať divákovu pozornosť, čo pri stopáži takmer 2 a pol hodiny treba oceniť. Čo mi ale veľmi nesedelo bolo, že neuvidíme žiaden letecký súboj vojnovú ani inú akčnú scénu. Dokonca ani tých lietadiel a výcviku si veľa neužijeme. Film síce patrí do kategórie vojnový, aj sa odohráva v tomto období, ale inak to s vojnou v pravom slova zmysle nemá veľa spoločného. Trochu romantiky, humoru, ale hlavne je to o medziľudských vzťahoch, čo v konečnom dôsledku nie je málo. V záver trocha vyšetrovania od hajzlíka z NKVD, ale mňa najviac pobavil hladný ruský pilot. Čo myslíte, zje mladý, namyslený ruský patriot "Berlínsku" jablkovú štrúdľu? 80%. ()

Slarque

Nevím, co je to za stopáž v záhlaví, ten film trvá 146 minut. 36 hlavních postav tu rusky, anglicky a čukčsky vypráví o části druhé světové války, o které jsem zatím neměl ani tušení. Docela mě překvapilo, když se z toho nakonec stala detektivka s vyšetřovatelem z NKVD. Hodně slušné čtyři hvězdičky. ()

Terva

Tohle byla síla. Rusko se nádherně filmově rozjíždí. Režie a Scénář: Aleksandr Rogozhkin. Kamera: Andrei Zhegalov a Sergei Astakhov. Hudba: Dmitri Pavlov ()

Volodimir2

Pre dnešnú mládež sú ruské filmy nedostupné a do distribučných kín sa vôbec nedostávajú. Preto je pre dnešného diváka moderná ruská kinematografia úplne neznáma. To sa nedá povedať o našej staršej socialistickej generácii, ale takýto ruský film som ešte nevidel. Odohráva sa vo vojnovej zime rokov 1942 až 1943 na poľnom letisku v nehostinnej Čukotke. Pristávajú tu stíhačky pilotované Američankami z Aljašky a po krátkom zaškolení ich mladí ruskí piloti transportujú na front. A keďže nechceme ísť do historických detailov ide o vynikajúci film, ktorý je vierohodný, skutočný a predovšetkým neobyčajne ľudský. A keďže nejde o vojnový film, jediným zjednocujúcim prvkom v tomto filme je ale vojna a vo vojne sú slová zbytočné. ()

radektejkal

Díval jsem se na druhý ruský film za sebou a jsem na pochybách, zda se to dneska vůbec smí. Třeba se smí jen obdivovat černo-humorní expozici s čukotským lovcem. Tím tu ovšem černý humor nekonči, je ale prosvětlen lehkým, bílým humorem, spoustou dobře prokleslených postav, drobných epizodických, dějů, v nichž již mír probleskuje válkou. Tím myslím především tu, no tu romantiku, mezilidské vztahy, které se v tranzitní zóně (Перегон) obvykle pomíjejí. Alexandr Rogožkin si zvolil dostatečně úzké a vysoké hrazení, ale i dostatek času, aby ho bylo možno překonat. Film rozhodně válečný, ale i milý a příjemný. ()

HokusPokus

O mezilidských vztazích jsou i filmy ve kterých se něco děje.. po dvou hodinách se modlíte aspoň za jedinou scénu mimo letiště.. ale žádná nepřijde, nic se nestane.. v posledních minutách se děj trochu zašmodrchá, aby dospěl k uměle vykounstruované a lehce nevěrohodné pointě.. to ale vůbec nevadí, protože osudy všech charakterů jsou Vám stejně vcelku lhostejné.. ()