Taxidermia

• Česko Taxidermia (viac)
Maďarsko / Rakúsko / Francúzsko, 2006, 91 min

Réžia:

György Pálfi

Csaba Czene, Gergely Trócsányi, Adél Stanczel, Marc Bischoff, Erwin Leder, Maria Bodor, István Znamenák, Piroska Molnár, Réka Lemhényi, Gyula Kiss (viac)

Tři příběhy – tři historická období. Tři muži – děd, otec a syn. Jeden touží po lásce, druhý po úspěchu, třetí po nesmrtelnosti. Děd žije svými fantaziemi a za zimních večerů se v promrzlém chlévě zahřívá vzrušujícími sny. Nic ho nemůže zastavit v jeho plodné představivosti. Otec je proslulý šampion v soutěžích jedlíků v časovém limitu, jenž se snaží dostihnout svůj vzor, evropského mistra jedlíků. Syn vycpává zvířata. Zabývá se něčím, co si nikdo nedokáže ani v nejbujnější fantazii představit. Příběhy děda, otce a syna, jež se odehrávají ve třech dějinných obdobích, nastavují zrcadlo zvrácené době i společnosti. Režisér o svém filmu říká: „Nemám potřebu vyprávět o sobě, ale o věcech, které jsou pro mne důležité. Objevil jsem svět povídek Lajose Partiho Nagye, které by klidně mohly být moje. Dvě jeho povídky tvoří základ tohoto příběhu o rodině. Ve scénáři jsem k nim přidal tři generace a pro sebe místo vypravěče.“ (oficiálny text distribútora)

corpsy

Je to naozaj obdivuhodný snímok. Nepodobá sa to na nič, čo som mal možnosť vidieť. A bolo by aj zbytočné o tom premýšľať, pretože je to jedinečné. A je to jedinečné odporné a nechutné, čiže aspekty, kvôli ktorým je u časti divákov tento snímok neprijateľný a kritizovaný. Mne to skôr prišlo vtipné ( spotené chlpaté ženské podpazušie v detailnom zábere ), wau. Škoda len, že každá nasledujúca životná etapa vo filme ( sú tri ) je menej zaujímavejšia, ako tá predchádzajúca a ku koncu to už začne aj nudiť. Predsa len, opäť som videl niečo, na čo sa len tak zabudnúť nedá. ()

PauloZ

2* za velice kretaivní a povedené kousky s kamerou a za první dějství s Morosgovánim. Zbytek se nedá moc objektivně hodnotit, ale zkusím to :) Film jako celek není úplně špatný, ale na začátku není nastolen téměř žádný děj a během 90 minut se to moc nezmění a nesměřuje k žádnému cíli či vyvrcholení. Když se něco dělo, tak jsem netušil proč. Z mého pohledu je to přehlídka absurdních, nechutných (blití), perverzních a "rádoby" umělecky pojatých momentů, které na sebe jaksi navazují. Ale chápu také to, když se to někomu líbí, protože takhle absurdní a psycho film je rarytkou v žánru a pro milovníky nezávislých filmů to může být libovka :). No a v tomhle ohledu jsme rádi za Maďari či Rusy, protože nikdo jiný by tohle asi nenatočil. ()

schizmo

Tohle dílo je hodnoceno údajně jako jeden z nejnechutnějších filmů. Bez debat a nadsázky je to tak. A to takovým způsobem, že všechny ty nechutnosti a wtf čuňárny jsou podávány s takovou samozřejmostí a řek bych až s grácií, která je snad ještě morbidnější než samotná podstata filmu. Pro milovníky prapodivností povinnost! ()

kikuka

..priznávam, zabíjačky a obžieračky nie sú to, čo vyhľadávam a chvíľu mi trvalo, kým som sa chytila..postupne, ako sa rozjasňoval a odzrňoval obraz, menil sa aj charakter filmu, aby vyvrcholil akousi podivnou maďarskou verziou THX..a to som už nestíhala..a musím sa pochváliť - z báb v kinosále som z drsnejších scén videla najviac :-P.. ()

SaNcHeZ_cz

Zvrácené, surové, nechutné a nepříjemné, ale i vnitřně silné s překvapivě hodnotnou filozofickou hloubkou a vnitřními odkazy. Tak jako tak, tenhle příběh tří mužů v odlišných historických obdobích je po jednom shlédnutí pro většinu lidí nestravitelný díky svojí živočišnosti a drásavosti záběrů. ()

Asgy

Hudba: Amon Tobin Jeden z filmů na které se nezapomíná. Taxidermia je hodně originální film, s výbornou hudbou, pořádnou porcí neuvěřitelných nechutností a nápaditou kamerou. I když nějakou hlubší myšlenku jsem jaksi nenašel, možná příště... ()

Jillen

Borat se tímto může jít zahrabat...i když to nejde srovnávat...tak zahrabat pěkně hluboko :) ...tohle je prostě něco úžasného! Dávám 90% ()

Ridick

v poslednom case sa mi zacala pacit kinematografia mojich juznych susedov...avsak tento snimok je bez hranic, plny nechutnosti, sexualnych uchylok, a odvaznych zaberov... niekto si povie, ze sa nato neda pozerat, ale ked si clovek uvedomi, ze v jeho vnutri je podobna skazenost, nemusi mat zly pocit z rozhovoru pri daveni.... ()

GodComplex

Wow, tak tohle je fakt mega ulet. Odpudive prostredi, nechutni lidi a perverzni temata, ktera jsou ale zpracovana tak originalnim zpusobem z estetickeho pohledu umelce, ze vsechen ten hnus s radosti zkouknete a jeste vam to vnukne zajimave az filozoficke myslenky. Nutnost videt, o tomhle se blbe pise. "It's not the world that makes cunt go around, it's cunt that makes world go around." 7/10 ()

Mr. Filuta

No jasněže to má hloubku, je to přece evropský film a navíc z Maďarska! To přece nemůže být jenom bezduché a samoúčelné. Kdo v těch hektolitrech blitek nenajde tu loženou metafyzickou a sociologickou úvahu musí být snad úplný retard. A jaký byl vás oblíbený moment? Kupříkladu já největší obohacení shledal ve scéně se seroucím holubem. Explicitní detail na kloaku je přece jasná alegorie na kritiku a zesměšňování vyšší střední třídy a jejího dopadu na sředoevropskou ekonomiku v 30.letech devatenáctého století. ()

J_Fiu

Nejnechutnější film co jsem kdy viděla. Najdete tu snad všechny druhy hnusu (nejednou jsem pohled na plátno nevydržela a odvrátila zrak) - od perverzního ukájení se přes blitky, nehorázného se přežírání (slovo přejídání se zde nedá použít) až po morbidní záležitosti. Určitě na mě film zapůsobil…..ale bohužel ne nijak pozitivně. Žádnou „vyšší myšlenku“ jsem v tom neviděla. ()

iolaos

[trinecke filmove leto '08] experimentální dekadentní foršus G. Pálfiho, kter zaslouzi býti klasifikován jako kulinářská fárka...... předešlá kompozice maďarských spoluautorů "autobus přijel" [Jött egy busz... (2003)] je svéhlavě odstrašující kix, který nerekomanduju ani nejzatvrlzelejšímu mimoni na kdovíjaké chemikálii ... 8až10/10 ()

Vermillion

Taxidermia je ve své podstatě jen úchylným snímkem, který zachycuje tři generace rodiny, ve které byl každý tak trochu prase. Přesto mě to ale svým zvráceným způsobem bavilo (a pobavilo zároveň). Když si odmyslíme všechny nechutnosti, má Taxidermia nejspíše pár nadčasových prvků. Oceňuji zajímavou kameru i naturalistické podání, ale přeci jen tomu něco chybí. ()

harfuska

Odvážny, a určite aj svojím spôsobom zaujímavý film, ktorý však divákovi ponúka samé nechutnosti. Nieje v ňom nič pekné ani vtipné, je to čisté zúfalstvo. Trošku pútavý bol len príbeh syna a jeho vypchávanie. Ak sa to rozhodnete vidieť, tak si k sledovaniu pripravte misku oškvarkov, nech máte zážitok autentický. ()

Spike17

Taxidermia rozděluje diváky vesměs na 2 skupiny: a) na ty, kteří ji zavrhnou kvůli zobrazovaným nechutnostem a vnímají ji jako zvrhlý výplod mysli režiséra, který chtěl jen ukojit své choutky a za b) na ty, kteří ji vnímají jako umělecké dílo a zobrazované nechutnosti jsou pouze prostředkem, jak onen pocit uměleckého díla vyvolat, přičemž se v nich odráží prvky dekadence a jisté společenské satiry, která má značný filozofický přesah a vede ještě k dalekosáhlejším filozofickým debatám. Mě taxidermia zaujala z hlediska svého naturalistického podání, nekonečným bizarním nápadům a zajímavé práci s časovými vztahy. Vyprávění je rozděleno do 3 bloků o 3 absurdních generacích,, dělající absurdní a odpudivé činnosti. Postupně si film bere na paškál téma sexu (resp. jeho znetvoření), jídla (obžerství) až nakonec vrcholí smrtí (pokus o nesmrtelnost). [KINEMATOGRAFIE MAĎARSKA] ()

YURAyura

8/10 Pekna uchylarna se spoustou kwalitnich momentu, ktere nemusi sednout kazdemu, ale me udelaly radost, jak si madari delaji reglaci ze sexu, jidla a smrti. ()

Rozhovor: Gergely Trócsányi (Taxidermia)

Rozhovor: Gergely Trócsányi (Taxidermia)

19.01.2007

Ano, i ve skutečnosti je Gergely Trócsányi mohutný, jako ve filmu. Když jsem přišla na rozhovor, seděl za stolem potaženým dekorativní kožešinou z nějakého bobra, pohodlně zabořený do sedačky vedle… (viac)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007

11.01.2007

Již 13. rokem se můžeme těšit laskavé péči organizátorů putovní filmové přehlídky Projektu 100, AČFK. Ti kažodorčně dbají o pravidelný přísun deseti mimořádně kvalitních filmů na stříbrná plátna po… (viac)