Dostaveníčko ve mlýnici

• Rakúsko-Uhorsko Švábovo zmařené dostaveníčko (viac)

Před mlýnem rozvine Josef Šváb-Malostranský plakát s nápisem ČESKÝ KINEMATOGRAF. Kolem něho se shromáždí všichni aktéři filmu. Starý záletník si dá před mlýnem schůzku s mlynářkou. Sotva ji stačí obejmout, objeví se manžel. Záletník dostane výprask. (ČSFD)

Pierre

Hodnotím především historický význam pro českou kinematografii a prvenství v oblasti českých filmů. Stejně jako u Párkaře a lepiče nejde ani moc poznat oč jde. Ale lepší než Smích a pláč. ()

honajz2

Tohle má jenom historický význam, jinak to nefunguje, není to vtipné a je to úplně to samé jako Výstavní párkař a lepič plakátů. Oba ty filmy hodnotím stejně, tudíž 2*. ()

Cheeter

Na to, že se jedná o jeden z našich nejstarších filmů a má pár vteřin, tak jsem se i trochu zasmál, ačkoliv to připomíná spíš pár fotek za sebou. ()

MarekT

Z průkopnického hlediska zajímavé, ovšem nabývám pocitu, že naše filmy byly už od začátku (s výjimkou šedesátých let) předurčeny stát se Popelkou světové kinematografie. Zatímco v zahraničí krátce po vzniku filmu již vznikala kvalitní díla (příkladem budiž "Un homme de tetes" ze stejného roku), tyto Kříženeckého pokusy nejsou pozoruhodné především z hlediska příběhu, ale ani díky kvalitě natočení - myslím si, že takoví Lumiérové točili daleko profesionálněji. ()

filmmovier

1. český film v historii... je totálně nezajímavý. Ale má vysokou hisorickou hodnotu a jak vidno, téma, které přetrvá věčně. Dvacet vteřin, které psaly dějiny. ()

Spock

Skvělý nápad zaznamenat nejenom to jací bychom měli být, ale i to jací jsme byli a díky tomuto srovnání můžeme také říct, že jsme stále stejní. Chybující lidé, kteří se nepoučí, ale to je na tom to kouzelné. ()

Earl10

Pokus o jakousi grotesku. Jedná se vesměs o záběr velké mely, s tím, že se občas někdo koukne do kamery. Úsměvné začátky českého filmu. [50%] ()

pravo

Tak toto je naozaj minimalizmus. Rozohrať milostnú drámu s veľkou záverečnou mastenicou na ploche do dvadsiatich sekúnd je určite majstrovský ťah a zaslúžil by si najvyššie hodnotenie, ale chýba výraznejšie rozpracovanie postáv a obraz nie je práve najlepší ... a dosť bolo srandy- proste a jasne historický kúsok a každý si ho môže pozrieť sám, pretože pri jeho minutáži je to fakt sekundovka. Zaujímavosť : na IMDb je uvádzaná minutáž 17 min- správne je 17 sec. ()

GTS_PUNK

V prípade krátkej grotesky Dostaveníčko ve mlýnici, ktorá zároveň patrí medzi prvé české filmy, môžeme na rozdiel od iných diel patriacich medzi prvotiny Jana Kříženeckého, vidieť výraznejší námet a náznaky zmysluplnejšieho príbehu. Jednoduchá pointa o stretnutí záletníka (Josef Šváb-Malostranský) a mlynárky (Marie Kříženecká) sa síce postupne pretvára a končí ako mela filmových protagonistov, ale najmä v úvode a v prostrednej časti tohto krátkeho diela sú jasne badateľné snahy o prácu s postavami a príbehom, ktorý dokáže byť zmysluplný a čitateľný. Dostaveníčko ve mlýnici je síce jednoduchou záležitosťou, ale okrem demonštrácie novej technológie, ktorou kamera a film v roku 1898 boli, dokáže rozpovedať aj krátky a logický príbeh. A práve vďaka tomu je pre diváka zaujímavý. ()