Zdvíha sa vietor

• Slovensko Dvíha sa vietor (viac)

Ve dvacátých letech minulého století se mladý irský doktor Damien O'Donovan (Cillian Murphy) rozhodne opustit Irsko, aby mohl pracovat v nemocnici v Londýně. Po návštěvě farmy Peggy (Mary Riordan), se kterou se chce rozloučit, se však rozmyslí. Britské vojenské jednotky Black & Tans, které mají udržovat mír, vyhlásí zákaz shromažďování a všech kolektivních zábav a Peggyna vnuka Micheaila (Laurence Barry), který nerozumí anglicky, ubijí k smrti. Damien se, k radosti svého bratra Teddyho (Padraic Delaney), rozhodne přidat k formujícímu se republikánskému odporu proti britské kruté nadvládě a k boji za nezávislost Irska. Zezačátku operují v malých skupinách, kradou zbraně a občas "picnou" nějakého policajta. A pak je jednoho dne odhalí... (monolog)

Midori_Mike

Uhrančivý snímek, na který jsem se začal dívat neplánovaně (ČT:Art) a už jsem se nedokázal odtrhnout. Boj o nezávislost Irska z područí Velké Británie byl pro mě dlouho opomíjenou důležitou historickou událostí, o které jsem měl jen letmé povědomí. Tento film umožní člověku nahlédnout do onoho konfliktu hodně do hloubky, z mnoha rovin. Anglie, to nejsou jenom gentlemani u čaje o páté, ale také bývalá - dosti krutá - koloniální mocnost. ()

cross

Syrové podání filmu o Irské historii na kterou nemohou být hrdí ani Britové ani Irové je velmi lákavá filmová událost.... Bohužel, příliš dlouhá stopáž, kde velmi výraznou část dostává politické tlachání, ve kterém se neseznámený divák prostě ztrácí ostře kontrastuje s nejasným vytyčením hlavních postav v ději a osamocených obrázků z historie, které sami o sobě nic neříkají... Nehledě na to, že by mě opravdu zajímalo jestli to všechno takhle tenkrát opravdu bylo.... Rozhodně tento film nemohu ani doporučit ani zatratit, nicméně je pravdou že se mu podařilo v mnoha scénách vzbudit v mém nitru patřičné emoce... ***1/2 ()

darwin

Výborný, komorní snímek o irském boji za nezávislost pohledem obyčejných irských vesničanů. Režisér se krom několika akčních scén soustředí spíše na politickou rovinu boje IRA a na vnitřní spory mezi republikány. Velmi zdařilý film s dobrými hereckými výkony, nicméně bohužel poněkud delší stopáží. ()

klukluka

Silné téma, silný příběh, krásné exteriéry, sympatičtí hlavní představitelé, ale stejně mě to úplně nechytlo. Každopádně brácha velící popravčí četě, která má sprovodit ze světa mladšího bráchu, to je too much. Snad je to jen filmová nadsázka, protože s tímhle se jinak podle mě nedá žít. ()

Zagros

Zvedá se vítr je dalším filmovým příspěvkem k tématu IRA. Pojednává o jejích začátcích a o jejím vzniku ve dvacátých letech minulého století. Časově tak předchází například Krvavé neděli. Ta je ovšem po všech stránkách lepším filmem. Tady chybí výraznější charaktery se silnějším charismatem, či jakékoli emoce, které by se mnou při sledování pohnuly. To, co se hrdinům událo, bylo jistě velmi silné. Nicméně tvůrci to nedokázali dostat do filmu a i ty jejich nejvíce dramatické situace mě nechávaly chladným a to je chyba. ()

cab

Zdlouhave a neatraktivne natocene drama o formovani irskeho lidu proti britskemu imperialnimu utisku v minulem stoleti. 40% ()

Ještěřák

Na rozdíl od velké většiny jednohvězdičkových filmů je tenhle horší a nebezpečnější tím, že jsem ho musel přetrpět až do toho posledního titulku, neboť nás s ním natvrdo zavřeli na přednášce. Neuvěřitelně neosobní a podivná nuda. Prý to mělo v Anglii ucházející kritický úspěch, já osobně si ale dám na Loache bacha - ten jeho rukopis je (až na dvě nebo tři dosti násilné scény) nepochopitelně bezbarvý a třeba vykreslení charakterů zmrvil naprosto. ()

Zik2

V našich končinách je neblahý zvyk spojovat IRA jenom s hanebnými útoky na civilisty v druhé polovině minulého století, ale tento film stereotypy ní rozbíjí. Ukazuje její začátky, její zcela legitimní boj proti utlačitelské vojenské síle. Neopomíná sociální aspekt celé věci. Vysvětluje také ideologické pnutí v rámci IRA (církev vs. socialismus) a proč se IRA poprvé rozštěpila (jako model to jistě poslouží i pro všechna ostatní štěpení). Rozhodně ale nejde jen o ploché oslavné dílo, film ukazuje i krutosti, která s sebou každá válka nese, neřešitelné etické problémy, do kterých se bojovníci IRA dostávali, i to, že revoluce někdy požírá vlastní děti. ()

KM Phoenix

Jedná se o jeden z filmů, kde mi skoro nevadil Cillian Murphy. Film celkem bez okras zobrazuje Irskou válku o nezávislost na jedné lokální úrovni. Z některých komentářů co jsou zde k přečtení mám pocit, že se někteří uživatelé v problematice a historickém kontextu vůbec neorientují a pojmy jako Black and Tans či Auxies (Auxilliaries) jim nic neříkají a jejich představy i o Irské republikánské armádě (té do roku 1922) jsou přinejmenším úsměvné. Následně se člověk nemůže divit, že je tento film docela podhodnocen. Moje výhrady se týkají více než dvouhodinové délky, s tím co chtěl Ken Loach říct, na to by mu stačilo i o 20 minut méně. Místní obsah je lehce zjednodušující a zavádějící. Korunu tomu dává český název, který likviduje jakoukoliv spojitost s Robertem Dwyer Joycem a jeho písni ze začátku filmu. ()

kuboj

Film, kde se oba hlavní hrdinové (a vlastně většina postav) chtějí chovat principiálně, daří se jim to, ale není jasný, kterej princip je ten správnej a pravděpodobně se mezi nima ani nejde objektivně rozhodnout. Kantova noční můra. ()

Brejlil

Nuda. Ušlechtilá? Ani ne. Na začátku jsou svině Angličani, na konci Irové. Hlavní hrdina je zpočátku idealista, pak bojovník IRA a pak? "Mně se nelíbí, co se dohodlo, vždyť je to vlastně stejné. Já budu bojovat dál." Smrt u popravčího kůlu pak někoho s jen trochou sečtělosti ani nepřekvapí. Stejně jako konflikt mezi bratry. V celém filmu je jedna jediná silná scéna, ale i tu si musíte představit. Irská matka jde šest hodin s vrahem svého syna, aby věděla, kde je pohřben. Aby nebylo mých výtek dosti, vše je natočeno velmi neosobně. Není jak se s kým identifikovat, většina postav je zásadně v saku a čapce a pletou se i na druhý pokus, ničemu nepomáhá irský dialekt (ach ano, poznáte Ira od Angličana), ženské postavy ničím nevynikají... Nepříliš povedená ilustrace velmi neveselého období irských dějin ()

Kroupa

Film je elegantně natočený a třebaže vypadá na první pohled odtažitě, přišel mi pod povrchem velmi emotivní. Výtky ve směru, že tehdejší události a děje zobrazuje jednostranně a proti Britům mi připadají dokonale zcestné. Objektivní má být zpravodajství, film má ukazovat svět prostřednictvím postav. My si tudíž můžeme představovat hodné Brity pijící čaj v přátelské pohodě se svými irskými sousedy, ale proč bychom měli? Vždyť právě tím bychom si odstřihli cestu k pochopení nejen IRA, ale i dalších osvobozeneckých guerill. Film zobrazuje právě to, co je v jejich případě podstatné, a činí tak mistrovsky. ()

arthur.22

Táhne se to jako nízké kamenné zídky vystavěné napříč celým Irskem, ale pohled na ty je mnohem napínavější. Jak Irsko i s jeho pohnutou historií zbožňuju, Loachovo zpracování mě za srdce nechytlo. A ač jsem v dlouholetých sporech na straně irské nezávislosti, jednostranné podání událostí jako by celý problém (samozřejmě nejpíš nechtěně) zesměšnilo. Zmatek a nuda, nuda a zmatek, tenhle vítr mě minul. ()

Hogo Fogo odpad!

Otrasne nudný film. Dve hodiny skutočného utrpenia. Neprišiel som na to, čo chceli tvorcovia týmto paškvilom povedať a s postupujúcim dejom mi to už bol jedno. Moje myšlienky sa upierali len k čo najskoršiemu príchodu záverečných titulkov. Celé to vo mne zanechalo jediný dojem - Írsko je plné pošukov a boľševických agitátorov. ()

vojo

Profesionálne zvládnuté dielo, tak trochu v štýle filmov o SNP, alebo iných odbojoch, kde treba jasne vykresliť dobrých a zlých. Prečo nie? ()

14. Dny evropského filmu

14. Dny evropského filmu

26.01.2007

Čtrnáctý ročník Dnů evropského filmu odstartoval 25. ledna 2007 v pražském kině Světozor filmem Zvedá se vítr (2006, r. Ken Loach). Ve Světozoru a v Aeru bude až do 4. února k vidění na padesát filmů… (viac)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007

11.01.2007

Již 13. rokem se můžeme těšit laskavé péči organizátorů putovní filmové přehlídky Projektu 100, AČFK. Ti kažodorčně dbají o pravidelný přísun deseti mimořádně kvalitních filmů na stříbrná plátna po… (viac)