Bakaláři

Komédia / Krátkometrážny
Československo, (1972–1987), 164 h 21 min (Minutáž: 5–58 min)

Predloha:

Ladislav Županič (poviedka)

Vladimír Menšík, Martina Menšíková, Nina Popelíková, Nelly Gaierová, Martin Růžek, Ota Sklenčka, Iva Janžurová, Miloš Kopecký, Josef Bláha, Luba Skořepová (viac)

Ke svému názvu přišli Bakaláři až o něco později. První pořad se jmenoval Kufr za dveřmi. O příběhy na toto téma tvůrci požádali psychiatra Miroslava Plzáka, Jaroslava Dietla a Vladimíra Menšíka. Vladimír Menšík tehdy napsal povídku o manželovi, který při banální hádce rozkopl dvířka od kredence a kufr, do něhož je jeho žena uložila, aby je odnesl opravit, považoval za vyhazov. Diváci byli nadšeni, psali a přáli si pokračování. Jaroslav Dietl svolil, že bude pro nově vznikající pořad psát scénáře, ale kde neustále brát témata? Další nápad si poradil i s tímto problémem: výzva, aby diváci psali své příběhy, vyvolal až nečekanou reakci. Dopisy, které během následujících let přišli do televize, by se daly počítat na desetitisíce. Pořad dostal název Bakaláři vědy manželské. „Bakalář byl ve středověku učitel, člověk, který předával zkušenosti. Řekli jsme si, že našimi bakaláři budou právě diváci. Ať se o své zkušenosti dělí, ať je předávají druhým,“ prohlásila Libuše Pospíšilová. Témata, která přicházela, však měla daleko širší okruh. Lidé se psali i věci, které dosud nikomu nesvěřili. Jeden z dopisů dokonce začínal slovy: „To bych neřekla ani panu faráři...“ A tak nakonec zůstali jednoduše jen Bakaláři. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa ostravak30 k tomuto seriálu (185)

Multiservis (1982) (S11E08)

Při vší úctě ke třem hereckým legendám, byla jediná věc, která mě na povídce zaujala. O čtrnáct let dříve byla natočena minikomedie Bohouš. Slavná, samozřejmě. Setkali se v ní též Jiří Sovák a Zdena Hadrbolcová. Taky v ní se seznámili na inzerát a taky v Bohoušovi to byla Sovák, kdo inzerát podal a Hadrbolcová, která na něj reagovala. A pes? Bernardýn se jménem Bohouš, stejně jako zde. Tvůrci si tak pohráli s čím mohli. Jinak ale povídka podle mě trochu ztrácí hlavu a patu a nemá konec. ()

Carmen (1982) (S11E12)

Ono se říká, že největší žárlivci jsou sami záletní, proto vlastně tak hrozně žárlí. Manžel asi koukal, jak mazanou ženu si vzal. Dobře si ho prověřila. Tak dlouho žárlil, až byl sám nachytán na švestkách. Při své stopáži je to ale rychle odbytá povídka. ()

Pokušení (1982) (S11E13)

Kdyby v povídce nehráli Vladimír Menšík a zčásti i Lubomír Kostelka, tak snad ani nestojí za řeč. Muži si ženy vymění, ale vlastně jen tím, že jdou každý spát do jiného domu. A kdyby ženy poctivě spaly až do rána, tak de facto o žádnou legraci nejde. A ani pak se nic extra zábavného neděje. Takže ta nejzajímavější pasáž je vlastně ta v hospodě, kdy oba muži filozofují a debatují. Je mi líto, že zrovna s V. Menšíkem musím udělit dvě hvězdy, ale tady je to taková hospodská příhoda, která v hospodě i měla zůstat. ()

Výlet do Prahy (1982) (S11E14)

Ona vlastně už sama zápletka včetně pointy je neskutečně pitomá. Když si to rozebereme: tak dva kamarádi běží orientační běh, ale dojdou jim síly. Nenajdou si jiného maséra, ale musí za tím do Prahy, aby jeden manželce musel lhát. Přitom by děti a rodinu mohl klidně vzít sebou. Jenže nenajdou ani hotel a tak se ubytují ve stanu, což je ta humorná část. Manželka má ale stejný nápad (občas žasnu, co všechno se lidem opravdu může stát) a také cestuje do našeho hlavního města. Ovšem ani ona nenajde ubytování. A konec? Ten je vyloženě s řadou otazníků. Za zmínku stojí ještě úsměvný recepční alias František Ringo Čech. ()

Lék (1982) (S11E15)

Že se někteří bojí lékařů to jsem již slyšel. I v naší rodině jsme údajně měli takové příbuzné. Pak je druhá skupina, která se doktorů vyloženě nebojí, jako třeba já, ale vyhýbá se jim, neboť si vše snaží léčit přírodní cestou. Nicméně v myšlení starších lidí převládalo hlavně starobylé myšlení. A že ji hluchotu vyléčí randál na koncertu skupiny, tomu se mi složitě věří. Ať tak či tak, kdyby hlavní hrdinkou nebyla Stella Zázvorková a epizodní roli si nestřihl Petr Nárožný, tak by se sledovat opakovaně ani nedala. ()

Telegram (1982) (S11E16)

Chlapec měl opravdu štěstí, že to nezabalil rovnou a neodjel, možná by si to už nikdy nevysvětlili. Místo toho šel do hospody a tam ho nakonec štěstí potkalo. Poučení: nikdy neposlouchejte cizí domněnky a drby. Radši si vše ověřit na místě a sám. Ale částečně za to může i dívka. Mohla ho někde čekat nebo mu novinu mohla sdělit. Povídka je zajímavá nejen vyprávěním Vladimíra Menšíka, a kdo ví, kolik z toho bylo ve scénáři, ale hlavně faktem, že dnes už by se něco podobného stát nemohlo. Nebo mohlo, ale díky mobilům se tomu dá snadno předejít. ()

Sbírka (1982) (S11E24)

Každý sběratel je obětí své vášně, kdy jej okolí považuje tak trochu za blázna. Jenže když se do toho pak ještě připlete milenka, je to mnohem horší. A když ta milenka nemá pro sběratelství pochopení. Taková zcela běžná a vcelku nevýznamná epizoda z manželského života, kterou lze lehce přehlédnout. Kdyby nekončila tou, pro běžné smrtelníky zcela zábavnou - ne tak ovšem ze sběratelského pohledu, pointou. Ovšem sběratelé mají s panem Markem jistě soucit. ()

Muži z Bombaje (1982) (S11E25)

Další kandidát z bakalářských příběhů na jeden z nejhorších. Když pominu ty naprosto nevěrohodné, nikam nesměřující dialogy na úrovni puberťáků, tak chování muže už není ani směšné. Pak následují dlouhé rozhovory, které člověka unudí doslova k smrti. Povídka je bohužel smutným důkazem, že buď nechodili zajímavé náměty tak často, anebo bylo snahou točit úplně všechno, kdo ví, ale rozhodně se mezi výbornými povídkami našly i totální pitomosti. ()

Nevěra (1982) (S11E27)

I přes skvělé herce dostává povídka trochu na frak. Jednak je vcelku hned jasné, že děda babičku opravdu nepodvádí, a jednak mě vadí několikaminutová omáčka například ve chvíli, kdy se Ladislav Pešek a František Filipovský koukají na řešení rovnice. ()

Žhářka (1982) (S11E29)

Povídka je více než koukatelná hlavně díky perfektnímu obsazení. Navíc tomuhle naprosto věřím, že se stalo. Jen nepochopím, proč nemohla mít nevěsta klíč u sebe, když už nic jiného, tak z bezpečnostních důvodů jako pojistku. Stalo se přesně to, co bych já v těle nevěsty čekal. Že se chlapi ožerou a na ni se zapomene. ()

Zloděj (1983) (S12E02)

Některé příběhy jsou opravdu na divoké kroucení hlavou ze strany na stranu či, jak říká Karel Šíp, dramatické pozvednutí obočí. Naprosto banální příběh si snad ani nezaslouží pozornosti. Zkrátka bylo tehdy možné něco, co dnes už těžko někdo zažije. Napadlo by někoho v noci se doslova vloupat do bytu souseda a to i za předpokladu, že je v bytě pachatel? Normální člověk by holt zavolal policii. Pointu neprozradím, ale stojí se na tuto pitomůstku podívat už jen pro ten fakt, že světlo filmového a televizního světa poprvé spatřil Václav Svoboda. ()

Střelci (1983) (S12E07)

To zas byla blbost, řekl jsme si s titulkama. Nicméně v roce osmdesát tři nebylo nic nemožné. Pravdou zůstává, že Vladimír Menšík a také Ivan Luťanský pozvedli povídku o něco výš. Ale ten banální závěr mě moc nepotěšil. ()

Šípková Růženka (1983) (S12E11)

Jiří Štěpnička trochu moc vyváděl a jinak to byla povídka na úrovni tehdejších Sněženek a Machrů a dnešních Snowboarďáků. ()

Střevíčky (1983) (S12E17)

Krásná Andrea Čunderlíková ano, ale jinak je příběh pitomý. Učitelka dopis číst nahlas nemusela, ale do obálky se podívat mohla. Tohle je blbost a ne příběh pro Bakaláře. ()

Slivovice (1983) (S12E21)

Pořád jsem myslel, že jsem pointu odhalil. Lakýrník vyžunkne bábě slivovici a ona ji pak chce nalít kolegovi, čímž dojde k trapné situaci. Každopádně závěr povídku trochu vylepšil i když se jedná chvílemi o grotesku. ()

Výtah (1983) (S12E30)

Docela zábavná povídka hlavně, když se člověk vžije do příběhu a představí si to ve skutečnosti. Tentokrát mi nebyla ani nepříjemná Dagmar Havlová a naopak Jiří Wimmer byl výborný. ()

Výlet do velkého světa (1983) (S12E32)

Dobře pyšné holce, dobře jí to dal. Takhle se na ně musí. Když si holka nosila svůj nosánek hodně nahoře, musela přes něj dostat. Nicméně je jasné, že Vladimír Menšík a Jiří Císler povídku hodně rozsvítili. ()

Zázračný lékař (1983) (S12E37)

To by člověk skoro nevěřil, že jsou podobné věci opravdu možné a světe div se... Rok 1983 už nebyl natolik nemoderní, aby lidé nosili do bytů člověku slepice, ale opravdu se to stalo. Bez Jiřího Sováka by povídka byla ještě slabší. Navíc chybí řádná pointa nebo alespoň důstojnější konec. ()

Obraz (1983) (S12E38)

Dobře jim to rodiče řekli, jsou věci, které by si snad novomanželé měli zařídit sami. A oni taky zařizují. Oba se k tomu staví dost zvláštně. Manželka trvá na originálu, na který pochopitelně při těch cenách nemají prachy. Jako by na tom snad záleželo. Manžel to taky pojme po svém a rozhodne se nějaký namalovat. Upřímně řečeno bych ani neřekl, že podobný námět může někomu opravdu stát za natočení. ()

Čepice (1983) (S12E39)

Poučení jsou snad dvě. Za prvé, aby ženská držela za každou cenu zobák a za druhé, aby chlap uměl lépe ukrýt dárek. Ještě, že sousedi měli soudnost. Povídka byla i velmi dobře zahraná. ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc

31.01.2021

V noci ze soboty na neděli zemřel slovenský filmový, televizní a divadelní herec Andrej Hryc. Bylo mu 71 let. Hryc bojoval od loňského roku s akutní leukémií, informace o úmrtí nyní médiím předala… (viac)

Zemřela herečka Hana Maciuchová

Zemřela herečka Hana Maciuchová

26.01.2021

Ve věku 75 let dnes v Olomouci po dlouhé nemoci zemřela česká filmová, televizní a divadelní herečka Hana Maciuchová. Nejvíce diváku si ji jistě bude pamatovat z televizních obrazovek. Zahrála si v… (viac)

Zemřel režisér František Filip

Zemřel režisér František Filip

09.01.2021

Ve věku 90 let zemřel český režisér a scenárista František Filip. Zprávu o úmrtí plodného tvůrce televizní produkce přinesla Česká televize. Absolvent pražské FAMU má k dnešnímu dni na svém kontě na… (viac)