Bakaláři

Komédia / Krátkometrážny
Československo, (1972–1987), 164 h 21 min (Minutáž: 5–58 min)

Predloha:

Ladislav Županič (poviedka)

Vladimír Menšík, Martina Menšíková, Nina Popelíková, Nelly Gaierová, Martin Růžek, Ota Sklenčka, Iva Janžurová, Miloš Kopecký, Josef Bláha, Luba Skořepová (viac)

Ke svému názvu přišli Bakaláři až o něco později. První pořad se jmenoval Kufr za dveřmi. O příběhy na toto téma tvůrci požádali psychiatra Miroslava Plzáka, Jaroslava Dietla a Vladimíra Menšíka. Vladimír Menšík tehdy napsal povídku o manželovi, který při banální hádce rozkopl dvířka od kredence a kufr, do něhož je jeho žena uložila, aby je odnesl opravit, považoval za vyhazov. Diváci byli nadšeni, psali a přáli si pokračování. Jaroslav Dietl svolil, že bude pro nově vznikající pořad psát scénáře, ale kde neustále brát témata? Další nápad si poradil i s tímto problémem: výzva, aby diváci psali své příběhy, vyvolal až nečekanou reakci. Dopisy, které během následujících let přišli do televize, by se daly počítat na desetitisíce. Pořad dostal název Bakaláři vědy manželské. „Bakalář byl ve středověku učitel, člověk, který předával zkušenosti. Řekli jsme si, že našimi bakaláři budou právě diváci. Ať se o své zkušenosti dělí, ať je předávají druhým,“ prohlásila Libuše Pospíšilová. Témata, která přicházela, však měla daleko širší okruh. Lidé se psali i věci, které dosud nikomu nesvěřili. Jeden z dopisů dokonce začínal slovy: „To bych neřekla ani panu faráři...“ A tak nakonec zůstali jednoduše jen Bakaláři. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa ostravak30 k tomuto seriálu (185)

Užovka (1975) (S04E04)

To je taky rozum vzít si chovatele plazů, kterých se nekonečně bojím. Luděk Munzar zde hrál pro mě jednu z nejsympatičtějších rolí. Jinak totiž dostával spíše role přísných mužů. Mě jen překvapilo, jak snadno rodiče dovolili synovi užovku. Žádné hranice nebyly stanoveny. Takhle by si domů mohl přinést každý den něco nového. ()

Zloděj (1975) (S04E06)

Až druhá půlka s Vladimírem Menšíkem stojí za to, jinak je to hrozná a nezáživná nuda u které jsem to málem také neuhlídal. ()

Kousek života (1975) (S04E10)

Mě se naopak povídka velmi líbila. Nabízela happy end i hlubší myšlenku. Těžko říct, proč Jana odmítala Františkovi napsat, možná nechtěla, aby kvůli tomu vracel, tím mu ale připravila větší šok. I rodiče mohou mít různé důvody, proč nakonec dceři pomáhají, i když jsou zpočátku zděšeni. Třeba stále doufají, že se Franta nakonec vrátí, zachová se jako chlap a svět bude zase v pořádku. A přesně to se nakonec stane, ono to mimčo rozněžní kdejakého chlapa, tím spíš, když je vaše. ()

První pohled (1975) (S04E12)

Irenu Kačírkovou jsem hodnotil v povídce Kapesníček. A opět je za tu zlou. I když tentokrát možná trochu s rozumem, když si myslí, že má její dcera na dítě času dost. Zařídit si za socialismu odebrání dítěte asi nebylo úplně jednoduché. Výborné obsazení sice nepředurčuje k tomu, že konec není neočekávaný, ale zase se na mladou Libušku pěkně dívalo a Viktor Preiss byl za ten zábavný prvek, i když jen lehce. ()

Kotník (1975) (S04E19)

Stalking v tehdejší podobě. Ačkoli nechápu, že dívka za mužem nezašla a nezeptala se ho, co vlastně chce. To jeho sledování už ani nebylo nápadné. Následné události jsou jak z pitomého filmu a skoro se nechce věřit, že je to pravda. Tak jako tak to nejzábavnější na celých dvaadvaceti minutách byl Miloš Kopecký, když ho žena zkoušela. Možná bych i věřil, že s Kopeckého genialitou mohla být část improvizací. ()

Šachy (1975) (S04E21)

My oškliví hlavní hrdince povídky rozumíme. Problém je lehká předvídatelnost konce a prakticky jakákoli absence humoru. A pak také zbytečná hysterie Ivy Janžurové společně se zbytečně dlouhou stopáží. Iva Janžurová určitě nebyla tehdejší vyhlášená krasavice, ale rozhodně ji nelze zařadit mezi ošklivky, takže její zařazení na listinu herců také nebylo nejšťastnější. Ocenit lze jen výborného Štěpánka. A šachy taky neumím. ()

Tornádo (1975) (S04E28)

To je opravdu radost mít doma chlapa, který se chová jako dítě a nedokáže vnímat vůbec rodinu. Navíc nedokázal vysvětlit, proč by měl tak moc chtít hrát. Hrál jako by se chtěl zúčastnit nějaké soutěže. ()

Matematika (1975) (S04E29)

V tomto případě je otec brán jako ten špatný, ale třeba říct, že měl vlastně pravdu. Dcera kudy chodí tudy lže. A co je nejvíc překvapivé, učiteli to v jednu chvíli nevadí, protože by ji potřebovali na hudební přehlídku, takže, světe div se, přemlouvá rodiče, aby to tolerovali. Naštěstí zvítězí chladný rozum a výchova. ()

Zlodějka (1975) (S04E30)

Proti proudu...tak by se dal nazvat můj komentář zde. Ano, povídka je opravdu kvalitně obsazená a zahraná, s tím nehodlám polemizovat. Ale je též příšerně banální. Kdyby muž okamžitě šel na VB možná by to měl jednodušší. Pravdou je, že nahlášením na ztráty a nálezy u ČSD nebo čekáním na šetření policie by se také kytary nemusel dočkat. Na druhé straně je s podivem, jak složitě policie vyslýchala jak Jana Knotka, tak paní a její matku. Kdyby se hned zeptali, jak ke kytaře přišla, kde ji zakoupila, případně do obchodu zajeli, bylo by vystaráno. Místo toho si předvolají J. Sováka, dlouze ho vyslýchají, pak teprve zavolají do obchodu, ale nezeptají se, jak vypadal kupující, raději si nechají vyprávět vtip. Tak mě jen zajímá, zda se tato příhoda stala opravdu takto, nebo byla tímto způsobem pouze upravena, aby působila humorněji, o čemž by obsazení svědčilo. ()

Svatba (1975) (S04E34)

Povídka o svatbě vlastně nedává smysl. Spíše působí, jako by se nešťastný syn chtěl někomu svěřit - nejlépe celému národu. Možná s nadějí, že zúčastnění a jejich okolí se v tom pozná a zjistí pravdu. Konec je totiž takový, že se vlastně hrdinové nesmíří a je pouze řečeno, že to trvalo dalších x let. Není divu. Otec si přijde s novou ženou, synovi nic neřekne, přitom už není malé děcko, nic nevysvětlí a hned spolu začínají bydlet. O svatbě mu lže a ani jej na ni nepozve. Jasně tak naznačil, kdo je pro něj důležitější. ()

Medvěd (1975) (S04E35)

Tak jestli se tohle opravdu stalo, jakože nejspíš ano, tak je vidno, že sousedka fakt neměla moc starostí. Nejprve se pořád motala do rodiny, bůhví proč, aby pak zcela nepochopitelně nahnala sousedy na chytání medvěda, i když věděla, že je příběh falešný a taky proč. Tím pádem pak zůstává záhadou, proč se vlastně mladíka zastala a pomohla mu. Mohla rovnou mávnout nad příběhem medvěda rukou a chápavě přikývnout. Mladík zase mohl říct, že medvěd už běžel a byl klid. Tím pádem by možná chudáci Dudek s Dietlem nemuseli točit tak banální příběhy. ()

Rozvod (1975) (S04E36)

Tohle rozhodnutí rodičů moc nepochopím. Ano, je to těžké vysvětlit tak malému dítěti, a byla by to pro něj rána, ale možná menší, než jakou mu způsobí otec s matkou tím, že se informaci dozví od jiných a navíc ví, že mu lhali. Přesně to se stalo a rodiče to mohli a měli předvídat. Film je vzhledem k synovi dojemný, ale jinak na něm nic tak zásadního neshledávám. Ta jejich lež nebyla dotažena do konce (otec spal v jiném pokoji apod.) a rodiče měli minimálně promyslet i detaily. ()

Linecké pečivo (1975) (S04E37)

Bakalářská povídka je důkazem, že lidi se dokážou pohádat kvůli nejrozličnějším maličkostem. Vyhodit porci napečeného cukroví a zničit si vánoční atmosféru kvůli kravině, to je blbost. Dvojice pak dojde k tomu, k čemu měli jako dospělí dojít dávno - že tedy Vánoce nejsou o cukroví, shonu a přežírání se. Herecky dobře zahrané, ale jinak je to taková povídka bez chuti. ()

Hrachová polívka (1975) (S04E38)

Povídka je zajímavá především z hlediska doby. Josef Somr dlouho pokukuje po Jaroslavě Obermaierové a nikdy ji nepozve na rande. Místo toho jí hned nabídne sňatek. A pak mohou dnešní rodiče a prarodiče říkat, že dnešní mladí na všechno spěchají. ()

Lokomotiva (1975) (S04E39)

U bakalářských příběhů není zvykem vysoké hodnocení tam, kde nevládne humor. Tento příběh je ale výjimkou. Hlavními důvody jsou Vladimír Menšík, Jan Potměšil a poselství, které autor příběhu dodal. ()

Babička (1975) (S04E40)

„Na nás starejch je nejhorší, že si myslíme, že jsme nejchytřejší pod sluncem a že víme všechno líp, než naše děti. Kdybychom měli dost odvahy přiznat si, že jsme eventuálně taky hloupí, tak bychom byli o moc chytřejší!“ Vypůjčil jsem si citát od Marthose. A nejen proto, že zazněl v povídce, ale je v něm kus pravdy. Ostatně to vidím i na naší babičce, která s oblibou poučuje doktory s tím, že je chytřejší, protože je starší. Herecký koncert Jiřiny Šejbalové a Bohuše Záhorského byť v malé roli. A i Dana Medřická se mi velmi líbila. A je to peklo, když máte v rodině někoho, kdo nedovolí téměř padesátileté ženě přivést si přítele. ()

Balkón (1975) (S04E41)

Je to zábavné, když se na to kouká druhýma očima, ale když si člověk uvědomí tu výšku + zimu a mráz, tak je štěstí, že Ladislav Županič ještě vůbec něco natočil. Na druhé straně se choval celkem nelogicky, protože kdyby byt hned opustil, měl by klid. ()

Oheň (1975) (S04E42)

Jak už to tak bývá, Vladimír Menšík oživil jinak nezáživnou povídku. Ale stejně to na víc nestačilo. ()

Párek (1976) (S05E05)

Nejhorší mi přišlo, jak se Marie Motlová s drobným knírkem pod nosem nacpávala párkem. To mi chuť na párek rozhodně nevyvolalo. Ale je zvláštní, jak se chovají lidé v určitých dobách. Dnes by to asi řešili všichni zúčastnění jinak. Mě prostě přijde zvláštní, že hlavní hrdinové nechají všechno tak a začnou se kvůli párku nahánět po Praze. Z technického hlediska měla povídka velké problémy se zvukem. ()

Skladiště (1976) (S05E06)

Docela slušné obsazení. Já podezíral vedoucího, ale nakonec překvapivé rozuzlení. Je ovšem s podivem, že každému krádeže vadily, ale nikdo pachatele nebyl ochoten odhalit. ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc

31.01.2021

V noci ze soboty na neděli zemřel slovenský filmový, televizní a divadelní herec Andrej Hryc. Bylo mu 71 let. Hryc bojoval od loňského roku s akutní leukémií, informace o úmrtí nyní médiím předala… (viac)

Zemřela herečka Hana Maciuchová

Zemřela herečka Hana Maciuchová

26.01.2021

Ve věku 75 let dnes v Olomouci po dlouhé nemoci zemřela česká filmová, televizní a divadelní herečka Hana Maciuchová. Nejvíce diváku si ji jistě bude pamatovat z televizních obrazovek. Zahrála si v… (viac)

Zemřel režisér František Filip

Zemřel režisér František Filip

09.01.2021

Ve věku 90 let zemřel český režisér a scenárista František Filip. Zprávu o úmrtí plodného tvůrce televizní produkce přinesla Česká televize. Absolvent pražské FAMU má k dnešnímu dni na svém kontě na… (viac)