Bakaláři

Komédia / Krátkometrážny
Československo, (1972–1987), 164 h 21 min (Minutáž: 5–58 min)

Predloha:

Ladislav Županič (poviedka)

Vladimír Menšík, Martina Menšíková, Nina Popelíková, Nelly Gaierová, Martin Růžek, Ota Sklenčka, Iva Janžurová, Miloš Kopecký, Josef Bláha, Luba Skořepová (viac)

Ke svému názvu přišli Bakaláři až o něco později. První pořad se jmenoval Kufr za dveřmi. O příběhy na toto téma tvůrci požádali psychiatra Miroslava Plzáka, Jaroslava Dietla a Vladimíra Menšíka. Vladimír Menšík tehdy napsal povídku o manželovi, který při banální hádce rozkopl dvířka od kredence a kufr, do něhož je jeho žena uložila, aby je odnesl opravit, považoval za vyhazov. Diváci byli nadšeni, psali a přáli si pokračování. Jaroslav Dietl svolil, že bude pro nově vznikající pořad psát scénáře, ale kde neustále brát témata? Další nápad si poradil i s tímto problémem: výzva, aby diváci psali své příběhy, vyvolal až nečekanou reakci. Dopisy, které během následujících let přišli do televize, by se daly počítat na desetitisíce. Pořad dostal název Bakaláři vědy manželské. „Bakalář byl ve středověku učitel, člověk, který předával zkušenosti. Řekli jsme si, že našimi bakaláři budou právě diváci. Ať se o své zkušenosti dělí, ať je předávají druhým,“ prohlásila Libuše Pospíšilová. Témata, která přicházela, však měla daleko širší okruh. Lidé se psali i věci, které dosud nikomu nesvěřili. Jeden z dopisů dokonce začínal slovy: „To bych neřekla ani panu faráři...“ A tak nakonec zůstali jednoduše jen Bakaláři. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa Tommassi3 k tomuto seriálu (105)

Výslech (1976) (S05E10)

"Jakýho zas taktu ?? Co je to taktu ??" ;) Výtečně dovypointovaná záležitost s překrásnou Janou Preissovou a cholerickou burankou Zázvorkovou na čele.. Jen ta maloměšťácká kritika poněkud mimo tu normalizační záchodovou mísu.. ()

Dcera (1976) (S05E27)

"Prosím tě, dyť tý holce je šestnáct !! Má na takový věci ještě dost času.." - "To si myslíš ty, ale ona je určitě jinýho názoru.." ()

Revizoři (1976) (S05E29)

"Já nemám asi pravdu, ale docela určitě pravdu.." ()

Světlík (1976) (S05E30)

"Haló ?? Tady Lžička !! Ano, jako vidlička, jenže lžička.." ;) ()

Noční stolek (1976) (S05E35)

"Antonie, nenuť mě použít násilí !!" ;) Tradiční upatlaná Dietlovina.. Příběh vlastně výtečný, tedy ta prvotní myšlenka, včetně pointy, jíž mnozí nemohou přijít na chuť.. Ocenil bych právě tu svojskost kraťasu a překvapivou nedořečenost.. S důslednějším řemeslem mohl vzniknout velmi zajímavý experimentální minibijásek.. Úplně to vidím !! ;) ()

Soused (1977) (S06E01) odpad!

"A já najednou koukám a von má šlápoty na zádech !!" ;) ()

Zapomnětlivost (1977) (S06E02)

"No, je tohleto možný ?! Já se snažím posunout celý děj kupředu, a tohle je ten vděk ?!" ;) Nesmírně formálně zajímavý Dudek a tradičně skvostný Menšík, u něhož není pochyb, proč se stal u téhle bakalářky vypravěčem.. ()

Alimenty (1977) (S06E11)

"Prosím vás, nedělejte mi tady kázání !! Na to jsem snad už dost starej, ne ?!" ()

Krabička (1977) (S06E14)

"Pani učitelka řikala, že si máme dát penízky na spořitelnou knížku, že nám tam porostou porcenta.." ;) Tak toho Bohdá(lka) nebude, aby Somr učil vlastní děcka krást !! ()

Láska (1977) (S06E20)

"A hlavně nebreč !!" Dietlovy Krátke lásky dokazují, že rodiče mají téměř vždycky pravdu.. ()

Spáč (1977) (S06E40)

"Já bych moh dělat i půdního zloděje.." Tak tahle premisa se dala i na půdě kraťasu rozehrát stokrát jinak a především lépe.. Somr ovšem tradičně výtečný.. ()

Lalůček (1977) (S06E41)

"Dobrý den !! Tak copak jste nám přinesli ?? Ááá, štokrlátko !!" ;) Paráda holt bolí !! To je známá věc !! Což tedy jistě nepřekvapí tolik jako skutečnost, že tentokrát ani tolik jednoho nebolela ta bakalářka známého - Spíš nechvalně, než chvalně z mého pohledu..;) - dua Dudek, Dietl.. Byť to tentokrát měli kluci dík té divácké předloze o dost snazší.. Nicméně tentokrát floskulofil Jaroslav Dietl přišel s dialogy takřka sitcomově geniálními.. ()

Nevěsta (1977) (S06E42)

"Víte, já tady mám jedno takový místečko, kam chodím, když je mi dobře, ale i když je mi ouzko !! Jednou jsem tam dokonce i brečel !!" - "To když jste se dozvěděl, že vám zahnula ??" - "Ne, to ne !! To když mi spad hrnec na nohu !!" ;) ()

Podnájem (1978) (S07E05)

"Co nám může udělat víc ?? Vždyť nás už vyhodila !!" - "Nene, závist je mocná čarodějka !!" ()

Jožin (1978) (S07E12)

"Von je fajn, ale já mít víc takovejch hostů, tak jdu radši vod toho.." ;) Jeden by hádal, že když se sejdou dva mistři improvizace, totiž Vladimír Menšík s Jiřím Sovákem, i Jaroslav Dudek je jen stěží dokáže udržet na řetězu, nicméně nestalo se tak, a Jožin vlastně platí za opravdu velmi dobrou bakalářku, jejíž pointa jen podtrhuje výborně zahraný příběh o opilecké pýše, v němž jeden starej mládenec ke štěstí přišel jak slepej k houslím.. Na druhou stranu ovšem i do takový buranský putyky, kde by stál za pípou náš Laďa, bych chodil nejspíš taky a ještě k tomu rád..;) ()

Pytel (1978) (S07E17)

"Já se ve vypůjčeném stydím !!" - "A takhle se nestydíš ??" - "Já už jsem si zvykla.." ;) ()

Zip (1978) (S07E19)

"Chápeš, co je to za zvíře ??" ;) Munzar obecný, skutečný chlap, téměř vyhynulý..;) Ovšem Jana Hlaváčová herecky rovněž skvostná, ostatně jako vždy, všemu ostatnímu navzdory.. I tomu dalšímu zvířeti, které tuhle nesmírně příjemnou záležitost režírovalo.. Jakkoli bych rozhodně nechtěl tvrdit, že Jaroslav Dudek platí za špatného režiséra, moje výtky totiž většinou platily právě zejména Dietlovi a tomu jejich tvůrčímu tandemu.. Ale to už by vyžadovalo rozsáhlejší rozbor.. ()

Prášky (1978) (S07E29) odpad!

" Tak už jsem to vymyšlenkovala !! My spácháme sebevraždu.." Tímhle obludným škvárem trestuhodně bez očekávané katarze sebevraždu tentokrát, byť jen profesně, spíš spáchal pan Floskule Dietl.. Samozřejmě za doprovodu páně Dudka !! To je totiž taky pěknej ptáček.. ()

Lázně (1978) (S07E31)

"Já jsem za ním nejela, já jsem jenom nevěděla, kam bych jinam jela !! Vždyť taky proto jsem si nechala všechny vlaky na Hodonín ujet.." ()

Zuby (1978) (S07E33)

"A nemáš je v puse ??" - "Ale prosim tě !! A čim asi šišlám, ty chytrá ?? Uchem, ne ?!" ;) Sakra !! Někde jsem tu měl schovanou velice inteligentní a erudovanou recenzi suverénně té úplně nejlepší Dietlodudkovy bakalářky, byť tedy jednoznačně vůbec ne jejich zásluhou, ale dík koncertu geniálně cholerického šišly Vladimíra Menšíka.. Ale kam já ji, hergot, jenom dal ?? ;) ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc

31.01.2021

V noci ze soboty na neděli zemřel slovenský filmový, televizní a divadelní herec Andrej Hryc. Bylo mu 71 let. Hryc bojoval od loňského roku s akutní leukémií, informace o úmrtí nyní médiím předala… (viac)

Zemřela herečka Hana Maciuchová

Zemřela herečka Hana Maciuchová

26.01.2021

Ve věku 75 let dnes v Olomouci po dlouhé nemoci zemřela česká filmová, televizní a divadelní herečka Hana Maciuchová. Nejvíce diváku si ji jistě bude pamatovat z televizních obrazovek. Zahrála si v… (viac)

Zemřel režisér František Filip

Zemřel režisér František Filip

09.01.2021

Ve věku 90 let zemřel český režisér a scenárista František Filip. Zprávu o úmrtí plodného tvůrce televizní produkce přinesla Česká televize. Absolvent pražské FAMU má k dnešnímu dni na svém kontě na… (viac)