Parfum: Príbeh vraha

• Česko Parfém: Příběh vraha (viac)

Jean-Baptiste Grenouille má vlastnost génia – svým nosem dokáže zachytit, detailně popsat a charakterizovat všechny vůně, které se kolem něj mihnou. Okamžitě rozpozná jejich složení, míru použitých komponentů, čehož využívá pro výrobu těch nejúžasnějších parfémů na světě. Zoufale však touží po vytvoření dokonalé vůně. Naprosto zbavený citu se rozhodne vytvořit démonickou vůni, jejíž základní esencí bude vůně mladé dívky, nevinné a čisté. A učiní pro to vše... (oficiálny text distribútora)

sheldonka.

Je jasné, že se do filmu celý obsah knihy prostě nevejde, takže to, že (především pro mě) pár důležitých částí ve filmu chybělo nepočítám, jako velkou chybu. S Tykwerem se setkávám poprvé a Parfém mně s ním velice dobře seznámil. Myslela jsem si, že tato kniha zfilmovat nejde. Vždyť tolik krásných slovních obratů, myšlenek, prostředí a pachů dát za kameru, to mohla být katastrofa. Je bez debat, že natočení tohoto filmu musel být hodně těžký oříšek. Ale povedlo se. Práce s kamerou byla naprosto úžasná a 18. století v Evropě bylo zachyceno taky skvěle. Ale přesto k dokonalosti tomu něco chybí, možná kdyby jsem nečetla knihu, tak bych plný počet dala. ()

Wade

Už při prvním zhlédnutí mě film opravdu nadchnul. Skvělý příběh, úžasná výprava a kamera no a co se týče hereckých výkonů ty byly perfektní. Tohle všechno ještě tučně podtrhuje hudba, protože ta už tak perfektní film dostává zas o kus dál. Výprava a příběh ty mě donutily přečíst si i knihu a i ta je perfektní. 100% ()

drake31

Tento film bol pre mňa istú dobu ako zjavenie. Keď som to prvýkrát začal pozerať (v TV !) nemal som ani potuchy na akú cestu sa vydávam. Je to toľko prvkov, či už vizuálne krásnych, melodicky príjemných a možno aj niektoré čo nie sú vábne na pohľad, v celkovom merítku sú ukážkou režisérskej zručnosti a jeho schopnosti odrozprávať príbeh tak aby to nepôsobil mdlo, nudne, nijako bezvýznamne naskladaný na seba. Všetko má svoju postupnosť. Všetko má svoj pôvod. Všetko má svoj špeciálny feeling. Tom Tykwer bol pre týmto filmom pre mňa nikto, potom sa stal jedným z tvorcov ktorého som začal sledovať pozornejšie (avšak v jeho filmografii som stále pozadu), a je vskutku tvorcom ktorý sa dokáže vyrovnať s každou úlohou. Skladateľské trio svojou hudbou dotvára nádherný zážitok ktorý spríjemňuje sledovanie tohto filmu. A samozrejme cast. Ben Whishaw je talent ktorý v budúcnosti ešte ukáže svoje kvality, esá ako Hoffman alebo Rickman len prispievajú svojou prítomnosťou k lepšiemu zážitku z filmu. Perfume: The Story of a Murderer som si konečne dovolil zaradiť do TOP10 po dlhých rokoch, a s touto voľbou som nemôžem byť viac spokojný ! ()

Palvinie

Začátek filmu mě málem od sledování odradil, protože snad žádný jiný film, který jsem doposud viděla, nezačínal tak nechutně. Ale rozkošné a nesmrtelné (jinými slovy mající "odolnost rezistentní bakterie") dítě Jean-Baptiste si nakonec získalo mou pozornost. Ostatně... Které jiné dítě dokáže čichem rozeznat studené dřevo od dřeva teplého? A tak se Parfém: Příběh vraha zařadil mezi mé oblíbené filmy. ()

lykan9

Úžasný film, u kterého musím hlavně obdivovat kameru. U každého záběru jsem měl pocit, že vše cítím a to od tržiště, kde se Grenouille narodil (skoro se mi udělalo zle), až po záběry zrzavé dívky, u které jsem byl přesvědčený, že voní jako ta nejdokonalejší bytost. Film jsem viděl poprvé před lety, ale když jsem si ho dnes opět pustil, tak jsem byl uchvácen stejně jako tenkrát. Ruku v ruce s kamerou je samozřejmě i hudba, která skvělý pocit z filmu podtrhuje. Mohl bych se tu dále rozepisovat o hereckých výkonech (skvělý Dustin Hoffman) apod., ale i kdyby herci hráli slaběji, tak to možná i přehlédnu právě kvůli geniální kameře. ()

fabecc1222

Chvílemi opravdu vizuálně bizardní záležitost (grupáč v závěru...), stejně tak i výrazný hudební doprovod, které dohromady umocňují někdy až artový podtext filmu. Tykwer ve spolupráci s celým štábem opravdu nenatočil běžný komerční film. Snaha o extravagantní zobrazení extravagantního vraha se pro mě někdy míjí účinkem, a to právě v těch chvílích, kdy film přepadá do onoho expresivního zobrazení děje. ()

VanTom

Až alegoricky přepálené vyprávění o životě bezcitného a nelidského, avšak extrémně nadaného "čichače" – sériového vraha drží pohromadě především režisérský talent Toma Tykwera, takže sice k hlavní postavě nic nepocítíte, ale její bytí a obsese vás budou fascinovat a hrát všemožnými vůněmi. Určitou žánrovou kostrbatost či adaptační zkratkovitost napraví podmanivé finále (ta andělská hudba!). ()

Amputace

Opravdu jsem nečekal, že tak zajímavý námět, jakým Parfém bezesporu je, pohřbí neuvěřitelná režijní impotence, unuděnost a především tupý, ale SKUTEČNĚ tupý závěr. Nápad pojmout akt vraždění tak nějak lyricky je vítán, ale pokud se nikam nevyvíjí, zůstává jen u toho, že oceníme audiovizuální stránku a zbytek nás bude uspávat (což by vraždy rozhodně neměly). Chápu, co chtěl Tykwer říct, chápu, co chtěl říct ten romantický obal a ten teatrální závěr, ale to je bohužel vše. Jedna hvězdička za skvělý úvod z pařížských tržnic, v tomhle duchu bych uvítal celý příběh, vím, že by se pak nevyjímala jeho "originalita", ale to vem čert, byl by to pořád nadprůměrný film, i když řadový, tohle je nic. ()

cross

***1/2 - Brilantně natočený film, strhující hudba, výrazné herecké výkony a skvělá knižní předloha - kvůli níž nemohu dát vyšší hodnocení... Tykwer převedl na plátno nezfilmovatelný román, jehož výrazná část se oddává popisu vůní a parfémů více než samotnému příběhu...Musím přiznat, že problém podle mě tkví v tom, že jsem film viděl těsně po dočtení knihy - a nudil mě - prostě to bylo jako by jste dočetli a začli ihned znovu... Na druhou stranu, zvizualizoval přesně mé představy které jsem při sjíždění psaných řádků měl... Tedy, prazvláštní příběh pod záštitou úžasné výpravy, jen prvořadě doporučuji vidět film a pak teprve začít číst... ()

Kalidor_

Nádherný příběh o touze čichem nadaného mladíka po dokonalé vůni, která skrze tuto slabost musí přinášet oběti žen, podvoněným krásnou hudbou trojice Reinhold Heil, Johnny Klimek a Tom Tykwer. ()

Ravi

Tak tenhle film je něco velmi zvláštního. Předlohu jsem nečetl, ale vyprávění o Jeanu-Babtistovi mě vtáhlo a pohltilo. Nemohl jsem se vymanit z okovů děje a vizuální stránky ani když se na konci dostal film až na hranici s naprostou fikcí. Hlavní role zvládnutá až s démonickou záhadností - ještě nikdy jsem po shlédnutí filmu neměl z hlavního hrdiny pocit, že ho vlastně vůbec neznám, že je cizí, i když jsem s ním právě prožil víc jak dvě hodiny vyprávění o jeho nejcitlivějších prožitcích. 100% = 5/5 ()

Kurikmoon

Hmm, rozhodne zaujímavý film.Zrozumiteľne rozpráva o dokonalosti v jednej forme. Nenudil som sa. Bolo to originalne, ale... Iritoval ma. To ako majstro Jean-Baptiste Grenouille nechápal "hodnotu" až takmer dokonca. Takže dokonale vyjadrená myšlienka, vizuálne pekné, avšak na pamiatku obetiam moje rozčarovanie dáva 3... FINALNY POCIT VYPRCHAL AKO LACINÝ PARFÉM.. ()

jitrnic

Tváří se to temně a mysteriózně, ovšem je to nabubřelá pitomost o voňavkářích. Ještě víc sráží film samotný závěr (který je bohužel myšlen smrtelně vážně - stejně jako třeba scéna z úvodu filmu, kdy hrdina-novorozeně lapí bleskurychle k němu se přibližující prst a přiloží si ho k nosu). Veliká hloupost. ()

Elleannie

Dokonalé, procítěné, výborně zahrané.. Zcela mě to uchvátilo.. V okamžicích, kdy nikdo nemluvil a nehrála žádná hudba, kdy šel slyšet jen jeho dech a tlukot srdce a vidět šly jen jeho upřené oči, mi nabíhala husí kůže.. Byla jsem úplně vtažena do filmu, opravdu jedinečný filmový zážitek.... ()

strelenaL

Geniální pojetí úžasné knihy. Všechno velmi volnomyšlenkářsky promyšlené myslím si, že do naprotého detailu. Spoiler: mrazivé scény, kdy geniální Jean-Babtiste Grenouille vyluhuje z mrtvých slečen esenci pro jeho vele dílo...brrr. Až nakonec zjistí, že neprobádal u žen a dívek tu nejosobnější a nejchoulostivější lidskou stránku = panenství. ()

Guzo

Takřka hned po zhlédnutí mám dost rozporuplné dojmy - na jednu stranu působí "parfém" (snad až moc) umělecky dokonale, ale něco ho celou dobu drží při zemi a s přibývající stopáží spíš než roste, tak ještě klesá. Nemohu porovnávat s předlohou, takže jsem si ho pustil s čistou hlavou, ale po skončení byla trošku omámená, asi ke mně dolehla taky trocha té vůně.. ()

Koryntos

Z celého filmu jsem měla dojem, jako kdyby se zhmotnil středověký obraz i se zátišíma, opravdu skvělá atmosféra filmu, která mě ani na chvílku nenechávala klidnou. Na konci jsem nevěděla jestli se cítit rozpačitě, zhnuseně, nebo osvíceně, opravdu skvělý filmový zážitek. ()

Kacounek

Strhující psychologický obraz smyslově vyvinutého syrotka Jeana Baptista, který se rozhodne že své čichové vzpomínky zaznamená do parfému podle učení svého mistra - s hlavou, tělem a duší...vůně byla dovršena, ale říkám rovnou, dozvuk (konkrétně posledních 10 minut) se nepovedl ()

Autogram

Klub mladých chemikov v nečakane brutálnom podaní ma neoslovil tak, ako som čakal. Možno aj preto, že mi vône okrem vône dobrého jedla v reálnom svete nič nehovoria. Tak som si pri sledovaní filmu nevedel predstaviť vôbec nič, čo by mi doplnilo atmosféru a zostáva mi len čakať na nejaký prevrat vo filmovej technike, ktorý dokáže sprostredkovať aj ďalší zmysel okrem obrazu a zvuku. Musím ale uznať, že režisér sa snažil a aspoň presvetleným obrazom, vytiahnutými farbami a sexuálnymi scénami navodil voňavú atmosféru vtedy, keď to bolo potrebné. Keď zhodnotím túto snahu spolu s nezáživným príbehom, tak to nie je žiadna sláva. ()

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Vražedný Parfém v moderním pojetí

Vražedný Parfém v moderním pojetí

25.06.2018

Knižní bestseller Parfém: Příběh vraha, který v roce 2006 zadaptoval do filmu Tom Tykwer (Atlas mraků), se dočká moderního převyprávění od televizního režiséra Philippa Kadelbacha (Válečná generace,… (viac)

Parfémový vrah montuje bouchačky pro Bonda

Parfémový vrah montuje bouchačky pro Bonda

26.11.2011

Produkce nové bondovky Skyfall konečně odtajnila, koho bude hrát dávno obsazený Ben Whishaw, jehož proslavila role Grenouilla v Parfému: Příběhu vraha. A je to docela překvapení: jde o roli Q,… (viac)

Bond 23: Název, holka, písnička

Bond 23: Název, holka, písnička

11.10.2011

Prozatím jsou všechno pouze dohady. Natáčení ale začne zanedlouho (v Jižní Africe, která nahradila původně plánovanou Indii), takže jde o fámy blížící se pravdě. Název třiadvacáté regulérní bondovky… (viac)