Pí a jeho život

• Česko Pí a jeho život (viac)

Dospelý Pí Patel, ktorý sa rád označuje za katolíckeho hinduistu, rozpráva v Montreali mladému spisovateľovi svoj príbeh. Vyrástol v Indii, kde jeho rodičia vlastnili zoologickú záhradu. Pri sťahovaní do nového domova v Kanade v roku 1977 loď stroskotala a na záchrannom člne prežil iba 17-ročný Pí s niekoľkými zvieratmi, ktoré onedlho zožral bengálsky tiger Richard Parker. Stroskotanec Pí musel nájsť spôsob polužitia s nebezpečnou šelmou v malom záchrannom člne, aby veľmi rýchlo sám neprišiel o život. Oporu v najťažších chvíľach mu poskytovala jeho viera a spomienky na detstvo. Plavba trvala 227 dní. 17-ročný chlapec na svojej životnej výprave napokon rýchlo dospel v muža a prežil úžasný príbeh, v ktorom mu boli oporou hlboká viera, úcta k prírode, láska k životu a poznanie významu obyčajných vecí okolo seba. (TV JOJ)

BMW12

Po vizuální stánce naprosto dokonalý snímek! Co se týče příběhu, tak po první půl hodině jsem myslel, že se děj bude točit kolem celého života Pičína, ale byl jsem naprosto překvapen, když se pak celá zbývající část filmu odehrávala na moři. Ale bylo to příjemné překvapení, po většinu filmu tam vlastně hráli jenom Pí a tygr. No přesto to bylo dokonalé. Napjatě jsem sledoval vztah mezi Pí a tygrem a boj mezi nimi o své teritorium. Na konci filmu trošku smutný moment, kdy tygr odešel bez rozloučení. A dostalo mě, jak Japončíci na konci filmu nechtěli uvěřit této verzi příběhu. ()

poz3n

Ang Lee natočil vizuálně nádherný kýč, který má dle mého jednu velkou vadu. Je přístupný širokému publiku. Samozřejmě chápu, že je potřeba prodat tu super technologii, kterou se točili vodní scény a nahrabat co nejvíc. Kdyby ale Ang vsadil na vážnější a méně přístupnější notu a přidal by trochu filozofie, film by měl pak mnohem více fascinující auru. Takhle ve mě zůstávají bohužel ''jen'' úchvatné vodní záběry a nádherně živý Richard Parker. 7/10 ()

Jinny

70 % Doslovná adaptace, která ale jaksi ztratila myšlenkovou údernost. Víceméně zůstalo jen to, kdo je zebrou, hyenou a tygrem, a na konci zodpovědět řečnickou otázku, který z příběhů se vám líbil víc. Ang Lee straní Pího nábožensky založenému vidění světa, které je sice vhodnější pro rodinný film, ale připravil se o možnost dát to do skutečné konfrontace s tím, že to rozhodně nebyla víra nebo Bůh, co Pího zachránili, ale... jeho "Richard Parker". Za co ode mě ale Ang Lee dostává pět hvězd, to je jeho vizuální cítění a zvládnutí části filmu, která se odehrává na moři. Jeho Richard Parker je naprosto dokonale vymazlený. ()

Deschain

Rušil ma ten umelý tiger ale inak bola vizuálna stránka premakaná. A najsilnejšie emócie dávkovali tie dve prekrásne desivé búrky. (Cinema City Eurovea - 20. 02. 2013) ()

Havenohome

Ľudský život je plný utrpenia a preto má človek právo na opiát zvaný náboženstvo. Hlavná myšlienka tohto filmu je veľmi nejednoznačná. Môže byť s ňou spokojný aj kritik náboženstva, ale aj jeho zastánca. Veď prečo nedopriať smrteľníkovi iluzívnu predstavu o svete? Chýba teda jasný medziriadkový kritický tón z predošlých Angových filmov...........Vyrozprávané je to elegantne, 3D je veľmi nápadité a vizuálne opojné. Dôjde aj na halucinogénnu pasáž ako z Taking Woodstock. Bitka prerastajúca do súlože nebude, ale skrytú erotiku v narážke na lotosový kvet si režisér neodpustí. ()

ARI50

Nádherná podívaná, skvělý příběh a tygr fascinující, kamera dokonalá a hlavni hrdina výborně zahrál. Skvěle se dívá na dobře natočený film. ()

Necrotongue

Dvě hvězdičky jsou pro film, který mě vůbec nebavil, celkem slušným výsledkem. Ang Lee přistoupil k fyzikálním zákonům po svém, vsadil na CGI a natočil film o vyšších hodnotách, které mě (přízemního jedince) nemohly oslovit. Snímek byl sice vyumělkovaný, ale jeho příběh mě nechal chladným. ()

Sawy

Pí a jeho život je poměrně zavádějící název. O životě hlavního hrdiny se dozvíme jen velmi málo, pár příhod z jeho dětství, první lásku, něco nám řekne i starší Pí vyprávějící svůj příběh, ale tohle všechno je zkratkovité, nerozvedené a z pozdější fáze života hrdiny se nedozvíme prakticky nic. Čekal jsem trochu větší orámování trosečnické části, nějakou tu minutku věnovanou hrdinovu návratu do normálního života. 227 dní na moři ve společnosti tygra člověka přeci jen poznamená. Jinak je film na pomezí vizuálně omamné rozprávěnky a (anti?)náboženské sondy do nitra mladého člověka hledajícího správnou životní cestu. Bezesporu je naprosto fascinující po řemeslné stránce. Potopení lodi je fenomenální ukázkou režijní práce, dynamickou, nesmírně vtahující. CGI zvěřina je skutečně jako živá a Richard Parker představuje po loňském Caesarovi další revoluci v realistickém digitálním ztvárnění živého organismu. Je třeba ocenit i fakt, že film si zachovává solidní tempo a nenudí ani v prostřední části, kdy se skutečně na plátně nevyskytuje nic kromě chlapce na voru, tygra na člunu a mořské hladiny. Díky přebarvičkovanosti na mě nicméně ani vzdáleně nedolehla žádná naléhavost, postrádal jsem skutečně animální boj o přežití, který by vyvolával emoce, kterou podobně pocitově založené spirituální vyprávění nezbytně potřebuje. Ang Lee mě tedy ani tentorkát nedokázal úplně přesvědčit o jedinečnosti svého filmu. Dívá se na něj hezky, plyne hezky, dokonce i hezky ponechá na divákovi celkový výklad filmu. Ale postrádá vyšší nádstavbu, která by celému tomu cirkusu dodala uspokojivější pointu. 70 % ()

MonaSax

Jakmile mně dovede film rozplakat, tak má ode mne plné skóre. Tenhle mistrovský kousek to dovedl několikrát, nádherný filmy, okouzlující podívaná, bylo to opravdu síla. Nemám, co víc dodat až na jednu drobnost, Richarde Parkere měl ses rozloučit. ()

seale

Je fakt, že to zprvu trochu zavánělo náboženskou agitací a že se ve filmu o bohu mluví častěji. Předpokládám, že to ubralo hodnocení většiny. Všimla jsem si, že má plný počet hvězd od málokoho, přitom je to nádherná epopej. Myšlenka, ztvárnění, dobrodružství. Boha objasňuje v závěru filmu protagonista (ten dospělý), jak se ptá spisovatele, který ze dvou příběhů by si vybral on. Vybral si ten zajímavější, i když je možná neuvěřitelný.. a tak že to chodí i s bohem. Pěkně to sedlo a dalo filmu smysl. Jsem ateista, ale ve volném překladu to znamenalo, že Pí přežil proto, že v něco věřil.. i když se nakonec ukázalo, že byla ta story nejspíš výplodem jeho fantazírování. Byla nebo nebyla? Autor ponechal na divákovi (a jeho víře). Důmyslné. Tipuju si, že to nebylo uplně pochopené (ku škodě těch, kteří to vzdali- protože pochopení umocnilo filmový zážitek). Jinak Malarkey- dobrý komentář, pod který bych se taky podepsala. ()

ScarPoul

Neexistuje veľa kníh, ktoré by ma dokázali uchvátiť a ku ktorým by som sa tak často vracal ako je to v prípade Martelovho Life of Pi. Anga Leeho považujem za jedného z najlepších súčasných režisérov a preto som sa na tento film tešil od prvého oznámenia, že sa bude točiť. A výsledná podoba je uchvacujúca. Mám rád filmy, kde je hraničná situácia a nebezpečenstvo na každom rohu, ale hlavný hrdina(úplne obyčajný chlapík) na základe svojho cítenia a svojho presvedčenia zdoláva prekážky až do šťastného konca. Filmu môžte vytknút sentiment, môžte mu vytknúť určité klišé obsiahnuté v dialógov, ale nemôžete mu uprieť pútavosť, hravosť a vizuálnu podmanivosť. Na to, že film ťahá na svojich ramenách pomerne mladý chalan, film nespadá do trápnosti ani samoúčelnosti. Jediné čo mi tam azda chýbalo boli aspoň nejaké fragmenty s druhého alternatívy príbehu, ktoré by nám ako divákovi boli aj ukázané. Je pravda, že podobné filmy zaváňajú určitou dávkou sentimentu, ale je to tá najkrajšia podoba sentimentu akú si viem predstaviť. Taká čo nám znova rozpráva staré známe životné pravdy, spôsobom, ktorý nás chytí za srdce a Ang Lee je v tomto majster. Nádherný film s nádherným soundtrackom. ()

maseer2

vizuálně nádherná pohádka, které s klidným svědomím odpustíte pomalejší první půlhodinu i zbytečnou závěrečnou desetiminutovku.. palec nahoru :) P.S.: smekám před CGI a ve 3D to musí být bomba! ()

rawen

Pí a jeho život je barevný (až přebarvený) new age kýč, který se diváka snaží obloudit fascinující imaginativností s důrazem na dechberoucí vizuální orgie. --- A víte co? Se mnou se mu to podařilo. Symbolické hrátky mají vzhledem k pointě filmu své opodstatnění, moře se stává obrovským, nesmírně živým vesmírem a co se týče samotného boje o přežití - s tygrem na palubě je jednoduché z něj udělat sérii etud, díky které divák z plátna nespustí oči. Když odhlédnu od až příliš okatě "Montmartovského" narativního úvodu, trčících vložek (masožravý ostrov) a zbytečně naivně působící postavy spisovatele, zbývá mi dobrý pocit z tohoto dálkami provoněného gejzíru obrazů, fantazií a zjevné symboliky. Tak jako je pro někoho dirty pleasure číst romány Paula Coelha, tak je pro mě potěšením strávit dvě hodiny s tímto filmem. 8/10 PS: a ještě pár jednotlivostí - moc se mi líbil výkon Irrfana Khana, hlavní myšlenka filmu je prostinká, závěrečný "twist", pomocí kterého je malinko krkolomně dovršena, se ale povedl a udělal mi radost, nejsilnějším okamžikem filmu je proto určitě scéna, ve které hlavní hrdina na nemocničním lůžku podává alternativní výklad svého příběhu, narozdíl od méně uvěřitelné verze ale tuto nedoprovází obraz... ()

PROROK14

Film, pri ktorom sledujem obraz hltajúc scénu za scénou bez toho aby som vnímal čas si zaslúži 5*. Film, ktorý má tak úžasnú vizualizáciu, pri ktorej žasnem nad tou krásou a pritom nejde o nič umelé si zaslúži 5*. Film, ktorý ma dokáže upútať, a sústrediť moju pozornosť na jednu dvojicu, ich vzťah a nakoniec rozlúčku bez toho aby som mrkol okom, si ozaj zaslúži 5*. ()

Avalon820

Ang Lee si může udělat další zářez na pažbu, neboť toto byl přímý zásah. Je mi naprosto jasné, že úžasné efekty paradoxně mnoho lidí zaslepí, že se najdou stovky takových, kteří budou vytýkat tomuto filmu jeho kýčovitost, což je ale kardinální chyba - je totiž zásadní rozdíl mezi vizuálem, který se přemírou efektů snaží direktně přetlouci obsah, a vizuálem, který stejnými prostředky onen obsah podtrhuje. Nakonec je tedy otázkou, zda jsou diváci (ne)schopni odlišit poselství od pozlátka. Můžete mi věřit, že ze strany tvůrců (a zejména autora předlohy) jde o čistou hru a žádné tahání za fusekli se nekoná - duchovní rozměr je ovšem třeba hledat a nečekat, že nás pleskne přes obličej (na skutečnost, že jak si divák film přebere je jen a jen na něm, nehledě). Já jsem přesvědčen, že neplýtvám chválou nadarmo - Pí a jeho život je po všech stránkách jednoduše mistrovskou adaptací neméně skvostné předlohy. ()

bouncer

Ang Lee je neuvěřitelně šikovný řežisér a zde dal průchod všem svým fantaziím - obrazově bezchybné, dějově možná trochu kýčovité, ale originální, zajímavé, překvapivé narozdíl od záplavy šedých a stále stejných romantických komedií a dramat podle "skutečných událostí". Zatím můj favorit na Oscarech. ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

29.04.2020

Disney zavřelo první divizi Foxů

Disney zavřelo první divizi Foxů

22.03.2019

Tak o čem bude tajuplný Tomorrowland?

Tak o čem bude tajuplný Tomorrowland?

28.08.2013

Epické sci-fi Tomorrowland, jehož první klapka padla v pondělí ve Vancouveru, je dalším filmem Brada Birda, kterým se pokusí zopakovat famózní úspěch Mission: Impossible – Ghost Protocol, případně… (viac)