Film je tretím v poradí, na ktorom Alejandro González Iňárritu spolupracoval so scenáristom Guilleromom Arriagom. Rovnako, ako v predchádzajúcich spoločných dielach, aj tu sa náhodne prepletá niekoľko zdanlivo nesúvisiacich ľudských osudov. Americká dvojica Richard a Susan musí kvôli Susaninmu zdraviu predĺžiť pobyt v Maroku. Opatrovateľka Amelia sa bojí, že nestihne svadbu syna v Mexiku a rozhodne sa, že tam potajomky odíde aj s opatrovanými deťmi. V Japonsku rieši mladé hluchonemé dievča svoje psychické problémy...Film získal Cenu za réžiu na MFF v Cannes a viac ako 30 ďalších ocenení. (STV)

terunka003

Drsné, smutné, realita. Pár příběhů lidí, které spojovala puška, střelba, americká turistka, děti, Mexico, chůva, svatba, státy a jejich zákony. V každém případě se nachází něco tmavého špatného. Jako beznaděj v tom, kdy ambasáda pošle vrtulník pro zraněnou turistku, jak se americké děti spolu se svojí mexickou chůvou dostanou z pouště blízko mexických hranic zpět do Ameriky a následky pro vychovatelku. Jak se hluchoněmá čínská dívka protlouká životem bez matky, která se jí zastřelila, marocké děti vlastníci pušku a krátící si čas střílením na autobus plný turistů..je toho hodně co by se dalo o Babelu napsat, ale ať se každý podívá sám. Co se týče hereckých výkonů, ať nemám ráda Cate Blanchett tak zde hrála velmi přesvědčivě a ani Brad Pitt nebyl špatný, děti byly úžasné. Odrazující byla možná délka filmu. Hudba skvěle udržela diváka v napnuté náladě. Zajímavá kamera a obrazy. Určitě vím, kde bych nechtěla bydlet a kam se rozhodně nejela rekreovat.. ()

Maki89

hold tento film Inaritovi nevysiel a nezachranili to ani Pitt s Cate Blanchett... prepletenie 4 zdanlivo nesuvisiacich pribehov sice pripomina aj Amorres Perros, aj 21 Grams, no chyba mu vela veci, co z predoslych 2 robilo velmi dobre filmy... jediny pribeh, kde sa akotak ponoril do hlbky boli mali marocania, ostatok iba plaval po hladine a nezachranila to ani uzasna hudba, ktora sa k takemuto filmu priam hodila a vsetko umocnovala... osobne som sklamany, tak v 3/4 filmu som preklikaval ruchlo dalej a vyslovene sa nudil, pribeh o hluchej japonke absolutne nezapadal a jeho spojenie vdaka darovanej puske? no ako mohli vymysliet nieco lepsie...6/10 ()

venison

Nevím proč, ale nějak jsem od tohohle filmu moc neočekávala.. Opak se stal pravdou.. Skvělé etnické, kulturní, sociální protiklady.. Film plný špatného osudu, osobních démonů a bolestných emocí.. Perfektní herecké výkony - nikdy bych neřekla, že Pitt strčí do kapsy Blanchett.. Skvělé zpracování :-) ()

Lentia

Film jsem videla ve spanelskem dabingu v kine a musim rict, ze na ten nas to proste nema. Nejak jsem si nemohla zvyknout na spanelsky hlas Brada Pitta, ale i pres tenhle handicap me film nadchl a muzu rict, ze herecke vykony nekterych z hlavnich predstavitelu byly uchvatne. Take musim pochvalit styl rezisera a kameru, bez techto dvou elementu by to nebylo to prave orechove. Jediné co me zklamalo je, ze nechápu jaky dava smysl nazvat film BABEL, coz je vlastne v prekladu Babylon, takze myslim, ze toto by bylo mnohem logictejsi. No, ale to jen tak na záver. ()

Brandon

Jedním slovem "zklamání" :-( Čekal jsem film, který mě emociálně vyždíme a on to byl jednoduchý propletenec několika mezikontinentálních osudů. Babel byl dějově nevyrovnaný, silné okamžiky velice často střídaly slabé pasáže. Jako sonda do jednotlivých kultur dobrý, ale nic víc. Asi nejvíc mě vytáčela sexuální linka, která do příběhu vůbec nezapadala. ()

Mytologie

Babel je Babylon světů, jazyků a osobních zkoušek od mistra Iñárrita. Tři příběhy, z nichž každý by byl samostatně skvělým filmem, propletené dějově do filmové expolze zážitku. Je s podivem, jak mě vždy dostane film u kterýho musím přemýšlet, který má víc významů. Zaujme nejen kaskádovitě ujíždějícím dějem, ale i po vizuální stránce a přesvědčivými výkony herců. ()

Saku

Skladacky ja rad a tahle se zatim panu AGI povedla nejvice - ne jako kdyz v 21 gramech rozbil vazu ktera se rozletela na drobne kousky a nektere zustaly nenavratne ztraceny nebo zbytecne daleko od sebe...jestli mi rozumite. Babel je jiny. Divaka upouta netradicnimi exteriery, treti svet, urban...pribeh plyne velmi pomalu, porad je na co koukat a tak s dobrou pozornosti a lepidlem v ruce si tohle puzzle slepite bez vetsich problemu - vysledny obraz se uz zaramuje sam. ()

Flooyden

Iňárritu točit umí. Točí svým vlastním stylem, který je často trapně a nešťastně, protože naprosto nepodařeně, kopírován jinými (např. Hřebejkem v Horem pádem). Spojí tři značně nevyrovnané příběhy (to v případě Bábelu a Amores Perros) a vznikne guláš, který když zachutná, poskytne dosti vytrvalou chuť. Když nezachutná, úplně vás jeho film mine. Síla jeho filmů není v jednotlivých příbězích, ale v konečném propojení, z něhož mrazí. Zdá se, že v jeho filmech je téměř vždycky něco zbytečně navíc: v Amores Perros příběh modelky a v Bábelu mexický i japonský příběh. Je to však zdání zdánlivé. Iňárritu ví, co dělá. A já jsem se to v případě Bábelu pocitově dozvěděl ve chvíli, kdy v Maroku vzlétá za zvuku podmanivé hudby vrtulník s oběťmi "teroristického útoku"... ()

dANo

Babel (alias Babylón) je v porovnaní s Amores perros a 21 gramov konečne filmom, kde sa moje očakávania naplnili. Aj napriek tomu, že si viem predstaviť zaujímavejší záver pri nejednom zo 4 príbehov, tak sa mi scenár veľmi páčil a problémy, ktoré autor chcel jednotlivými epizódami naznačiť (terorizmus v niektorých turisticky navštevovaných arabských krajinách, samovraždy v Japonsku, či život ilegálne žijúcich Mexičanov na juhu Kalifornie), boli veľmi citlivo poprepájané do zaujímavého celku. Ocenenie hudby je na mieste, aj keď si myslím, že to spôsobila hlavne možnosť celkom slušnej rôznorodosti... :o)) ()

Tomatáš

Mám velice jednoduchý příměr...Crash..Ovšem kvalitativně se jedná u druhou ligu..Podobná sonda do společnosti, podobné prolínání osudů..Zajímavé je u Babel určitě fakt, že se prolínají lidé ne jenom z jiných kultur, ale i z jiných koutů planety..Pěkné. ()

Millanium

Podmanivý propletenec tří příběhů. Konečně zase film, který ve mně dokázal vyvolat spousty emocí. Ikdyž tedy spíše převažoval pocit sklíčenosti a lehké deprese, po filmu bylo vše OK :-) Oceňuji Bradům výkon. U Cate vím, že je výborná herečka, už dávno. 90% ()

Natabar

Asi takhle: Naprosto rozumím, proč se o tomto filmu mluvilo jako o velkém kandidátovi na Oscary a největším filmovém zjevení roku, a současně naprosto chápu (a souhlasím), proč tím zjevením nebyl a na Oscarech ostrouhal. Aneb: formální, herecká, hudební a nevím-co-ještě paráda ještě dokonalý film neudělá. Babel až moc dýchá sterilitou. Ústřední linka (Pitt-Balnchett) byla nejslabší a popravdě mě bylo úplně jedno, jak to s nimi dopadne; japonský střípek už okatěji a uměleji snad ani přilepen být nemohl a hloupost mex. pečovatelky, která s dětmi jede, ač ví, že ilegál, přesahuje míru uvěřitelnosti. Celkově - koukalo se sice hezky, ale vůbec nic to ve mě nerozechvělo, natožpak, aby mi to něco přineslo. Forma 5*, obsah 1* - takže výsledek: 3*. (A souhalsím s Pomem - měla skočit). ()

Trustme

Mám rád lidská dramata a situce: člověk v tísni a boj o přežití. Tedy pochopitelně ve filmu. V Babelu je toho vrchovatě a opět v rukopisu režiséra hezky skládankově. Vzácností nevídanou je další čtyřpříběh reálně podaný a přesto divácky uhrančivý. Tohle by se přeci mohlo stát každému... Je to právě ten typ filmu, kdy se opravdu bojíte, že někdo někoho zabije a nebo se mu něco stane (a to říkám jako fanoušek akčních filmů). Styl napětí je udržován metodou přeskoků z každého minipříběhu. Divák je tedy jakýmsi Velkým Bratrem, který jediný vidí osud dvou rodin a důsledek jednoho danajského daru vůči nim. Příběh hluchoněmé japonské dívky je už spíš jiný film. Ale pravděpodobně mne zaujal nejvíc. Každopádně poučení dostali všichni: Dětem do rukou zbraně nepatří. Sedět v Maroku v autobuse u okna se nevyplácí. Brát svěřené děti na hlídání do blízkosti pouštních oblastí. Pracovat na černo. Jezdit s opilým řidičem. A žalovat na mladšího bratra... Pokud by film skončil způsobem, který teď popíši, byl by to pro mě film na ohodnocení šesti hvězdami (následují možné SPOILERY!!! a dále určeno již divákům absolvujícím film): Závěrečné pozvolně plynoucí záběry: Při přestřelce s policií v Maroku je zastřelen otec chlapců. V poušti umírají děti s chůvou. Cate Blanchett je ošetřena a vrací se s manželem domů... Japonský policista čte v baru dopis od Chieko, kde je vzkaz, že končí s životem. Otec Chieko přichází domů a spatří otevřené dveře od balkonu. Stalo se to, čeho se dlouho bál... Následuje původní dlouhý odjezd kamery od balkonu... Omlouvám se za tuhle velmi emocionální verzi konce. ()

Andreas83

Čtyři příběhy u kterých se nudit nebudete se spojí v jeden velký film kde si na konci uvědomíte že každý příběh má své místo a jeden bez druhé se neobejdou, skvěle natočené i zahrané. ()

MIGHTTREE

Návaznost odlišných lidí a kultur pomocí jedné zbraně? Metoda nejdříve nesourodých obrazů? Geniální dílo a těžká práce je tu vidět a cítit už po osudovém výstřelu. Ty čtyři jsou takové čtyři a půl. Vím, podle pravidel zaokrouhlení bych měl jít nahou. ()

Master19

Snad nejvíce mě mrazilo z té uvěřitelnosti celého filmu, každá scéna je naprosto logická a nikdy jsem nemusel obrátit oči vsloup, jakože "to je ale blbost..." Dlouho jsem neviděl tak propracovaný film, který bohužel totálně vraždí český dabing (viděno v TV na Film+), kterému se raději zdaleka vyhněte! ()

marie.en

Velmi silné příběhy, působivé herecké výkony (tady mě překvapil Brad Pitt, který mě znovu a znovu přesvědčuje o tom, že je opravdu dobrým hercem), skvělé hudební podkreslení (tady chci upozornit na perfektní práci s tichem) a velice dobrá výprava, to vše zasazeno v něčem, co je podobné hollywoodské omáčce přehnanosti. Nebýt toho a některých zbytečně zdlouhavých scén a záběrů, dala bych 100%. ()

Ace.Anita

Marocká a mexická linie jsou ve své podstatě věrnou adaptací typických katastrofických scénářů, které píše moje hlava za ráz s úvahami, že bych o prázdninách taky mohla třeba vyrazit někam za exotikou. Jestli autoři filmů s teroristy a hady na palubě letadla musí čelit žalobám ze strany leteckých společností, kterým dělají mizernou reklamu, pak se vsadím, že na Babel se určitě slítávají cestovky. ()

Sany33

Babel je moja prvotina, čo sa týka tohoto štýlu filmárčiny. Tým myslím pospájanie niekoľkých úplne odlišných príbehov do jedného a prepojiť postavy aby mali spolu aspoň niečo spoločné. Celkom sa mi to pozdáva. navyše herci sú super a vedia to dobre zahrať a to nemyslím iba také herecké esá akými sú Pit či Blachelle ale aj hispánsku opatrovateľku ktorú si strihla pomerne neznáma Adriana Barraza alebo japonské dievčatko, ktoré má zjavne problémy s adolescenciou, ktorú si zahrala Rinko Kikuči. Pospájanie príbehov bolo celkom jasné, čo sa týkalo troch pušky, guľky, a opatrovateľky, príbeh Japonky bol celkovo mätúci a do príbehu príliš nezapadal ale aj tak ponúkol atraktívny pohľad na život mladého hluchonemého dievčaťa, ktoré sa snaží zapadnúť a navyše sa snaží byť normálna aj napriek svojmu hadicapu. Celkom podarená hra na city s dobrými soundtrackmi aj hercami. Kvalitka. 74% ()

Jacob23

Uzasne citlive natocene pribehy z rozdilnych koutu Sveta.Skvele zahrane-Pitt x Blanchett,Japonska divka i Marocti bratri..film celou dobu podkresluje opravdu paradni hudba diky niz ma film skvely ,feeling, ()

Chicagský tribunál pomýšlí na oscarové nominace

Chicagský tribunál pomýšlí na oscarové nominace

27.10.2020

Už skoro dva týdny na Netflixu sklízí veliký úspěch nejnovější snímek Aarona Sorkina, Chicagský tribunál. Historické drama popisuje události z Chicaga roku 1968, kdy sedm organizátorů protestních… (viac)

Kniha džungle – Favreau versus Iñárritu?

Kniha džungle – Favreau versus Iñárritu?

09.12.2013

Nedávno jste u nás četli o nové hrané verzi Kiplingovy Knihy džunglí, kterou pro Disneye natočí ironmanovský Jon Favreau. Podle názvu se může zdát, že studio uvažuje i o jiném režisérovi. Pravda je… (viac)

Shia LaBeouf na odstřel?

Shia LaBeouf na odstřel?

14.08.2010

Vskutku podivuhodné spojení – Shia ve filmu australského drsňáka Johna Hillcoata, tvůrce Cesty a nelítostného kenguru-westernu Proposition? Ale ano. Prozatím nic není oficiální, ale údajně už spolu… (viac)