Vrcholně poetický umělecký western? To si pište. A jaký. V případě tohoto snímku rozhodně nebyly dvě nominace na Oscara uděleny zbůhdarma. Právě naopak, film režiséra Andrewa Dominika patří mezi nejpozoruhodnější snímky tohoto žánru za posledních deset let. A rozhodně nejen proto, že v něm hlavní roli největšího desperáta Divokého západu sehrála mezinárodní superhvězda Brad Pitt a ve vedlejší roli se až neskutečně blýsknul Casey Affleck, bratr staršího, zatím známějšího Bena. Jaký vlastně byl lupič Jesse James? A proč došlo k tomu, že se devatenáctiletý idealista Robert Ford, Jesseho přítel a člen jeho gangu, postavil proti muži, jehož od dětství zbožňoval? (oficiálny text distribútora)

majo25

Také vláčne tempo, ako je tu, si western ani nezaslúži. Sledovať dlhočizný podivný a pomaly sa meniaci vzťah magora (zbabelec nie je to správne slovo) k jeho ikone = rozumej psanec, odpadlík a ľudská spodina, nie je voči divákovi fér a mňa to nedostávalo ani po hodine a pol. Zlom nastal až samotnou vraždou, čo však bolo kúsok pred záverom, keď sa začal odvíjať síce rovnako vláčny, ale predsalen funkčnejší a osobitejší príbeh, doprevádzaný zaujímavým hudobným sprievodom. To už ale nezvrátilo celkový dojem, ktorý aj vďaka obrej stopáži a artovému vyzneniu má u mňa ďaleko od filmového zážitku. Ak chce vidieť niekto lepší film o Jesse Jamesovi a a jeho bande, odporúčam radšej Psancov. ()

andrii

Byl samá krev, samý med. Byl odejit. Sladký idol, "saloonu" lev. Charisma na jeho straně. Ten letní večer žhne. Viděl, jak pláče "přítel." Ten střílel ze zlaté zbraně. Smutnooký pěšák v družině, hladový pes pobíhající okolo strážní věže, co už nehodlal hráti housle druhé. Na klobouk mu rozprostřel černý pel. Ukryt po bouři. Pomalu čas běží. Den za dnem. Tam i sem. Smrt vítr unáší, utiší... ()

Radiq

Psychologický western - to jsem ještě neviděl. A že byl zpracovanej dobře! První film, ve kterém se objevuje Jesse James, kterýmu se dá věřit. Všichni v tom filmu mají svou duši, ať už je dobrá nebo špatná nebo divná. Takže i když chybí akce, nahrazuje ji ta psychologie postav. A Robert Ford nebyl žádnej zbabělec. ()

zorro

Impozantně natočené westernové drama s vynikajícími herci a úžasnou hudbou od Nick Cave a Warren Ellis. Naprosto promyšlené úchvatné záběry, na které koukáte s otevřenou pusou. Skvěle zvolené obrazové filtry, které do vás vhánějí pocit zimy a temna. Kdyby to bylo ještě o trochu promyšlenější byl by to pro mě stejný zážitek jako Pride & Prejudice od Joe Wright. Musím říct, že Andrew Dominik může být rád, že se podepsal pod takovým to filmem 90%. ()

tom88

Chýba spád a svižnosť, no každopádne sa oplatí zhliadnuť toto predovšetkým vizuálne a herecky dokonalé dielo. Možno by neuškodilo film skrátiť aspoň o 20 minút. Mnohí to po takej hodinke a pol vzdávajú, ale robia chybu. Nevravím, že film je úplne záživný, no po viacerých stránkach je to plnohodnotné dielo. Affleck s Pittom sú dokonalí. Keby to bolo viac zaujímavé, mohlo to dopadnúť oveľa lepšie. 75% ()

E=mc2

naozaj dobry film. krasna kamera. dlzka filmu ubehla ako voda. ale nemozem povedat ze je to ako novy svet od terrenca malicka. uplne iny sposob rozpravania. velmi dobre vybudovane postavy zaporneho zvlast. jesseho bola viac sugestivna. nemalo to az taku hlbku ale film ma vtiahol vdaka obrazom a charakterom.hm Roger Deakins ty si cvok :) coenovci vedeli preco ta beru na filmy aj shyamalan to vedel. uz to viem aj ja..kompozicie ako fotky eno nuno.. tento film je jednohubka. Andrew Dominik teba si zapamatam by ma zaujimalo preco ti terrence dakoval v titulkoch na novy svet.. uvidime co dalej. ()

3n3my

Tak takto nejako má vyzerať dokonale odvyprávaný príbeh! Po dlhom čase som si pri filmoch podobnej stopáže prial, aby ešte nejaký čas trval - a to najviac pri konci. A to už je čo povedať! Jednoducho mi toto podanie príbehu sadlo. A ono to sadlo aj Affleckovi, pretože som ho celý film žral a fandil mu. A aj keď je v názve povedané viac-menej všetko, aj tak koniec J. Jamesa spôsobí... aaale nebudem spoilerovať, treba vidieť ;-) ()

moviefilm

Mám obrovské nutkanie dať plné hodnotenie, a to najmä kvôli geniálnej hudbe a réžii. Postavy sú vykreslené viac, ako excelentne, čomu dopomáha nielen hudba, či kamera, ale aj bravúrne herecké výkony, a to hlavne Caseyho Afflecka. Kto by to bol povedal do brata známejšieho, avšak oveľa menej umne hrajúceho herca. Brad Pitt takisto prekonáva svoj štandard, avšak bezcitnosť nie je natoľko uveriteľná, ako v prípade Caseyho. Avšak týchto pár chýb a vražednú dlžku filmu (ktorá mi nezvykne vadiť, ale keď sú tu nudné časti, ktoré tu byť nemuseli, potom začínam mať problém) jednoducho prvotriedny film mať nemôže...! ()

czejny

Jesse James i Robert Ford možná byly charaktery hodné zfilmování, ale ne touto cestou. Téměř novinářský styl, kdy zpočátku díky titulku (názvu filmu) víme, o čem zpráva je a jak dopadne, teprve po přečtení následujících řádků zjišťujeme podrobnosti. Filmové zpracování touto formou má ale jeden výrazný nedostatek. Zde jsme zahrnuti detaily a k tomu, co čekáme od přečtení názvu filmu, dojde až za dvě hodiny. Tento film je předlouhé trmácení se přes nehostinné americké stepi, při kterém vás potká pár zajímavých událostí, ale většina nekonečné cesty je zaplněna monotónností okolní krajiny. Můžete se ptát, k čemu vám po celou dobu je, že víte, jak to všechno dopadne, k čemu je vám to, že víte, co bude dělat a kde bude bratr Jesseho Jamese potom, co zemře...ale odpovědi se vám nedostane. Tvůrci snad doufali v uhrančivost kamery a hudby Nicka Cavea, ale tato šarlatánská formulka na mne nezapůsobila. Dvě hvězdy dávám pouze za to, že jsem zdolal tu nekonečnou dvouapůlhodinovou cestu a za onu kameru, i když na sebe přílišně a bezdůvodně upozorňovala. ()

mr.filo

Zpracování si plně zaslouží 4 hvězdy, ale za provedení střihu bude o jednu méně. Název: Čekání na zabití Jesseho Jamese. ()

SeanLSD

Tak, a je to jasné ! V 21. storočí sa tradičný starodávny western zrejme definitívne premenil na žáner antiwesternu ( čo nemusí byť negatívum ). Tento film s ním má spoločné už iba rekvizity - a dej v pozadí príbehu, vnímaný ale tak, ako by ho videl básnik...- ktorého príbeh nezaujíma. Ten príbeh tam je, ale zobrazenie sa týka viac toho, čo je okolo neho, než jeho vlastnej epickej štruktúry ( podobne ako ROSENKRANTZ A GUILDENSTERN ). Je to Umenie, ktoré z faktov robí iba kostru pozadia a sústredí sa na počasie, pohyby oblakov hnaných vetrom v rôznych typoch počasia a kyvot obilných klasov v rôznych typoch vetra... - a svetelné impresie, prchavé pocity, kúsky dojmov, pominuteľné zdanlivo nedôležité udalosti a situácie, útržky bežných rozhovorov, ktorým odrazu nechýba čaro inej doby a miesta... - proste všetky tie drobné veci, na ktoré v iných filmoch nezostáva priestor ani čas. Veľká vďaka mu za to...! ZABITIE JESSEHO JAMESA ZBABELCOM ROBERTOM FORDOM JE VEĹKÉ UMENIE, s nádhernou impresionistickou kamerou R. Deakinsa a rovnako krásnou, hypnotickou hudbou N. Cavea, s vynikajúcim castingom a úplne neuveriteľným C. Affleckom... ale ... príliš dlhá stopáž bráni tomu, aby sa z neho stala dokonalá Báseň, a psychologická drobnokresba napokon vôbec nevedie k tomu, že by sa lepšie objasnilo konanie tých dvoch, fantasticky zahraných postáv, že by som ich lepšie pochopil... – dokonale priblížiť sa má zrejme iba nemožnosť ich pochopenia obyčajným človekom... – vyšinutého charizmatického desperáta a archetypálneho zbabelca. Z westernu sa stal antiwestern ( od EASTWOODA k VLAKU DO YUMY ), z antiwesternu premrštená lyrická báseň, ktorú paradoxne produkovali bratia Scottovci ( spomenul som si na podobne poetickú Tonyho prvotinu HLAD, používajúcu zase rekvizity hororu ). Je to film, ktorý si človek neužije, ak naňho nie je naladený, ktorého pôžitková hodnota od toho vyslovene závisí, výrazne klesá, či stúpa až k maximu. U mňa v danej situácií, ku koncu, v neskorej ( vlastne už skôr skorej ) hodine, kedy mi žalúzie filtrovali na tvár svetlo zmierajúcej noci, stále som v hypnóze či polospánku fascinovane hľadel na tú krásu, a súčasne sa mi už chcelo kričať : „Rýchlo sem s nejakými indiánmi, pištoľníkmi, kovbojmi, prestrelkami a naháňačkami, alebo aspoň Kevina Costnera !“ ()

vesper001

Navrch krásná, uvnitř prázdná přehlídka vybroušených záběrů na partu psychopatů – ne, vlastně legend Divokého západu, a jejich big bosse Jesseho, který mezi přepadáváním vlaků a střílením kamarádů patrně zahýbal své ženě s dentální hygienistkou. Při scéně s hady jsem hledala ovladač a po dvou hodinách pistoli, abych to trápení ukončila. Pomalé tempo je fajn, ale tenhle film jede chvílemi pozpátku. ()

Cedr

Netradiční drama/thriller natočený poutavým stylem. I přes dlouhou stopáž podle mého názoru film docela utekl a zanechal dobrý dojem. Navíc Nick Cave v závěru rozhodně potěšil :) ()

Triple H

Niečo tam do toho plného hodnotenia skrátka chýba. Casey Affleck je výborný, rovnako ako Pitt. Problémom však je, že vzťah medzi postavami týchto dvoch hercov nie je dostatočne detailne prekreslený. Iste, ich motivácie a pohnútky sa dajú vydedukovať bez väčších problémov (hoci film necháva VEĽA vecí čisto v náznakoch), ale neustále dejové odbočky a vedľajšie postavy tak trochu drobia dej a človek sa skrátka do toho titulného konfliktu nemôže dostať. Možno by prospelo mierne zjednodušenie deja, alebo minimálne pridanie väčšieho množstva spoločných scén. Takto totiž ono titulné zabitie Jesseho Jamesa Robertom Fordom nevyznie nevyhnuteľne, ale skôr scenáristicky vykonštruovane. Výborná hudba a kamera. ()

maxxxim

Takú atmosféru, akú vedeli navodiť hrdinovia v tomto filme, som necítil azda v žiadnom inom. Scéna so zabitím Jesseho je jedna z najlepších, aké som doposiaľ vo filme videl. Brad Pitt a Casey Affleck si zaslúžia Oscara. Tentokrát však musím skonštatovať, že dabing filmu neprospel. Verzia v pôvodnom znení je určite hodnotnejšia. ()

Brad Pitt versus lupiči a gangsteři

Brad Pitt versus lupiči a gangsteři

04.11.2010

Vypadá to, jako by se Brad Pitt pokoušel na vlastní pěst natočit Dannyho parťáky 4. V kriminálce Cogan´s Trade si zahraje titulního Jackieho Cogana, drsného mafiánského bijce, který dostane za úkol… (viac)

Oscaroví nominanti na vzestupu

Oscaroví nominanti na vzestupu

21.02.2010

Nic vám tak nenakopne kariéru jako nominace na Oscara. Jeremy Renner a Christoph Waltz by mohli vyprávět. A oni vyprávějí. Renner prozradil, že si zahraje po boku Ewana McGregora v dobovém thrilleru… (viac)

Brad Pitt opět sahá po koltu

Brad Pitt opět sahá po koltu

07.02.2010

Je totiž hlavním kandidátem na ústřední roli v celovečerním filmu inspirovaném slavným westernovým seriálem Gunsmoke. Pokud nabídku přijme, na rozdíl od psance v Zabití Jesseho Jamese atd. si zahraje… (viac)

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008