Velkolepý projekt Mela Gibsona vypráví o starobylé říši Mayů a jejím zániku. Původ této kultury, její moudrý život a náhlá destrukce, je dosud opředena mnohými tajemstvími. Jde o vůbec první filmové zpracování této neobjasněné záhady. Hlavní hrdina Jaguáří tlapa se vydává na zběsilý útěk ze zajetí, aby zachránil nejen svůj život, ale i milovanou rodinu... Uznávaný, přesto nebo právě proto aférami obklopený, světoznámý režisér, scenárista, herec a producent v jedné osobě Mel Gibson při natáčení Apocalypta opět riskoval. Pro zvýšení autenticity se po celý film mluví neznámou řečí, původním mayským jazykem Yucatec, podobně jako v Umučení Krista. Na filmu se podíleli špičkoví tvůrci, jako je kameraman Dean Semler, držitel Oscara za film Tanec s vlky/Dances with Wolves (režie Kevin Costner), střihač John Wright a hudební skladatel James Horner (Titanic/Titanic, režie James Cameron). Výpravu filmu měl na starosti Oscarem několikrát oceněný Tom Sanders. Snímek Apocalypto byl již mimo jiné nominován na cenu BAFTA v kategorii nejlepší neanglicky mluvený film. (oficiálny text distribútora)

kacer4

Očakával som ozajstný film o Mayoch a ich zániku, ale toto nebolo ono. Existuje ešte iné Apocalypto? Zatial teda zhodnotím toto. Prvá polovica bola dosť slušná, možno až výborná. No potom to už išlo z kopca. Začala sa strastiplná naháňačka, ktorej konca som sa nevedel dočkať. Mel nieje zlý režisér, ale toto mu príliš nevyšlo. Ale zase netvrdím, že je to najhorší film poslednej dekády. Len som ozaj očakával niečo viac z Mayskej kultúry a zániku. Škoda. ()

Mr_Corny

Takmer dvojhodinové pozeranie na boj a útek nemusí každému vyhovovať, no ja som si to užíval. Aj napriek dlhšej stopáži som sa nenudil, občasné vtipné situácie/rozhovory pôsobili odľahčujúco. Záverečná scéna bola dosť rušivá a myslím, že aj mohla pokaziť celkový dojem z filmu. ()

Scaevola

Líbí se mi Gibsonovy jazykové experimenty a proti krvavému boji o život nic nemám, neboť má vše podstatné, co bych od filmu očekával. Problém a překážka k lepšímu hodnocení tkví v tom, že celá myšlenka snímku stojí na jediné scéně, která je navíc interpretována poněkud hystericky jak autorem, tak - a to je patrně horší - i recipienty. ()

Desmi

Mel Gibson si jako režisér nevede úplně špatně a Apocalypto natočil stejně syrově jako Umučení Krista, což je sympatické. Atmosféře snímku dost pomáhá i jazyk Mayů, kterým se celý film mluví (i když bych mě ty titulky štvaly). Bohužel atmosféra je asi tou nejsilnější stránkou filmu, protože vyprávění zrovna košaté není a pár vtípků (například s chilli papričkou) to nezachraňuje. I tak je film ale nadprůměrný a zajímavý, už jen proto že se o Mayích moc netočí, nebo možná právě proto.. ()

mucho3

Drsný příběh domorodého lovce,který se v pralese vyzná, naopak Mayští "lufťáci",kteří ho pronásledijí jsou v lese za zelenáče.Film je jedna velká adrenalinová hoňka hustým porostem....Gibsonova trefa do našich vyříznutých a obětovaných srdcí. ()

petr.al

Snímek ,,Apocalypto" dozajista nerozšíří znalosti z historie dávné, kdysi slavné civilizace, jsem však přesvědčen, že výborná zábava je na 100% zaručena. Indiánská hoňka přilepí Vaši zadnici k sedačce lépe než sekundové lepidlo z Horstova teleshoppingu. Pochvala za neokoukané, uvěřitelné herecké/neherecké představitele, palec nahoru pro režiséra Gibsona, který jak vidno rád preferuje u svých filmových hrdinů původní mluvu. P.S. Vy školou povinní se raději před paní učitelkou dějepisu nezmiňujte, že jste se po shlédnutí stali odborníky na dějiny Střední Ameriky. Gibsonova honitba je pouze líbivá, nenáročná, avšak zručně odvedená podívaná, toť vše. ()

kolly13

Nesoustředím se na "prenaturalizování", ale na uvěřitelný příběh. Scény v džungli jsou výborně natočené. Gibson se opět nebál ukázat krev, ale ne úchylně jak Tarantino. Celkově to je dobrá podívaná. ()

TonoM

Úžasný film od Mela Gibsona jen mě zbývá otázka na Mela, proč šli několik dní do města z džungle, když pak byl v džungli za 30sekund? ()

Vierka135

Samotný dej celkom zaujímavý. Trošku príliš krvavé, ale budiž, možno indiánske kmene takto fakt fungovali a možno nie. Koniec mi pokazil celý zážitok z filmu, chýbala tam už len Pocahontas s vejúcimi vlasmi stojaca na skale. A nejaký blondiak na lodi. ()

Spevo

po vizualnej stranke parada, kostymy, masky, kosticky tetovania,, vyber hercov, vsetko toto top, no cakal som niejaku vacsu osvetu do mayskej civilizacie, no mozno nebolo co ine ponuknut, kedze boli aki vo filme boli (nemam o nich nic nastudovane), jednoducho chyba tomu dej, pribeh, naucnost, je to zobrazene priliz jednoducho, no vdaka spominanym prvkom film urcite nenudil. hlavny hrdina sympatak, a nasilia som cakal viac, hlavne ked sa jedna o temu a dobu aku sa jedna :) silne 3 *, no myslim ze na film rychlo zabudnem ()

Azareth

Z mojej strany rozhodne spokojnosť. Mel Gibson je proste dobrý. Nie len ako herec, ale hlavne ako režisér, ktorý má za sebou naozaj úspešné filmy. U mňa však osobne vedie Braveheart, ale aj toto je rozhodne kvalita s trochu nezvyčajným príbehom, ktorý o to viac pridáva veľkolepému zážitku. Najväčšie plusy však u mňa ma vizuálna stránka filmu, za ktorú sa určite nemusia hanbiť. ()

WUTEN

Ještě že ty běloši dorazili že? Jinak by si tam dodnes pižlali hlavičky a vyřezávali srdce. A co to je za machrování že strach je choroba, jistě já už totiž vidim jak na vás běží jaguár a vy si v klidu škrábete v nose. Strach je přirozený, je to součást pudu sebezáchovy, bez něho by jsme nepřežily, takže to jsou akorát takové slovíčka na uklidnění a povzbuzení. Jinak kamera, střih, a za to prostředí ve kterém točili, v těch podmínkách a s komparzisty kteří ani nevěděli co je to za kukátko které je věčně sleduje, tak dávám 5*. Ovšem někde v půlce filmu mě to docela začalo nudit, čekal jsem nějaký střet s bělochy. Příběh mohl být více propracovaný, a hlavní hrdina pořád utíká, připomnělo mi to toho chuje Froda. Takže celkově dávám za 4* Málo kdo ze své kapsy vytáhne 40 mega, nejde jen o částku ale také co za ty prachy uplácal, podle mě si ty 4* hvězdy i za toto zaslouží. ()

HennessyVSOP

Tohle je slušný komorní akční nářez, přitom podle názvu jsem čekal něco úplně jiného. Za autenticitu dávám palec nahoru, protože až o konce filmu, než jsem si ověřil herce, jsem netušil, jestli je to točené s herci nebo skutečnými domorodci. Slabším povahám doporučuji vůbec nekoukat, naturálnost je naprosto všudypřítomná a nezadá si s gore horory. Opravdu vyjímečný film, u kterého mne nenapadá k čemu jej přirovnat. ()

hony23

Mel Gibson natočil docela poutavý biják o křovácích, kteří se navzájem loví, unášejí a zabíjejí. Výprava je vskutku velkolepá, akční scény dostatečně brutální a tak celkový dojem trochu kazí jen příliš mnoho náhody, která hlavnímu hrdinovi pomáhá přežít v naprosto bezvýchodných situacích. ()

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

25.06.2014

Možná si ještě pamatujete, jaké kontroverze mezi českými novináři loni vzduzovaly politické názory Olivera Stona. Letošní ročník nejznámějšího českého filmového festivalu by mohl být podobně… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

Gibson už možná nebude režírovat

Gibson už možná nebude režírovat

16.03.2010

Ale až poté, co konečně natočí svůj vysněný projekt. Už jsme o něm psali – půjde o prozatím nepojmenovaný historický velkofilm o Vikinzích, ve kterém by si měl zahrát Leonardo DiCaprio. Zdá se, že to… (viac)

Mel Gibson: Mexikáni nebo Vikingové?

Mel Gibson: Mexikáni nebo Vikingové?

17.12.2009

Vypadá to, že obojí. Mel je definitivně zpátky, jako herec (napjatě čekáme na zlehka problémový thriller Edge of Darkness) a brzy opět i jako režisér. V březnu se vrátí do Mexika i s většinou štábu,… (viac)